Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Islandský student medicíny oceňuje osobní přístup personálu KNTB

22.3.2012

Na šestitýdenní stáži v neurochirurgickém oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), je Einar Teitur Björnsson z Islandu, šestadvacetiletý student 6. ročníku medicíny. Studuje všeobecné lékařství a v 6. ročníku si mohl vybrat, jakému oboru se po dobu tří měsíců bude věnovat více, o co má hlubší zájem. Einar se zajímá a zaměřuje právě na neurochirurgii.

Proč jste si za místo své stáže zvolil neurochirurgii v naší nemocnici?
Na studentské konferenci v Makedonii jsem se potkal i s českými studenty medicíny, shodou okolností také se synem vašeho primáře neurochirurgie Michala Filipa. Rozhodl jsem se proto požádat o stáž ve vaší nemocnici. Předtím jsem byl na stáži na neurochirurgii v Paříži, také šest týdnů.  
Mohl jsem si vybrat stáž kdekoliv na světě, a já chtěl do Evropy. Ale musel mi to schválit můj profesor. Musel jsem mít vypracovaný plán stáže, která musí mít smysl. V obou případech, tedy u Paříže a Zlína, jsem využil kontaktů kamarádů mediků a samozřejmě jsem musel podat oficiální žádost o souhlas se stáží. V Paříži i ve vaší nemocnici mi bylo vyhověno.

Můžete srovnat podmínky stáže v Paříži a v KNTB?
V Paříži jsem stážoval v největším neurochirurgickém oddělení ve Francii, v Pitié-Salpetriére hospitál Paris. Dělají tam obrovské spektrum operací, viděl jsem velké množství výkonů, ale málo při nich asistoval.
Ve Zlíně jsem se dostal víc na operační sál, k asistování a praktickým věcem. To je pro studenta medicíny velmi důležité jako příprava pro jeho povolání – moci si toho co nejvíc osahat, zkusit. Vzhledem k tomu, že zdejší pracoviště je mnohem menší než v Paříži, zažil jsem tu i osobnější přístup ke mně jako stážistovi. Cítím, že jsem zde vítaný, lékaři se mi věnují. Vidím pozitivní přístup personálu, chovají se ke mně všude pěkně. A musím říct, že i k pacientům. Z mého pohledu vypadají pacienti v neurochirurgickém oddělení spokojeně, vztah mezi pacientem a lékařem je zřejmě dobrý, osobnější.

Na Islandu je jiný?
Ne, mezi vztahem lékař – pacient na Islandu a u vás nevidím výraznější rozdíl, v Paříži to bylo trochu jiné. Tam je odstup lékařů od pacienta větší, ale v dobrém slova smyslu. Ten určitý odstup byl dán tím, že se jednalo o top pracoviště.

Jak na Vás působí naše neurochirurgické oddělení jako celek?
Vidím ho jako odborně velmi dobré. Lékaři tu dělají s tím, co mají k dispozici, to nejlepší. Je to podobné jako u nás v Reykjavíku – vláda také tlačí do různých úspor a na to, s čím musíme vyjít, pracovat, je péče velice slušná. V tom vidím podobenství s tím, co je u vás.

Máte v rodině ještě nějakého lékaře?
Ano, můj otec je internista – geriatr a dědeček byl také internistou se specializací na endokrinologii. Já v medicíně pokračuji, sourozenci volili jiná povolání.

Využil jste volný čas k návštěvě nějakých památek?
V České republice jsem už popáté – díky tomu, že jsem se v zahraničí seznámil s českými studenty. Konkrétně v regionu Moravy jsem podruhé. Navštívil jsem historické centrum Brna, Ostravu, byl jsem v Beskydech. Postupně vaši republiku poznávám. A byl jsem ve Zlíně i na hokeji, to se mi moc líbilo. Na islandu není hokej tak populární jako u vás.

Na závěr otázky, které se tradičně cizincům dávají: Jak se vám líbí naše děvčata a chutná vám u nás?
Česká kuchyně všeobecně mi chutná. Bydlím na ubytovně, kde jsem se potkal se studenty zdejší univerzity, takže jsem už navštívil nějaké hospůdky. Na obědy chodím ve vaší nemocnici a i zdejší jídlo je chutné. A holky? Vypadají úžasně.  Ale já jsem sem přijel za neurochirurgií (smích).


Dostat se k praktickým věcem na operačním sále považuje Einar pro studenta medicíny za velmi důležité.


Einar Teitur Björnsson si pochvaluje vstřícný přístup lékařů neurochirurgie.  Jedním z nich je Patrik Jurek (vlevo).


22.3.2012
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn