Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Do Luhačovic míří pediatři z ČR i SR, hovořit budou o zajímavých případech z praxe

26.4.2012

Letos už poosmé se v Luhačovicích uskuteční Festival kazuistik, na který se chystají čeští i slovenští pediatři a odborníci spřátelených oborů zabývajících se dětskými pacienty. Přihlášeno je už téměř 500 účastníků, kteří se v Domě kultury Elektra sejdou ve dnech 28. až 30. dubna 2012. Mnozí z nich budou na konferenci prezentovat neobvyklé a zajímavé případy, s kterými se setkali ve své praxi.
„Na programu třídenní konference je bezmála 100 přednášek, jejichž prostřednictvím nás autoři seznámí s konkrétními případy, které museli jako lékaři řešit. O mnohých se vedou diskuze, například zda by bylo možné řešit vzniklou situaci jinak. V každém případě jsou jednotlivé kazuistiky poučné, inspirující a účastníky obohatí o nové zkušenosti,“ řekla Lucie Svitálková, primářka pořádajícího dětského oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB).
Téměř 10 přednášek mají na akci lékaři z KNTB, a to nejen z dětského, ale i z novorozeneckého oddělení a oddělení nukleární medicíny. Například zástupkyně primářky dětského oddělení KNTB Lenka Ťoukálková má přednášky s názvem „Absolutní dárek – raritní příčina bolestí břicha“ nebo „Poučení z krizového vývoje? Nedostatek vitaminu B12“.
„V prvním případě budu hovořit o případu dívenky, která spolkla kuličky magnetu neocube. I když výrobce upozorňuje, že není vhodným dárkem pro dítě, rodiče jim je dávají na hraní. Je to tak silný magnet, který absolutně neprojde zažívacím traktem a může způsobit jeho perforaci. Druhá kazuistika je o alternativně žijících rodičích, kteří byli vegani a měli děti, s kterými zásadně nechodili k lékaři. Těžký nedostatek vitaminu B12 u dítěte způsobil jednak to, že ve věku 14 měsíců vážilo pět kilogramů a také to, že mělo nenapravitelně poškozený mozek. Je to vlastně zamyšlení nad tím, jak dalece je možno respektovat touhu rodičů žít jinak, když nedbají doporučení a jejich životní styl vede k doživotnímu postižení dítěte,“ přiblížila témata svých vystoupení lékařka Ťoukálková.
S případem s názvem „A my jsme jí to nevěřili“ seznámí účastníky primářka Svitálková. „Kazuistika pojednává o dívce, jejíž nespecifické, ale u adolescentů časté příznaky, nás přivedly překvapivě až k diagnóze roztroušená skleróza,“ komentovala obsah svého příspěvku primářka.
Zakladatel tradice Festivalu kazuistik a bývalý primář dětského oddělení KNTB Petr Pešák bude hovořit o WPW syndromu (srdeční arytmii), lékaři novorozeneckého oddělení KNTB mj. o vrozeném zarděnkovém syndromu nebo o Edwardsově syndromu.
Zajímavé budou i přednášky ostatních odborníků, o čemž svědčí už některé jejich názvy: Utajený porod, Léto v rodině, Proč ji bolí záda, Klíšťová encefalitida v dětském věku – banalita?, Bludný kruh násilí – záměrné sebepoškozování jako častý indikátor sexuálního zneužívání, Proč to dítě slzí?, Když se v noci probudí pro bolesti na hrudi, Jana, která nerostla, Žíznivý chlapec, Celiakie v roce 2012 a mnoho dalších.
Účastníci konference se mohou těšit také na doprovodný program v podobě pořadu Edith Piaf – Milovat k smrti, v kterém zazní nejslavnější evergreeny této zpěvačky v podání Světlany Nálepkové. Zájemce čeká také společenský večer.
Od konání první pediatrické konference uplyne letos 10 let. S myšlenkou uspořádat první festival kazuistik přišel před lety bývalý primář dětského oddělení KNTB Pešák. Pediatři se scházejí vždy po roce a půl. Letošní konference se koná pod záštitou České pediatrické společnosti ČLS JEP.

Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn