Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Čeští a slovenští lékaři se zúčastnili neurochirurgického semináře v KNTB

9.4.2015

Seminář s tématikou „Neurochirurgická ultrasonografie“ se uskutečnil v závěru minulého týdne ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB). Zúčastnili se ho neurochirurgové z České a Slovenské republiky. Na programu byla teoretická výuka a poté operace s využitím spojení peroperačního ultrazvukového obrazu s předoperační MRI navigací.

„V teoretické části se kolegové seznámili se základy ultrazvukového zobrazení nervové tkáně a mohli si vyšetření vyzkoušet na modelech pod dohledem předních odborníků – docenta Františka Záťury a profesora Davida Školoudíka. Praktickou část absolvovali na operačním sále našeho oddělení. Tým zlínských neurochirurgů uskutečnil dvě operace mozkových nádorů s využitím nové zobrazovací technologie, která byla zapůjčena pro tento seminář firmami BrainLab a BK,“ sdělil primář neurochirurgického oddělení KNTB Michal Filip.

Tato technologie je podle něho uživatelsky přívětivější díky modernějšímu softwaru oproti podobné technologii sonowand, kterou zlínští neurochirurgové využívají v současné době.

„Ovládání je pro uživatele komfortnější, což je ku prospěchu operačnímu týmu i operovaného pacienta. Během dvou operací byli kolegové seznámeni s principy a možnostmi této nové technologie v praxi poprvé využité na území ČR,“ informoval primář Filip.

Neurochirurgie KNTB byla vybrána pro mnoholeté zkušenosti s peroperačním ultrazvukovým zobrazováním u mozkových nádorů, které mají členové týmu již z působení na svých bývalých pracovištích.

„V posledních pěti letech se zvyšuje ve světě zájem o tento způsob peroperačního vyšetření. Přesto jsme byli příjemně překvapeni zájmem hlavně mladších kolegů o kurz. Během něj jsme je seznamovali s výhodami, ale i nevýhodami při praktickém využití. Tyto relativně nové technologie se rychle vyvíjejí ku prospěchu pacientů a v budoucnu zřejmě mohou z 90 procent plně nahradit drahé, uživatelsky méně příznivé technologie, jako peroperační MRI apod.,“ dodal primář Filip.

Seminář uspořádalo neurochirurgické oddělení KNTB ve spolupráci s Českou sonologickou společností. Zúčastnili se ho neurochirurgové z Olomouce, Hradce Králové, Ostravy, Plzně, Ústí n. Labem, Pardubic, Bratislavy a Nových Zámků.

9. 4. 2015
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: archiv neurochirurgie KNTB)


Příprava ultrazvukové sondy.


Příprava zobrazovací techniky před operací.


Výuka na sále.


Peroperační zobrazování.
 Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn