Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Dech novorozenců ve zlínské porodnici hlídají nové monitory, které věnovala Nadace Křižovatka

1.5.2019

Dalších šestadvacet nových monitorů dechu předali včera zástupci Nadace Křižovatka a jejích partnerů do užívání Novorozeneckému oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Nadace se jako jediná v České republice aktivně věnuje podpoře prevence syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) a zvyšování povědomí o možnostech ochrany dětí, které jsou tímto syndromem ohroženy až do jednoho roku věku. Monitory dechu představují vítanou pomoc pro maminky i zdravotnický personál, ve zlínské porodnici jsou jimi díky podpoře nadace vybaveny všechny dětské postýlky.

„Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit nejen Syndrom náhlého úmrtí kojenců, ale například i nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Pokud zástava dechu dítěte trvá déle než dvacet vteřin nebo sníží-li se dechové frekvence pod deset dechů za minutu, upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče. Díky tomu může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň zvládne odhalit i mělké dýchání nebo apnoické pauzy,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.
 
V posledních letech přichází ve zlínské porodnici každoročně na svět více než 2400 dětí. Podpora nadace a jejích partnerů je podle primáře novorozeneckého oddělení Jozefa Macka velmi vítaná. „Nadace Křižovatka nám pomáhá pravidelně a dlouhodobě, jsme za to opravdu rádi. Monitory dechu najdou v naší porodnici každodenní využití, a díky této podpoře je můžeme nabídnout všem dětem, které se u nás narodí. Maminky to oceňují a cítí se díky monitorům klidnější,“ potvrdil primář.
 
Celkové náklady na pořízení 26 nových monitorů dechu dosáhly 52 tisíc korun. Přístroje byly zakoupeny z finančního daru, který poskytly společnosti E2E PARTNER, CONTINENTAL BARUM, BC LOGISTICS, LOCAL ENERGIES a TEPLÁRNA OTROKOVICE. „Nákup monitorů dechu je dobrá a potřebná aktivita, a proto ji podporujeme opakovaně už přibližně deset let,“ uvedla Jana Burešová, tisková mluvčí společnosti Teplárna Otrokovice. „Budoucnost je právě v našich dětech, a tohle je jedna z aktivit, na kterou přispíváme velmi rádi,“ doplnil Petr Dostál, personálního ředitel společnosti Continental Barum.

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn