Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Geriatrie ve zlínské krajské nemocnici slaví 25 let

3.9.2014

Před 25 lety, 1. srpna 1989, byla ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ustavena geriatrická péče. Velkou měrou se o to zasloužil gerontolog Jaroslav Přehnal, který v nově vzniklém gerontologickém centru působil jako primář až do ledna roku 2006. V průběhu čtvrtstoletí si geriatrie v KNTB vynutila vývojové proměny prospěšné nejen pacientům, ale i funkční výkonnosti nemocnice. V současné době Centrum klinické gerontologie (CKG) disponuje kapacitou 184 lůžek a zdravotníci centra se starají ročně o cca 2000 pacientů převážně vyššího věku.

„Lůžka jsou strukturálně specializována na akutní geriatrickou péči, následnou péči s rehabilitací, ošetřovatelskou péči a dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči (DIOP).

CKG je servisním pracovištěm akutních oddělení KNTB a poskytuje časnou následnou péči všem indikovaným pacientům. To je zásadní rys péče, který je odlišný od jiných zařízení poskytujících následnou péči. Část lůžkové kapacity ošetřovatelské péče je vyčleněna pro léčbu paliativní,“ řekl primář CKG Milan Forejtar.

Pacientům slouží ambulance geriatrická, logopedická a psychologická se sociálním poradenstvím. Celokrajské působení má také nutriční ambulance, která podpůrnou nebo kompletní výživou odstraňuje stavy podvýživy.

„Rozsah diferencované péče nejen o seniory činí naše CKG zcela výjimečným a vzorovým v rámci České republiky. Z našeho centra vycházejí impulzy ke koncepci geriatrického oboru a komplexní péči o seniorskou populaci,“ sdělil primář Forejtar.

CKG se prezentuje svými výsledky na odborných setkáních, každým rokem pořádá Zlínský geriatrický den garantovaný Českou gerontologickou a geriatrickou společností. Svoji práci denně zhodnocuje nejen odbornými poznatky, ale také sledováním kvality péče, vnitřní i externí komunikací, edukací pacienta a jeho příbuzných.

„Naše práce je motivována pacientem, snahou zlepšit či alespoň udržet jeho funkční potenciál, zaručující uspokojivou kvalitu života. Snahou a cílem je správně a včas léčit poruchy zdraví, adekvátním způsobem a rehabilitací přispět k nejúspěšnějšímu návratu pacienta do domácího prostředí, zachovat či povýšit kvalitu života a soběstačnost seniora, zajistit nemocným co možná nejlepší funkční stav,“ uzavřel primář.

CKG je akreditovaným pracovištěm Ministerstva zdravotnictví ČR pro vzdělávání lékařů v oboru geriatrie.

3. 9. 2014
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn