Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Kardiologičtí pacienti ocení novou metodu

13.2.2018

Kardiologové v Krajské nemocnici T. Bati začali používat nově speciální pomůcky k překonávání chronických uzávěrů koronární tepny. K získání osvědčení byl potřeba tzv. proctoring, tedy proškolení, které přímo na Kardiologickém oddělení prováděl specialista z Belfastu.

Primář Kardiologického oddělení MUDr. Zdeněk Coufal již školení absolvoval loni na podzim na pracovišti v Paříži. Nyní byli proškoleni také další kardiologové. „Při používání tohoto materiálu je nutné dodržovat specifické zásady, proto je nezbytné, aby byl proškolen celý tým,“ uvedl primář Zdeněk Coufal.

Používání speciálního katetru a následně zvláštně uzpůsobeného balonku k překonávání tzv. chronických uzávěrů bude znamenat úlevu pro nemocné, kteří nejsou vhodní k operaci by-passu, ale mají problém s chronicky zavřenou významnou koronární tepnou. „Takových pacientů není mnoho, odhaduji do dvaceti za rok. Týká se to především těch, u kterých je rizikem kardiochirurgická operace. Zákrok pro ně ale bude znamenat velkou úlevu, i když samotný výkon může být někdy poměrně dlouhý, trvá i dvě hodiny. Materiál není levnou záležitostí a není tedy určen k rutinnímu použití. V některých případech však jiný postup není možný,“ dodal primář Kardiologického oddělení KNTB MUDr. Zdeněk Coufal.

Kardiovaskulární centrum je jediným pracovištěm svého druhu ve Zlínském kraji.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn