Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Endoprotézu ramene začali lékaři operovat před šesti lety

21.2.2018

Ortopedické oddělení Krajské nemocnice T. Bati je jediné v kraji, které se systematicky věnuje endoprotetice ramene. Letos v únoru je to šest let, kdy lékaři ve Zlíně pacientovi poprvé voperovali endoprotézu ramenního kloubu.

Endoprotetika ramenního kloubu se ve světě začala rozvíjet od roku 1985, do té doby bylo rameno pro endoprotézu „zakázaným kloubem“. „My v současné době nahrazujeme poškozenou chrupavku ramene umělými kloubními povrchy jen v případech, kdy je zachována tzv. rotátorová manžeta. To je šlacha, která umožňuje rotaci paže a zejména centraci hlavice pažní kosti do jamky lopatky,“ uvedl MUDr. Laštovka, zástupce primáře Ortopedického oddělení KNTB.

Endoprotéza ramene není tak častou operaci jako je tomu u kyčelního nebo kolenního kloubu. V Krajské nemocnici T. Bati se ročně jedná o maximálně deset pacientů. „Není to nosný kloub a degenerativní změny zde probíhají daleko pomaleji. Ramenní kloub je navíc nejpohyblivějším kloubem v těle, pacient je schopen tolerovat značné omezení pohybu a kompenzovat jej zvýšeným pohybem v okolních kloubech,“ popsal MUDr. Jiří Laštovka a dodal, že pacienti jsou často ve vyšší věkové skupině a musí zvládnout kromě vlastního zákroku také dlouhodobou a náročnou rehabilitaci. Výsledek pak ovšem stojí za to, pacient se většinou po půl roce vrátí k běžné hybnosti ramene.

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn