Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Archiv tiskových zpráv 2010

31.12.2010


Od ledna se ve zlínské krajské nemocnici mění ordinační doba LSPP

Od 1. ledna 2011 se mění ordinační doba lékařské služby první pomoci (LSPP) pro dospělé a pro děti v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Proti původní bude o hodinu kratší.
LSPP pro dospělé bude ve všední dny pacientům k dispozici od 17 do 21 hodin a v soboty, neděle a svátky od 8 do 21 hodin (tel. 57 755 3260).
Ordinační doba LSPP pro děti a dorost je nově ve všední dny od 17 do 6 hodin. Provoz o sobotách, nedělích a svátcích zůstává stejný, to je od 7 do 6 hodin (tel. 57 755 2870).
Fungování LSPP stomatologické se nemění. V soboty, neděle a svátky ji mohou pacienti využít v době od 8 do 13 hodin (tel. 57 755 2848).
Všechny ordinace LSPP najdou občané ve 21. pavilonu nemocnice. 


31.12.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice dnes obdržela 128 výpovědí lékařů 

Sto dvacet osm výpovědí lékařů obdržela dnes zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Je to zhruba 44 procenta z celkového počtu 291 lékařů v nemocnici. Výpovědi, které doručila pošta všechny najednou, dali lékaři v souvislosti s výzvou „Děkujeme, odcházíme.“
„Naším původním záměrem bylo s každým, kdo dá výpověď, individuálně jednat. S odbory jsme se nakonec dohodli na společném setkání lékařů ve výpovědi s vedením nemocnice, které plánujeme na začátek ledna 2011,“ informoval ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
„Pokud své výpovědi aspoň polovina z lékařů nevezme zpět, nastane v nemocnici od března 2011 – nebo i dříve v důsledku čerpání dovolených - krizový stav. A na ten se musíme připravovat už teď. Prvořadým úkolem zdravotníků, kteří v nemocnici zůstanou, bude zajistit akutní a neodkladnou péči. To znamená postarat se hlavně o pacienty, kteří jsou ohroženi na životě,“ sdělil ředitel Škubal.
V případě, že se počet výpovědí nesníží, je podle něho už nyní zřejmé, že nemocnice bude muset uzavřít některá oddělení nebo v nich omezit péči.
„Nyní vyhodnocujeme přijaté výpovědi a až po zjištění, kterých oddělení se dotýkají nejvíc, přistoupíme ke konkrétnímu řešení situace,“ dodal ředitel.


28.12.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Na Štědrý den se ve zlínské krajské nemocnici narodilo pět dětí 

Pět miminek, z toho tři chlapci a dvě holčičky, se na Štědrý den narodilo v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. První byla Veronika v 9.55 hodin, následovali Ivana, Adam, Tomáš a Jaroslav, který přišel na svět ve 23.11 hodin.
„Všechny porody byly spontánní a bez komplikací,“ sdělila lékařka gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Pavla Brychtová a dodala, že služba na Štědrý den patřila mezi klidnější. 
Stejný poznatek mají lékaři interny, kteří ošetřili 10 pacientů. „Pět jsme museli přijat k hospitalizaci, z toho tři na jednotku intenzivní péče (JIP). Mezi nimi pacienta s infarktem, se srdeční arytmií a jednoho podchlazeného pacienta,“ upřesnil lékař interny KNTB Petr Kopřiva.
Naopak v ambulancích traumatologického oddělení měli jako každý rok na Štědrý den plné ruce práce. Do půlnoci jimi prošlo 47 pacientů.
„Jako jiné dny jsme ošetřovali naraženiny, zlomeniny. K hospitalizaci jsme přijali čtyři pacienty, a to s otevřenou zlomeninou bérce, zlomeným obratlem, s otřesem mozku a se starší zlomeninou žeber. Je zarážející, že hodně lidí k nám přišlo s úrazy starými i tři týdny,“ řekl lékař traumatologie KNTB Radim Jünger.
Od půlnoci do 6 hodin ráno ošetřili v ambulancích traumatologie dalších sedm pacientů, a to opilých. Z toho ve čtyřech případech se jednalo o děti (ročníky 1991 až 1994) a tři z nich musely být umístěny na dětskou JIP. Kuriozitou mezi nad ránem ošetřenými byl pacient pokousaný cizí osobou.
Vytahovat rybí kosti z krku museli zdravotníci KNTB čtyřem lidem, z toho jednomu dítěti. „U dvou pacientů jsme kosti našli a snadno vytáhli. U dalších dvou byly kosti příliš malé, takže se je nepodařilo vytáhnout. Malé kosti se však časem rozpustí,“ sdělila lékařka otorhino-laryngologického oddělení (ORL) KNTB Kateřina Vidličková, která se věnovala i dalším pacientům, kteří přišli například se zánětem středního ucha, krvácením z nosu apod.


25.12.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Krajská nemocnice dostala odsávačku mateřského mléka 

Odsávačku mateřského mléka dnes předalo novorozeneckému oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), občanské sdružení BabyKlokánci. Dar v hodnotě 46.000 korun převzal od koordinátorky sdružení Ingrid Martynkové primář oddělení Jozef Macko.
„Daru si velmi ceníme, protože odsávačka mateřského mléka je jedním ze základních přístrojů v novorozeneckém oddělení. Odsávačky využíváme nepřetržitě. V případě předčasného narození dítěte slouží k odsání mateřského mléka, kterým pak dítě krmíme, a slouží také ke stimulaci produkce mléka. Odsávačky používáme i k odsávání přebytku mléka u matek,“ sdělil primář Macko.
Sdružení BabyKlokánci obdarovalo krajskou nemocnici poprvé. „Na odsávačku jsme vybírali peníze asi tři čtvrtě roku. Máme své internetové stránky www.babyklokanci.cz nebo www.zrnko.cz. Na nich je uvedeno číslo účtu, na které mohou lidé přispívat. Naše sdružení podporuje děti, které se narodily brzy nebo jsou nemocné. Pomáháme rodinám, kterým se děti narodily předčasně, vyrovnat se s psychikou. Šijeme čepičky, ponožky pro novorozence. Organizujeme sbírky a díky tomu jsme dnes mohli předat odsávačku i zlínské krajské nemocnici,“ přiblížila činnost sdružení Martynková.


Primář MUDr. J. Macko přebírá odsávačku mateřského mléka od koordinátorky sdružení I. Martynkové.

 


17.12.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

 


Nové monitory pohlídají dech novorozenců ve zlínské krajské nemocnici 

Dvaadvacet monitorů babysense II, které kontrolují dech novorozenců, obdrželo dnes novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně od brněnské Nadace Křižovatka. Jedná se o sponzorský dar v celkové ceně 63.800 korun.
„Za dar jsme velmi vděční, protože monitorů dechu miminek se nám stále nedostává. Monitory usnadňují práci personálu a přinášejí také klid maminkám,“ řekl primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.
Obsluha monitorů, které jsou podle primáře spolehlivé, je jednoduchá. Jde vlastně o podložku, na které novorozenec leží. „Po narození jsou miminka ohrožena syndromem náhlého úmrtí novorozenců. Alarm monitoru upozorní, že dítě nedýchá, že se něco děje. U nás jsme se však s tímto syndromem ještě nesetkali,“ uvedl primář Macko.
Novorozenci však mají i jiné dechové potíže způsobené jinými příčinami, takže monitory jsou velmi užitečné. Jejich výhodou je také možnost použití v inkubátorech.
Nadace Křižovatka vznikla počátkem roku 1995 a jako jediná organizace v ČR si zvolila pomoc dětem ohroženým již zmíněným syndromem.
„Díky sponzorům můžeme monitory dodávat do asi 130 nemocnic v celé republice. Za dobu působení nadace jsme k dnešnímu dni předali 3715 monitorů. Zlínské krajské nemocnici jsme zatím dodali 93 monitorů,“ sdělil člen správní rady nadace Vlastimil Novotný.
Letošními sponzory monitorů pro novorozenecké oddělení KNTB jsou firmy Alpiq Zlín, s.r.o. (8 ks), Teplárna Otrokovice, a. s. (2 ks), PRO.MED.CS Praha, a. s. (1 ks), Barum Continental, s.r.o. (3 ks), BAUMAX, s.r.o. (3 ks) a IKEA ČR, s.r.o. (5 ks).Primář novorozeneckého odd. KNTB Jozef Macko (uprostřed) se sponzory  Jaroslavem Kulhánkem, výkonným ředitelem Alpiq Zlín (vpravo), a Liborem Schwarzem z PRO.MED.CS Praha.


Vrchní sestra novorozeneckého odd. KNTB Naděžda Kučíková přebírá od zástupců Nadace Křižovatka a sponzorů monitory dechu.


15.12.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

Ve zlínském baby-boxu našli zdravotníci zdravou holčičku 

Zdravou holčičku našli ve středu večer zdravotníci Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně v baby-boxu postaveném u areálu KNTB. Děvčátko je zdravé, váží 3010 gramů, měří 49 centimetrů a dostalo jméno Věra. Je prvním miminkem odloženým ve zlínském baby-boxu a 39. dítětem v České republice, které pomohly baby-boxy zachránit.
„Signál z baby-boxu oznamující, že byl otevřen, jsme dostali ve 21.32 hodin. Hned jsem tam se sestřičkou běžela a našly jsme holčičku zabalenou v ručníku a tričku. Začala plakat a my ji vzaly a rychle jsme s ní šly na novorozenecké oddělení. Ve 21.45 už byla na jednotce intenzivní péče,“ sdělila lékařka novorozeneckého oddělení KNTB Věra Dostálková.
Zdravotníci hned děvčátko vyšetřili. „Holčička je donošená a v pořádku,“ dodala Dostálková.
„Baby-box v naší nemocnici byl do provozu uveden na Mikuláše v roce 2007 jako pátý v pořadí v rámci České republiky. I když první dítě se v něm objevilo až po třech letech, dokazuje to smysluplnost zavádění schránek pro odložené děti. Nevíme, co vedlo maminku k tomu, aby se svého dítěte vzdala. Každopádně udělala dobře, že holčičku dala do baby-boxu a tím ji svěřila do péče našich zdravotníků. Jsme rádi, že se o ni můžeme postarat,“ řekl ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Jméno Věra dal odložené holčičce Ludvík Hess, iniciátor zřizování baby-boxů v ČR. „Pojmenoval jsem ji zatím po paní doktorce Dostálkové, která se o malou spolu s dalším personálem novorozeneckého oddělení postarala,“ vysvětlil Hess. Doplnil, že z 39 dosud nalezených dětí v baby-boxech v ČR je 24 děvčátek a 15 chlapců.
Náklady na stavbu pro umístění zlínského baby-boxu v roce 2007 dosáhly 200.000 korun a KNTB je hradila ze svých prostředků. Baby-box patří nadačnímu fondu pro odložené děti STATIM.


Malá Věruška je prvním miminkem, které bylo odloženo do baby-boxu KNTB


9.12.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Nové přístroje pomohou zlínské kardiologii zachránit více pacientů

Zlín, 7.12.2010 – Pacienti s nemocemi srdce ze Zlínského kraje již nebudou muset za ošetřením dojíždět do vybavenějších nemocnic do vzdálených měst. Díky novým přístrojům pořízeným z dotace Evropské unie bude moci zlínské Kardiovaskulární centrum vyšetřit a operovat více pacientů. Dotaci 51 milionů korun získala Krajská nemocnice T. Bati, a. s., ve Zlíně z Evropského fondu pro regionální rozvoj na pořízení 22 přístrojů v celkové hodnotě téměř 60 milionů korun. Zbylá část nákladů bude uhrazena z krajského rozpočtu.

Cílem projektu „Kardiovaskulární centrum Zlín“ je zvýšení dostupnosti zákroků u pacientů s onemocněním srdce a cév a zavedení metod, které dosud nebyly ve Zlínském kraji dostupné.  Zlepší se komfort pacientů a sníží prostorová roztříštěnost pracovišť a pracovníků. Projekt bude ukončen na jaře příštího roku.

Vše bude zajištěno modernizací a obnovou stávajícího vybavení příslušných pracovišť Kardiovaskulárního centra a doplněním nových zdravotnických prostředků. Z dotace bude pořízena druhá kardiologická angiolinka sloužící k moderní léčbě infarktu myokardu. Kombinovaný intravaskulární ultrazvuk a zařízení pro stanovení frakční průtokové rezervy bude používán ke kvantifikaci hemodynamické významnosti zúžení koronárních tepen. Důležitou součástí vybavení bude záznamové elektrofyziologické zařízení a zařízení k radiofrekvenční ablaci (ablační jednotka).  Pořízen bude i echokardiografický přístroj včetně 3D jícnové sondy, přenosný echokardiografický přístroj a duplexní sonografický přístroj. Zavedením bezdrátového telemetrického monitorování EKG pro 12 lůžek se zvýší bezpečnost kardiologických pacientů. Pořízením dvou ventilátorů pro umělou plicní ventilaci, ze kterých je jeden přenosný, se zvýší kapacita pro přechodnou umělou plicní ventilaci nemocných s akutním oběhovým nebo dechovým selháním na koronární jednotce bez nutnosti jejich překladu na anesteziologicko-resuscitační oddělení.

Kardiovaskulární centrum pro dospělé v Krajské nemocnici T. Bati, a. s., ve Zlíně bylo Ministerstvem zdravotnictví ČR v prosinci 2009 zařazeno do sítě Komplexních kardiovaskulárních center pro dospělé (11 pracovišť) a Kardiovaskulárních center pro dospělé (6 pracovišť). K přiznání statutu Kardiovaskulárního centra bylo nutno splnit podmínky personálního a přístrojového vybavení. Kardiovaskulární centrum zajišťuje péči v oboru intervenční kardiologie vč. nepřetržité pohotovosti v péči o akutní koronární syndromy (infarkty myokardu), oboru implantací kardiostimulátorů, invazivní elektrofyziologie – diagnostika život ohrožujících poruch rytmu a intervenční radiologie – diagnostika a léčba postižení periferních cév. V těchto oblastech se jedná o jediné spádové pracoviště pro celý Zlínský kraj, tj. pro cca 600 tis. obyvatel.

Prezentace kardiovaskulárního centra Zlín


Kontakt:

Krajská nemocnice T. Bati, a. s., www.kntb.cz

Karla Havlíková, tisková mluvčí, tel.: 724 665 407, E-mail: tiskova.mluvci@bnzlin.cz


 

Projekt „Kardiovaskulární centrum Zlín“ je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.


V krajské nemocnici můžete pořídit pěkný dárek z výrobků chráněných dílen ERGO 

Již tradičně v předvánočním čase se ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), uskuteční prodejní výstava svíček a keramiky – výrobků chráněných dílen ERGO Lazy Zlín. Pacienti a zaměstnanci nemocnice, ale také veřejnost, si na ní mohou koupit pěkný vánoční dárek. Akce se koná v pondělí 22. listopadu 2010 od 10 do 13 hodin ve výukovém sále Gerontologického centra (suterén budovy LDN).
„Nákupem lidé podpoří hendikepované občany, kteří všechny výrobky vytvořili.  O tom, že umějí vyrábět skutečně krásné věci, svědčí pokaždé velký zájem o vystavované předměty,“ sdělila Marcela Piknová, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení KNTB, jež prodejní výstavy ERGO už několik let pořádá. 
Rehabilitační oddělení pomáhá výstavy organizovat vždy dvakrát do roka: před Vánocemi a před Velikonocemi. „Nad klienty z ERGO tak máme jakýsi patronát, je to určitá forma charitativní činnosti. Výrobky klientů chráněných dílen kupují zaměstnanci nejen našeho oddělení a pokaždé všem udělají radost. Výtěžek z prodeje používá ERGO k dalšímu chodu svého zařízení,“ doplnila Piknová.


19.11.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Hlavním tématem semináře pediatrů jsou rizika trombózy v dětském věku 

Letos už devátý ročník odborného pediatrického sympozia Zlínského kraje se uskuteční v sobotu 4. prosince 2010 v Domě kultury Elektra v Luhačovicích. Na jednodenním semináři se sejde na 200 dětských lékařů a sester nejen ze Zlínského kraje, ale prakticky z celé Moravy. Hovořit budou o různých tématech z oboru pediatrie, ale hlavním jsou rizika trombózy v dětském věku.
„Akci, na níž se prezentují jednotlivá dětská oddělení nemocnic, ale také obvodní pediatři a sestry hlavně Zlínského kraje, pořádáme už devátým rokem. Scházíme se vždy před Vánocemi na Mikuláše a probíráme rozličná témata. Za podstatné jsme letos zvolili rizika trombózy v dětském věku například v souvislosti s antikoncepcí nebo s problémy se srážlivostí krve,“ sdělil MUDr. Petr Pešák, primář dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně, které sympozium pořádá.
Antikoncepci dnes lékaři předepisují dívkám ve věku 14 – 15 let a její užívání se podle primáře Pešáka pediatrů hodně týká. „Mnohé dívky totiž mají vrozenou dispozici k trombózám. I když jim lékař antikoncepci předepíše, předtím je nikdo nevyšetřuje kvůli zjištění, zda nemají sklon k trombóze. V mnoha případech pak u dívek dochází k trombóze někdy spojené i s plicní embolií a končí v nemocnici. Ideální by proto bylo před užíváním antikoncepce vyšetření krevní srážlivosti,“ uvedl primář Pešák.
Na programu sympozia je 15 přednášek. Hlavní referát „Riziko trombózy v dětském věku, čeho se obávat“ přednese Veronika Fiamoli z Fakultní dětské nemocnice – dětské kliniky v Brně. Zajímavou přednášku „Genetická postižení u historických a významných osobností“ bude mít Věra Hořínová z genetické ambulance Sanatoria Helios Jihlava.
„Účastníci vyslechnou také některé zajímavé kazuistiky. Nedílnou součástí setkání jsou i organizační záležitosti v pediatrii, ať už se týkají nemocnic nebo terénních dětských lékařů,“ doplnil primář Pešák.
Součástí akce bude doprovodná výstava zdravotnické techniky, farmaceutických preparátů a produktů dětské výživy.


30.11.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Krajská nemocnice zavádí výběr regulačních poplatků pomocí automatů 

Výběr regulačních poplatků pomocí samoobslužných automatických pokladen zavádí od 1. prosince 2010 Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Nainstalovala pět automatických pokladen, jejichž prostřednictvím lze platit regulační poplatky ve výši 30 korun za vyšetření v ambulanci a ve výši 90 korun za lékařskou službu první pomoci (LSPP). Automaty jsou v 21. pavilonu (onkologické centrum), v 31. pavilonu (gynekologicko-porodnické oddělení), ve 49. pavilonu (rehabilitace a LDN), v 25. pavilonu (interní klinika) a v pavilonu 23 (chirurgické oddělení – úrazovka).
„Zkušební provoz automatů jsme zavedli v listopadu. Automatické pokladny přijímají pouze kovové mince v nominální hodnotě 10, 20 nebo 50 korun. Pacienti si na nový způsob úhrady poplatků pomalu zvykají. Pokud si nevědí rady, poradí jim s obsluhou pracovnice, u kterých se v uvedených pavilonech hradí poplatky ve výši 60 korun za hospitalizaci,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Pro zlepšení služeb pacientům jsou navíc v pavilonech onkologického centra a chirurgického oddělení – úrazovky umístěny měničky bankovek na mince. Umožňují rozměnit bankovky v hodnotě 50, 100 a 200 korun.
„Zavedením automatů jsme uspořili čtyři pracovní síly na pokladních místech. Některé pracovnice přecházejí na jiná místa v nemocnici, zaměstnankyním ve starobním důchodu ukončujeme pracovní poměry,“ uvedl ředitel Škubal.
Regulační poplatek ve výši 30 korun je možné v automatech zaplatit v pondělí až pátek (pracovní dny) v době od 7 do 17 hodin.
Uhradit poplatek v hodnotě 90 korun za LSPP lze pomocí automatu v soboty, neděle a svátky celodenně. V pondělí až pátek (pracovní dny) pak v době od 17 do 7 hodin následujícího dne.
Výše regulačního poplatku 30 nebo 90 korun je na automatické pokladně nastavena podle aktuálního času, který si budou muset pacienti pohlídat. Nebude třeba možné uhradit třicetikorunový poplatek před sedmou hodinou ráno, protože automat bude až do sedmi hodin nastaven na 90 korun.
Regulační poplatek pořízený v automatické pokladně platí šest měsíců od zakoupení. Doklad o zaplacení se skládá ze dvou částí. První si ponechá ošetřující lékař v ambulanci a druhá část zůstane pacientovi.Obsluha automatické pokladny a měničky bankovek není složitá.30.11.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Nový sonograf v plicním oddělení krajské nemocnice zlepší diagnostiku onemocnění

Nový sonografický přístroj využívá od listopadu plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Slouží hlavně k diagnostice tekutin v hrudníku, plicních nádorů, pohrudničních stavů, komplikací po výkonech jako je například krvácení, ke kontrole terapie u plicních zánětů nebo k základnímu screeningovému vyšetření srdce se zaměřením na srdeční selhání. Sonograf UZ LOGIQ P5  za 600.000 korun pořídila nemocnice za peníze z Fondu zdraví města Zlína.
„Umístění sonografu v plicním oddělení sice není běžné, usnadňuje nám však vyšetření zejména hospitalizovaných pacientů přímo v našem pavilonu. Dříve jsme je museli převážet do pavilonu gerontologického centra,“ řekl lékař plicního oddělení KNTB Rastislav Šimek.
Nový přístroj je plně vytížený, protože jej využívají také jiná oddělení nemocnice, například onkologické oddělení k diagnostice nádorů. 


 
Nový sonografický přístroj v plicním odd. KNTB1.12.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Od pondělí bude v krajské nemocnici uzavřen hlavní vchod do budovy úrazovky 

Od pondělí 6. prosince do pondělí 20. prosince 2010 včetně bude uzavřen hlavní vchod do budovy chirurgických oborů (úrazovka) v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Pacienti, návštěvníci a zaměstnanci KNTB budou muset využít vstup, který je několik metrů vlevo od vchodu na úrazovku a vchází se jím k chirurgickým ambulancím. Odsud je směrovky navedou do úrazových ambulancí a k výtahům a schodišti vedoucím na lůžková oddělení traumatologie, chirurgie, ortopedie, urologie, neurochirurgie a plastické chirurgie. 
„Důvodem dočasného zavření vchodu je budování chráněného prostoru před ním, takzvaného zádveří. Vstup do budovy je velmi frekventovaný, dochází zde ke kumulaci návštěvníků a imobilních pacientů. Častým otevíráním dveří, které jsou na fotobuňku, je prostor uvnitř značně ochlazován a vzniká zde průvan. Tomu nové vytápěné zádveří zabrání a zlepší také podmínky při překládání zraněných ze sanitek,“ vysvětlil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Nové zádveří bude vytvořeno z celoprosklených hliníkových stěn v bílé barvě členěných tak, aby byl umožněn vstup dvoukřídlovými dveřmi o šířce 1700 mm. Stěny budou navazovat na dosavadní venkovní zastřešení vchodu.
„Nyní pouze zastřešený otevřený prostor bude tedy stěnou uzavřen. Uzavřená plocha o rozměrech 4x4 metry bude sloužit také jako čistící zóna před přímým vstupem do budovy.  Dveře proskleného zádveří i přímého vstupu do budovy budou na fotobuňku a seřízeny tak, aby byly otevřeny vždy jen jedny. Zabráníme tak vzniku průvanu, kterému byli dosud vystavováni hlavně pacienti u příjmu hned za dveřmi budovy,“ popsala Lidie Hrušková z provozně-technického útvaru KNTB. 
Náklady na výstavbu nového zádveří budovy chirurgických oborů činí 519.000 korun a nemocnice je uhradí ze svých prostředků.


3.12.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


 Dětským pacientům krajské nemocnice přinesl dnes Mikuláš nadílku

Mikulášskou nadílku dnes dostalo přes 30 dětských pacientů zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), kteří jsou hospitalizováni v jejím dětském oddělení. Mikuláš s andělem a čertem přinesli nemocným dětem balíčky s ovocem a čokoládou. Aby toho nebylo málo, přivedl si sebou ještě Karkulku, vlka, babičku, myslivce – a ti dětem zahráli pohádku o červené Karkulce.
„Rolí tradičních mikulášských a také pohádkových postav se ujaly studentky zlínské střední zdravotnické školy. Balíčky pro děti jsme jim připravili ve spolupráci s naším sponzorem. Snažíme se zorganizovat mikulášskou nadílku každým rokem, protože je to malé zpestření pobytu dětí v nemocnici,“ řekla vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.
„Pohádku o červené Karkulce jsme si vybraly proto, že je mezi dětmi hodně známá. Nacvičily jsme si ji v kroužku Zdravušek, ve kterém máme různé aktivity,“ prozradil čert alias Denisa Houdková, studentka 2. ročníku zlínské zdravotnické školy.
O tom, že jsou účastníci kroužku aktivní, svědčí i slova odborné učitelky zmíněné školy Evy Řehákové: „Mají například program Nebojte se nemocnice. Do naší školy chodí děti z mateřských škol a naše studentky jim hrají pohádku o tom, jak to vypadá v nemocnici. Cílem je, aby se děti nemocnice nebály,“ vysvětlila.Mikulášská nadílka v dětském oddělení3.12.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


 Zlínská krajská nemocnice zrušila jeden primariát

Dvě loni v listopadu vzniklá diagnostická oddělení spojilo nové vedení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně v jedno. Místo oddělení vaskulární diagnostiky a intervenční radiologie a oddělení zobrazovacích metod (OZM) zůstalo jen OZM. Pod něj nově spadají i činnosti ze zaniklého oddělení. Primářem OZM, které funguje od 1.9.2010, je Jiří Tesař. Do funkce byl na základě výběrového řízení jmenován od 1.10.2010.
„V podstatě jsme fungování oddělení vrátili do podoby před loňským listopadem. Tehdy existující Radiodiagnostické oddělení rozdělilo bývalé vedení do dvou zmíněných pracovišť. Tento krok znamenal jmenovat dalšího primáře, vyčlenit další vrchní sestru, což přineslo zbytečné mzdové náklady navíc. Vznik dvou diagnostických oddělení z původního jednoho nebyl podle nás opodstatněný. Nyní máme jedno plně funkční oddělení s jedním primářem a jednou vrchní radiologickou asistentkou a snížili jsme tak mzdové náklady,“ vysvětlil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Oddělení zobrazovacích metod bude zajišťovat především diagnostiku pomocí konvenční rentgenové techniky, počítačové tomografie, ultrazvuku, magnetické rezonance a angiografie. Pracoviště CT výrazně rozšířilo spektrum prováděných metod v souvislosti s nově instalovaným přístrojem na konci roku 2009.
Angiografické pracoviště provádí diagnostické a léčebné zákroky na pacientech s chorobami cév, spolu s pracovišti CT a ultrazvuku se zabývá i intervenčními zákroky.    Jedná se například o biopsie nádorů, drenáže nejrůznějších patologických útvarů dutiny břišní, hrudníku, drenáže žlučových cest, zprůchodňování cévního řečiště apod.


5.11.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


 Parkovací dům u zlínské krajské nemocnice pro 218 aut byl dnes slavnostně otevřen

Nový parkovací dům zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) pro 218 aut byl dnes slavnostně otevřen za účasti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, vedení KNTB, zástupců stavební firmy a dalších představitelů kraje a města Zlína. Jednopodlažní objekt je postaven v těsné blízkosti budovy ředitelství KNTB a sloužit bude pacientům a návštěvníkům nemocnice a také jejím zaměstnancům. Stavba parkovacího domu byla zahájena letos 6. ledna a dokončení bylo dle smlouvy naplánováno na 3. prosince téhož roku. Skutečným termínem ukončení je však už 8. listopad 2010. Generálním dodavatelem stavby je firma Pozimos a investici za cca 60 milionů korun hradí Zlínský kraj.
„Jsem rád, že se podařilo stavbu dokončit dříve, protože situace v parkování u naší nemocnice je už roky velmi svízelná. Čím dříve tedy začne parkoviště sloužit veřejnosti a našim zaměstnancům, tím lépe. Věřím, že řidiči velmi brzy poznají změnu k lepšímu, pokud jde o možnost u nemocnice zaparkovat. První řidiči mohou začít parkoviště využívat už od zítřka, tedy 19. listopadu,“ řekl ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
„Setkáváme se dnes u dokončené stavby, která tady víc než dlouho chyběla. Zvláště v době návštěv bylo zaparkování u nemocnice hororem. Parkovací dům je jednou ze staveb, jež v rámci generelu nemocnice, již chceme mít ne jako okresní, ale jako krajskou, doplňuje mozaiku investic v řádech miliard korun,“ sdělil hejtman Mišák.
Pro pacienty a veřejnost je vyčleněno 126 míst v přízemí objektu, z toho šest je vyhrazeno pro invalidy. Řidiči budou na parkoviště najíždět z Havlíčkova nábřeží z komunikace vedoucí podél řeky Dřevnice. Horní část parkovacího domu bude sloužit pouze zaměstnancům KNTB, kteří se na parkovací místo dostanou z areálu nemocnice.
„Parkování pro veřejnost jsme zpoplatnili. Pacienti a návštěvníci mají první hodinu zdarma a za každou další započatou hodinu zaplatí 10 korun. U vjezdu na parkoviště je vjezdový terminál pro výdej parkovacích lístků a v parkovacím domě platební automat.  Kontrolu parkování a doplňování lístků do automatů bude zajišťovat pracovník nemocnice. Veškerý zisk z výběru poplatků půjde na nově zřízený účet nemocnice a peníze budeme používat na opravu komunikací uvnitř areálu,“ doplnil ředitel Škubal.
Vlastní parkovací dům je jednopodlažní skeletová budova z monolitického betonu. Pojezdné komunikace jsou ze zámkové dlažby – komunikace v barvě šedé a parkovací stání v červené. Zámkovou dlažbou jsou osazeny také přístupové chodníky. Přístupová komunikace na parkoviště je vybavena dvěma páry indukčních smyček pro registraci vozidel, dvěma závorami a terminály pro vjezd a výjezd. Světelná tabule před parkovištěm bude řidičům ukazovat jeho obsazenost. Pokladna pro placení parkového je umístěna v prostoru schodiště, které vede do podlaží parkovacího domu.
Kromě samotného objektu stavebníci dělali například přeložky kanalizací, plynovodu a vodovodu.  Nezpevněné plochy jsou zatravněné a osázené keři a stromy. Na západní straně je areál nemocnice uzavřen novým oplocením.Ředitel KNTB MUDr. B. Škubal, CSc. (vlevo), a hejtman Zlínského kraje MVDr. St. Mišák při slavnostním přestřižení páskyNově otevřený jednopodlažní parkovací dům KNTB


18.11.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Krajská nemocnice má nový přístroj pro testy v imunologii a alergologii 

Nový přístroj k vyhodnocování testů v oblasti imunologie a alergologie má od letošního října plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Jedná se o fotometr Elisa reader MRX a nemocnice jej pořídila díky dotaci z Fondu zdraví statutárního města Zlína ve výši 150.000 korun.
„Přístroj slouží k vyhodnocování laboratorních testů, kterými se stanovují velmi malá množství biologicky aktivních bílkovin. To umožňuje jeho využití v naší imunologické laboratoři při vyhledávání pacientů s probíhajícím tuberkulózním procesem v těle (TBC). Předností metody je rychlá dostupnost výsledků, to vidím jako velký přínos v řešení epidemiologické situace tuberkulózy. Nové léčebné metody, například biologická a onkologická léčba, vyžadují zvýšenou kontrolu pacientů v tomto směru, protože léčba snižuje odolnost k bakterii způsobující onemocnění TBC. Vzhledem k tomu, že naše oddělení je krajským centrem pro léčbu TBC, je tato metoda zásadní,“ sdělil primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
O výsledcích testů referují lékaři plicního oddělení KNTB na odborných seminářích, publikují je také v cizině a spolupracují s klinickými odděleními v rámci celého Zlínského kraje.
Přístroj je dále využíván k vyhodnocení metod v oblasti autoimunity a alergologie. „Zpracováváme vzorky z alergologické a imunologické ambulance naší nemocnice pro děti i dospělé,“ doplnil primář.


9.11.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Kroky ke snížení ztráty nemocnice: optimalizace výkonů a snížení nákladů

Zastavit a snížit ztrátu zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), která za rok 2010 k letošnímu poslednímu září činí 137 milionů korun, má kromě jiného optimalizace výnosů od zdravotních pojišťoven, omezení nákupů, snížení počtu zaměstnanců, zastavení vyplácení veškerých odměn. To jsou kroky, které již začalo podnikat nové vedení, které stojí v čele KNTB od 1. července 2010. Podle předsedy představenstva a ředitele nemocnice MUDr. Bohuslava Škubala, CSc., jsou některá opatření nepopulární, avšak nezbytná k tomu, aby nemocnice začala zlepšovat hospodářský výsledek.
„Na pokračujícím prohlubování ztráty se podepisuje hlavně nízká úroveň výnosů ze zdravotních pojišťoven vlivem nedůsledného vykazování zdravotních výkonů,“ sdělil ředitel MUDr. Škubal, CSc.
Hlavním cílem vedoucím k zastavení a snižování ztráty je zvýšit výnosy a snížit náklady společnosti. „K dosažení vyšších výnosů povede zavedení klinického informačního systému. Bude nástrojem k zefektivnění vykazování do zdravotních pojišťoven, k podrobné analýze výkonů jednotlivých primariátů a tím optimalizaci činnosti. Klinický informační systém je v současné době implementován a bude zprovozněn 1.1.2011,“ řekl MUDr. Škubal, CSc.
Ke snížení nákladů na nakupované materiály a léky povedou vypsaná výběrová a poptávková řízení. Efekt se začne projevovat po uzavření nových obchodních smluv na vysoutěžené ceny. „V současné době se ještě projevují v nákladech vyšší ceny těchto surovin. Společnost se tím ocitá v nepříznivém cash flow, protože v současné době platíme závazky, které vznikly v 1.pololetí roku 2010,“ vysvětlil ředitel MUDr. Škubal, CSc.
Nové vedení KNTB se od nástupu do svých funkcí seznamovalo se stavem nemocnice.
„Zajímal nás například způsob realizace nákupů nebo zajišťování různých prací. Nedostatky jsme nalezli třeba v nákupech potravin do nemocniční kuchyně. V některých případech nebyla na dodávky vypsána výběrová řízení, která jsou v současné době vypsána na mléko, maso, pečivo,“ sdělil ředitel MUDr. Škubal, CSc. a dodal, že další rezervy jsou v nákupech léků a zdravotnického materiálu.
Uspořit se podle něho dá například u servisních služeb zdravotnických přístrojů. „Budeme uzavírat nové servisní smlouvy s firmami, které nabízejí výhodnější cenové podmínky. Předpokládáme roční úsporu kolem 1,5 milionu korun,“ uvedl ředitel konkrétní příklad.
Úsporné kroky nastoluje vedení také v personální oblasti. V KNTB je nyní přepočtený stav zaměstnanců 2062 a tento počet hodlá nemocnice redukovat. „Zatím ještě pracujeme na podrobném rozboru potřebných pracovních míst. Už nyní však víme, že s některými zaměstnanci se budeme muset rozloučit. V první fázi redukujeme počty lidí v administrativě a dosud výpověď obdrželo 17 lidí. Převážně se jedná o zaměstnance, kteří měli smlouvu na dobu určitou. Zdravotníků se výpovědi netýkají, ale postupně dochází ke změnám na postech primářů,“ informoval ředitel.
Jedna z prvních personálních změn se uskutečnila po sloučení oddělení zobrazovacích metod a oddělení vaskulární diagnostiky a intervenční radiologie do jednoho oddělení zobrazovacích metod. Jeho primářem se na základě výběrového řízení stal Jiří Tesař. Další změna se týká jmenování Jiřího Latty primářem interny, a to od 1.11.2010. Nový primář interního oddělení vyšel vítězně z výběrového řízení. Změní se také vedení v očním oddělení, neboť jeho dosavadní primářka Ladislava Machová požádala o uvolnění z funkce. Na nového primáře či primářku vypíše nemocnice výběrové řízení. 
„Obměna na vedoucích postech čeká také několik dalších zdravotnických oddělení. Důvodem výměny primářů je jejich důchodový věk. Na všechna místa budou vypsána výběrová řízení,“ doplnil ředitel MUDr. Škubal. CSc. Dodal, že veškeré personální změny projednává vedení KNTB se zástupci odborových organizací, jež v nemocnici působí.
Úspory přineslo rovněž zrušení vědecké rady a shora zmíněné sloučení dvou oddělení do jednoho.
„Abychom mohli úspěšně a lépe řídit nemocnici, musíme poznat všechny její procesy. Ty musejí být popsané, měřitelné a vyhodnocované. Nástrojem pro toto procesní řízení je norma ISO 9001, kterou jsme se rozhodli zavést. Uvedený standard, norma ISO 9001, je zaměřena na kvalitu řízení organizací. Pomáhá organizacím - i nemocnicím - vycházet s limitovanými zdroji. A to tím, že odhalí zbytečné duplicity, nekompetence, absenci potřebných činností a pomůže racionálnějšímu chování organizace i lidských zdrojů – personálu. Uvedený projekt již realizujeme s plánovanými náklady do jednoho milionu korun včetně certifikace, s kterou počítáme ve 2. čtvrtletí 2011,“ informoval ředitel KNTB pro provoz a akreditaci Ing. Zdeněk Vachala.
Uvedené kroky by měly propad KNTB nejen zastavit, ale také snížit. „Vzhledem k tomu, že jsme v červených číslech, rozhodli jsme také zastavit vyplácení veškerých odměn. Jsme si vědomi, že naše opatření nejsou příjemná pro zaměstnance. Současně však věříme, že většina z nich pochopí, že bez podobných kroků není možné se ze ztráty dostávat,“ uzavřel ředitel MUDr. Škubal, CSc.


5.11.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Poradní sbor ředitele nahradil ve zlínské krajské nemocnici Vědeckou radu 

Z rozhodnutí nového představenstva zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), byla 1.8.2010 zrušena devítičlenná Vědecká rada KNTB, která vznikla loni v červenci jako poradní orgán tehdejšího ředitele. Místo ní začal od letošního 12. července fungovat poradní sbor ředitele KNTB, který tvoří primářka Nataša Bartoníková, primář Jaroslav Hynčica, primář Jiří Latta a profesor Jaroslav Rybka
„Důvodem zrušení Vědecké rady byly vysoké mzdové náklady. Poradní sbor je funkce čestná a neplacená. V poradním sboru konzultujeme zásadní rozhodnutí týkající se zdravotní části nemocnice,“ informoval ředitel KNTB Bohuslav Škubal.


5.11.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Fotbalisté darovali dětskému oddělení nemocnice 30 tisíc korun a dětem hračky 

Dětské oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), dnes navštívili fotbalisté FC Tescoma Zlín s trenérem Markem Kalivodou a výkonným ředitelem klubu Leošem Gojšem. Ten oddělení předal darovací šek na 30 tisíc korun a fotbalisté pak rozdali nemocným dětem dárky v podobě šál, triček a čepic s logy klubu nebo plakátů se zlínskými fotbalisty. Malým pacientům však přivezli také hračky, například knížky, skládačky, CD, DVD nebo hru stolní fotbal.
„Byla to spontánní akce hráčů a jsme rádi, že můžeme touto formou dětskému oddělení pomoci a dětem udělat radost hračkami,“ řekl Gojš.
„Za dary moc děkujeme. Finance použijeme na obměnu monitorovacích přístrojů, například na pořízení monitoru dechu. Stojí samozřejmě víc, ale potřebnou částku přidáme z našeho fondu. Iniciativa fotbalistů je chvályhodná,“ sdělila zástupkyně primáře dětského oddělení Lenka Ťoukálková.
Peníze hráči vybrali mezi sebou a s nápadem přišel Jan Jelínek. „Loni jsme darovali finance seniorům a letos jsme chtěli v podobné akci pokračovat. Napadlo mě dětské oddělení nemocnice a jsem rád, že to vyšlo. Ve formě finanční pomoci tam, kde je to třeba, bychom chtěli pokračovat,“ prozradil Jelínek.


Darovací šek předal MUDr. L. Ťoukálkové výkonný ředitel FC Tescoma L. Gojš. Dárky zlínských fotbalistů udělaly nemocným dětem radost. S nápadem obdarovat dětské odd. KNTB přišel obránce a pokladník týmu J. Jelínek (druhý zleva).    


6.10.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Do Luhačovic se sjedou pediatři, hovořit budou o neobvyklých případech z praxe

Už posedmé se v Luhačovicích uskuteční Festival kazuistik, na který se sjede přes 500 pediatrů a odborníků spřátelených oborů zabývajících se dětskými pacienty jak z České, tak Slovenské republiky. Od 25. do 27. září se v Kulturním domě Elektra zúčastní konference, na které budou lékaři prezentovat různé kazuistiky, tedy neobvyklé případy, s nimiž se ve své praxi setkali.
„Na programu třídenního jednání je přes 90 přednášek. Ze zkušenosti minulých ročníků víme, že každý neobvyklý případ, o kterém se na konferenci hovoří, je pro účastníky přínosem. Dozvědí se, jak jej konkrétní lékař vyřešil, ale mnohdy jsou i překvapeni, že se něco takového vůbec stalo. Mnohé kazuistiky pak kolegové mezi sebou podrobně probírají a někdy najdou i jiná možná řešení. Každopádně jsou naše akce vždy na velmi dobré úrovni,“ řekl primář dětského oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), zakladatel a koordinátor festivalu Petr Pešák.
Sám si na setkání odborníků připravil přednášku s názvem „8 hospitalizací Laďových“.  Přiblíží příběh mladého pacienta, který experimentoval s drogami. „Používal durman, marihuanu a další. Jeho hlavním problémem však bylo, že se dal na rulík zlomocný, který mu působil různé potíže, až dospěl k srdeční a dechové zástavě. Ani to mu nestačilo, a když ho lékaři dali do pořádku, zkusil fridex a poškodil si ledviny. Výsledkem po dohodě lékařů bylo umístění v psychiatrické léčebně. Jenže rodiče ho odtud po třech dnech vzali dům. Otázkou je, co s hochem do budoucna bude. Jednoznačně by potřeboval dohled psychiatra, ale rodiče…,“ nastínil primář smutný případ s otevřeným koncem.
S kazuistikou se zajímavým názvem Žabka v jícnu vystoupí zástupkyně primáře Pešáka Lenka Ťoukálková. Účastníky jednání seznámí s raritním nálezem plísňového zánětu jícnu u zdravého dítěte. Dalším účastníkem přednáškového maratonu z řad lékařů KNTB je primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko. Tématem jeho příspěvku je problematika nedonošeného po propuštění z nemocnice.
O tom, že pediatrická konference nebude skoupá na zajímavé případy, svědčí další názvy přednášek. Například Nádory u novorozenců, Raritní příčina meningitidy, Vzácná příčina hubnutí u dospívajícího chlapce, Zácpa u dětí, Od malých nitek krve po velké problémy – alergický porod, Popálení jako nástroj trestu, Keď je rodič nezodpovědný, Když děti mají mít děti nebo Co způsobila pastelka.
Nejen odbornými přednáškami bude nabito letošní setkání. Pro účastníky je připraven i bohatý doprovodný program. V sobotu večer to bude koncert legendární kapely Framus Five v čele s Michalem Prokopem, Lubošem Andrštem a Janem Hrubým. Na neděli je připraven výlet na Jablečné slavnosti do Hostětína, zájezd do Hřebčína Napajedla anebo možnost zahrát si tenis na kurtech u Lázeňské kolonády. Závěr dne bude patřit Galavečeru ve Společenském domě.    
Pediatrické konference se staly již tradicí. S myšlenkou uspořádat první festival kazuistik přišel před lety primář Pešák a pediatři se scházejí vždy po roce a půl. „O akci je stále větší zájem. Pokaždé přicházejí pediatři s novými zajímavými případy. Podělit se o zkušenosti je pro lékaře velkým přínosem – nikdy nevíme, kdy se s podobným případem můžeme sami setkat,“ dodal primář.
Konference se koná pod záštitou České pediatrické společnosti ČLS JEP.


22.9.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

 


Šanci na Purpurové srdce má i primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice

Primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), a zároveň ředitel pro léčebnou péči KNTB Jozef Macko je jedním z kandidátů na udělení Purpurového srdce. Jde o ocenění lidem, kteří poskytli významnou podporu nedonošeným miminkům a jejich rodičům nebo významně přispěli k řešení problematiky předčasného porodu. V České republice bude Purpurové srdce udělováno letos poprvé, a to při příležitosti Evropského dne předčasně narozených dětí (Prematurity Day), který připadá na 17. listopad. Pro udělování ocenění se rozhodly občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost ČLS JEP. 
„Cena je vyhlašována ve čtyřech kategoriích: Osobnost občanského sdružení Nedoklubko, Osobnost České neonatologické společnosti, Osobnost veřejného života a Cena široké veřejnosti. Nominován jsem do posledně jmenované kategorie a děkuji všem, kteří mi posílají své hlasy. Považuji je za ocenění nejen mé práce, ale práce celého kolektivu našeho oddělení, který se o předčasně narozená miminka stará,“ sdělil Macko.
Jozef Macko stojí v čele neonatologického (novorozeneckého) oddělení zlínské krajské nemocnice od roku 1994. Společně s oddělením gynekologicko-porodnickým slouží jím řízené oddělení jako perinatologické centrum, a to od roku 1997. V roce 2000 získala zlínská porodnice také titul Baby Friendly Hospital, kterým jsou označovány nemocnice přátelské k dětem.
„V perinatologickém centru ve Zlíně jsou ošetřovány děti od hranice viability, tzn. porozené ve 24. týdnu těhotenství. Jedná se o vysoce specializovanou péči charakteru intenzivní a resuscitační péče. V naší porodnici se každoročně narodí přibližně 70 dětí s porodní hmotností nižší než 1500 g, naprostá většina těchto dětí přežívá a co je velmi důležité, ve stále větší míře děti přežívají bez závažného tělesného či mentálního handicapu. Dosažení tohoto cíle je základní prioritou naší práce,“ informoval Macko. 
Zlínské pracoviště patří dlouhodobě mezi ta, jejichž odborné výsledky jsou srovnatelné s pracovišti podobného typu v Evropě a ve světě.
„Péče o tyto extrémně nezralé děti je společnou prací lékařů a specializovaných sester, bez jejichž obětavosti, erudice a entuziasmu by nebylo možné dosáhnout těch výsledků, kterých naše pracoviště dlouhodobě dosahuje. Všem patří velký dík,“ řekl ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Samotné vyhlašování ceny se uskuteční 15. listopadu a do té doby mohou lidé posílat hlasy svým kandidátům prostřednictvím internetu na www.purpurovesrdce.cz .


27.10.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB

 


Na prohlídku očního oddělení zlínské krajské nemocnice přišly stovky lidí

Stovky lidí se přišly podívat do očního oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), které dnes od 9 do 17 hodin pořádalo Den otevřených dveří. Za první čtyři hodiny si oddělení prohlédlo na 200 zájemců. Zdravotníci je provedli lůžkovou částí, ambulancemi, ukázali jim operační sály a nejmodernější vyšetřovací přístroje včetně vyšetřovacího laseru pro novorozence. Většina návštěvníků využila možnost nechat si změřit nitrooční tlak a dioptrie a mnozí se objednali na další vyšetření. Někteří si hned vybrali obroučky na brýle v oční optice, která je součástí pavilonu a dnes nabídla 70procentní slevu. Velký zájem byl o přednášku „Proč oko nevidí“ primářky očního oddělení KNTB Ladislavy Machové.
„Dveře našeho oddělení jsme široké veřejnosti otevřeli poprvé loni. Tehdy během čtyř hodin přišlo skoro 300 lidí. Pro obrovský zájem jsme se rozhodli v akci pokračovat i letos. Dnešní opět vysoká účast potvrzuje, že lidé chtějí o našem oddělení vědět co nejvíc. Zajímají se o různé léčebné metody, operační zákroky, ale svěřují se nám také se svými problémy s očima a ptají se, jak je řešit,“ řekla primářka Machová.
Nejvíc dotazů se podle ní týkalo operací šedého, nitrooční čočky, možnosti operace zeleného zákalu a plastiky víček. „Někteří byli překvapeni třeba sdělením, že velkou část operací děláme ambulantně. Hodně lidí nevědělo, že jako jediní v kraji vyšetřujeme oči novorozenců. A zajímali se také o plastické výkony, například odstranění nadbytečné kůže u víček. Spektrum otázek bylo široké a na všechny jsme se snažili odpovědět,“ doplnila primářka.
Na mnohé otázky odpověděla zájemcům videoprojekce operací šedého zákalu a zeleného zákalu a operace transplantace rohovky.
Prohlídku oddělení si nenechala ujít jednasedmdesátiletá Františka Gajdůšková ze Zlína. „Vím, že jsou tu výborní lékaři. Proto jsem přišla, abych si jimi nechala zkontrolovat zrak, i když zatím žádné potíže nemám,“ uvedla.
Manželé Dana a Antonín Šeďovi z Veselé si nechali změřit nitrooční tlak a dioptrie. Oba se následně objednali k dalšímu vyšetření. „Budu potřebovat brýle do dálky,“ prozradila paní Dana. Den otevřených dveří uvítala jako možnost zjistit, jak na tom její oči jsou. „A také chci jít na přednášku paní primářky,“ dodala.
“Špatně vidím při čtení, takže když jsem se dozvěděla o dnešní akci, využila jsem možnost nechat si oči vyšetřit,“ zdůvodnila svoji návštěvu sedmatřicetiletá žena ze Zlína.
„Zájem veřejnosti o naše oddělení a práci našich lékařů a sester nás moc těší. Velká účast lidí nás utvrdila v tom, že i příští rok Den otevřených dveří uspořádáme. Směrovat jej budeme opět na září,“ řekla primářka Machová. 
Očním oddělením KNTB projdou ročně tisíce pacientů. V ambulantní části je ošetřeno kolem 18.000 pacientů, z toho zhruba 3000 pacientů v rámci nepřetržité pohotovostní služby, kterou oční oddělení zajišťuje nejen pro celý Zlínský kraj. V lůžkové části je ročně hospitalizováno na 1600 pacientů se složitějšími případy a úrazy. Nejčastějšími operacemi jsou šedý zákal a plastické operace víček.Návštěvníci  si prohlédli také přístrojové vybavení očního oddělení.Velký  zájem byl o měření nitroočního tlaku. Primářka  MUDr. L. Machová vysvětluje operační zákroky.Pro  zájemce byly připraveny brožury a informační materiály. 


9.9.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

 Oční oddělení zlínské krajské nemocnice zve na Den otevřených dveří

Den otevřených dveří pro širokou veřejnost pořádá ve čtvrtek 9. září 2010 od 9 do 17 hodin oční oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Na každou celou hodinu, mimo 11. a 15. hodiny, je připravena prohlídka ambulancí, vyšetřovacích přístrojů i operačních sálů. Zdravotníci návštěvníkům vysvětlí principy operací a zodpoví dotazy. Zájemcům změří nitrooční tlak a dioptrie a lidé si budou moci na místě objednat termín k vyšetření očí, případně k operaci.
V 11 a v 15 hodin se uskuteční přednáška primářky očního odd. KNTB MUDr. Ladislavy Machové „Proč oko nevidí“, na níž bude hovořit například o zeleném a šedém zákalu, o šilhání, transplantaci rohovky nebo operaci sítnice.
Poprvé ve své historii pořádalo naše oddělení Den otevřených dveří loni 9. září. Začal v 10 hodin dopoledne a do 15. hodiny navštívilo oddělení téměř 300 lidí. Velký zájem nás překvapil a potěšil. Proto jsme se rozhodli akci letos zopakovat,“ uvedla primářka Machová.


1.9.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

 


Pády, jejich příčiny, následky a léčba jsou hlavním tématem geriatrického dne ve Zlíně

Přes 200 lékařů a zdravotních sester z České republiky se chystá na již XV. Zlínský geriatrický den, který se uskuteční 3. září 2010 v Academia centru zlínské univerzity. Hlavním tématem celodenního jednání jsou pády seniorů, jejich příčiny, ale i následky, jejich léčba a preventivní opatření. Na programu jsou téměř dvě desítky přednášek.
„Ve stáří se projevují poruchy chůze, rovnováhy a orientace v prostoru v důsledku přirozeného stárnutí orgánových systémů a nárůstem chronických chorob. Svůj podíl na pádech mají také psychické změny kvůli onemocnění mozku a sociální aspekty. Osoby starší 75 let v 15 až 20 procentech trpí poruchou chůze a potřebují doprovod nebo pomůcku. Pět procent osob nad 75 let věku je upoutáno na lůžko,“ řekl koordinátor akce a primář Gerontologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně Milan Forejtar.
Procento výskytu pádů u osob starších 65 let je 15 až 20 procent a s věkem frekvence pádů roste. „U osob nad 75 let věku se zvyšuje na 30 procent a rostoucí procento pádů shledáváme u lidí ve zdravotnických zařízeních a sociálních ústavech,“ doplnil primář.
Upozornil, že četnost pádů se s postupujícím věkem zvyšuje i v souvislosti s častějším výskytem chronických chorob. „Zatímco u populace nad 65 let věku jsou chronické choroby – alespoň jedna – přítomny v 35 procentech, u osob starších 75 let je to už v 50 procentech. Narůstá také procento takzvané seniorské křehkosti, což je hrozba náhlého zhoršení zdravotního stavu,“ uvedl primář Forejtar.
Vysvětlil, že mezi chronická onemocnění, která jsou s pády spjata, patří především nemoci srdečně-cévní, chronické onemocnění dýchacího systému, pohybového systému, onemocnění mozku a smyslových orgánů.
Pokud jde o podíl farmakoterapie a nežádoucích účinků léků na pádech, je podle primáře malý.
S pády souvisejí také závažnější traumata, ale vyskytují se jen v pěti až 10 procentech. Kromě traumatického poškození hlavy jsou to především zlomeniny kyčelního kloubu a předloktí a páteřních obratlů. Častější výskyt těchto zlomenin je ve stáří podmíněn osteoporotickou kostrou (úbytek kostní hmoty) jedince. Nicméně moderní medicína dovede řešit léčbou i osteoporotické onemocnění a rychlejší hojení zlomenin traumatologickými operacemi. „I přesto komplikace fraktur v důsledku imobilizace pacienta zvyšují úmrtnost seniora téměř šestinásobně,“ sdělil primář.
V důsledku všech zmíněných rizik, pádů samotných a jejich následných komplikací je třeba jim předcházet.
„Preventivní opatření pádů nelze vidět jen v léčbě chronických onemocnění, ale také v úpravě prostředí, ve kterém senior pobývá. Poskytnout mu dopomoc a jiný komfort tak, aby se udržela kvalita jeho života na co nejlepší úrovni,“ zdůraznil primář Forejtar.
Zlínský geriatrický den pořádá Česká gerontologická a geriatrická společnost ČSL JEP ve spolupráci s Gerontologickým centrem KNTB a Krajským edukačním centrem POUZP ČMS a OS ČLK Zlín. Finančně akci podpořil Zlínský kraj a město Zlín a záštitu nad ní převzali hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a primátorka Zlína Irena Ondrová.


1.9.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

 


V pondělí se lidé do budovy ředitelství krajské nemocnice dostanou jen od úrazovky

Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně upozorňuje pacienty, personál a návštěvníky, že v pondělí 9. srpna 2010 se do budovy jejího ředitelství a zároveň budovy Krajské hygienické stanice dostanou pouze vstupem směrem od úrazovky. Do budovy se tak dostanou dveřmi ze západní části – kolem bufetu. Provizorní chodník vedoucí k hlavnímu vchodu budovy bude uzavřen.
„V pondělí bude stavební firma pracovat na úpravách terénu před budovou v souvislosti se stavbou parkovacího domu. Kvůli bezpečnosti občanů je proto nutné přístup k hlavnímu vchodu uzavřít. V úterý 10. srpna však už bude vstup možný hlavním vchodem, ke kterému povede nově vybudovaný chodník od řeky Dřevnice,“ vysvětlil ředitel KNTB pro provoz a akreditaci Zdeněk Vachala.
Doplnil, že na nový chodník přímo navazuje obnovené značení přechodu pro chodce.
Stavba parkovacího domu s kapacitou 220 míst začala letos v lednu a hotova má být první týden letošního prosince. Náklady na jeho výstavbu dosahují zhruba 60 milionů korun. Investorem je Zlínský kraj a práce zajišťuje stavební firma Pozimos.


6.8.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
 


Parkovací dům u krajské nemocnice už získává svoji konečnou podobu

Práce na stavbě parkovacího domu u budovy ředitelství zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), pokračují i v současných velkých vedrech. Parkovací dům už pomalu získává svoji konečnou podobu. Rýsují se obě podlaží, na kterých bude moci zaparkovat 220 aut. Zatím je prostavěna zhruba polovina z celkových nákladů kolem 60 milionů korun. Investorem je Zlínský kraj a práce zajišťuje stavební firma Pozimos.
„V těchto dnech pracovníci firmy pokládají zámkovou dlažbu v přízemí garážových stání, na okolní přístupové chodníky pro pěší a příjezdovou komunikaci. Jednotlivá stání jsou vyznačena barevnými kostkami dlažby. Stavebníci montují oplocení kolem parkovacího domu a plotem oddělují také venkovní prostor od areálu nemocnice,“ přiblížil současné práce ředitel KNTB pro provoz a akreditaci Zdeněk Vachala.
„Parkovací dům má být hotov první týden letošního prosince. Věříme, že vyřeší dosavadní velmi špatnou situaci v parkování jak kolem nemocnice, tak v jejím areálu. Přízemí parkovacího domu se 120 místy je totiž určeno pacientům a návštěvníkům nemocnice. Najíždět na parkování budou přímo z komunikace podél Dřevnice. Nekryté patro se 100 stáními bude sloužit našim zaměstnancům. Přístupné bude z areálu nemocnice a nájezd je v úrovni stávající vozovky,“ doplnil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Do doby otevření nového parkovacího domu však na něm bude nutné zajistit spoustu dalších prací. „V nejbližších dnech přijde na řadu montáž zábradlí na nadzemním podlaží, které je třeba ještě povrchově upravit. Musíme je opatřit čtyřmi vrstvami izolačních a povrchových nátěrů. Pak budou na ploše barevně ohraničena jednotlivá parkovací stání a namontováno zábradlí,“ upřesnila Lidie Hrušková z provozně-technického útvaru KNTB.
V další fázi přijde na řadu osazení dopravního značení, které řidiče navede na směr jízdy a možnost parkování. V neposlední řadě bude postaráno o nutnou zeleň, která prostor kolem parkovacího domu zpříjemní.

 

U vznikajícícho parkovacího domu je už zčásti položena zámecká dlažba na přístupových chodnících k budově ředitelství KNTB.


22.7.2010

Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)
 


Vedra působí potíže hlavně starším lidem a pacientům s vysokým krevním tlakem

Současné tropické počasí přivádí do zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s., zejména starší pacienty, u kterých horko zhoršuje jejich stávající chorobu. Hodně celkových slabostí je způsobeno nedostatečným příjmem tekutin. Infarktů nepřibylo, lékaři však evidují vyšší počet ošetřených pacientů, kteří trpí vysokým krevním tlakem.
„Počet infarktů překvapivě nevybočuje z běžného průměru, to je jeden denně. I když dnes dopoledne jsme řešili infarkty již dva. Lidé se zřejmě chovají zodpovědněji a v největších vedrech nevycházejí ven. Problémy jsou spíše s pacienty s vysokým krevním tlakem – hypertoniky, kteří mají v horku hodnoty krevního tlaku hodně rozkolísané. To znamená, že tlak se jim může náhle ještě zvýšit nebo naopak klesnout. To způsobuje například točení hlavy, nevolnost, únavu a pacienti s těmito potížemi často končí v naší nemocnici. Dále se zvyšuje výskyt kolapsů,“ řekl kardiolog KNTB Zdeněk Coufal.
Zdůraznil, že lidé by měli v tropických dnech skutečně hodně pít, a to alespoň dva až tři litry denně. „Pokud se však hodně potí, tak by neměli pít jen čistou vodu. Pocením ztrácí tělo sůl, a když jsou tekutiny doplňovány pouze čistou vodou, může v organismu dojít k rozvrácení minerálového hospodářství, mohou se objevovat svalové křeče, poruchy dýchání. Říkáme tomu otrava vodou. Takže jestli se hodně potíte, je vhodné zařadit minerálky, ale ne příliš slané,“ upozornil Coufal.
Pitný režim sledují také zdravotníci u pacientů hospitalizovaných v KNTB. „Někteří si dostatečné množství tekutin hlídají sami, jiné musí personál k pití čaje nebo vody nabádat. Hlavně u starších pacientů přísun tekutin zapisujeme, abychom o množství měli přehled,“ sdělila vedoucí útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.Přísun tekutin sledují zdravotníci zejména u starších pacientů.


16.7.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)
 


Letní měsíce využívá krajská nemocnice k vymalování zdravotnických oddělení

Prázdninové měsíce využívá zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s., každoročně k vymalování některých zdravotnických oddělení. V červenci a srpnu se tak čerstvých barev dočkají oddělení dětské, plicní, neurochirurgické, ortopedické, chirurgické, plastické chirurgie a operační sály očního oddělení.
„I když jsou po dobu malování oddělení uzavřena, v žádném případě to neznamená zhoršení péče o pacienty. Pouze na dobu prací rušíme plánované příjmy a vyšetření. Akutní případy samozřejmě řešíme. Pacienti z pracovišť, kde se maluje, jsou umístěni na lůžka jiných oddělení,“ řekl ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
V případě plicního oddělení je malování nutné z epidemiologického hlediska. „Letní měsíce jsme zvolili proto, že v tuto dobu bývá na oddělení nejméně hospitalizovaných pacientů. Přestože lůžková část bude uzavřena, plicní ambulance zůstanou v provozu,“ doplnil ředitel.
Nemocnice malování zahrnuje každým rokem do plánu, který vytváří podle potřeby jednotlivých oddělení.
„Existují však oddělení, která se musejí podle vyhlášky č. 195/2005 Sb. malovat každý rok. Patří sem například centrální operační sály, ARO, jednotky intenzivní péče, porodní sály, infekční oddělení, zákrokové sály, vyšetřovny a další místnosti. Vymalovat je nutné i v případě, když jsou stěny a strop kontaminovány biologickým materiálem,“ sdělila vedoucí útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.
V době malování si většina zaměstnanců daného oddělení vybírá řádnou dovolenou. „V oddělení zůstávají jen nezbytní pracovníci, jako sanitářky a uklizečky, a zajišťují úklidové práce po malování,“ dodala Hejtmánková.V červenci přišlo na řadu vymalování pokojů v plicním oddělení.


15.7.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

 


V krajské nemocnici se představuje zlínská univerzita

Prostory pro prezentaci zlínské univerzity poskytla na období prázdnin Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. V přízemí budovy jejího ředitelství stojí ode dneška pět panelů, které představují školu a možnosti studia v ní, ale zachycují také volnočasové aktivity studentů.
„Je logické, že jsme vyšli univerzitě vstříc. Pojí nás s ní totiž dlouhodobá spolupráce. Například Fakulta humanitních studií připravuje budoucí všeobecné sestry a porodní asistentky a studenti v naší nemocnici absolvují povinné odborné praxe,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Od loňského října má zmíněná fakulta v pavilonu číslo 1 v areálu KNTB také novou posluchárnu, v níž vzniklo centrum pro teoretickou a praktickou výuku zdravotnických oborů Všeobecná sestra a Porodní asistentka. „Předpokládáme, že fungování tohoto pracoviště přímo v prostorách nemocnice se může časem pozitivně projevit i na přílivu zdravotních sester na naše zdravotnická oddělení,“ doplnil ředitel.
Další z aktivit studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) v krajské nemocnici je herní terapie v dětském oddělení KNTB. Studenti zdravotnických a pedagogických oborů zpříjemňují hospitalizovaným dětem pobyt v nemocnici čtením pohádek, soutěžemi nebo divadelními představeními. Tato spolupráce s univerzitou funguje od listopadu 2009.Pracovníci univerzity instalují v KNTB výstavní panely. (Foto: hav)


9.7.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

 


Už rok pomáhají lékaři krajské nemocnice pacientům se střevními záněty

Lékaři interní kliniky zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), už rok pomáhají v Centru biologické léčby nespecifických střevních zánětů nemocným s těmito záněty. Za rok fungování prošlo centrem několik desítek pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerosní kolitidou.
„Většině lidí tyto názvy nic neříkají. Jedná se o střevní záněty a nemocným působí velké těžkosti. Naše centrum se specializuje na léčbu nejtěžších forem těchto zánětů. Biologická terapie je někdy jedinou možností, jak těžký průběh choroby zvrátit nebo zabránit operaci,“ řekl vedoucí lékař Centra biologické léčby nespecifických střevních zánětů KNTB Vladimír Kojecký.
Centra byla zřízena ve fakultních a krajských nemocnicích republiky. „Do loňského roku byl Zlínský kraj jediný v ČR, kde centrum nebylo. O léčbu pacientů jsme museli žádat v jiných krajích. S ohledem na omezený počet léčebných míst býval problém naše nemocné někam umístit. Pak museli minimálně 60 až 100 kilometrů k léčbě dojíždět. V současnosti léčíme pacienty ze všech okresů našeho kraje i nemocné z okolních krajů,“ doplnil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Léčba spočívá v podávání protilátek tlumících zánět a fungování bílých krvinek. „Je velmi nákladná a vyžaduje dostatek zkušeností. Proto byla soustředěna jen do vybraných center. Nyní máme v péči 16 nemocných. Příznivý efekt je patrný u tří čtvrtin z nich,“ sdělil Kojecký.
Okolnosti vzniku těchto střevních zánětů nejsou podle něho stále přesně objasněny. Roli hraje porušená funkce imunitního systému, vlivy zevního prostředí, infekce.
„Záněty se projevují průjmy, krví ve stolici, bolestmi břicha, hubnutím, u dětí poruchami růstu. Jelikož příčina porušeného fungování imunitního systému není přesně známa, bude mít genetický podklad, není vyléčení možné. Léčbou tlumíme odchylné reakce imunitního systému tak, aby zánět nebyl aktivní, nedocházelo k nevratným změnám na střevě, komplikacím a pacienti neměli potíže,“ vysvětlil Kojecký.
V některých případech je nutná operace. U Crohnovy choroby však neznamená vyléčení, protože dojde k opakování zánětu ve zbývající části střeva. „U ulcerosní kolitidy odebráním celého tlustého střeva odstraníme i místo, kde se zánět projevuje. Je to však za cenu buď vývodu střeva nebo častých stolic při napojení tenkého střeva na konečník. Paradoxně se tak může kvalita pacientova života zhoršit,“ sdělil Kojecký.
Zdůraznil, že léčba není bez významných a potenciálně život ohrožujících rizik (alergické reakce na lék, infekce) a vyžaduje velkou spolupráci pacienta.


MUDr. Vladimír Kojecký připravuje infuzi pro pacienta.


8.7.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)
 


Nové vedení KNTB chce špičková pracoviště, nejmodernější léčbu, spokojené klienty

Od 1. července 2010 má zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), nové vedení. Na prvním zasedání nového představenstva byl zvolen předsedou představenstva a současně ředitelem KNTB Bohuslav Škubal. Členy představenstva jsou Zdeněk Vachala a Marie Gajdošová.
„Chceme pokračovat ve vytváření špičkových pracovišť, která budou žádaná a nabídnou nejmodernější léčebné postupy. Samozřejmostí musí být poskytování kvalitní zdravotní péče ve všech oborech. Chceme mít spokojené klienty a každý zaměstnanec nemocnice si musí uvědomovat, že klientovi – pacientovi sloužíme. Kvalitně léčený a spokojený pacient musí být na prvním místě,“ sdělil ředitel Škubal.
KNTB by se podle něho měla stát přátelskou nemocnicí. „To znamená, že všichni budeme spolupracovat jak uvnitř nemocnice, tak s UTB a fakultními nemocnicemi,“ vysvětlil.
Mezi významné cíle patří i podpora zaměstnanců v jejich osobním rozvoji, umožnění
dalšího vzdělávání, což následně zajistí vysokou efektivnost nemocnice.
„Spokojenost pacientů i zaměstnanců a jejich větší důvěra v nemocnici je jedním z cílů. Samozřejmě naší snahou je zlepšit ekonomickou stránku, to znamená vyvést nemocnici ze ztráty,“ uvedl ředitel.
„Představu o opatřeních ke snížení propadu máme, ale zatím ji nebudeme konkretizovat. Nyní se musíme podrobněji seznámit s ekonomickou stránkou. Další informace sdělíme později,“ doplnil.
Bohuslav Škubal pracuje v nemocnici od roku 1974. Od roku 1987 až dosud byl primářem ARO v KNTB a vybudoval ARO s velice dobrou pověstí. V letech 2005 – 2007 zastával také funkci náměstka LPP (léčebně preventivní péče). Zásadní podíl měl na vybudování záchranné služby v okrese Zlín. V roce 2006 jako náměstek pro LPP obhájil na Ministerstvu zdravotnictví ČR zařazení nemocnice do sítě zdravotnických zařízení. Jako předseda představenstva KNTB bude zodpovědný za zdravotnickou část nemocnice.
„Do výběrového řízení jsem se přihlásil proto, že jsem jako dlouholetý zaměstnanec těžce snášel negativní náhled veřejnosti na naši nemocnici, vadí mi odchody kvalitních lékařů z nemocnice, špatné interpersonální vztahy. Jsem přesvědčen, že se svým týmem dokážu zapojit lékaře, sestry, nižší zdravotnický personál a ostatní pracovníky naší nemocnice do nelehké práce na zlepšení jejího kreditu,“ řekl Škubal.
Za provozně-technickou část KNTB, za řízení kvality, akreditaci a procesní řízení nemocnice bude zodpovědný Zdeněk Vachala. V letech 2001 – 2008 působil jako manažer. Má dlouholeté zkušenosti a praxi mj. ze zavádění i auditování systému jakosti a bezpečnosti.
Marie Gajdošová bude zodpovědná za ekonomickou část nemocnice. Znalosti a zkušenosti má například ze zodpovědnosti za účetnictví a daně, zpracování ročních plánů, spolupráce s auditory a bankami, zavedla systém vnitropodnikového účetnictví.
Nové představenstvo KNTB jmenoval do funkcí včera odpoledne na mimořádné poradě vedoucích pracovníků, primářů, vrchních sester a zástupců odborových organizací KNTB hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

 

Předseda představenstva a ředitel KNTB MUDr. Bohuslav Škubal, CSc.


2.7.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Od 1. července 2010 končí proplácení regulačních poplatků formou darovacích smluv

Proplácení regulačních poplatků formou darovacích smluv od 1. července 2010 v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), končí. Nemocnice tak naplní usnesení Zastupitelstva Zlínského kraje ze dne 16.6.2010. Pacient, který bude hospitalizován před 30.6.2010 a propuštěn až po tomto datu, bude mít nárok na uzavření darovací smlouvy jen na období do 30.6.2010 včetně. Za období od 1.7.2010 včetně si již pacienti budou hradit regulační poplatky sami.
„Pro nemocnici zrušení darovacích smluv neznamená žádné změny. Nadále zůstávají v provozu pokladny, kde pacienti mohou poplatek uhradit. Místo vytištění darovací smlouvy jim teď pracovnice pokladny vytiskne doklad o zaplacení poplatku,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Úhradu některých regulačních poplatků formou darovací smlouvy mohli pacienti využívat od 1.2.2009. Všem pacientům, kteří o to projevili zájem, kraj uhradil třicetikorunový poplatek za návštěvu ambulance a osobám do 18 a nad 70 let věku šedesátikorunový poplatek za každý den hospitalizace.


28.6.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
 


Péče o nemocné s postižením srdce a cév je téma konference internistů a kardiologů 

Devátý ročník celokrajské konference internistů a kardiologů Zlínského kraje „Valašské srdce“ se uskuteční v sobotu 12. června 2010 v prostředí horského hotelu Soláň ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Akci, které se zúčastní přes 100 lékařů, zdravotních sester a záchranářů, organizuje kardiovaskulární centrum interní kliniky Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně.
„Nosným tématem bude současná situace v péči o nemocné s postižením srdce a cév, moderní trendy léčby a rozvoj nových metod ve Zlínském kraji. Mezi přednášejícími jsou nejen naši odborníci, ale také lékaři z příbuzných oborů a spolupracujících pracovišť, například kardiochirurgové z Brna a Olomouce nebo odborník na ablační léčbu arytmií z kardiocentra v Třinci,“ sdělil vedoucí lékař kardiovaskulárního centra pro dospělé KNTB Zdeněk Coufal, který je hlavním organizátorem akce.
Zájem o konference je podle něho mezi odbornou veřejností tradičně velký. „Souvisí to se skutečností, že nemoci srdce a cév jsou stále, i přes dramaticky se zlepšující péči v posledních letech, na prvním místě co do příčin nemocnosti a mezi prvními třemi nejčastějšími příčinami úmrtí v České republice,“ řekl Coufal.


11.6.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
 


Nemocnice má statut Onkogynekologického centra a Urogynekologického centra

Statut Onkogynekologického centra získalo v těchto dnech gynekologicko-porodnické oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Na podkladě auditovaných výsledků mu jej udělila Onkogynekologická sekce ČGPS ČLS JEP. Pro ženy ve Zlínském kraji to znamená maximální dostupnost komplexní onkogynekologické péče. Zároveň Ministerstvo zdravotnictví ČR a Urogynekologická společnost jmenovala gynekologicko-porodnické oddělení Urogynekologickým centrem. To umožní vzdělávání lékařů a ostatních zdravotníků v této problematice.
„Gynekologicko-porodnické oddělení poskytuje veškeré diagnostické a léčebné postupy, které se v gynekologii používají. Určité oblasti gynekologie však vyžadují centralizaci některých případů. Mezi ně patří speciální onkologické diagnózy a výkony. Pracoviště, která jsou schopna onkologické výkony provádět, musejí splňovat velmi náročná a přesná kritéria. My jsme je splnili, proto nám byl statut udělen,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Přísné podmínky splňuje v současnosti jen 15 pracovišť v ČR. Hodnotí se počty, rozsah a léčení příslušných pacientek.
„V praxi to znamená, že u pacientek, u kterých zachytíme gynekologický nádor, je třeba doplnit specializovaná vyšetření a ve většině případů provést náročné onkogynekologické operace. Ty je možné dělat jen v zařízeních, jež mají komplexní zajištění pacientky po stránce technické, mezioborové spolupráce včetně péče na jednotce intenzivní péče (JIP) a špičkově vybaveném anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). My vše splňujeme. Získání statutu znamená, že můžeme provádět všechny diagnostické a léčebné výkony související s ženskými nádory, například děložního čípku nebo vaječníku,“ vysvětlil primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.
Gynekologicko-porodnickému oddělení se podařilo rozsah poskytované péče zvednout na nejvyšší úroveň. „Provádíme i nejnáročnější operační výkony včetně laparoskopických se zázemím vybavené JIP. Kompletní operativa je doplněna aktino, chemo a bioterapií našeho Komplexního onkologického centra. Péči o pacientky podle nejmodernějších přísných měřítek garantuje Onkogynekologická sekce,“ doplnil primář Adamík.
Dalším úspěchem KNTB je jmenování gynekologicko-porodnického oddělení Urogynekologickým centrem. „Poskytujeme komplexní diagnostické a léčebné postupy v urogynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii. Vycházíme z dlouholeté tradice diagnostiky a léčby pacientek s poruchami statiky pánevního dna a močovou inkontinencí. Naše pracoviště mnohé metody zavedlo jako první v České republice. Za dobu asi 15 let jsme u nás proškolili už přes 250 lékařů,“ připomněl primář Adamík.
Udělení statutu Urogynekologické centrum, který mají na Moravě kromě KNTB jen dvě pracoviště v Brně, je podle něho také významným oceněním špičkové odborné práce lékařů gynekologicko-porodnického oddělení KNTB.


3.6.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
 


Ve zlínské krajské nemocnici zasedal krizový štáb kvůli ohrožení povodněmi

V souvislosti s ohrožením zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), povodněmi zasedal dnes ráno její krizový štáb. Zabýval se aktuální situací v areálu nemocnice a preventivními opatřeními proti případné velké vodě.
„V současnosti není důvod k žádné panice. Musíme však zabezpečit některé budovy proti vniknutí vody, připravit se na eventuální evakuaci pacientů z pavilonů blízko řeky Dřevnice a stále situaci monitorovat. Zatím jsme zaznamenali podmáčení některých budov, ohroženy jsou tepelné kanály, kterými procházejí parovody do prádelny a kuchyně, kvůli množství vody není možný vjezd do nemocnice zadní branou. Vjíždět do areálu lze jen hlavní branou, a to pouze sanity a vozidla s akutními stavy pacientů,“ informoval ředitel KNTB Petr Pšikal.
Nemocnice zajišťuje taková organizační opatření, aby byli co nejméně ohroženi pacienti a chráněn také majetek.
„Pro dnešek jsme zrušili všechny plánované příjmy a plánované operace. Zaměstnance o aktuálním stavu informujeme prostřednictvím intranetu. Primáři a vedoucí jednotlivých provozů jsou seznámeni s nutnými opatřeními,“ doplnil ředitel Pšikal.


2.6.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
 


Dar od nadace Venduly Auš Svobodové zlepší péči o novorozence

Prezidentka Nadace Kapka naděje Vendula Auš Svobodová dnes navštívila zlínskou Krajskou nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), aby zdejšímu novorozeneckému oddělení oficiálně předala přístroje v celkové hodnotě zhruba 300.000 korun: laminární box pro přípravu infuzí, tři saturační monitory k měření okysličení krve a dvě výhřevné podušky do postýlek. V doprovodu ředitele KNTB Petra Pšikala a primáře novorozeneckého oddělení Jozefa Macko si prohlédla intermediární část oddělení a rooming, navštívila maminky s miminky na pokojích a každé obdarovala zeleným medvídkem.
„Darů si vážíme a velmi si ceníme spolupráce a pomoci Kapky naděje, která trvá už od roku 2002. Od té doby nám nadace darovala vybavení za více než tři miliony korun. Přístrojové vybavení nám pomáhá lépe se postarat o novorozence. Díky nadační pomoci je péče o narozené děti v naší nemocnici na velice vysoké úrovni,“ řekl ředitel Pšikal.
"O laminární box jsme usilovali již několik let, protože zde nemáme centrální přípravnu infuzních roztoků. Získaný box je prvním krokem ke zlepšení přípravy těchto roztoků. Je velmi efektivní a jsme za něj skutečně vděční," řekl primář Macko.
Permanentně v provozu jsou podle něho také darované tři pulzní oxymetry k měření okysličení krve. "Typ, který máme od Kapky naděje, je velmi spolehlivý," dodal primář.

 


Vendula Auš Svobodová s primářem MUDr. Jozefem Macko v intermediární části oddělení.Od Kapky naděje získala KNTB tři saturační monitory k měření okysličení krve. Prezidentka nadace předvádí jeden z nich. Vendulu Auš Svobodovou provázeli ředitel MUDr. Pšikal (vlevo) a primář MUDr. Macko.1.6.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Vyšetřit plíce si v nemocnici nechalo téměř 30 lidí


Do plicních ambulancí zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), si dnes přišlo vyšetřit funkci svých plic téměř 30 občanů. U dvou z nich zjistili lékaři nález a pozvali je k další konzultaci. Jedním z účastníků akce byl dvaašedesátiletý Milan Valenta ze Zlína, v současnosti „slabý kuřák“. Vyšetření se podrobil z preventivních důvodů, protože i když dříve kouříval hodně, žádné potíže nemá. Plicní oddělení KNTB akci pořádá každoročně u příležitosti Světového dne bez tabáku.

 
Vyšetřit plíce si nechal také Milan Valenta ze Zlína.31.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V plicních ambulancích krajské nemocnice si můžete nechat vyšetřit funkci svých plic


Lidé, kteří mají potíže s dýcháním, při námaze trpí dušností nebo kašlem, ale hlavně kuřáci a kuřačky si mohou nechat zdarma vyšetřit funkci svých plic ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB). U příležitosti Světového dne bez tabáku pořádá zdejší plicní oddělení Den otevřených dveří, a to v pondělí 31. května 2010 od 9 do 16 hodin. Zájemci o vyšetření se v uvedenou dobu mohou dostavit do plicních ambulancí v 11. pavilonu nemocnice. S sebou by si měli vzít kartičku zdravotní pojišťovny.
„Naši lékaři vyšetří lidem plíce pomocí spirometru, což trvá jen několik minut. Můžeme tak zachytit první příznaky chronické obstrukční plicní nemoci, na jejímž vzniku se hodně podílí kouření. Kuřákům a kuřačkám nabídneme také test závislosti na nikotinu,“ sdělil primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
Pokud lékaři zjistí nějaký nález na plících nebo varující příznaky onemocnění, pozvou pacienta ke kompletnímu plicnímu vyšetření.
Ke Světovému dni bez tabáku se plicní oddělení KNTB připojuje už několik let. Loni akce využilo 70 lidí, z toho byla zhruba polovina kuřáků a kuřaček. U čtyř vyšetřených zjistili lékaři příznaky plicního onemocnění.


26.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Informace o cévní mozkové příhodě si do nemocnice přišlo vyslechnout přes 30 lidí

Přes tři desítky lidí přišly na dnešní přednášku o cévní mozkové příhodě (CMP), kterou uspořádalo neurologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně u příležitosti Světového dne CMP. Vyslechli si informace o prevenci, příznacích a léčbě této nemoci, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí po onemocnění srdce. Většina z účastníků využila také možnosti nechat si změřit krevní tlak a všichni dostali brožuru o CMP.
„Jednu přednášku jsme uskutečnili už na začátku května a na obě přišlo dohromady kolem 80 lidí. Myslím, že je to slušná účast. Rádi bychom tu však viděli i mladší generaci, protože ani jí se cévní mozková příhoda nevyhýbá,“ sdělil primář neurologického oddělení KNTB Zbyněk Kalita.
„Tatínek prodělal lehčí formu mrtvice, dostal se rychle do nemocnice, takže mu nezůstaly žádné následky. Dnes jsem si přišla poslechnout, co vše je příčinou tohoto onemocnění a jak se mu zkusit bránit. Velmi jsem uvítala brožuru o CMP, v ní je shrnuto vše důležité,“ prozradila čtyřiapadesátiletá účastnice přednášky.
Neurologické oddělení KNTB pořádalo akce při příležitosti Světového dne CMP letos už popáté.Každý účastník přednášky dostal brožuru s informacemi o CMP. 
 (Foto: hav)


19.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

 


Zlínská krajská nemocnice podepsala smlouvu s Lékařskou fakultou UP Olomouc

Rámcovou smlouvu o spolupráci mezi zlínskou Krajskou nemocnicí T. Bati, a. s. (KNTB), a Lékařskou fakultou UP Olomouc podepsali v pondělí 17. května ředitel nemocnice Petr Pšikal a děkan fakulty profesor Zdeněk Kolář. Smluvně tak zajistili již dlouhodobě fungující vzájemnou spolupráci. Následně budou vznikat už konkrétní smlouvy upravující vlastní spolupráci v procesu pregraduálního vzdělávání, tzn. výuky mediků na vybraných klinických pracovištích v KNTB.
„Zpočátku půjde o oddělení chirurgie a interní kliniky. Zvažujeme však zapojení dalších provozů nemocnice, například mikrobiologie nebo gynekologie,“ uvedl ředitel Pšikal.
Spolupracovat by však měly obě strany také v oblasti postgraduálního vzdělávání, tedy přípravy odborníků k získání specializačního osvědčení. Třetím okruhem společné činnosti je vědecká spolupráce a širší možnost zapojení KNTB do vědeckých grantů. Smluvními vztahy získají vybraná oddělení nemocnice oficiálně statut výukových pracovišť Lékařské fakulty UP Olomouc. Do přípravy procesů se má rovněž zapojit Vědecká rada KNTB, která vznikla v roce 2009.
„Cílem spolupráce je zajistit přípravu a výchovu odborníků pro zlínský region a otevřít cestu k vědecké činnosti a přípravě nejen lékařů, ale i ostatních zdravotníků. Dohodli jsme se, že už v červnu začneme připravovat konkrétní smlouvy tak, abychom mohli tuto činnost vykonávat od letošního září,“ doplnil Pšikal.MUDr. Petr Pšikal (vlevo) a prof. MUDr. Zdeněk Kolář, CSc., při podpisu rámcové smlouvy o spolupráci.18.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(foto: hav)


Zlínská porodnice překonala svůj dosavadní rekord, v pátek se v ní narodilo 21 dětí 

S další rekordní porodností se může pochlubit porodnice ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB). V pátek 14. května se v ní za 24 hodin narodilo 21 dětí, a to při 19 porodech. Porodnice tak překonala svůj dosavadní rekord z letošního 1. ledna, kdy v ní na svět přišlo 20 dětí při 18 porodech, dvakrát to byla dvojčata.
„V pátek jsme pomáhali dětem na svět u 10 porodů dopoledne, pětkrát v odpoledních hodinách a čtyřikrát v noci. Ve čtyřech případech jsme museli přistoupit k císařskému řezu. Narodilo se sedm chlapců a 14 děvčátek, dvě maminky se těšily z dvojčátek,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.
„Byl to skutečně náročný den. V 12hodinové denní službě byly čtyři porodní asistentky a staniční sestra, zapojila se také vrchní sestra a dvě sanitářky. Sloužili čtyři lékaři. Na noční stejně dlouhé službě byli tři lékaři, tři porodní asistentky a jedna sanitářka. Všichni měli opravdu plné ruce práce,“ sdělila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Helena Novotná.
Většina rodiček pocházela ze Zlínska, čtyři přijely k porodu z jiných bývalých okresů. „Oddělení šestinedělí jsme maminkami s jejich miminky obsadili do posledního místa,“ doplnila Novotná.
A jaká dostali novorozenci jména? Dvakrát to byla Karolína, Kateřina a Alexander, z dalších jmen to byla například Nikola, Martina, Klára, Šimon, Vojtěch, Václav nebo Pavel.
Mezi rekordní počet porodů za jeden den se v KNTB řadí také 1. září 2004. Tehdy ve zdejší porodnici přišlo na svět při 17 porodech 18 dětí, z toho jedna dvojčata.Rekord v KNTB: V jeden den se při 19 porodech narodilo 21 dětí. (Ilustrační foto: K. Havlíková)


17.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB 


Nemocnice má liposukční přístroj a nabízí kompletní spektrum estetických výkonů 

Nový liposukční přístroj včetně efektivnější vibrační liposukce má od konce letošního dubna oddělení plastické chirurgie v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB ), ve Zlíně. Přístroj v ceně 300.000 korun získala nemocnice formou výpůjčky.
„Vzhledem k tomu, že liposukce je jednou z nejčastějších plastických operací nejen u žen, ale i mužů, chtěli jsme zájemcům o ni vyjít vstříc. Pořízením liposukčního přístroje jsme kompletně doplnili spektrum estetických výkonů,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Přístroj slouží k odsávání tuku z malých kožních řezů. „Po výkonu zůstává pacient téměř bez jizev. Hodí se především na ohraničené tukové nadbytky – nejčastěji v oblasti břicha, boků, stehen a podobně. Cena výkonu je podle rozsahu od sedmi do 20 tisíc korun,“ řekl primář oddělení plastické chirurgie KNTB Martin Molitor.
Zájemci o liposukci se mohou objednat v ambulanci plastické chirurgie KNTB. „Zde s klientem podrobně probereme celou operaci, cenu, doléčování po zákroku a další. Doba objednání na liposukci je do jednoho měsíce,“ informoval Molitor.
Kromě liposukce zahrnují estetické výkony na oddělení plastické chirurgie KNTB chirurgické operace obličeje (víčka, nos, boltce, facelift – zákrok spočívající ve vypnutí kůže obličeje), zvětšení, zmenšení a modelaci prsů a operaci převislého břicha.


12.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
 


Zájem o vyšetření mateřských znamének byl velký, přišlo 131 lidí

Stojednatřicet zájemců přišlo dnes do kožních ambulancí zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) a nechalo si lékaři zkontrolovat podezřelá mateřská znaménka nebo změny na kůži. Všichni využili možnosti nechat se vyšetřit u příležitosti Evropského dne melanomu, který je zaměřený na zjištění nejzhoubnějšího kožního nádoru. Melanom lékaři naštěstí nezjistili u žádného pacienta, ale u tří zachytili jiné kožní nádory.
„Zájem byl opravdu velký. Další desítky lidí, kteří se na možnost vyšetření ptali telefonicky, budeme vyšetřovat postupně ještě v dalších dnech. Je dobře, že si lidé uvědomují důležitost prevence. Pokud totiž zjistíme melanom včas, je velká šance na vyléčení,“ sdělil primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
„Mám na těle znaménko, které se mi nepozdávalo, tak jsem si ho přišla nechat raději vyšetřit. Naštěstí je vše v pořádku,“ sdělila šedesátiletá Marta Zbořilová ze Zlína – Mladcové. Dodala, že akci považuje za velice přínosnou. „Myslím, že by jich mohlo být v roce i víc,“ řekla.
Preventivně k vyšetření přišla také šestatřicetiletá žena ze Zlína. „Mám opravdu hodně mateřských znamének a chci si je nechat zkontrolovat, abych něco nezanedbala. Mám pětiletého syna, který zatím znaménka nemá. Pokud by se u něho nějaká podivná objevila, určitě s ním půjdu taky na kontrolu,“ sdělila.
Prevenci nepodcenil ani Antonín Novotný. „Na zádech mám větší znaménko, které si chci nechat zkontrolovat, abych měl klid. Doufám, že bude vše v pořádku,“ zdůvodnil svoji dnešní návštěvu v nemocnici devětašedesátiletý občan Zlína.
Kožní oddělení KNTB se k Evropskému dni melanomu připojilo letos už podeváté. Loni lékaři nemocnice vyšetřili v den akce 139 pacientů, u čtyř zjistili kožní nádory, ale nejednalo se o melanom. Dalších zhruba 30 zájemců pak vyšetřili ještě následující dny.
Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Loni se zapojilo již 26 evropských zemí a letos by jich mělo být dokonce 31, nově třeba Irsko, Island nebo Finsko.Prim. MUDr. J. Šternberský, CSc., vyšetřuje endoskopem znaménka.


10.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(foto: hav)


Lidé měli zájem o informace o mrtvici, na přednášku jich přišlo téměř padesát

Téměř 50 lidí přišlo dnes na přednášku o prevenci, příznacích a léčbě cévní mozkové příhody (CMP), tedy o mrtvici, do Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Pořádalo ji neurologické oddělení KNTB u příležitosti Světového dne CMP. Její součástí bylo měření krevního tlaku a této možnosti využili téměř všichni účastníci akce.
„Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejvýznamnějších příčin cévní mozkové příhody, která hrozí lidem každého věku, i když se nejvíc dotýká lidí starších 65 let. Stále častěji však postihuje i mladé lidi, které dnes na přednášce postrádám. Rizikovou skupinou jsou zejména mladé ženy a hlavně ty, které užívají antikoncepci a zároveň kouří,“ řekl primář neurologického oddělení KNTB Zbyněk Kalita.
Mezi ty, kteří svojí účastí na přednášce dali najevo, že se o svoje zdraví starají, patřil například osmasedmdesátiletý Karel Vojče ze Štípy. „Míval jsem velké závratě, takže jsem kvůli tomu navštěvoval lékaře. Dnes jsem přišel, abych se dozvěděl informace o mrtvici. V mém věku už se může přihodit cokoliv,“ řekl.
Kvůli zkušenostem s cévní mozkovou příhodou v rodině přišla osmašedesátiletá žena ze Zlína. „Moje sestra v 63 letech zemřela na druhou mozkovou mrtvici. Proto se chci dozvědět, jaké nebezpečí může eventuelně potkat i mě a co mám dělat, abych tomu třeba zabránila,“ sdělila.
Neurologické oddělení KNTB se ke Světovému dni CMP připojilo už pátým rokem a pro veřejnost chystá letos ještě jednu přednášku. Uskuteční se ve středu 19. května 2010.Mezi zájemci o změření krevního tlaku byl také Karel Vojče.


5.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Lékaři ve zlínské krajské nemocnici vyšetří podezřelá mateřská znaménka 

Lékaři kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNT B), ve Zlíně vyšetří zájemcům v pondělí 10. května 2010 podezřelá mateřská znaménka, pigmentaci na kůži nebo změny na ní, ze kterých by se mohl vytvořit melanom – nejzhoubnější nádor kůže. Lidé mohou do kožních ambulancí ve 2. pavilonu KNTB přijít v době od 10 do 14 hodin. Nebudou platit 30korunový regulační poplatek, měli by mít s sebou kartičku zdravotní pojišťovny nebo aspoň znát své rodné číslo. Kožní oddělení se tak už devátým rokem připojuje k Evropskému dni melanomu, který vstupuje do desátého ročníku a letos připadá právě na 10. května.
„Maligní melanom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů a jeho výskyt se stále zvyšuje. Smyslem akce je hlavně prevence a včasné zachycení melanomu, který občané pořád ještě podceňují. Cílem je maligní melanom odhalit včas, což následně znamená velkou šanci na vyléčení,“ řekl primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
Pacienty lékaři vyšetří klasickým dermatoskopem. Pokud budou mít podezření na změnu znaménka v nádor, použijí speciální digitální dermatoskop. „Speciální videokamera snímá obraz znaménka a přístroj provede jeho počítačovou analýzu,“ vysvětlil primář.
Vyšetření doporučuje lidem, kteří si nejsou jisti změnami vzhledu mateřského znaménka. Mezi rizikové skupiny patří lidé se světlou pletí, plavovlasí, modroocí a ti, u kterých je výskyt melanomu v rodině. Lidé by si měli dávat především pozor na sluneční spáleniny, které mohou provokovat vznik melanomu i se zpožděním několika let.
„Z mateřských znamének vzniká melanom jen ve třetině případů, větší část melanomů však vzniká i z nové pihy. Ve zhoubný nádor se vyvíjí jeden až dva roky. Pigmentace roste, tmavne a má nepravidelný tvar. Když člověk takové varovné signály zjistí, měl by jít co nejdříve ke kožnímu lékaři,“ upozornil primář.
„Za uplynulých devět ročníků se nám podařilo zachránit nejméně 117 lidských životů. Právě tolik bylo díky Evropskému dni melanomu podchyceno pacientů se zhoubným nádorem kůže,“ sdělila koordinátorka projektu v ČR profesorka Jana Hercogová. Přesto v ČR na maligní melanom stále ročně zemře kolem 300 osob.
Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Loni se zapojilo již 26 evropských zemí a letos by jich mělo být dokonce 31, nově třeba Irsko, Island nebo Finsko. V České republice bylo za dobu existence Evropského dne melanomu vyšetřeno na čtyřicet tisíc pacientů.


5.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Nemocnice má nový moderní přístroj k vyšetření jícnu, žaludku a dvanácterníku

Nový moderní endosonografický přístroj má od dubna jako jediné pracoviště ve Zlínském kraji Centrum digestivní endoskopie při interní klinice Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Endoskopické přístrojové vybavení od firmy Pentax umožňuje zjišťovat přesné údaje o architektuře horní části trávicí trubice a umožňuje přesné sonografické zobrazení stěny jícnu, žaludku a dvanácterníku.
"Uvedený přístroj patří mezi předepsané vybavení pro krajská endoskopická pracoviště. Stál téměř 7,4 milionu korun a získat se nám ho podařilo díky jednání vedení nemocnice a její Vědecké rady se sponzorem," sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
"Vyšetřovací metoda pomocí nového přístroje je schopna rozlišit zhoubné a nezhoubné procesy ve zmíněných lokalizacích. Významná je zejména jeho schopnost posoudit pokročilost a závažnost onemocnění. Umožňuje znázornit i ty nálezy, které jsou běžnými endoskopickými metodami nedostupné," zmínil výhody endosonografie primář interny a vedoucí Centra digestivní endoskopie KNTB Jan Roubalík..
Kromě toho získávají lékaři informace o sousedních orgánech v dutině hrudní a břišní, jako jsou mezihrudí, žlučník, žlučové cesty, slinivka břišní atd. "Vyšetření je důležité zvláště u slinivky břišní, kde umožňuje bližší diagnostiku zánětu slinivky břišní, cyst a zhoubných procesů," uvedl primář Roubalík.
Z některých oblastí je pak možné odebírat tenkou jehlou vzorky k histologickému vyšetření. Vyšetření vyžaduje nejen velmi dobré znalosti, ale i zkušenosti ze strany vyšetřujícího lékaře. Celou metodiku uvádí Centrum digestivní endoskopie postupně do rutinního provozu.
Endoskopické pracoviště bylo v KNTB založeno v roce 1983 a co do počtu vyšetření je největší ve zlínském regionu. "V současnosti provádíme téměř pět tisíc endoskopických výkonů ročně. Čtyřicet procent tvoří nemocní interní kliniky, 23 % jsou pacienti ostatní části KNTB a zbylých 37% připadá na ambulantní pacienty. Úzce spolupracujeme s ostatními obory, zejména s oddělením chirurgickým, onkologickým, radiodiagnostickým, patologicko-anatomickým a s dalšími odborníky," sdělil primář Roubalík.
Na interní kliniku jsou přijímáni prakticky všichni nemocní ze zlínského regionu s krvácením do zažívacího ústrojí. Pracoviště má zavedenou nepřetržitou 24 hodinovou službu a je schopno poskytnout endoskopické vyšetření pro krvácení v mimopracovní době do jedné hodiny od přijetí.

 
Asistent Vladimír Kojecký vyšetřuje pacienta pomocí nového přístroje.


4.5.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB (Foto: hav)


Ve zlínské krajské nemocnici se dozvíte vše o cévní mozkové příhodě, tedy mrtvici

Lidé, kteří se chtějí dozvědět vše o cévní mozkové příhodě (CMP neboli iktu), tedy mrtvici, mohou přijít ve středu 5. a 19. května 2010 do zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Lékaři zdejšího neurologického oddělení připravili v těchto termínech pro občany přednášky o prevenci, příznacích a léčbě CMP. Začínají vždy ve 14.30 v jídelně nemocnice za lékárnou u hlavní brány KNTB. Neurologické oddělení pořádá akce při příležitosti Světového dne CMP, který letos připadá na 25. května a ke kterému se nemocnice připojuje už pátým rokem.
„Na setkání s občany budeme hovořit nejen o cévní mozkové příhodě, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí po onemocnění srdce. Krátce jim také představíme naši jednotku intenzivní péče a zájemcům hned v úvodu přednášek změří zdravotníci krevní tlak. Jednou z nejvýznamnějších příčin iktu je totiž hypertenze, tedy vysoký krevní tlak,“ řekl primář neurologického oddělení KNTB Zbyněk Kalita.
Na neurologii KNTB skončí ročně až 1000 pacientů s CMP. „Nevratnému poškození mozkové tkáně může zabránit jedině okamžitý zásah. K tomu jsme v našem oddělení patřičně vybaveni. Jsme jedním z předních pracovišť v České republice, která se léčbou CMP zabývají, a ve Zlínském kraji jsme jediné schválené pracoviště pro léčbu trombolýzou. Ta je nejmodernější léčbou ke zprůchodnění uzavřené cévy v mozku a účinná je do 4,5 hodiny od rozvoje příznaků záchvatů mrtvice. Je tedy důležité, aby se k nám pacient dostal nejpozději do uplynutí uvedené doby, jedině tak jsou vhodnými kandidáty pro tuto léčbu,“ sdělil Kalita.
Zdůraznil, že všichni pacienti s CMP se v krajské nemocnici dostanou na jednotku intenzivní péče (JIP). To znamená, že také ti, kteří nejsou vhodní pro trombolýzu. „Na JIP mají dvojnásobně větší šanci na lepší zdravotní stav, protože zde podchytíme všechny další možné komplikace a můžeme včas zahájit jejich léčbu,“ doplnil primář.
Jako prevenci proti CMP doporučuje vyvarovat se rizikovým faktorům. Patří mezi ně kromě vysokého krevního tlaku kouření, nadváha, ateroskleróza mozkových cév, málo pohybu, velký přísun tuku, soli a cukru v jídle nebo nadměrné pití alkoholu.
„CMP se nejvíce dotýká lidí po 65. roce života, ale může postihnout člověka v každém věku. Příznaky jsou náhlé a nečekané: náhlá ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. Postižený ztrácí koordinaci, rovnováhu, má náhlou závrať. Může mít potíže s mluvením, problémy porozumět řeči. Bez zřejmé příčiny se může dostavit silná bolest hlavy. Mezi příznaky iktu patří také náhlá a neobvyklá porucha zraku v jednom nebo obou očích,“ vyjmenoval primář.
V České republice je úmrtnost na následky iktu vysoká a dosahuje téměř 40 procent, zatímco ve vyspělé Evropě se dostala pod 20 procent. „V naší nemocnici jsme pod 20 procenty také, a to právě díky tomu, že všichni pacienti se dostanou na JIP,“ řekl Kalita.
Také vzhledem k dobrým dosahovaným výsledkům v léčbě CMP usiluje KNTB o zařazení do sítě cerebrovaskulárních center a získání statutu I. stupně. „Splňujeme pro to všechny podmínky, především v návaznosti na související obory. To znamená neurochirurgii, nové vzniklé oddělení vaskulární diagnostiky a intervenční radiologie, v návaznosti na laboratoře, lůžkovou rehabilitaci, nukleární medicínu. Žádost jsme již zaslali na ministerstvo zdravotnictví,“ dodal primář Kalita.

29.4.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Nižší cena umožní využít přístroj k posílení pánevního svalstva více pacientům 

Především ženám, ale také mužům, které trápí problémy s neudržením moči (inkontinence), vyšla vstříc zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), když snížila cenu za využití přístroje Biocon 2000. Ten slouží k posílení ochablého pánevního svalstva, léčbě inkontinence a má vliv i na odstranění sexuálních poruch. Jedno sezení na speciálním křesle dosud stálo 370 korun. Nemocnice nyní cenu o 200 korun snížila.
„Snažíme se tak vyjít vstříc mnohým zájemcům o tento způsob léčby, který si kvůli poměrně vysoké ceně nemohli dovolit. Zdravotní pojišťovny totiž výkon nehradí. Docílit maximálního efektu účinnosti přístroje lze osmi až 12 sezeními. Zatímco dosud to znamenalo zaplatit 2960 až 4440 korun, při snížené ceně na 170 korun za jedno sezení je to 1360 až 2040 korun, což je už částka přijatelnější pro většinu pacientek a pacientů,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal. Výrazně snížit cenu se podle něho podařilo jednáním s dodavatelem, který nemocnici přístroj pronajal.
Lékaři urologického oddělení, kde je přístroj v provozu od ledna 2009, si na základě dotazů pacientů ověřili, že účinnost Bioconu 2000 je v 84 procentech úspěšná. „Hlásí se k nám pacienti jak ze Zlínského kraje, tak z oblasti severní Moravy a Čech. Posílají je k nám hlavně privátní urologové z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje,“ řekl primář urologie KNTB Jaroslav Hynčica. Dodal, že velmi dobré zkušenosti s účinky přístroje na pacienty mají i pracovníci rehabilitačního oddělení a ambulancí KNTB.
Své místo má rehabilitační křeslo Biocon 2000 také v gynekologii a porodnictví.
„Tato rehabilitace se používá jednak k částečnému řešení inkontinence moči a defektů pánevního dna, jednak jako příprava před operačním řešením těchto problémů. Je to jeden ze základů ke komplexnímu řešení uvedené problematiky u ženy. Výhoda křesla je, že u žen, které mají nějaké fyzické omezení bránící intenzivnímu cvičení, umožní křeslo rehabilitaci malé pánve, které jinak nejsou schopny,“ popsal výhody Bioconu 2000 primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.
Přístroj Biocon 2000 mohou využívat pacienti bez jakéhokoliv předchozího vyšetření. Sezení doporučují lékaři dvakrát týdně, trvá 20 minut. „Při výkonu sedí běžně oblečený pacient či pacientka v křesle, do kterého po nastavení pulsují elektromagnetické vlny. Jde tedy o bezkontaktní metodu, bez elektrod, bez ostychu a námahy s dosažením vysokého efektu,“ popsal primář Hynčica a dodal, že přístroje už využilo přes 340 pacientů.
K výkonu v urologické ambulanci KNTB se mohou zájemci objednat na telefonním čísle 57 755 2858, kde získají také podrobnější informace. Sezení jsou každé úterý a čtvrtek od 7 do 9 a od 12 do 15 hodin.


22.4.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB 


Na parkoviště u onkocentra se pacienti dostanou jen přes hlavní bránu nemocnice

Od středy 14. dubna se denně v době od 6 do 18 hodin dostanou pacienti zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), svými auty na parkoviště před onkologickým centrem pouze přes hlavní bránu nemocnice. Přímému vjezdu z komunikace u zastávky MHD bude bránit nově nainstalovaná závora. V čase od 18 do 6 hodin však bude zvednutá, takže v tuto dobu mohou řidiči vjet na parkoviště rovnou od zastávky MHD.
„Důvodem opatření je snaha nemocnice usnadnit průjezdy jejím areálem sanitním vozům Řidiči sanit budou mít k dispozici ovladač od instalované závory,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
Cílem je usnadnit pohyb sanitek ztížený dopravní situací u nemocnice podél Dřevnice na Havlíčkově nábřeží. Ta se zhoršila znovu zavedením obousměrného provozu na této komunikaci a zrušením parkoviště u budovy ředitelství KNTB kvůli výstavbě parkovacího domu.


14.4.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Celostátní konference o problematice těhotenství, porodu a období po něm

Problematice těhotenství, porodu a období po porodu se budou věnovat odborníci z celé České republiky na XXVII. ročníku celostátní konference sekce perinatální medicíny České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP. Uskuteční se ve dnech 15. a 16. dubna 2010 v Domě kultury Elektra v Luhačovicích pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka.
„Na konferenci se vytvářejí doporučené postupy pro řešení jednotlivých patologických stavů v těhotenství a během porodu. Odborníci z předních pracovišť se podělí o zkušenosti s novými vyšetřovacími postupy a jejich účinností. Vzhledem k účasti všech českých odborníků perinatologie se zahraniční účastí se tato konference řadí k nejvýznamnějším odborným akcím našeho kraje,“ řekl Zdeněk Adamík, primář gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně, která je spolupořadatelem akce.
Problematikou péče o ženy v mateřství se zlínská nemocnice historicky dlouhodobě zabývá. Už před 17 lety v ní vzniklo Perinatologické centrum, jež dosahuje druhé nejlepší výsledky mezi takovými centy v ČR.
„Neustále sledujeme oblast perinatologie s cílem úspěšně zavádět nové odborné metody a postupy. Mezi nové trendy dnes patří prenatální diagnostika, respektive vyšetření těhotných žen v I. trimestru. Hlavně se jedná o nová laboratorní vyšetření, kde nastal prudký rozvoj genetických testů, nových vyšetřovacích postupů jako třeba využití ultrazvuku k časné diagnostice vrozených vývojových vad. Naše nemocnice všechny moderní trendy zavádí, používá a dosahuje v perinatologii vynikajících výsledků,“ uvedl ředitel KNTB Petr Pšikal.
Odborníci KNTB přednesou na konferenci tři prezentace, přičemž vyšetřování vývojových vad metodou OSCAR je zařazena mezi hlavní přednášky celého pátečního jednacího dne. Ve čtvrteční posterové sekci to pak bude kazuistika Embolie plodovou vodou a poster o sníženém počtu krevních destiček v graviditě.
Ve čtvrtek 15. dubna se uskuteční tradiční analýza perinatologické a neonatologické (novorozenecké) péče. „Zhodnotíme dosažené výsledky za minulý rok v rozsahu celé republiky. Toto hodnocení má velký význam pro vytvoření opatření na zlepšení péče o nastávající matky a novorozence,“ uvedl primář Adamík.
Tématem pátečního programu je prenatální diagnostika, tedy vyšetřování možných vývojových vad plodů v těhotenství. „V této oblasti je obrovská dynamika rozvoje vyšetřovacích metod a postupů. Jde o vyšetřování špičkovými ultrazvukovými přístroji ve spojení s počítačovým hodnocením laboratorních vyšetření vzorků krve. V současné době se dostává do popředí především organizace jednotlivých postupů v rámci poskytování zdravotnické péče pro těhotné v České republice,“ zdůraznil primář.
Gynekologicko-porodnické oddělení a neonatologické oddělení KNTB pracuje již 17 let jako Perinatologické centrum, které koncentruje péči o riziková a patologická těhotenství a porody pro celý Zlínský kraj s působností i za hranice regionu. Moravská perinatologická centra (Brno, Zlín, Olomouc, Ostrava) si vzájemně pomáhají dle aktuálního stavu obložnosti a závažnosti jednotlivých případů.
„V KNTB vzniklo také Centrum fetální medicíny a lékařské genetiky, které se rovněž problematikou prenatálního vyšetření zabývá. Dosavadní výsledky jej řadí k předním pracovištím v České republice a v Evropě,“ sdělil primář.


14.4.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Do roka bude v krajské nemocnici fungovat klinický informační systém

Klinický informační systém (KIS), který zjednoduší a usnadní práci lékařům a zdravotním sestrám v jednotlivých odděleních, začne do roka fungovat v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Jeho zavedení výrazně zlepší kvalitu vedení zdravotnické dokumentace pacientů a zlepší vykazování pro zdravotní pojišťovny. Na konci letošního února byla ze čtyř účastníků ve výběrovém řízení vybrána firma Stapro, která systém v KNTB zavede. Náklady na pořízení systému včetně instalace, zaškolení a následné podpory provozu na období celkem tří let od dokončení implementace činí 32 milionů korun. KNTB je uhradí ze svých zdrojů.
„Naše nemocnice patří mezi jedny z posledních v ČR, které zatím ucelený KIS nemají. Dosud, tedy bez potřebného propojení pomocí informací v informačním systému, zdravotnická oddělení hodně využívala vypisování údajů na psacích strojích, používala papírové podklady a podobně. Nový systém obecně povede ke standardizaci a zvýšené kvalitě zdravotnické dokumentace. Umožní, aby informace o jednotlivých vyšetřeních pacienta byly k dispozici v celém systému, všem lékařům v nemocnici. Postačí otevřít počítač,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
KIS bude postupně nasazován do všech zdravotnických oddělení a také do laboratoří.
„Aby mohl KIS dobře pracovat, realizujeme současně další práce, které v nutné míře zlepšují dosavadní zaostalost informačních systémů v KNTB. Zlínský kraj například financuje modernizaci optických páteřních sítí, které budou zajišťovat komunikaci spadající do systému KIS. Náklady dosahují tří milionů korun,“ upřesnil zástupce ředitele KNTB pro ekonomiku a provoz Jiří Procházka.


16.3.2010
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Darovat krev přišlo ve Zlíně 66 dobrovolných dárců, z toho 12 poprvé

Šedesát šest dobrovolných dárců dnes přišlo k odběrům krve do transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Zdravotníci nakonec krev odebrali jednašedesáti lidem, protože čtyři nemohli ze zdravotních důvodů odběr absolvovat. Mezi dnešními dárci bylo 12, kteří dnes darovali krev poprvé. Získat nové dárce je také smyslem akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná čtyřikrát do roka a letos se uskutečnila poprvé. KNTB se k ní hlásí už několik let.
„Dnešní účast byla skutečně velká. Těší nás, že přišlo tolik prvodárců a převážně mladých lidí. Poděkování však patří všem, kteří k odběru přišli a chodí i mimo akce s rozhlasem. Bez stálých a pravidelných dárců by zdravotníci těžko mohli zachraňovat lidské životy. Jsme skutečně rádi, že většina těch, kteří darují krev poprvé, se zařadí mezi dárce pravidelné,“ řekla primářka transfuzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
Poprvé dnes darovala krev pětadvacetiletá Markéta Pospíšilová ze Slušovic. „Při porodu jsem dostala čtyřikrát transfuzi krve, tak to chci nějak vrátit. A samozřejmě chci v dárcovství dál pokračovat,“ zdůvodnila své rozhodnutí a dodala: „Krev začala nedávno darovat i moje maminka a k dárcovství přesvědčuji manžela.“
Milena Kvasničáková ze Zlína dnes absolvovala svůj druhý odběr. „Darovat krev jsem vždycky chtěla. Největší podnět k tomu však přišel, až jsem si udělala řidičský průkaz. Jezdím autem a to nikdy nevíte, co se může stát. Moje krev může pomoci nějakému řidiči nebo komukoliv jinému, může se stát, že ji budu potřebovat i já,“ sdělila dvaadvacetiletá dívka.
Naopak mezi rekordmany co do počtu odběrů se dnes zařadil Jan Perůtka ze Zlína. „Dnes daruji po třiašedesáté. K odběrům chodím pravidelně a začal jsem před lety po autonehodě. Tehdy mě vyboural kamarád, nic se mi nestalo, ale přesto mě nehoda vyprovokovala k dárcovství,“ prozradil.
Letos se v transfuzním oddělení KNTB uskuteční akce Daruj krev s Českým rozhlasem ještě třikrát, a to 9. června, 8. září a 8. prosince.Poprvé darovala krev Markéta Pospíšilová. 


10.3.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Vedení nemocnice navrhuje výběrové řízení na nové představenstvo společnosti

Vedení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) navrhuje vyhlásit výběrové řízení na nové představenstvo KNTB. Dopis s odůvodněním návrhu dnes členové představenstva předali valné hromadě KNTB, kterou tvoří Rada Zlínského kraje. Ředitel nemocnice Petr Pšikal to dnes sdělil novinářům s tím, že valná hromada vzala návrh na vědomí.
„K tomuto kroku nás vedla situace, která vznikla zveřejňováním nepravdivých informací o naší nemocnici v médiích. Stálé osočování nemocnice závažným způsobem poškozuje její dobré jméno, narušuje její zvyklý provoz, jsou narušeny vztahy se zdravotními pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví, obchodními partnery. Zřizovateli a jedinému akcionáři KNTB navrhujeme řešit situaci zformulováním základních cílů nemocnice jako úkol pro představenstvo a vypsat řádné výběrové řízení na členy představenstva coby plnitele cílů,“ řekl Pšikal.
Zdůraznil, že smyslem návrhu je ochránit nemocnici před dalším osočováním, zpochybňováním postupů apod., což v konečné fázi může ohrozit i pacienta. „Útoky v médiích byly vedeny na lidi z vedení, ale byla snaha zdiskreditovat i tvorbu center specializované péče, jako je například centrum kardiovaskulární péče pro dospělé,“ vysvětlil Pšikal.
Řešení, které dnes zřizovatel KNTB obdržel, považuje představenstvo KNTB za nejčestnější a správné jak vůči zaměstnancům, tak i vůči nemocnici jako celku.


Příloha:
Dopis představenstva KNTB hejtmanovi Zlínského kraje 


1.3.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Hlavní vchod do budovy ředitelství nemocnice bude až do března opět uzavřen

Od pondělí 8. února až do 8. března 2010 bude opět uzavřen hlavní vchod do budovy ředitelství Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně, v níž sídlí také krajská hygiena.
Lidé se do budovy dostanou bočním vstupem směrem od úrazovky. K němu je navede provizorní chodník od silnice na Havlíčkově nábřeží, který již zhruba týden využívali k hlavnímu vchodu budovy.
Důvodem dalšího omezení pro chodce je pokračující stavba parkovacího domu vedle budovy ředitelství KNTB. Stavební firma nyní zajišťuje výkopové práce pro přeložky inženýrských sítí. Dům s 220 parkovacími místy má být dokončen letos v listopadu.


05.02.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Na konci minulého týdne zaznamenali lékaři krajské nemocnice vysoký počet infarktů

Kardiocentrum Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně, které zajišťuje jako jediné ve Zlínském kraji léčbu akutních infarktů myokardu, zaznamenalo na sklonku minulého týdne extrémně vysoký výskyt těchto příhod. V průběhu pouhých dvou dnů – čtvrtku a pátku 29. a 30. ledna zasahovali lékaři u osmi pacientů.
„To je počet, který nemá v devítileté historii našeho pracoviště obdobu. Nutno říci, že všem osmi nemocným z minulého týdne se daří dobře,“ komentoval vedoucí lékař invazivní a intervenční kardiologie KNTB Zdeněk Coufal a dodal: „Obvykle ošetříme za měsíc 25-30 srdečních infarktů.“
Infarkt myokardu je náhlá příhoda, kdy dojde k ucpání některé z věnčitých tepen zásobujících srdeční sval krví. „Pokud se průtok neobnoví v co nejkratší době, optimálně nejdéle do šesti hodin, dochází k nezvratnému a trvalému poškození srdce. Samozřejmě akutní uzávěr může způsobit i okamžitou zástavu srdce (tzv. fibrilace komor), jak tomu bylo i u jedné z našich zachráněných pacientek. Pokud však pacient při vzniku příznaků srdečního infarktu zavolá včas záchrannou službu, je díky kvalitní organizaci lékařské péče, přednemocniční i nemocniční, prognóza těchto příhod velmi dobrá. To je případ i našich zmíněných osmi pacientů,“ vysvětlil Coufal.
Na otázku, co způsobilo tak extrémní výskyt srdečních infarktů v minulém týdnu, řekl:
„Vždy se jedná o souhrn více příčin. Jednou z nich je zpravidla již přítomné onemocnění věnčitých tepen, tzv. koronární ateroskleróza, které však doposud bylo klinicky němé. Vlivem vnitřních (kolísání krevního tlaku, změny hormonálních hladin atd.) nebo zevních vlivů (atmosférický tlak, elektrický náboj ovzduší, vysoká koncentrace přízemního ozonu, velká fyzická zátěž, mimořádné psychické zatížení apod.) dojde k naprasknutí aterosklerotického plátu v koronární tepně. Na tuto trhlinku nasedají okamžitě krevní destičky, které vytvoří sraženinu, která následně průsvit cévy ucpe, čímž nastává to, čemu klinicky říkáme infarkt myokardu. A právě na sklonku minulého týdne jsme zaznamenali extrémně prudký pokles atmosférického tlaku (viz graf) z téměř 1040 hPa na 988 hPa. Domníváme se, že v minulém týdnu to byl právě tento extrémně rychlý pokles tlaku, který zapříčinil neobvykle vysoký počet srdečních infarktů.“1.2.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


K hlavnímu vchodu budovy ředitelství krajské nemocnice povede provizorní chodník

Od pondělí 1. února 2010 povede k hlavnímu vchodu do budovy ředitelství Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, v níž sídlí také krajská hygiena, provizorní chodník. Zaměstnanci nemocnice, pacienti a veřejnost tak nebudou muset do budovy chodit bočním vstupem směrem od úrazovky uvnitř areálu nemocnice.
Provizorní chodník bude fungovat jen dočasně, a to do 14. února 2010. Důvodem jsou pokračující práce na výstavbě parkovacího domu. O případných dalších změnách týkajících se vstupu do budovy ředitelství bude nemocnice veřejnost včas informovat.
Parkovací dům s kapacitou 220 míst má být dokončen v listopadu letošního roku a výstavba pokračuje dle harmonogramu. V současnosti stavební firma zahájila přípravné práce pro pilotáž, kope kanalizaci a kanalizační šachty.


29.1.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Výkopové práce na 14 dní uzavřou hlavní vchod do budovy ředitelství nemocnice

Od pondělí 25. ledna 2010 bude na dobu 14 dní uzavřen hlavní vchod do budovy ředitelství Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně.
Zaměstnanci nemocnice a krajské hygieny, která v budově sídlí, ale také pacienti a veřejnost mohou pro vstup do budovy využít boční vstup směrem od úrazovky uvnitř areálu KNTB.
Důvodem omezení jsou práce související s výstavbou parkovacího domu.
Uzavření hlavního vchodu je nutné kvůli výkopovým pracím pro přeložky inženýrských sítí přímo před vstupem do budovy ředitelství od komunikace na Havlíčkově nábřeží.
Hlavní vchod bude opět otevřen od 10. února, kdy k němu bude zřízen provizorní chodník. K lepší orientaci občanů budou v okolí stavby rozmístěny potřebné informační tabulky.


22.1.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Miminka v porodnici zahřejí čepičky, ponožky a papučky od dárkyně ze Zlína

Krabici plnou pletených ponožek, papuček a čepiček darovala v těchto dnech pro miminka v porodnici zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), paní Marta Cvičková ze Zlína. Její krásné výrobky použije personál novorozenecké jednotky intenzivní péče (JIP) pro nezralé a nedonošené děti.
„Paní Cvičkovou osobně znám a vím, že pletení je její velká záliba. Nedávno byla v naší nemocnici na operaci a teď doma rehabilituje. Má tak víc času a proto jsem ji poprosila, zda by pro miminka v naší porodnici mohla uplést třeba čepičky a ponožky. Nadšeně souhlasila a upletené věci, které nám darovala, už jsem předala na novorozeneckou JIP,“ sdělila staniční sestra porodních sálů gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Ivana Laholová.
„Jsem strašně ráda, že jsem to mohla udělat. Po operaci zatím nemůžu moc chodit, tak se o to víc bavím pletením. Od mládí jsem chtěla být buď sestřičkou nebo učitelkou mateřské školy, protože miluji děti. Na základní škole jsme měli paní učitelku, která nás učila vařit a plést. Naučila nás uplést taky miminkovské papučky. A od té doby je pletu – pro rodinu, známé. A když se narodí dítě na Podvesné VII, kde bydlím, každé ode mne dostane pletené papučky jako takové vítání do naší ulice,“ prozradila paní Cvičková.
Její první dar pro novorozence zlínské porodnice zřejmě není poslední. „Paní má zájem uplést v budoucnu další výrobky pro naše novorozence. My to samozřejmě vítáme, protože tak krásných a přitom důležitých věcí pro miminka není nikdy dost,“ dodala staniční sestra Laholová.

 

Překvapení v krabici: ponožky, papučky a čepičky pro miminka.


20.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto:hav)


Nemocnice zajistí přeočkování dětí proti TBC, které od ledna opět hradí pojišťovny

Od letošního ledna je přeočkování dětí v 11 letech věku proti TBC, takzvaná kalmetizace, opět hrazeno zdravotními pojišťovnami. Očkování, které není povinné, zajistí na žádost rodičů také lékaři v kalmetizační ambulanci plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně.
„Přeočkování dětí od dovršení jedenáctého do dovršení dvanáctého roku věku jsme od loňského srpna na základě novely vyhlášky ministerstva zdravotnictví zajišťovali za úhradu přímo rodiči. Nyní došlo ke změně zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle ní je uvedená péče opět zařazena do péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Nadále však platí, že očkování proti TBC není povinné, ale dobrovolné. O tom, zda dítě v 11 letech věku nechají přeočkovat, si tedy rozhodnou rodiče sami,“ sdělil primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
Aby mohli lékaři dítě naočkovat, musejí být splněny tři podmínky.
„Musíme mít vyjádření pediatra, že dítě může očkování absolvovat. Zákonný zástupce dítěte musí podepsat informovaný souhlas, tedy doklad, že s očkováním souhlasí. Tuberkulinový kožní test, při kterém aplikujeme do kůže tuberkulin, musí být negativní. To znamená, že prokáže nepřítomnost protilátek proti TBC. K očkování lze dítě objednat na telefonním čísle 57 755 3211,“ sdělila zástupkyně primáře plicního oddělení KNTB Alena Zimulová.
Doplnila, že základní očkování proti TBC zajišťují zdravotníci v porodnici.
„Pokud nemůže být novorozenec naočkován, například kvůli nízké porodní váze nebo snížení imunity, je naočkováno až po základním očkování. To znamená v 18. až 20. měsíci věku. Pak dítě očkujeme v kalmetizační ambulanci plicního oddělení,“ uvedla Zimulová


19.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Novorozenecké oddělení nemocnice dostalo monitory ke kontrole dechu miminek

Dvanáct monitorů babysense II, které jsou důležité pro kontrolu dechu novorozenců, dostalo dnes od zástupců brněnské Nadace křižovatka novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Cena jednoho přístroje je 2900 korun a Nadace na ně získala finance od sponzorů.
„Nadace Křižovatka nás podporuje formou monitorů dechu už několik let a jsme tomu moc rádi. V oddělení máme k dispozici 31monitorů, ale u většiny z nich už končí životnost, která je dva roky. Nové přístroje proto velmi vítáme. Máme s nimi dobré zkušenosti – lze je jednoduše obsluhovat a hlavně jsou spolehlivé,“ řekl primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.
Monitor dechu je vlastně měkká podložka, na níž novorozenec leží. „Novorozené děti často nedýchají pravidelně. Alarm monitoru upozorní, že dítě nedýchá a personál může okamžitě situaci řešit. Dechové potíže novorozenců mohou mít řadu příčin a monitory nám dýchání miminek pohlídají,“ vysvětlil primář Macko.
S monitory babysense II má jeho oddělení už mnohaleté zkušenosti.
„Považujeme je za velmi spolehlivé přístroje, které jsou jednoduše obsluhovatelné i matkami dětí,“ uvedl primář Macko.
Letošními sponzory, díky kterým mohly být přístroje pro KNTB zakoupeny, jsou Teplárna Otrokovice a pražská společnost Philips ČR. „Otrokovická firma přispěla na dva monitory a Philips na zbývajících 10,“ upřesnil Vlastimil Novotný z Nadace Křižovatka, od níž tak za dobu spolupráce získalo novorozenecké oddělení KNTB již 71 monitorů.
Kromě sponzorských darů dováží nadace do novorozeneckého oddělení měsíčně další monitory, které si mohou maminky půjčovat domů.
„Zápůjční doba je půl roku a zájem ze strany maminek je obrovský,“ informoval primář Macko. Podle vrchní sestry novorozeneckého oddělení Naděždy Kučíkové je v současnosti v oběhu asi 300 monitorů. „Maminky si je půjčují i pro zdravé děti, pro jistotu,“ dodala.
Možnost půjčit si monitor v KNTB ocenil člen správní rady nadace Křižovatka Martin Rosinek.
„Za tuto formu spolupráce s nadací patří novorozeneckému oddělení vaší nemocnice velké poděkování. Vážíme si jí. Je to nadstandardní služba pro maminky, která personálu novorozeneckého oddělení přináší práci navíc. Podobná spolupráce není ve všech nemocnicích v ČR obvyklá a maminky si pak monitory musejí půjčovat od nadace, která sídlí v Brně,“ sdělil.

Za dlouholetý zájem a zajišťování monitorů pro KNTB poděkoval nadaci zástupce ředitele KNTB pro lékařské obory Dalibor Petráš:
„Léčba miminek je vysoce specifická a vyžaduje velké nároky na erudovanost personálu i na vybavení přístroji. Sponzorské dary v podobě monitorů dechu novorozenců vítáme jako zlepšení péče o miminka.Monitor dechu je vlastně měkká podložka, která se vloží pod miminko. Na postýlce je připevněný alarm.Primář Jozef Macko přebírá od člena správní rady nadace Vlastimila Novotného monitory dechu.


06.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto:hav)


Zlínská krajská nemocnice obhájila statut Komplexního onkologického centra

Osvědčení o splnění podmínek poskytování onkologické péče nejvyššího stupně obdržela v závěru loňského roku Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Ministerstvo zdravotnictví České republiky nemocnici udělilo statut Komplexního onkologického centra (KOC) s platností do 31.12.2011, a to na základě doporučení Pracovní skupiny pro superspecializovanou péči v oblasti onkologie a hematoonkologie.
„Do celorepublikové sítě KOC nás ministerstvo zdravotnictví zařadilo na konci roku 2008. Předtím jsme prošli řádným schvalovacím a ověřovacím procesem ministerstva. Abychom obdrželi statut KOC, museli jsme splnit různé podmínky, například potřebné technické a personální vybavení. To se nám do konce roku 2009 podařilo a výsledkem je získání statutu,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
Připomněl, že na vybavení KOC a zejména dalších navazujících zdravotnických oddělení získala nemocnice dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši téměř 71 milionů korun.
„O realizaci dotačního programu se rozhodující měrou zasloužil člen představenstva KNTB, starosta Fryštáku Lubomír Doležel. Jsme tak jedna z mála nemocnic v republice, která vše dokázala zrealizovat v předstihu,“ zdůraznil ředitel. Doplnil, že celkové finance na vybavení dosáhly více než 83 milionů korun a zbytek částky byl uhrazen ze státního rozpočtu.
KNTB splnila důležitou podmínku zejména personálního vybavení KOC. Musela zajistit specialisty více pracovních kategorií – od středního zdravotnického personálu po lékaře, atomové fyziky, radiologické asistenty. Právě poslední profese se sháněla velmi těžko, protože radiologických asistentů je nedostatek v celé ČR. Personálně je KOC dostatečně zajištěno.
„Současný stav splňující dané podmínky je výchozí. Máme v plánu KOC dále rozvíjet, postupně doplňovat o další odborníky a rozvíjet i navazující obory: radiodiagnostiku, nukleární medicínu, genetickou laboratoř a klinické obory, především operační,“ sdělil ředitel.
„Současně jsme splnili podmínky pro udělení akreditace dalšího vzdělávání lékařů v oboru klinický i radiační onkolog a koncem roku 2009 jsme podali žádost o udělení této akreditace na ministerstvo. Tím je splněna další důležitá podmínka pro udržení statutu centra onkologické péče,“ uvedl ředitel Pšikal.
Na rozvoji KOC spolupracuje KNTB i s dalšími zdravotnickými zařízeními ve Zlínském kraji - Radioterapií v Holešově a nemocnicemi ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti, s nimiž uzavřela smlouvy o spolupráci.
„Je za námi obrovský kus práce a chci poděkovat všem, kteří se na ní podíleli. Děkujeme i za podporu Krajského úřadu Zlínského kraje, který činnost související se získáním statutu KOC koordinoval,“ dodal Pšikal.


5.1.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ve zlínské porodnici se v pondělí narodil rekordní počet dětí, 13 kluků a sedm děvčat

Rekordní počet 20 dětí při 18 porodech se narodil v pondělí 4. ledna v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Z nich bylo 13 chlapců a sedm děvčátek, dvakrát se narodila dvojčata. Zdravotníci měli plné ruce práce, ale vše dobře zvládli.
„Od roku 2004, kdy 1. září při 17 porodech přišlo na svět 18 dětí, z toho jedna dvojčata, takovou doslova nadílku během jednoho dne nepamatujeme. Včera jen v době od sedmi hodin ráno do tří odpoledne se narodilo devět dětí. Většina porodů byla spontánních, císařským řezem jsme řešili jen tři,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.
„Bylo tu pět porodních asistentek, které musely být i na operačních sálech u císařských řezů. Byl to skutečně perný den, ale důležité je, že maminky i miminka jsou v pořádku. Kvůli velkému počtu narozených dětí jsme museli přidávat lůžka, takže na některých pokojích jsou tři maminky s miminky. Částečně nám pomohla také lůžková část gynekologie, kam jsme několik maminek umístili,“ sdělila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Helena Novotná.
A jaká jména pondělní novorozenci dostali? První se narodila Tereza a po ní postupně Patrik, Jakub, Jan, Martin, opět Jan, Ema, dvojčata Jan a Prokop, Andrea, dvojčata Petr a Martin, Laura, Kateřina, Vítek, Tomáš, Justýna, Dominik, Šimon a Zuzana.
Zlínská porodnice, jejíž součástí je i perinatologické centrum, je největším takovým zařízením ve Zlínském kraji a řadí se mezi šest největších porodnic v České republice. Loni se v KNTB narodilo 2733 dětí při 2639 porodech.


05.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice ruší ode dneška zákaz návštěv

Na základě doporučení hygieniků a snížení výskytu respiračních onemocnění ruší Krajská nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně ode dneška, to je pondělí 4. ledna 2010, zákaz návštěv v nemocnici.
V KNTB byly návštěvy zakázány od 23. listopadu loňského roku kvůli tehdejšímu vzestupu akutních respiračních infekcí a výraznému nárůstu ve výskytu chřipkových onemocnění.
Od 18. prosince 2009 nemocnice zákaz zrušila jen částečně s tím, že se týkal jen dětí do 15 let věku, neboť v této věkové skupině přetrvávala vysoká nemocnost.


04.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Malou Vendulku dnes navštívil ředitel krajské nemocnice a primátorka Zlína

Vendulka Mrlíková, která je prvním letošním miminkem narozeným ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) a současně se stala i prvním občánkem Zlína roku 2010, si dnes odbyla svoji první velkou návštěvu. Do porodnice za ní přišel ředitel nemocnice Petr Pšikal a primátorka Zlína Irena Ondrová a předali malé slečně dárky.
„Přeji oběma hlavně zdraví. Maminka u nás není poprvé a doufám, že vždy je spokojená. Vím, že máte doma ještě dvě dcery a máme malé dárky i pro ně,“ řekl ředitel Pšikal mamince Soni Mrlíkové ze Zlína-Kostelce. Malá Vendulka dostala velkého plyšového psa, maminka pro ni převzala tři tisíce korun a pro sebe kytici květin.
„Vůbec mě nenapadlo, že by Vendulka mohla být prvním dítětem letošního roku. I když je mým třetím dítětem, mám z jejího narození úžasné pocity. Manžel je rád, že je králem tří princezen. Kluka už zkoušet nebudeme,“ usmála se osmatřicetiletá maminka. Kromě manžela na ni a Vendulku doma čeká ještě třináctiletá Tereza a sedmiletá Magdaléna.
Primátorka Ondrová předala mamince kytici, pro Vendulku hračky a pět tisíc korun a jejím sestrám poslala knížky.
„Letošní rok začal rozením holčiček, tak doufáme, že to bude rok klidu a míru,“ dodala.
Vendulka Mrlíková se narodila 1.1.2010 v 6.43 hodin a po porodu vážila 3400 gramů a měřila 48 centimetrů.
Prvního letošního ledna se v porodnici KNTB narodilo celkem 5 dětí, z toho dvě holčičky a tři chlapečci.
V roce 2009 přišlo v KNTB na svět při 2639 porodech 2733 dětí. Z nich bylo 1392 chlapců a 1341 děvčátek.Ředitel KNTB MUDr. Petr Pšikal předává dárky Vendulčině mamince.Šťastná maminka a spokojeně spící Vendulka.


04.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto:hav)


O silvestrovské noci ošetřovali lékaři zlínské krajské úrazovky hlavně opilce

Ani o silvestrovské noci si lékaři traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně nemohli stěžovat na nedostatek práce. I když poslední loňský den od osmé večerní hodiny do půlnoci ošetřili jen asi šest lidí, od půlnoci do prvního lednového rána roku 2010 jich bylo 17 a z nich 16 opilých nebo podnapilých.
„Do půlnoci byl relativní klid a ošetřovali jsme hlavně běžné pohmožděniny. Mezi ošetřenými byla i mladá napadená žena. Po půlnoci k nám však začaly sanity záchranky vozit větší množství pacientů, a to hlavně opilých a některé i v doprovodu policie.
V ambulancích traumatologie jsme ošetřovali většinou pořezané ruky, obličeje, pohmožděné hlavy po pádech nebo rvačkách. Na zlínském náměstí bylo údajně hodně rozbitého skla a tomu odpovídalo i větší množství pořezaných lidí. Mezi nimi i dívka, která si po pádu na zem hodně pořezala záda,“ řekl lékař traumatologického oddělení KNTB Stanislav Čambor.
Všichni pacienti byli po ošetření propuštěni domů. Hospitalizován měl být pouze jeden mladík, ale ten pobyt v nemocnici odmítl.
„Podepsal reverz a šel domů, i když měl zlomenou čelist a lehký otřes mozku,“ uvedl Čambor.
Hospitalizováni v traumatologickém oddělení jsou však podle něho tři bezdomovci s omrzlinami, kteří byli přijati za zhruba poslední týden.
„Třetího jsme přijali v pátek navečer a čeká na amputaci omrzlých prstů nohou. Čtvrtý bezdomovec, který původně ležel na interně a kterému jsme kvůli omrzlinám amputovali obě nohy pod kotníkem, byl přeložen na jednotku intenzivní péče,“ dodal Čambor.


01.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Prvním miminkem narozeným v roce 2010 ve zlínské krajské nemocnici je Vendulka

Prvním letošním dítětem narozeným v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně je holčička, která dostala jméno Vendula. Narodila se 1.1.2010 v 06.43 hodin a po porodu vážila 3400 gramů a měřila 48 centimetrů.
Vendulka je už třetím dítětem maminky Soni Mrlíkové (1971) ze Zlína-Kostelce.
Posledním miminkem roku 2009 narozeným v KNTB byl Dominik, kterého přivedla na svět jako své třetí dítě maminka Gabriela Jakubcová z Vážan na Kroměřížsku 31.12. v 16.00 hodin.
Chlapec vážil 3060 gramů a měřil 48 centimetrů. Celkem se poslední den roku 2009 narodily ve zlínské porodnici čtyři děti - dva chlapci a dvě děvčátka.
Za celý loňský rok přišlo v KNTB na svět při 2639 porodech 2733 dětí. Z nich bylo 1392 chlapců a 1341 děvčátek.


01.01.2010
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn