Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

K modernizaci perinatologického centra za 10 mil. korun využije KNTB Norské fondy

9.6.2015

Zhruba 10 milionů korun si vyžádá modernizace perinatologického centra zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Na projekt „Zvýšení úrovně komplexního dlouhodobého sledování neuromotorického vývoje dětí s perinatální zátěží v rámci Zlínského kraje“ požádala o grant z Norských fondů. Ministerstvo financí ČR schválilo grant ve výši šest milionů korun, tj. 60 % celkových výdajů. Zbývající čtyři miliony korun uhradí nemocnice z vlastních zdrojů. Projekt byl zahájen v lednu 2015 a ukončení je stanoveno na duben 2016.

„Za asi 9,5 milionu korun pořídíme 13 přístrojů pro novorozenecké, dětské, oční a ORL oddělení. Oční oddělení získá například sítnicovou kameru za více než čtyři miliony korun, novorozenecké spolu s dětským oddělením sonografický přístroj za téměř 2,5 milionu korun. Přes půl milionu bude stát dětský flexibilní rhino-laryngo videoendoskop pro ORL oddělení,“ vyjmenoval některé přístroje ředitel KNTB Pavel Calábek. Ostatní finance budou směřovat do zaškolení zdravotnického personálu a do řízení a administrace projektu.

V rámci projektu budou podpořeny ambulance novorozeneckého oddělení a oddělení, která spolupracují s perinatologickým centrem. Kromě již zmíněného dětského, očního a ORL to jsou ještě oddělení rehabilitační a neurochirurgické.

„Cílem je zkvalitnit diagnostickou a terapeutickou péči v oblasti očních vad, vrozených vad srdce, poruch srdečního rytmu, patologických nálezů mozku, srdce, dutiny břišní a další,“ řekl primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.

Novorozenecké oddělení KNTB pracuje od roku 1997 spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením KNTB jako perinatologické centrum ustavené Ministerstvem zdravotnictví ČR. Centrum koncentruje veškeré závažné patologické stavy těhotenství a novorozeneckého věku nejen pro Zlínský kraj a patří mezi nejlepší taková pracoviště v ČR.

„Součástí perinatologického centra ve Zlíně je již po dobu několika let centrum prenatální diagnostiky, které významným způsobem zkvalitnilo a zpřesnilo záchyt vývojových vad a jiných patologií v těhotenství. Toto centrum je integrální součástí komplexní péče o rodičku a dítě v KNTB. Naše pracoviště se řadí svými kvalitativními i kvantitativními charakteristikami po bok velkých fakultních pracovišť,“ sdělil primář Macko.

Kvalita a rozsah péče poskytované dětem s perinatální zátěží je ovlivněna především stavem technické infrastruktury.

„Vybavení jednotlivých oddělení mnohdy neodpovídá současným požadavkům na rychlé a kvalitní určení příčiny problémů novorozenců. Cílem modernizace perinatologického centra je poskytovat včasnou a dokonalou diagnostiku pomocí nejmodernější přístrojové techniky. Hlavním přínosem bude možnost rychlé potřebné intervence tak, aby se zjištěná choroba u dítěte nerozvinula,“ zdůraznil primář.

„Porodnice a novorozenecké oddělení v naší nemocnici patří počtem porodů mezi největší pracoviště v České republice. V posledních letech se počet hospitalizovaných dětí pohybuje kolem 2500, z toho přibližně 400 dětí hospitalizujeme v oddělení resuscitační, intenzivní a intermediární péče. Realizací projektu zlepšíme přístup a kvalitu zdravotnických služeb dětem s perinatální zátěží. Kvůli potřebným vyšetřením nebudou muset rodiče s dítětem dojíždět do jiné nemocnice,“ doplnil ředitel.

9. 6. 2015
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn