Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Den urgentní medicíny připomíná celosvětový trend v neodkladné péči

27.5.2019

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně postupně mění systém příjmu pacientů s akutní změnou zdravotního stavu. Konečným cílem je stav, kdy budou tito pacienti posouzeni na jednom místě a odesláni do patřičné ambulance k léčbě. Rychlé a správné ošetření pacientů s akutní změnou zdravotního stavu je zásadní pro zachování zdraví a života. Budování urgentních příjmů je trendem v organizaci neodkladné a akutní péče v celém světě. Jejich význam má připomenout Den urgentní medicíny - Eemergency Medicine Day, který připadá na 27. května a loni byl vyhlášen poprvé.

Zaváděný příjem pacientů na jednom místě výrazně zjednodušuje dlouhodobě zavedenou praxi. „Ta byla složitá a docházelo k situacím, kdy pacienti nešli přesně tam, kam měli. Což může při akutním ohrožení života či zdraví znamenat problém. Naší snahou je proto koncentrovat akutní péči na jedno místo, a zajistit, aby s triáží, tedy tříděním pacientů, pomohl zdravotník,“ vysvětluje Michal Pisár, primář urgentního příjmu zlínské krajské nemocnice.
 
Rekonstrukce prostor urgentního příjmu probíhá už přes rok. Nejprve došlo k rekonstrukci traumatologických ambulancí, na kterou navázalo zřízení expektačních lůžek, které umožňují krátkodobé pozorování a léčbu, aniž by byla nutná hospitalizace. V průběhu letních prázdnin se začne pracovat na dokončení celého systému. „V praxi bude triáž vypadat tak, že pacientů na urgentním příjmu se ujme zdravotní sestra, která zhodnotí jejich potíže a poté je zatřídí do ambulancí. Zároveň zhodnotí prioritu, jestli mají být viděni lékařem okamžitě, nebo můžou chvilku počkat,“ popisuje princip Michal Pisár.

Přestože se přijetí pacientů do zlínské nemocnice po rekonstrukci urgentního příjmu a zavedení triáže výrazně zjednoduší, k ideálu bude mít systém daleko. „Narážíme na řadu prostorových omezení stávající budovy chirurgických oborů, kde se momentálně urgentní příjem nachází. Přes veškerou snahu v ní nebude možné ideálně propojit všechny součásti urgentního příjmu a umístit zde všechny akutní ambulance. Týká se to například gynekologie, otolaryngologie, očního, dětského či zubního. Proto věříme, že brzy dojde ke schválení projektu nové nemocnice, kde bude urgentní příjem se vším všudy,“ přeje si Michal Pisár.

 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn