Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

EEG

EEG

EEG = elektroencefalografie je vyšetření registrující aktuální elektrickou aktivitu Vašeho mozku. První popis metody pochází z druhé poloviny 19. století. Postupně došlo k rozšíření metody. Dnes patří EEG k nejdůležitějším diagnostickým metodám v neurologii.

Kdy se používá

Elektorencefalografie slouží k odhalení změn v elektrické aktivitě mozku při podezření na jeho poškození. Indikuje se obvykle při záchvatových onemocněních, poruchách vědomí, při zánětech, úrazech nebo otřesech mozku a také při psychiatrických onemocněních. Používá se i při sledování procesů probíhajících ve spánku. Vyšetření nejčastěji navrhuje neurolog.

K čemu bude

EEG pomáhá při stanovení diagnózy epilepsie. Záznam může pomoci lékaři zjistit, o jaký druh epileptického záchvatu se jedná a kde je ložisko odpovědné za jeho vznik. Kromě toho může ukázat místo podezřelé ze zánětu nebo nádoru a určit míru případného poškození. Využívá se například i k diagnostice mozkové smrti u těžkých stavů (např. po mozkové příhodě nebo po úrazu).

Co je potřeba

Vyšetření se provádí pomocí přístroje zvaného elektroencefalograf. Záznam je snímán pomocí elektrod, které jsou upevněny ve speciální čepici. Výsledek vyšetření (EEG křivka) se zobrazuje na monitoru.

Jaký je princip

Váš mozek při své činnosti podobně jako srdce (EKG) tvoří elektrické proudy. Ty lze na povrchu hlavy speciálními elektrodami registrovat. Přístroj signály mnohonásobně zesílí a převede na výslednou křivku. Tvar a charakter křivky se odvíjí od aktuální aktivity mozku. Bdění i spánek mají svůj charakteristický EEG záznam.

Jak se připravit

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu, pouze se doporučuje umýt vlasovou část hlavy večer před vyšetřením. Čepice s elektrodami se připevňuje na hlavu, proto není vhodné si před EEG lakovat, gelovat nebo tupírovat vlasy ani si pořizovat nákladný účes. Nutností není vysadit léky ani omezit stravovací režim. Natáčí se dvacetiminutový záznam.

EEG u dětí probíhá stejně jako u dospělého pacienta. V některých případech, hlavně u velmi malých a neklidných dětí, je nutná premedikace k jejich zklidnění. Pokud si rodič přeje, může být přítomen u snímání záznamu. Ke každému dítěti se přistupuje individuálně s ohledem na jeho věk a schopnosti.

Jak vyšetření probíhá

Po příchodu do vyšetřovací místnosti Vás sestra (laborantka) uloží na lůžko. Na hlavu Vám připevní čepici se snímacími elektrodami. Vyšetření není bolestivé a nezatěžuje pacienta. Vyšetření probíhá v bdělém stavu. Přístroj registruje Vaši mozkovou aktivitu. Zdravotní sestra Vás bude vyzívat k otevření a zavření očí nebo prohloubenému a zrychlenému dýchání apod.


Poloha pacienta při vyšetření


Dítě na vyšetření EEG


Speciální EEG čepice
 

Kdy bude výsledek

EEG záznam vyhodnocuje speciálně vyškolený lékař, neurolog – elektroencefalografista.
Do týdne bude výsledek zaslán lékaři, který vyšetření indikoval.
Pokud jste / budete hospitalizováni na našem oddělení, bude Vás o výsledku vyšetření informovat Váš ošetřující lékař.

Co vyšetření ukáže

Aktuální funkci mozku v různých jeho oblastech.


Dostupnost vyšetření

EEG se provádí na našem pracovišti ve dvou laboratořích: ve 3. etáži budovy č. 48 a v 11. pavilonu KNTB, a. s.

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn