Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

CT

CT

CT – angl. zkr. počítačové tomografie

Jedná se o rentgenologické vyšetření, založené na zobrazování příslušné oblasti těla ve vrstvách a na počítačovém vyhodnocení i drobných rozdílů v pohlcování rentgenového záření mezi jednotlivými kousky tkáně a orgánu. Výsledný obraz je podobný řezu příslušnou částí těla s dobře viditelnými normálními i event. chorobnými strukturami. Ke zvýraznění rozdílu tkáně se někdy podává tzv. kontrastní látka. Uplatnění je velmi široké, např. CT hlavy - používá se při diagnostice stupně poškození hlavy a mozku po úrazech, u podezření na nádorové onemocnění či cévních mozkových příhodách apod. Pro pacienta je to šetrné vyšetření, kterým je možné získat mnoho cenných údajů. Používá však rentgenového, ionizující záření.


Co je potřeba

Před vyšetřením není nutná žádná zvláštní příprava. Nemocný by však měl zůstat od půl noci lačný, neměl by pít ani kouřit. Pouze při kontrastním vyšetření se podává tableta nebo injekce léku - Dithiadenu a zavádí se do těla tzv. flexila (braunyla). Jedná se o zavedení sterilní plastové flexibilní jehly do žíly nemocného.

Lékař, který nemocného odesílá na toto vyšetření, by měl na žádanku napsat hodnotu kreatininu a také samozřejmě známé alergie nemocného.

Souhlas pacienta s vyšetřením
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn