Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Dárek k devadesátinám KNTB: otevření pokojů pro nedonošené děti a jejich rodiče

2.2.2017

Rekonstruované pokoje pro předčasně narozené děti a jejich rodiče byly dnes oficiálně zprovozněny ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), za účasti hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, sponzorů, hostů a vedení KNTB. K užívání jsou k dispozici tři pokoje ve 4. patře a jeden pokoj v 7. patře zdejší porodnice. Rekonstrukce pokojů a jejich vybavení byly realizovány díky projektu Malé mimi. Jeho iniciátorem byl Martin Gazda, otec předčasně narozené holčičky, spolu s primářem novorozeneckého oddělení KNTB Jozefem Macko.

„Realizace projektu je významným krokem ke zlepšení péče o předčasně narozené děti i jejich rodiny. Rodiče mohou být nyní se svými dětmi 24 hodin denně, trávit s nimi co nejvíce času. Dříve to možné nebylo a mohli je pouze několikrát denně navštěvovat. Stálý kontakt miminka s matkou i otcem přináší těmto dětem prospěch pro jejich další vývoj. Jsem vděčný panu Gazdovi za vynikající nápad, kterým jeho projekt bezesporu je, a za pomoc při jeho realizaci. Poděkování patří jemu i mnoha sponzorům, kteří na uskutečnění projektu přispěli,“ řekl primář Macko.

„Připojuji se s poděkováním všem, kteří se o realizaci projektu zasloužili. V České republice je ojedinělý a jsem rád, že se ho podařilo uskutečnit v roce 90. výročí založení Baťovy nemocnice. Je to krásný dar nejen pro předčasně narozené děti a jejich rodiče, ale i pro naši nemocnici,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek.
Tři pokoje ve 4. patře budovy porodnice jsou určeny pro maminky a jejich předčasně narozené děti, které už nepotřebují péči na jednotce intenzivní péče. Rekonstrukcí v 7. patře porodnice vznikly prostory pro rodiče, jejichž děti jsou ještě na jednotce intenzivní péče v inkubátoru.

„Před osmi lety se nám ve zlínské porodnici narodila dcera o 12 týdnů dříve před termínem porodu. Vážila jen 620 gramů. Díky primáři Mackovi a ostatnímu personálu novorozeneckého oddělení, kteří se o naši Laurinku starali, jsme si ji po čtyřech měsících mohli konečně odvést s sebou domů. To, že jsme během té doby s dcerou nemohli být stále v kontaktu, bylo velmi stresující,“ řekl Martin Gazda.

Sbírka odstartovala v říjnu 2015 s cílem získat prostředky na rekonstrukci pokojů. Trvala do září 2016. Organizátorům se podařilo od více než 250 dárců z řad veřejnosti i firem shromáždit na transparentním účtu finance i věcné dary za 3,5 milionu korun. Ty byly využity k pokrytí nákladů na rekonstrukci pokojů ve 4. patře. Zlínský kraj pak vyčlenil ze svého rozpočtu 4,5 milionu korun, které byly využity na výstavbu pokoje v 7. patře porodnice.

2. 2. 2017
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

Jeden ze tří pokojů ve 4. patře budovy porodnice.


Hejtman J. Čunek (vpravo), ředitel P. Calábek a ředitelka Korunky Luhačovice Veronika
Záhorská navštívili v novém pokoji maminku s dvojčátky.


Iniciátor projektu M. Gazda (vpravo) a primář J. Macko otevřeli přestřižením pásky nové
prostory v 7. patře porodnice.


Lůžka pro maminky v 7. patře porodnice.


 Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn