Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Evokované potenciály

Evokované potenciály

Evokované potenciály (EP) je elektrofyziologické lékařské vyšetření sledující aktuální elektrickou aktivitu Vašeho mozku (EEG) v reakci na podněty zvenčí. EP patří k pomocným diagnostickým metodám v neurologii.

Kdy se používá

Vyšetření se používá při podezření na postižení zrakové, sluchové nebo somatosenzorické nervové dráhy. Typicky se využívá k diagnostice demyelinizačních onemocnění (např. roztroušené sklerózy) a poškození nervů (např. úrazových). Vyšetření provádí neurolog společně se speciálně vyškolenou zdravotní sestrou.

K čemu bude

Vyšetření stanoví rychlost průběhu nervových signálů Vašimi nervovými drahami. Samo o sobě nedokáže stanovit diagnózu. Jeho výsledek však společně se závěrem dalších vyšetření a testů přispívá k odhalení charakteru a příčiny onemocnění Vašeho nervového systému.


Co je potřeba

Vyšetření se provádí pomocí přístroje a elektrod. Zdrojem vnějších stimulů je v závislosti na typu vyšetření obrazovka, přehrávač se sluchátky nebo speciální elektrody. Výsledek se zobrazuje na monitoru a následně jej vyhodnotí lékař.

Jaký je princip

Váš mozek při své činnosti tvoří elektrické potenciály. Ty lze na povrchu hlavy speciálními elektrodami registrovat. Přístroj signály mnohonásobně zesílí a převede na výslednou křivku (podobně je tomu i u EEG vyšetření). Tvar a charakter křivky se odvíjí od aktuální aktivity mozku. Vnější stimuly, se kterými přicházíte neustále do styku, vyvolávají odpovídající mozkovou aktivitu. Vyšetření měří rychlost, jakou se signály zvenčí dostanou až k Vašemu mozku. Na našem oddělení provádíme tyto typy evokovaných potenciálů:

1) zrakové evokované potenciály (VEP – visual) pracují se zrakovými  podněty
2) sluchové evokované potenciály (BAEP – brain stem auditory) se zvukem


Nemocný při vyšetření VEP


Nemocný při vyšetření BAEP      

Jak se připravit

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, neomezuje pacienta v dietním a léčebném režimu. Doporučujeme před vyšetřením umýt vlasy. Též není vhodné použití vlasových gelů, laků, tužidel apod.


Jak vyšetření probíhá

Po příchodu do vyšetřovací místnosti Vás zdravotní sestra uloží na lůžko nebo usadí do křesla. Laborantka připevní pacientovi na hlavu snímací elektrody.
VEP: střídavě Vám zdravotní sestra zaslepí levé a pravé oko a Vy budete sledovat obrazovku s blikající šachovnicí.
BAEP: vyšetření sluchových evokovaných potenciálů probíhá podobně. Místo obrazovky však budete vnímat zvukové signály ze sluchátek.Záznam vyšetření EP
 

Co vyšetření ukáže

Evokované potenciály testují, jak dlouho mozku trvá přijmout a interpretovat zprávy (zrakové, sluchové nebo podněty z končetin). Za normálních okolností jsou reakce mozku téměř okamžité. Při poruše nervového přenosu (např. při roztroušené skleróze) trvá přenos zpráv déle.

Kam povedou další kroky

Výsledek vyšetření je zaslán lékaři, který vyšetření indikoval a ten zváží další postup léčby či ordinuje jiná vyšetření.


Dostupnost vyšetření

Vyšetření EEG a evokovaných potenciálů se provádí v některých specializovaných neurologických ambulancích a na neurologických odděleních nemocnic.

 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn