Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Hrubešová, Čenský a Bajaja četli dětem v nemocnici pohádku

30.5.2013

Pohádku „Tatínek a zlí bacilové“ z knihy Arnošta Goldflama „Tatínek není k zahození“ si dnes v podání známých osobností poslechly děti, které se léčí v dětském oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Vybral ji zlínský spisovatel Antonín Bajaja, který se ve čtení vystřídal s herečkou Markétou Hrubešovou a hercem Janem Čenským. Přidali se k nim také studenti zlínské univerzity – kamarádi Společenstva patronů a Sponzorů Zlínský 5lístek, který akci zorganizoval.

„Spisovatele Goldflama mám rád. Píše srozumitelně, vyzná se nejen v dětské psychologii, má fantazii a umí fabulovat. A protože jsme v nemocnici, vybral jsem pohádku o bacilech,“ vysvětlil výběr pohádky spisovatel Bajaja.

„Čtení je fajn, můžete si tím promítnout svůj film tak, jak si čtený příběh sami představujete, a to je skvělé,“ řekla dětem Markéta Hrubešová.

Jan Čenský před čtením prozradil, že poprvé použije brýle. „Byl jsem na vyšetření a zjistili mi vetchozrakost. A představte si, prý se tomu dokonce říká stařecká vetchozrakost! Tak mě dnes uvidíte poprvé s brejličkami,“ řekl s úsměvem a dal se do čtení, které v jeho podání sklidilo největší úspěch.

Když pohádka skončila, podepisovali Jan Čenský a Markéta Hrubešová dětem své fotografie nebo jim věnovali svůj podpis do knížky. Zájem byl obrovský. Na koho se nedostala fotka, nechal si podpis zvěčnit na ruku.

„Dětem podobné akce zpestří pobyt v nemocnici, proto je vítáme. Konkrétně čtení je tady oblíbené, i když zde pokaždé nejsou známí herci. Studenti zlínské univerzity jim chodí předčítat každé úterý a čtvrtek už rok. A další rok v tom budeme pokračovat,“ sdělila primářka dětského oddělení KNTB Lucie Svitálková.

Projekt Čteme dětem vznikl v Americe a v ČR začal v roce 2006 pod názvem Celé Česko čte dětem. „V Praze pak vzešla iniciativa číst dětem v nemocnicích, což se dělo jen nárazově. Napadlo mne, že by bylo dobré číst nemocným dětem častěji, nejlépe pravidelně. Dobrovolníky – předčítače jsem našla ve zlínské univerzitě,“ řekla iniciátorka čtení v KNTB Draha Večerková.

30. 5. 2013
Karla Havlíková
Tisková mluvčí K NTB
(Foto: hav)

    
Spisovatel Antonín Bajaja vybral pro děti pohádku Tatínek a zlí bacilové.

    Jan Čenský si čtení užíval. Jeho přednes si zase užívaly děti i vedle herce sedící Markéta Hrubešová.

    
Nejen malé pacienty Čenského čtení velice zaujalo a pobavilo.

    
Na podpis známého herce se tvořila řada.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn