Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Chcete přestat kouřit? Zlínská nemocnice nabízí odbornou pomoc a zve na Světový den bez tabáku

28.5.2019

Odborné rady, možnost změřit si množství oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu, informační materiály - Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se v pátek 31. května 2019 znovu připojí k mezinárodní kampani Světový den bez tabáku. Akce je určena nejen kuřákům, kteří se závislosti na tabáku chtějí zbavit, ale také jejich rodinným příslušníkům a přátelům. Uskuteční se od 10 do 17 hodin v areálu nemocnice u hlavní vrátnice. 
 
Právě na pátek 31. května připadá Světový den bez tabáku, letošní kampaň nese název „Tabák a zdravé plíce“ a jejím cílem je zvýšit povědomí o dopadech vlivu tabáku na zdraví plic lidí po celém světě. Zlínská nemocnice si tento den připomíná pravidelně. „O tyto akce je zájem. V loňském roce náš stánek navštívilo kolem šedesáti lidí,“ upozornila Kateřina Paličková, vrchní sestra zlínského plicního oddělení. Zdravotníci se nevěnují jen aktivním kuřákům, konzultace nabízejí i lidem z jejich okolí, které ohrožuje pasivní kouření. Předají jim rady, jak se co nejlépe před tabákovým kouřem chránit, a poradí jim také, jak motivovat kuřáky ke zvážení možnosti léčby. 
 
Spolupráce s odborníky šance kuřáků na odvyknutí výrazně zvyšuje. „Většina kuřáků se nejprve pokouší přestat sama, ale šanci takhle uspět mají pouhá tři procenta z nich. Podstatně větší naději mají ve spolupráci s námi. Rádi se s nimi potkáme v pátek, zveme je i do Centra pro závislé na tabáku, které v naší nemocnici funguje již několik let,“ sdělila Kateřina Paličková. Dodala, že zájemci se mohou do Centra objednat na telefonu 577 552 622.
 
V České republice je kolem 2,5 milionu kuřáků. Každý rok na následky kouření zemře cca 18 tisíc lidí, nejčastějšími příčinami jsou nádorová onemocnění a kardiovaskulární nebo respirační choroby. V celém světě ročně umírá na následky kouření asi 5,4 milionu lidí. Světový den bez tabáku se připomíná od roku 1987.  

 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn