Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Fyzioterapeuti KNTB nabídnou pacientům vysoce specializovanou terapii

16.3.2015Certifikovaného kurzu „Proprioceptivní neuromuskulární facilitace“ se účastní 10 fyzioterapeutů a fyzioterapeutek rehabilitačního oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). V rámci projektu „Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců“ získala nemocnice na kurz od Úřadu práce ČR – krajské pobočky ve Zlíně finanční příspěvek ve výši 366 400 Kč. Ten je z 85 % hrazen z prostředků Evropského sociálního fondu a z 15 % z prostředků Státního rozpočtu České republiky.

„Proprioceptivní neuromuskulární facilitace je specializovaná metoda s hlubokými historickými kořeny, ale současně sledující nejnovější trendy v rehabilitaci“, vysvětlila metodu vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení KNTB Marcela Piknová.

Uplatnění metody je podle ní u pacientů napříč všemi obory medicíny. „Fyzioterapeuti ji využijí jak v ambulantní terapii, tak v lůžkových odděleních naší nemocnice. Poskytnou tak pacientům vysoce specializovanou terapii na neurofyziologickém podkladě. Ovlivňují poruchu pohybu již v jejím základu, a to na úrovni motorického řízení,“ popsala Piknová.

Odborný kurz byl zahájen 13. 1. 2015 a probíhá ve stanovených termínech až do 21. 3. 2015, kdy se uskuteční praktická zkouška.

Proprioceptivní neuromuskulární facilitace patří celosvětově k nejznámějším a klinicky nejužívanějším fyzioterapeutickým konceptům již více než 70 let. Jeho základem je praktická aplikace principů řízení lidské motoriky a motorického učení.

„Znalost těchto zákonitostí umožňuje předpovědět výsledný efekt různých forem přenosu informací z periferie do centra na pohybový projev člověka a naopak prostřednictvím osvojení si jednotlivých praktických terapeutických prvků je možné lépe pochopit neurofyziologii lidského pohybu. Aplikace těchto principů přispěje k efektivnější terapii širokého spektra diagnóz,“ doplnila školitelka kurzu Petra Bastlová.

16. 3. 2015
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

Praktická část kurzu.

Školitelka P. Bastlová názorně předvádí terapeutické prvky.

Teoretická část kurzu.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn