Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Kapka naděje darovala dětskému oddělení přístroj za 200 tisíc korun

28.5.2013

Dětské oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), dnes navštívila prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Svobodová. Primářce oddělení Lucii Svitálkové oficiálně předala nový Ohmega pH rekordér za cca 200.000 Kč. Jedná se o malý ambulantní přístroj k měření tzv. refluxu. To znamená měření vracení obsahu žaludku zpět do jícnu. Hospitalizovaným dětem přivezla Kapka naděje plyšové medvídky, batůžky a láhve na vodu.

„Dar v podobě tohoto přístroje jsme samozřejmě uvítali. Máme sice jeden pH metr asi z roku 2005, ale neumí tolik věcí. Tento nový měří nejen pH, tedy kyselost vraceného obsahu, ale zaznamená i tlaky v jícnu, což je pro diagnostiku důležité a přesnější pro vyhodnocení,“ sdělila primářka Svitálková.

Měření se provádí po dobu 24 hodin. Dítěti se zavede do jícnu tenounký katetr s různými snímači. Měření se zaznamenává do malého přenosného přístroje, z kterého je po ukončení přeneseno do počítače ve formě čísel a křivek. Ty potom vyhodnocuje gastroenterolog. Při měření není dítě omezeno v běžném denním režimu.

Příznakem refluxu je typicky pálení žáhy, zvracení nebo i bolest na hrudi, ale u dětí často také kašel. Pokud je reflux zjištěn, je možné ho léčit změnou režimu, speciální stravou nebo i léky.

„S Kapkou naděje spolupracuje naše nemocnice od roku 2002. Její pomoci si velmi vážíme. Díky ní jsme získali mnohé důležité přístroje, které nám umožňují lepší péči o nemocné děti,“ zdůraznil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.

28. 5. 2013
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

    Prezidentku Kapky naděje Vendulu Svobodovou přivítal ředitel KNTB MUDr. Bohuslav Škubal, CSc.

    
V. Svobodová předala primářce dětského odd. MUDr. Lucii Svitálkové (vpravo) ambulantní přístroj za téměř 200 tis. Kč.

    
Julinka brala zeleného plyšáka od V. Svobodové hned jako kamaráda.

    
Dárků bylo hodně a ředitelka Kapky naděje Elen Švarcová (vlevo) a V. Svobodová je dětem vozily v kočárku.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn