Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Kardiologové v KNTB při zákroku na koronární tepně poprvé použili vstřebatelný stent

11.9.2013

Lékaři kardiovaskulárního centra zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), dnes při intervenčním zákroku na koronární tepně poprvé použili tzv. vstřebatelný stent. V české republice tyto speciální stenty implantují zatím pouze v kardiocentrech v Třinci, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, FN Motol a Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

KNTB se tak stává pátým centrem v České republice, které může pacientům tento materiál nabídnout.

„Prvním pacientem, kterému jsme vstřebatelný stent dnes implantovali, je jednašedesátiletý muž. Stent je vyrobený z polymeru kyseliny mléčné, který se do tří let zcela vstřebá. Na rozdíl od předchozích kovových – ocelových nebo chromkobaltových slitinových stentů, které zůstávají v koronární tepně nemocného napořád,“ sdělil primář kardiocentra Zdeněk Coufal.

Správný název tohoto stentu je biovaskulární scaffold. Scaffold navíc nese lék everolimus, který významně snižuje riziko opětovného zúžení v ošetřeném úseku stentu. „Výhodou vstřebatelných stentů je, že po splnění svého úkolu, to je ‚podepření‘ ošetřené tepny po dobu jejího hojení, se rozpustí a nezatěžuje organizmus přítomností cizího materiálu,“ doplnil Coufal.

„Dnešním zákrokem naši lékaři dokázali, že kardiologie KNTB drží krok se světovou špičkou. Důležité je, že péče o naše pacienty se opět o hodně zlepší,“ řekl ředitel KNTB Pavel Calábek.

„Není možné tyto stenty implantovat každému nemocnému, navíc ne všechny typy postižení jsou pro použití tohoto materiálu vhodné,“ dodal Coufal.

11. 9. 2013
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn