Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Archiv tiskových zpráv 2009

31.12.2009


Od 4. ledna 2010 nelze parkovat před budovou ředitelství zlínské krajské nemocnice

Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně upozorňuje řidiče, že od 4. ledna 2010 nebudou moci zaparkovat svá auta na parkovišti před budovou ředitelství nemocnice (bud. KHS). Důvodem je zahájení prací na výstavbě parkovacího domu.
„V uvedený den začnou v prostoru parkoviště práce na výstavbě parkovacího domu, jejichž ukončení je plánováno na 30. listopad 2010. Investorem stavby za 62,5 milionu korun s kapacitou 220 míst je Zlínský kraj a zhotovitelem firma Pozimos,“ uvedl ředitel KNTB Petr Pšikal.
Omezení v důsledku stavby se však dotkne také chodců. Kvůli výkopovým pracím pro přeložky inženýrských sítí přímo před vstupem do budovy ředitelství bude od 25. ledna na 14 dnů uzavřen vstup do této budovy z jižní strany. Od 10. února bude pro pěší zřízen provizorní chodník vedoucí od vozovky na Havlíčkově nábřeží do budovy ředitelství z jižní strany.
„K lepší orientaci zaměstnanců, návštěvníků a pacientů budou v okolí stavby rozmístěny potřebné informační tabulky,“ doplnil Pšikal.


29.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ve zlínské krajské nemocnici se na Štědrý den narodilo osm dětí

Osm miminek se narodilo na Štědrý den v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Rovnou pod stromeček přišla na svět čtyři děvčátka a stejný počet chlapců. Prvním novorozencem Štědrého dne byla Tereza, která se narodila v 02:31 hodin. Následovali Dominik, Alžběta, Jan, Nela, Nikol, Lukáš, a Kryštof. Všechny děti přišly na svět spontánním způsobem.
Stejné spektrum potíží jako v jiné dny ošetřovali na Štědrý den lékaři interní kliniky KNTB.
„Za celý den jsme ošetřili kolem 25 nových pacientů. Několik kvůli bolestem na hrudi jsme hospitalizovali. Stejně tak u nás zůstalo pár pacientů se zvýšenými teplotami nebo bolestmi břicha. Pokud jde o lůžková oddělení interny, u žádných pacientů se jejich zdravotní stav nezhoršil. Práce však bylo hodně a nezastavili jsme se od rána do večera,“ sdělila lékařka interny Jana Malegová.
Třem lidem museli lékaři v nemocnici vytahovat rybí kost z krku.
„Bylo to u dvou dospělých a u dvouletého děvčátka. Kosti šly lehce odstranit a všichni tři šli hned domů. Na Štědrý den jsme vyšetřili 16 pacientů, většinou se jednalo o záněty středního ucha u dětí,“ informovala Patricia Malariková, lékařka otorhino-laryngologického oddělení (ORL) KNTB.
Jako každoročně měli plné ruce práce lékaři traumatologického oddělení. Ambulancemi prošlo na Štědrý den 47 pacientů.
„Byli jsme překvapeni spoustou úrazů starých několik dnů, s nimiž lidé přicházeli v průběhu dne i večera. Kuriozitou byl pán, který udával úraz před sedmi lety a stěžoval si na bolesti kyčle. Čerstvých úrazů způsobených například pády bylo jich minimálně,“ uvedl lékař traumatologie KNTB Radim Jűnger.
Podle něho byli zdravotníci překvapeni také poměrně klidným večerem pokud jde o opilé pacienty.
„Ti chodili jeden za druhým den před Štědrým dnem a pak až dnes, tedy v pátek nad ránem,“ dodal.


25.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Novým primářem chirurgie ve zlínské krajské nemocnici je profesor Jiří Klein

Zlín – Novým primářem chirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně je od letošního 18. prosince prof. MUDr. Jiří Klein. V čele chirurgie vystřídal MUDr. Ivana Hunáka, který dovršil důchodový věk.
Pětačtyřicetiletý Klein byl profesorem jmenován v roce 2007 a do KNTB přešel z Fakultní nemocnice Olomouc, kde působil od roku 1987 jako lékař na I. chirurgické klinice. Kromě jiného absolvoval studijní pobyt ve Švýcarsku. Je předsedou Oborové rady pro onkologii a členem Oborové rady chirurgie Lékařské fakulty UP Olomouc, členem České onkologické společnosti, České chirurgické společnosti, České pneumologické a ftizeologické společnosti a Akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR pro obor chirurgie.
Nový primář je ženatý, má dvě děti. Mezi jeho zájmy patří hudba, aktivně hraje tenis a baví ho veškeré řemeslné práce.
Bývalý primář Hunák pracuje v KNTB od roku 1967. Od dubna 1996 vedl primariát chirurgie, předtím byl dlouhá léta zástupcem primáře tohoto oddělení. Nadále bude pracovat jako zkušený chirurg v KNTB.


22.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ode dneška ruší nemocnice zákaz návštěv, pro děti do 15 let věku však platí dál

Od dnešního dne, tj. pátku 18. prosince 2009, ruší Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně zákaz návštěv. Vedení KNTB však upozorňuje, že zákaz nadále platí pro děti do 15 let věku.
„Podle krajských hygieniků došlo na Zlínsku k poklesu respiračních infekcí o více než 16 procent a celková nemocnost dosáhla hodnoty 1832 na 100 tisíc obyvatel. Vysoká nemocnost však zůstává ve skupině dětí do 15 let věku. Proto se řídíme doporučením krajské hygieny, rušíme zákaz návštěv, ale děti ve věkové kategorii do 15 let do nemocnice za svými příbuznými nebo známými ještě nesmějí,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
I když se počet onemocnění snížil, stále v populaci koluje jak virus H1N1, tak sezónní chřipky. „Žádáme proto občany, kteří mají známky respiračního onemocnění, aby svoji návštěvu v nemocnici odložili a chránili tak zdraví našich pacientů,“ dodal ředitel.
V KNTB byly návštěvy zakázány od 23. listopadu 2009 kvůli tehdejšímu vzestupu akutních respiračních infekcí a výraznému nárůstu ve výskytu chřipkových onemocnění.


18.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ve zlínské krajské nemocnici trvá zákaz návštěv

Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně nadále trvá zákaz návštěv, který nemocnice vyhlásila 23. listopadu 2009 kvůli vzestupu akutních respiračních infekcí a výraznému nárůstu ve výskytu chřipkových onemocnění.
„Znovu povolit návštěvy zatím nedoporučují krajští hygienici. V okrese Zlín podle jejich informací nadále trvá vysoká nemocnost dosahující téměř 2200 nemocných na 100.000 obyvatel. Značná nemocnost je i u dětí. Proto hygienici zvažují doporučit zrušení zákazu návštěv nejdříve koncem tohoto týdne. Veřejnost budeme včas informovat,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.


15.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice získala statut kardiovaskulárního centra pro dospělé

Zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) získala statut kardiovaskulárního centra pro dospělé a bude tak součástí sítě těchto center v České republice. Na dnešní tiskové konferenci v KNTB to oznámil první náměstek ministryně zdravotnictví ČR Marek Šnajdr.
„ Vypsali jsme odborné a personální podmínky na vytvoření sítě kardiovaskulárních center a krajská nemocnice ve Zlíně podala žádost o získání statutu. Na základě výsledků podzimního auditu vydalo ministerstvo verdikt: vaší nemocnici bude statut přiznán a písemné rozhodnutí obdrží zřejmě příští týden,“ řekl Šnajdr.
Podle něho nebyly u KNTB shledány žádné závažné nedostatky, jež by bránily udělení statutu.
„Bude třeba splnit některé úkoly, například doplnit akreditaci na vzdělávání cévní chirurgie apod. Jsou to však věci menšího rozsahu a věříme, že vedení nemocnice se s tím vypořádá,“ dodal.
Zdůraznil, že získání statutu není jen záležitostí organizace zdravotní péče. Ministerstvo vypíše výzvy na poskytnutí dotace na přístrojové vybavení, na základě kterých bude moci vedení KNTB žádat evropské finance na modernizaci centra.
„Pro nemocnici je to velmi dobrá zpráva. Přihlásili jsme se k programu ustavení specializované regionální péče v KNTB a naší ambicí je poskytovat přesnou dobrou odbornou moderní péči. Proto, když byly letos zformulovány podmínky k získání statutu, tým pod vedením přednosty naší interní kliniky docenta Číhalíka je začal vyhodnocovat a připravovat podklady potřebné pro podání žádosti,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
To, že se KNTB zařadila do sítě kardiovaskulárních center v ČR, považuje za velmi významné.
„Pro nemocnici je to závazek rozvoje špičkové kardiologické péče pro pacienty ve Zlínském kraji. Budeme moci zajišťovat vysoce specializované výkony, například zavádění kardiostimulátorů a další,“ dodal Pšikal.
Slova ředitele nemocnice potvrdil i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák: „Získání statutu kardiovaskulárního centra pro dospělé je výbornou zprávou nejen pro samotnou nemocnici a Zlínský kraj jako jejího zřizovatele, ale hlavně pro obyvatele Zlínského kraje, kterým tak bude poskytována odborná zdravotní péče s využitím nejmodernějšího přístrojového vybavení.“


11.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Do zlínské krajské nemocnice dnes přišlo přes 50 dárců krve

Do transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně dnes přišlo 52 dárců krve. Podpořili tak akci Daruj krev s Českým rozhlasem, ke které se KNTB připojuje už několik let. Mezi dárci byli tři, kteří darovali krev poprvé.
„Akce rozhlasu je zaměřena hlavně na získání nových dárců, ale samozřejmě děkujeme všem, kteří k nám krev chodí darovat. Každoročně v předvánočním období přichází vždy víc těch ‚skalních‘ dárců. Chceme všem, kteří se svým dobrovolným dárcovstvím rozhodli pomáhat lidem, kteří krev potřebují, popřát klidné vánoční svátky a zdraví v novém roce. Dárce krve u nás vždycky rádi vidíme, protože stále jsou mezi námi lidé, kteří se bez jejich nezištné pomoci neobejdou,“ řekla primářka transfuzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová. Sama je držitelkou Stříbrné medaile dr. Jánského a dnes absolvovala svůj 21. odběr krve.
Mezi pravidelné dárce krve se řadí Rudolf Valuch z Otrokovic, který dnes přišel k odběru už po čtyřicáté.
„Darovat krev jsem začal někdy kolem roku 1990. Přidal jsem se tehdy ke spolupracovníkům v Barumu, kde jsem tehdy pracoval. Dárcovství beru jako samozřejmost, protože krev je potřeba pořád. Dnes je tu se mnou i syn, takže už mám i svého nástupce,“ prozradil pětačtyřicetiletý Valuch.
„Já mám dnes za sebou teprve druhý odběr. Při prvním jsem původně chtěl zjistit, jakou mám krevní skupinu. Pak jsem se pro dárcovství rozhodl a budu v něm pokračovat,“ sdělil jednadvacetiletý student informatiky Petr Valuch.
Při letošních čtyřech akcích Daruj krev s Českým rozhlasem darovalo krev celkem 165 dárců a z nich bylo 17 prvodárců.Darovat krev dnes přišel také Rudolf Valuch (vlevo) se synem Petrem.


9.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Nemocné děti přišel do nemocnice obdarovat Mikuláš s andělem a čerty 

Mikulášské nadílky se dnes dočkaly nemocné děti v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Obdarovat je přišel Mikuláš s andělem a dvěma čerty a všem malým pacientům rozdali balíčky se sušeným a čerstvým ovocem.
„Chtěly jsme děti potěšit, udělat jim radost. Některé z nich už trochu známe, protože v dětském oddělení krajské nemocnice máme teď zrovna praxi,“ řekl Mikuláš alias Klára, studentka 3. ročníku zlínské střední zdravotnické školy. Se spolužačkami Danielou a dvěma Veronikami, které představovaly čerty a anděla, dnes stihly nadělit dárky dětem také ve dvou mateřských školách a v dalších dnech se chystají ještě do domova důchodců.
„Mikuláše jsme si objednali a balíčky, které máme od sponzora, dostalo 40 dětí, které jsou v současnosti v našem oddělení hospitalizovány. Pro malé pacienty to bylo aspoň malé rozptýlení a pro mnohé i první setkání s Mikulášem, andělem a čertem, protože doma za nimi nechodí,“ doplnila vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.Vitaminový balíček dostal i čtyřletý Jonáš.


7.12.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)
 


Pokoje interny krajské nemocnice zdobí obrázky postižených spoluobčanů

Pětadvacet obrázků, které namalovali klienti Centra služeb postiženým, zařízení Horizont ve Zlíně, zdobí ode dneška pokoje pacientů v 5. etáži interní kliniky zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Díla jsou zpracována technikou voskové batiky, pomocí které lidé s duševním onemocněním na plátně ztvárnili své pozitivní pocity a nálady.
„Horizont jsme oslovili v létě s tím, zda by nám klienti něco nakreslili. Etáž interny byla vymalovaná a stěny pokojů zdobily pořád dvacet let staré obrazy. Chtěli jsme něco, co by pacientům zpříjemnilo pobyt v nemocnici. Vedení Horizontu souhlasilo a terapeut Jiří Paška začal se svými klienty pracovat na obrázcích, které malovali asi dva měsíce. Od Horizontu jsme je nyní dostali darem,“ řekla Magdalena Slezáková, která na interně pracuje jako sanitářka.
„Možnost vystavit svá díla je pro naše klienty hodně motivující. I když v terapeutické dílně stále něco tvoří, výrobky zůstávají v anonymitě. Tedˇvědí, že z jejich obrázků bude mít někdo radost. Jejich tvůrčí práce nebyla jen pro vyplnění času, byla smysluplná. To jim zvýší sebevědomí, pocit osobní schopnosti něco vytvořit a posune je to dál,“ sdělila vedoucí Horizontu Ladislava Cyroňová a dodala: „Naši klienti jsou většinou v invalidním důchodu. Rádi by pracovali, ale zdravotní stav jim to nedovolí. Možnost vytvořit obrazy, které budou mnoha lidem pořád na očích, jim udělala radost“.
„Velmi si vážím toho, že lidé, kteří sami potřebují pomoc druhých, myslí na ostatní nemocné spoluobčany. Obrazy s motivy květin, které pro nás vytvořili, určitě přispějí k lepší náladě a tím k rychlejšímu uzdravení našich pacientů,“ řekla vrchní sestra interny KNTB Miroslava Karkošková. Zároveň věří, že spolupráce bude pokračovat.
„Jako další krok k ní jsme Horizontu umožnili prodejní výstavu jejich výrobků ve výukovém sále v suterénu interny. Zaměstnanci nemocnice si budou moci koupit keramické předměty, korále, polštáře a další výrobky,“ dodala Karkošková.
Jak prozradili někteří pacienti, nové obrazy na ně působí uklidňujícím dojmem. „Když ležím celé dny na posteli a mám před sebou jakoby barevnou louku, je to pro mě příjemný pocit,“ sdělila jedna z pacientek.

 

Obrazy, které zdobí pokoje interny, připomínají rozkvetlou zahradu.


30.11.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Klienti chráněných dílen ERGO potěšili svými výrobky zaměstnance nemocnice 

Voňavé svíčky, keramické zvonečky, pokladničky v podobě prasátek pro štěstí, hrníčky a misky, vánoční ozdoby, věnce a přáníčka a spousta dalších výrobků udělaly dnes radost desítkám zaměstnanců Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Rehabilitační oddělení nemocnice totiž uspořádalo v budově Léčebny dlouhodobě nemocných prodejní vánoční výstavu výrobků klientů chráněných dílen ERGO Lazy Zlín.
„Zdá se to neuvěřitelné, ale letos to bylo už po deváté. Výstavu pořádáme vždy před Vánocemi a Velikonocemi a příští rok už tedy budeme slavit deset let spolupráce s chráněnými dílnami ERGO Lazy,“ řekla vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení KNTB Marcela Piknová.
Rehabilitační oddělení poskytuje zázemí a podílí se na organizaci výstav. „Klienti ERGO Zlín k nám chodí jako pacienti. Když dílny vznikly, hledali jsme způsob, jak těmto postiženým lidem pomoci. Napadly nás právě velikonoční a vánoční výstavy. Tím, že postižení mohou vystavovat svoje výrobky a vidí, že je o ně zájem, jsou hodně motivováni k další činnosti. A motivace je u postižených velice důležitá,“ doplnila Piknová.
O nabízené předměty je pokaždé velký zájem. Výtěžek z prodeje používá ERGO k dalšímu chodu svého zařízení.Prodejní výstava nabízela hezké vánoční dárky.


24.11.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Kvůli chřipkové pandemii zastavuje zlínská krajská nemocnice plánované operace 

S ohledem na rozvoj chřipkové pandemie ve Zlínském kraji Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), zastavuje s okamžitou platností provádění plánovaných operačních zákroků, a to až do odvolání.
„Jde o součást protiepidemických opatření, která děláme v koordinaci s krajskými hygieniky. Prvním krokem bylo vyhlášení zákazu návštěv v nemocnici od pondělí 23. listopadu. O znovu povolených návštěvách budeme veřejnost informovat,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
V souvislosti s mexickou chřipkou jsou v KNTB hospitalizováni tři pacienti, u dvou je onemocnění virem H1N1 potvrzeno.
„Jedním z nich je muž, který leží v plicním oddělení. Po léčbě u něho příznaky onemocnění ustoupily a pacient není v izolaci. Na ARO je hospitalizována žena, u které je původcem nemoci virus mexické chřipky. Její stav je v tuto chvíli vážný, ale stabilizovaný,“ upřesnil ředitel Pšikal.
V infekčním oddělení leží další pacient s podezřením na mexickou chřipku, který čeká na výsledky odběrů.
V pátek 20. listopadu byl na infekčním oddělení pacient, který z nemocnice odešel na revers. Výsledky odběrů u něho prokázaly mexickou chřipku.


23.11.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Od pondělí budou ve zlínské krajské nemocnici zakázány návštěvy

Vzhledem k vzestupu akutních respiračních infekcí a výraznému nárůstu ve výskytu chřipkových onemocnění budou od pondělí 23. listopadu 2009 v Krajské nemocnici T. Bati, a. s., ve Zlíně zakázány návštěvy.
Zákaz platí až do odvolání.
O znovu povolených návštěvách bude nemocnice občany včas informovat.


20.11.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Přístroje pořízené z evropských peněz již slouží zlínské onkologii

Zlín, 19.11.2009 - Přístrojové vybavení v hodnotě přes 83 milionů korun pořízené z dotace Evropské unie je již na svém místě a začalo sloužit onkologickým pacientům krajské zlínské nemocnice. Téměř 71 milionů korun získala nemocnice z Evropského fondu pro regionální rozvoj na vybavení několika oddělení zabývajících se léčbou nádorových onemocnění.

Na financování projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení Centra komplexní onkologické péče KNTB Zlín“ se podílela z 85% Evropská unie prostřednictvím Integrovaného operačního programu a z 15% Ministerstvo zdravotnictví ČR. Cílem projektu bylo zrychlení a především zpřesnění diagnostiky nádorových onemocnění a zkvalitnění péče o onkologické pacienty. Díky tomuto projektu zvládne krajská nemocnice stále rostoucí počet onkologických pacientů a všem bude moci poskytnout péči na špičkové úrovni.

Z dotace byly pořízeny přístroje pro radiodiagnostické, plicní, hematologicko-transfuzní oddělení, oddělení lékařské mikrobiologie a oddělení patologické anatomie. Pro všechna oddělení slouží automat na ředění cytostatik umístěný v lékárně.

Radiodiagnostickému oddělení získalo další přístroj CT, který zpřesní diagnostiku nádorových onemocnění a umožní dosud neprováděná vyšetření. Obnoven byl i mammograf. Nově bylo pořízeno digitální „C rameno“ sloužící ke kontrole operačních výkonů na sále, nový přístroj RTG skiaskopie umožňující např. skiaskopická vyšetření zažívacího traktu. Důležitým přístrojem je nový ultrazvuk, který na tomto oddělení doposud chyběl. Obnoven byl pojízdný RTG sloužící ke snímkování pacientů na jednotce intenzivní péče.

Plicní oddělení dostalo endobronchiální ultrazvuk, autofluorescenční soupravu s videobronchoskopem a navigovanou bronchoskopii. Všechny přístroje umožní zkvalitnění diagnostiky plicních nádorů.

Hematologicko-transfuzní oddělení, oddělení lékařské mikrobiologie a oddělení patologické anatomie získalo osm laboratorních přístrojů, sloužících k zpřesnění laboratorní diagnostiky.

V lékárně byl připraven speciální prostor pro umístění robota na ředění cytostatik, který nahradil z velké části dosud manuální přípravu cytostatik v nemocnici a zvýšil tím přesnost a bezpečnost celého procesu.

Komplexní onkologické centrum zahrnuje všechna pracoviště Krajské nemocnice T. Bati, a.s., která se zabývají diagnostikou a léčbou onkologických pacientů. V rámci Komplexní onkologické skupiny Zlínského kraje spolupracují s Komplexním onkologickým centrem dále Chirurgie Atlas Zlín, chirurgická a onkologická oddělení nemocnic Vsetín, Kroměříž a Uherské Hradiště a Radioterapie Holešov. Ročně je ve Zlínském kraji diagnostikováno okolo 4000 nových onkologických pacientů.Robot na ředění cytostatik k přípravě léků k protinádorové léčbě.


Kontakt:
Krajská nemocnice T. Bati, a. s., www.kntb.cz
Karla Havlíková, tisková mluvčí,
Tel.: 724 665 407,
E-mail: tiskova.mluvci@bnzlin.cz
(Foto: hav)


Přední čeští gynekologové předvedou ve Zlíně operace v přímém přenosu

Ve Zlíně se ve dnech 13. a 14. listopadu 2009 pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka uskuteční již třetí ročník celostátní konference s mezinárodní účastí State of the Art v urogynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii. V prostorách Academia centra zlínské univerzity se sejde přes 200 účastníků, kteří zde první den akce mohou sledovat operace živě přenášené současně ze tří operačních sálů Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Operovat budou přední čeští odborníci z Prahy, Brna, Mělníka a Zlína. Na programu je 12 operací. Druhý den konference bude přednáškový a rozdělený na sekci lékařskou a sesterskou.
„Je to pozvání gynekologům, kteří se těmito problémy zabývají, na operační sál. Letošní ročník je zaměřen na nové pojetí klasických operací a pak na úplné novinky v oboru urogynekologie. V přímém přenosu předvedou operatéři šest nových operačních technik, které v současné době znamenají vrchol rekonstrukční pánevní operativy. Zlínští lékaři navíc v premiéře předvedou techniku Prosima, která bude poprvé představena mimo vývojové pracoviště. Máme radost, že tato operace bude poprvé na světě v přímém přenosu představena pro širší odbornou veřejnost právě u nás ve Zlíně,“ řekl Zdeněk Adamík, primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB.
Prosima je operační metoda, u které je rychlá a minimální invazivní preparace operačního pole se zavedením implantátu. „Na měsíc se pak instaluje do pochvy dočasná podpora. Jde o rychlou operaci s velmi dobrým výsledkem, která málo zatěžuje pacientku,“ uvedl primář. Doplnil, že dalšími úplnými novinkami předvedenými na konferenci jsou operační metody Ajust, Elevate, Bulkamid..
„Operační pole bude snímáno kamerou na speciálním zařízení, které umožňuje pro diváky stejný pohled jako má operující lékař, což je pro poznání metody operačního postupu zásadní. Nemáme plánovány žádné přestávky, takže přímé přenosy končí po ukončení poslední operace,“ doplnil primář Adamík.
Konferenci pořádá gynekologicko-porodnické oddělení KNTB ve spolupráci s Urogynekologickou společností České republiky.
„Naše gynekologické oddělení staví svůj rozvoj na tradicích vaginální operativy založené primáři Karlem Jirátkem a Františkem Zábranským. Rozšiřujeme spektrum operačních výkonů a některé typy operací zde byly i vyvinuty. Oceněním naší práce pak bývá pozvání na světové setkání, kde se na základě zkušeností vybraných pracovišť rozhoduje o dalším postupu ve vývoji nových technik,“ uvedl primář Adamík.

Důkazem toho je i zavedení nové dotažitelné minipásky Ajust (s možností úpravy síly tahu pásku) pro operaci inkontinence moči, kterou jako první v ČR začala používat dvě pracoviště, mezi nimi gynekologicko-porodnické oddělení KNTB. „Podařilo se to díky velmi vstřícnému přístupu krajské pobočky VZP ve Zlíně. První výsledky jsou velmi nadějné a zdá se, že se vytváří zajímavá cesta k řešení problému s ženskou inkontinencí,“ uvedl primář Adamík, který tuto metodu jako jediný z ČR učil evropské operatéry v Lisabonu na kongresu Advances Incontinence and Pelvic Floor surgery.
Další oblastí zájmu odborníků z KNTB je základní výzkum. „Naše pracoviště položilo první základy ke studiu tlakových sil působících na pánevní dno. O spolupráci projevili zájem výzkumníci VŠB v Ostravě, kteří vytvářejí matematicko-fyzikální modely biomedicínských procesů. Věříme, že pokud se spojí potenciály vědeckého zázemí UTB Zlín, KNTB a VŠB Ostrava, můžeme vytvořit podklady pro pochopení patologických procesů, které vedou k poruchám pánevního dna. A to je první krok pro následující léčbu“, vysvětlil primář Adamík.
Součástí konference je doprovodná výstava přístrojů, léků, přípravků, zdravotnické techniky a farmaceutických preparátů.V přímém přenosu sledovali účastníci konference 12 operací.Operace byly živě přenášeny současně ze tří operačních sálů KNTB.


13.11.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Vedení nemocnice: O kardiologické pacienty u nás bylo, je a bude řádně postaráno

Vedení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně zásadně nesouhlasí s informacemi týkajícími se péče o kardiologické pacienty, které ve středu 11.11.2009 uvedla MF Dnes v článcích „Mám infarkt. Tak jedu do Brna“, „Kardiocentru ve Zlíně hrozí zánik“ a „Přístroj koupíme začátkem příštího roku, tvrdí ředitel nemocnice“.
„Jsme nuceni na tyto nepravdivé a zavádějící informace, které poškozují pověst nemocnice, znevažují práci mnohých lékařů a mohou na některé občany působit zastrašujícím způsobem, reagovat. Je nepochopitelné, že si autor článků i v textu jmenovaný krajský zastupitel údaje, které v článcích jsou, neověřili. Jinak by zjistili, že problematiku kardiovaskulárního centra, jmenovitě zajištění druhé angiolinky, pravidelně konzultujeme a realizujeme jak s odbornými zástupci ministerstva zdravotnictví, tak s příslušnými odbory Zlínského kraje, který je zřizovatelem nemocnice. Kardiovaskulární centrum a jeho rozšíření je jednou z našich priorit. Nevidíme jediný důvod, proč se obávat, že by nesplňovalo náročné podmínky provozu, technického nebo personálního vybavení po roce 2011,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Zdůraznil, že o kardiologické pacienty v KNTB vždy bylo, je a bude řádně postaráno. Kardiologický tým KNTB je od roku 2001, kdy nemocnice pořídila první angiolinku, zařazen do celostátní sítě podobných pracovišť v ČR a poskytuje své služby 24 hodin denně. Personální vybavení týmu je vysoce nadstandardní. V roce 2008 získala KNTB akreditaci pro kardiologii, jako jedna ze tří krajských nemocnic v ČR.
„Angiolinka byla a dosud je 100procentně využívána pro řešení akutních i chronických koronárních příhod. V současnosti je v KNTB ošetřeno katetrizační metodou cca 2000 pacientů ročně, z nichž 300 je akutních. Žádný pacient s akutním infarktem myokardu nebyl a není odmítnut nebo odeslán do jiného zařízení. Jen v případě, když pacient následně potřebuje další kardiochirurgickou operaci, spolupracujeme v tomto smyslu s kardiochirurgy v Brně a Olomouci,“ vysvětlil Pšikal a dodal, že kardiologický tým provádí také přes 200 implantací kardiostimulátorů ročně.
Podle vedení KNTB články MF Dnes záměrně prezentují spekulace. „Lékařská věda a zdravotnická činnost však není, nebyla a nikdy nebude opřena o spekulace. Na rozdíl od informací v článcích můžeme potvrdit, že druhou angiolinku pořídíme včas a její uvedení do provozu předpokládáme v 1. čtvrtletí roku 2010. A znovu musíme zdůraznit, že i za stávajícího stavu, to je při provozu jedné angiolinky, je péče o kardiologické pacienty náležitě zajištěna s tím, že akutní případy mají při využití přístroje vždy přednost,“ řekl ředitel.
„Pro angiolinku jsme vybrali místo v prostorách interní kliniky. Projektovou dokumentaci na rekonstrukci těchto prostor předají projektanti na krajský úřad do 18.listopadu a do konce prosince 2009 vybere kraj zhotovitele stavebních prací. Ty začnou 2. ledna 2010,“ vyvrátil další nepravdivé informace v MF Dnes o liknavém přístupu vedení nemocnice a krajského úřadu zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz KNTB Jiří Procházka.
Ředitel Pšikal také vyvrátil v MF Dnes zmiňovanou hrozbu zrušení kardiocentra: „Správný název je Centrum kardiovaskulární péče pro dospělé a tento statut zatím nemáme Ministerstvem zdravotnictví oficiálně potvrzen, nemůže nám být tedy ani odejmut. Letos v srpnu jsme však úspěšně prošli auditem, jehož podmínky byly velmi náročné a získali jsme 91 ze 100 možných bodů. Nyní čekáme na oficiální rozhodnutí ministerstva, které připravuje vyhlášení center ve Věstníku.“
Vedení nemocnice rovněž požádalo MUDr. Zdeňka Coufala, který je v článcích citován, o vysvětlení celé záležitosti.
„Z jeho vyjádření vyplývá, že ho kontaktoval krajský zastupitel Petr Gazdík a autor článků MFD ve stejné věci. Oběma sdělil, že mu není známo nic o zpracovaném projektu a že jsou hledány cesty k financování nákupu druhé angiolinky Stručně je informoval o tom, co dělají lékaři pro nemocné z celého Zlínského kraje, jaké mají výsledky, co rozvíjejí a že je zpracována studie na umístění druhé angiolinky. O úspěších kardiologů však není v článcích ani zmínka. Při sdělování všeobecně známých informací netušil, že mohou být takto zneužity,“ uzavřel ředitel.

 

13.11.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

 

--------------------------------------------------------------------------------


Zlínská krajská nemocnice zprovoznila prostory nového pracoviště CT


Prostory nového pracoviště CT dnes za účasti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka otevřela Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Vznikly rekonstrukcí 90 metrů čtverečních stávajících prostor radiodiagnostického oddělení v budovách č. 23 a 24 a novostavbou mezi nimi o rozloze cca 180 metrů čtverečních. Stavební práce zahájené letos 5. června a ukončené 28. srpna stály 14,56 milionu korun a financoval je Zlínský kraj. Prostory byly postupně vybaveny potřebným zařízením a přístroji a na konci října sem byl umístěn nový CT přístroj.
„CT přístroj je součástí dodávky 20 přístrojů nutných k vybavení některých oddělení zabývajících se léčbou onkologických onemocnění. Zpřesní diagnostiku nádorových onemocnění a umožní další vyšetření, která jsme u nás dosud neprováděli,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
„Nové CT pracoviště umožní navýšení denního průchodu pacientů, především však umožní během jednoho vyšetření zobrazit větší rozsah těla, takže část onkologických pacientů už nebude muset přijít dvakrát, ale pouze jednou. Výrazným způsobem zrychlí vyšetření u polytraumat, kde rychlost hraje stěžejní roli při dalším postupu,“ informoval primář radiodiagnostického oddělení Zdeněk Trávníček.
Na novém CT přístroji bude možné díky jeho technologii a softwarovému vybavení provádět také typy vyšetření, které stávající přístroj neumožňoval. “Jedná se o virtuální kolonoskopii, kompletní cévní diagnostiku a neinvazivní zobrazení struktur srdce včetně koronárních cév,“ vysvětlil lékař radiodiagnostického oddělení Jiří Tesař.
Existence dvou CT přístrojů rovněž eliminuje velmi nepříjemné situace, kdy při poruše dosud jediného stávajícího skeneru bylo nutno vozit pacienty na vyšetření desítky kilometrů do okolních krajských nemocnic, a to někdy i v komplikovaném zdravotním stavu.
Na nové pracoviště CT a dvě ultrazvukové vyšetřovny navazuje potřebné příslušenství: přípravna včetně svlékacích boxů, popisovna, denní místnost personálu, strojovna vzduchotechniky. Ultrazvuk a nové CT vhodně navazují na čekárnu a registraci původního CT pracoviště a magnetické rezonance. Prostory mají optimální velikost. Vyšetřovna CT je řešena s potřebnou rezervou pro nejnáročnější vyšetření pacienta v ohrožení života i pro pacienty v celkové anestezii.
V rekonstruovaném prostoru byly například vybourány některé příčky, řešeny nové povrchy podlah a stěn a nové rozvody instalací včetně klimatizace.
Přístavbu pro nové CT v proluce mezi budovami 23 a 24 tvoří nosný skelet. Stropní konstrukce je v kombinaci oceli, trapézových plechů a železobetonu, příčky převážně ze sádrokartonu. U CT pracoviště jsou stěny speciálně upraveny olověnou vložkou a barytovou omítkou proti ionizujícímu záření. Nepropustnost prostoru proti záření prověřuje a schvaluje Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ostatní konstrukce, povrchy podlah, stěn a instalace jsou ve standardním provedení.
CT a ostatních 19 přístrojů je součástí projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení Centra komplexní onkologické péče KNTB Zlín“. Jejich celková hodnota je přes 83 milionů korun. Evropská unie poskytne dotaci ve výši 85% prostřednictvím Integrovaného operačního programu, zbylých 15% bude uhrazeno Ministerstvem zdravotnictví ČR ze státního rozpočtu.
Slavnostního přestřižení pásky se ujal hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák (uprostřed) s ředitelem KNTB MUDr. Petrem Pšikalem (vlevo) a primářem radiodiagnostického odd. KNTB MUDr. Zdeňkem Trávníčkem.Nový CT přístroj


9.11.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Pacienti zlínské krajské nemocnice budou dostávat identifikační náramky

Počínaje 1. listopadem letošního roku dostane každý pacient přijatý k hospitalizaci do Krajské nemocnice T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně na ruku plastový identifikační náramek včetně papírového štítku, který odevzdá až při propuštění z nemocnice. Bílý náramek je určený pacientům bez rizik, červený pro nemocné ohrožené například pádem, alergií, cukrovkou, proleženinami apod. Náramky obdrží i pacienti, kteří byli do nemocnice přijati i před 1. listopadem a jsou v ní nadále hospitalizováni. V první fázi pořídila KNTB zhruba 15 tisíc náramků za cca 60.000 korun, z toho 12 tisíc kusů pro dospělé a tři tisíce pro děti.
„Náramek je nepřenosný a v okamžiku připevnění na zápěstí je možné ho odstranit jen odstřižením. Identifikační náramky vyloučí možnost vzniku záměny pacienta. Na náramku připevněném na zápěstí budou totiž na štítku základní údaje o pacientovi: jméno, příjmení, rodné číslo a oddělení, na němž je hospitalizován,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal. Povinnost kontrolovat totožnost pacienta podle náramku mají všichni pracovníci, kteří se účastní jeho léčby, připravují ho k vyšetření nebo plánovanému výkonu. Například zdravotní sestra musí kontrolovat totožnost nemocného vždy před podáváním léků, krevních derivátů, před aplikací injekcí a infuzí nebo při přípravě na konkrétní vyšetření či operaci.
„Pokud pacient odmítne připevnění identifikačního náramku na ruku, je třeba o tom informovat staniční sestru daného oddělení a tuto skutečnost zapsat do zdravotnické dokumentace pacienta,“ řekl ředitel Pšikal. V případě, že má pacient bílý náramek a jeho zdravotní stav se zhorší a objeví se nějaká skutečnost, o které by měli být zdravotníci informováni, je třeba vyměnit bílý náramek za červený. Na něj pak musí sestra napsat potřebné údaje pacienta. Stejně se postupuje, když se naopak zdravotní stav zlepší a pacient už nemusí být označen jako rizikový. Sestra vymění červený náramek za bílý a opět dopíše základní údaje o pacientovi. Při propuštění zdravotníci pacientovi náramek ze zápěstí odstřihnou a zajistí likvidaci osobních údajů na štítku, například přestřižením nebo skartací. Zbytek náramku se zlikviduje jako kontaminovaný odpad.
„Identifikace pacientů je v současné době běžná ve všech zdravotnických zařízeních, kde se rozhodli zvýšit bezpečí poskytované péče prevencí pochybení v důsledku nesprávné identifikace pacienta. Tento proces je nezbytný mimo jiné ve všech nemocnicích, které se rozhodly pro Akreditaci SAK ČR, na které v současné době pracuje i KNTB,“ doplnila vedoucí oddělení akreditací a kontroly KNTB Helena Petrášová.Každému pacientovi připevní zdravotníci identifikační náramek na zápěstí.


27.10.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Neurochirurgové krajské nemocnice předávali Slovincům zkušenosti z operací páteře

Ve slovinských městech Celje a Maribor předávali minulý týden své zkušenosti z operací páteře neurochirurgové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Primář neurochirurgie Michal Filip a lékař oddělení Petr Linzer učili slovinské lékaře operovat degenerativní onemocnění bederní páteře miniinvazivní fixační metodou. K tomu použili soubor nástrojů Sextant a Quadrant americké firmy Medtronic, která oba lékaře na výukové operace do Slovinska vybrala. V nemocnici v Celje šlo dle informace zástupců firmy o první operaci touto metodou v balkánských zemích.
„V Celje jsme 15. října odpoledne operovali padesátiletou ženu. Výkon prováděl pod naším vedením primář tamní ortopedie a spondylochirurgie Vilibald Vengus se svými lékaři Samo Fokterem a primářem Miodragem Vlaovicem. Následující den dopoledne se podobnému výkonu na neurochirurgické klinice v Mariboru podrobila 56letá žena. Operoval s námi profesor Tadej Strojnik spolu s docentem Gorazdem Buncem a lékaři Igorem Movrinem a Jakou Kosarem. Vzhledem k výukovému charakteru trvala každá operace poněkud déle než jsou běžné dvě až tři hodiny. Obě operace se ke spokojenosti slovinských kolegů i naší podařily a pacientky jsou v pořádku,“ sdělil primář Filip.
Upřesnil, že u pacientek lékaři provedli fixaci postiženého úseku páteře systémem Sextant a doplnili u první ženy miniTLIF (spojení obratlových těl mimo páteřní kanál) a u druhé miniPLIF (spojení obratlových těl páteřním kanálem) pomocí souboru nástrojů
Quadrant.
Slovinští lékaři se na základě výukových operací rozhodli, že budou v indikovaných případech tuto metodu používat. „Plánují stáž na našem pracovišti ve zlínské krajské nemocnici,“ doplnil Filip.
K výukovým operacím ve Slovinsku vybrala firma Medtronic oba lékaře KNTB na základě jejich operačních zkušeností s fixacemi páteře miniinvazivní metodou. „V únoru 2007 jsme byli v KNTB první v České republice, kde tento způsob lékaři úspěšně použili. Od té doby jsme tak operovali 15 pacientů souborem nástrojů Sextant a Quadrant,“ připomněl primář.
Miniinvazivní metody, tedy bez rozsáhlé operační rány do těla pacienta, lékaři neurochirurgie KNTB stále rozvíjejí. „Je to filosofie našeho pracoviště. Jde také například o soubor nástrojů METRx při mikroskopické operativě výhřezů meziobratlových plotének, které provádíme od roku 2006. Všechny miniinvazivní metody při správné indikaci a dobře provedené operaci šetří maximálně okolní tkáň jako svaly, vazy a klouby. Díky tomu má pacient menší bolesti po operaci, dříve vstává z lůžka a dříve rehabilituje. To může operovaného rychleji vrátit do plnohodnotného života,“ vysvětlil primář Filip.Splošna bolnišnica Celje. Na snímcích operatéři prim. MUDr. M. Filip (vpravo) a prim. MUDr. V. Vengust (uprostřed).V univerzitním klinickém centru v Mariboru uskutečnili neurochirurgové KNTB svoji druhou výukovou operaci. Operoval s nimi prof. MUDr. T. Strojnik.


21.10.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: archiv neurochirurgie KNTB)


K léčbě pacientů s roztroušenou sklerózou má krajská nemocnice speciální křeslo

Speciální polohovatelné křeslo s nejnovějším typem infuzní pumpy pro pacienty s roztroušenou sklerózou mozkomíšní má od letošního září Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Moderní křeslo je umístěné v Centru pro diagnostiku a léčbu této nemoci v neurologickém oddělení KNTB. Slouží pacientům, kteří se v nemocnici léčí ambulantně a pravidelně docházejí na speciální infuzní léčbu. Křeslo včetně infuzní pumpy stálo 110 tisíc korun a nemocnice jej získala od sponzorské firmy Biogen Idec.
„Křeslo slouží k několikahodinovému uložení pacienta během léčebného procesu. Díky příslušenství může nemocný při léčebné proceduře zaujmout maximálně pohodlnou a komfortní pozici. Také lékař a obsluhující personál má díky nejmodernějším vymoženostem křesla péči o pacienta méně náročnou. Polohu křesla včetně výškového nastavení a podpěry nohou lze zvolit pomocí tlačítek ručního ovladače,“ sdělila vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu této nemoci a zástupkyně primáře neurologického oddělení KNTB Alena Gaťková.
Roztroušená skleróza mozkomíšní je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému a postihuje především mladé lidi.
„Nejvíce se vyskytuje mezi 20 až 30 lety věku a projevuje se nesmírně pestrými příznaky. Mezi nejčastější patří dvojité vidění, mlhavé vidění, poruchy hybnosti končetin nebo poruchy močení,“ vysvětlila Gaťková.
Centrum pro diagnostiku a léčbu této nemoci v KNTB eviduje v současné době 240 většinou mladých pacientů s roztroušenou sklerózou. Podle přísných mezinárodních kritérií jsou léčeni vysoce efektivní a nákladnou léčbou formou podkožních nebo nitrosvalových injekcí, které si pacienti aplikují sami doma.
„Pouze nejnovější lék Tysabri aplikujeme formou infuzí a v těchto případech využívají naši pacienti pohodlí nového křesla. Nejen tato mimořádně nákladná infuzní léčba, ale i ostatní formy léčby v našem Centru pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy mozkomíšní zásadním způsobem udržuje nemocné ve velmi dobrém klinickém stavu bez zásadního vlivu na kvalitu života,“ uvedla Gaťková.
Zdůraznila, že veškerá léčba těchto pacientů je zaměřena proti progresi klinických potíží a neurologických příznaků nemoci, k odvrácení invalidity a k maximálnímu zajištění co nejvyšší kvality života.Ve speciálním křesle může pacient zaujmout maximálně pohodlnou pozici.


20.10.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


K předání podkladů Transparency International nemá nemocnice souhlas partnerů

Zlín – Požadavku Transparency International (TI) o předání dalších informací týkajících se smluvních vztahů Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně s některými obchodními partnery nemocnice nevyhoví. Jak dnes novinářům sdělil předseda představenstva a ředitel KNTB Petr Pšikal, část podkladů již nemocnice organizaci předala. Poskytnutí dalších však neumožňuje smluvní ustanovení s partnery a nemocnice nemá jejich souhlas k vydání požadovaných údajů.
„Od počátku jsme se snažili TI vyhovět a žádali jsme souhlas smluvních firem. Ty nám však vzhledem k vývoji celé záležitosti zveřejňované v médiích, kterou považují za politickou kampaň, souhlasné stanovisko nedaly. Odmítají být součástí politické kampaně. Vzhledem k tomu představenstvo KNTB žádosti TI nevyhovělo. Dle našeho právního výkladu to zákon neumožňuje,“ sdělil Pšikal.
„Nyní očekáváme, že záležitost bude řešit správní soud. Chceme znát jeho stanovisko a jeho rozhodnutí budeme respektovat,“ uvedl dále Pšikal.
Zdůraznil, že vedení nemocnice jedná plně v souladu s platnou legislativou. Poskytla TI maximum možných informací, které poskytnout mohla.
„Uskutečnili jsme vlastní šetření záležitostí uváděných v anonymu, skutečnosti prověřovala dozorčí rada KNTB a také krajský úřad. Výsledkem je, že údaje uváděné v anonymu nejsou pravdivé. Kdyby bylo něco v nepořádku, jistě by se tomu věnovala i Policie ČR,“ uzavřel Pšikal.


14.10.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Preventivní sportovní prohlídku nabízí nemocnice nejen vrcholovým sportovcům

Nejen vrcholovým sportovcům nabízí preventivní sportovní prohlídku oddělení tělovýchovného lékařství, které jako jediné ve Zlínském kraji funguje v Krajské nemocnici T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně. Zátěžové vyšetření doporučují lékaři také lidem, kteří sportují rekreačně nebo se rozhodli s nějakým sportem teprve začít. Při zátěži organismu mohou totiž objevit i skrytou nemoc. Loni preventivní prohlídku podstoupilo 1500 lidí, převážně sportovců, a meziročně jejich počet narůstá o desítky osob.
„Zájem o vyšetření narůstá zejména v období, kdy například zkolabuje některý sportovec na sportovišti. Zvyšující se počet zájemců o prohlídku však evidujeme i mimo tyto události. Chodí k nám například čtyřicetiletí lidé, kteří se rozhodli začít se sportem a chtějí zjistit, zda nemají nějaký zdravotní problém. Zátěžové vyšetření je možné na bicyklovém ergometru nebo na běžícím pásu a přitom sledujeme EKG a hodnoty tlaku,“ řekl lékař oddělení tělovýchovného lékařství KNTB Lubomír Nečas.
Při zátěžovém vyšetření se mohou projevit skrytá onemocnění srdce - poruchy srdečního rytmu nebo srdeční ischemie tedy nedokrevnost srdce, onemocnění plic či krevního tlaku.
„Stává se, že i u mladších pravidelně sportujících lidí nějakou poruchu zjistíme. Pak ji řešíme s odborníky, například kardiology, kteří provedou i ultrazvukové vyšetření srdce,“ doplnil Nečas.
Upozornil, že při sportování dochází k velkému zatížení organismu nejen fyzickému, ale i psychickému. Pokud je lidské tělo v klidu nebo jen v mírném zatížení, nemusí se skrytá nemoc projevit. „Při velké zátěži však může skrytě nemocný organismus náhle selhat. Pak může dojít až k úmrtí sportovce. Právě těmto následkům mohou preventivní sportovní lékařské prohlídky zabránit,“ zdůraznil.
Oddělení tělovýchovného lékařství KNTB zajišťuje základní sportovní prohlídky pro všechny druhy sportů a všechny výkonnostní třídy sportovců, pro zájemce z řad veřejnosti provozující rekreační sport nebo před plánovanou větší fyzickou aktivitou (pobyt na horách apod.), pro děti a mládež zařazené do sportovních tříd, zájemce o studium VŠ se sportovním zaměřením.
Speciální prohlídky jsou určeny pro sportovce. Špičkoví sportovci například šlapou na kole při vysokých zátěžích až do svých maximálních možností, přitom dýchají přes masku a zdravotníci zjišťují jejich kyslíkovou kapacitu a další parametry k posouzení objektivní výkonnosti. Oddělení má také akreditaci na letecké a automobilové sporty i na námořní plavbu.
„Máme i poradenskou činnost, kdy klientům doporučujeme vhodné pohybové aktivity nebo pomáháme s výběrem žáků do sportovních tříd,“ uvedl Nečas.
Preventivní sportovní prohlídky doporučuje dělat jednou za rok nebo po dlouhodobější nemoci nebo úrazu. „Prohlídky nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění a cena se podle rozsahu vyšetření pohybuje od 350 do 850 korun. Pro děti a mládež a pro důchodce poskytujeme až 40procentní slevy. U dětí navíc neposuzujeme jen srdce, ale i možné ortopedické vady, například ploché nohy nebo vybočení páteře, aby si v době růstu sportem neublížily,“ informoval Nečas.
Na vyšetření v oddělení tělovýchovného lékařství KNTB se mohou zájemci objednat telefonicky na čísle 57 755 2650.Zátěžové vyšetření na bicyklovém ergometru, při kterém zdravotníci sledují EKG a hodnoty tlaku.


6.10.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Policisté povídali dětem v nemocnici o své práci a některým nasadili i pouta

Neobvyklé odpoledne dnes prožili dětští pacienti Krajské nemocnice T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně. Na zhruba hodinovou besedu za nimi přišli zlínští policisté a vyprávěli jim nejen o své práci, ale předvedli jim také svoji výstroj. Děti si tak mohly například „na vlastní ruce“ vyzkoušet nasazení pout nebo obléct zhruba 12 kilogramů vážící neprůstřelnou vestu. Na závěr dostaly od nadpraporčice Jitky Lysáčkové z preventivně-informační skupiny a nadstrážmistra Karla Dohnala a podpraporčíka Martina Spáčila z oddělení hlídkové služby Policie ČR Zlín malé dárky.
„Ve zlínské krajské nemocnici jsme poprvé a pokud bude zájem, rádi bychom sem zavítali častěji. Naše akce jsou preventivní a cílem je pomoci předejít často zbytečným úrazům dětí,“ řekla Lysáčková.
Děti se mimo jiné dozvěděly, jak se mají chovat nejen jako chodci, ale také třeba při jízdě na kole nebo jako spolujezdci v autě. Policisté je upozornili, že v případě problémů mohou vždy volat na číslo 158. Doporučili také nosit u sebe pepřový sprej a pokud se ocitnou v nebezpečí, použít jej. Hlavně menší pacienti se aktivně do besedy zapojili svými dotazy, ale také ochotně odpovídali na otázky policistů týkající se například správného přecházení silnice, chození po chodníku po správné straně apod.
„Povídání policistů s dětmi jako prevence je právě na začátku školního roku velice vhodná. V posledních dnech jsme u nás hospitalizovali hned tři děti po sobě, které srazilo auto. Často se takové případy dějí kvůli špatnému dohledu malých dětí ze strany dospělých. I rodiče by proto měli být poučeni. Uvítali bychom pravidelné besedy s našimi dětskými pacienty. Jsou pro jejich bezpečnost přínosem a zároveň se při svém pobytu v nemocnici užitečně zabaví,“ sdělila vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.Děti si mohly vyzkoušet i neprůstřelnou vestu.O nasazení pout byl mezi malými pacienty velký zájem.Policisté předvedli i kompletní výstroj, kterou používají například při zásahu při demonstraci.


30.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Výstava „Tichá nemoc“ v krajské zlínské nemocnici chce upozornit na rakovinu prostaty 

Na onemocnění rakovinou prostaty chce upozornit výstava fotografa Jindřicha Štreita „Tichá nemoc“, která dnes začala v Krajské nemocnici T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně. V prostorách 21. pavilonu nemocnice je umístěno 40 velkoformátových fotografií, na kterých se autor pokusil zachytit životní příběhy pacientů, kteří rakovinou prostaty onemocněli, z nemoci se vyléčili nebo jí podlehli. Výstava je veřejnosti přístupná kromě víkendů a svátků denně od 13 do 16 hodin a potrvá do 2. října.
„Výstavou chceme upozornit na fakt, že v mužské populaci je třetí nejčastější příčinou úmrtí zhoubný nádor a rakovina prostaty je nejčastějším onemocněním. Nejohroženější je věková skupina mezi 40 až 70 lety života. Přitom jde jen o to, aby na rakovinu prostaty bylo v inkriminovaných věkových kategoriích pamatováno. Aby muži ztratili ostych před vyšetřením, protože pokud je onemocnění včas diagnostikováno, lze pro pacienta vybrat optimální léčbu s minimálními nežádoucími účinky,“ řekl při zahájení výstavy primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.
Pokud je však onemocnění už v pokročilém stadiu, mohou lékaři onemocnění jen zpomalit, zmírnit komplikace, ale téměř vždy na úkor kvality života. „Rizikovými faktory jsou dědičná dispozice, živočišné tuky, kouření, nedostatek pohybové aktivity,“ dodal primář.
Ročně lékaři urologického oddělení KNTB vyšetří prostatu zhruba u 2000 mužů. Rakovinu diagnostikují stále častěji. Zatímco v roce 2006 to bylo 89 nově diagnostikovaných nádorů, v roce 2008 vzrostl počet na více než 110 pacientů v různém stadiu onemocnění.
Vyšetření prostaty podstoupil také autor výstavy Jindřich Štreit, a to v Urologické klinice FN Olomouc. Tam také v posledním roce navštěvoval pacienty s rakovinou prostaty a pořizoval fotografie.
„Pohyboval jsem se mezi pacienty, rozhlížel se kolem sebe, hovořil s nimi, sledoval jejich příběhy. Viděl jsem muže, kteří přišli jen na vyšetření a rakovina se u nich nepotvrdila. Setkal jsem se ale i s těmi, jejichž onemocnění bylo odhaleno už v pokročilém stadiu. Měl jsem možnost sledovat řadu výjimečných osobností, jak se po operaci vrátily k plnohodnotnému životu. Nahlédl jsem do světa tiché nemoci a tuto zkušenost chci předat dál,“ říká fotograf.
„Jsme rádi, že můžeme prezentovat výstavu v naší nemocnici. Přiblíží nám osudy lidí, kteří nemocí v různých stádiích prošli. Návštěvníky může přivést k myšlence, že naděje na uzdravení je. Jen je nutné ‚tichou nemoc‘ nepodceňovat a přijít k vyšetření včas. Věříme, že ve fotografii zachycené příběhy pacientů vyburcují muže rizikových věkových skupin, aby chodili na preventivní kontroly,“ řekl primář Hynčica.
Urologické oddělení KNTB vyjde vstříc lidem, kteří chtějí o „tiché nemoci“ vědět víc, ve středu 23. září. „Tento den od 8 do 14 hodin mohou získat podrobnější informace o rakovině prostaty na telefonním čísle 57 755 2855. Lékaři a sestry našeho oddělení jim budou odpovídat na dotazy,“ upřesnil primář Hynčica.
Ojedinělý projekt Jindřicha Štreita „Tichá nemoc“ byl poprvé představen letos v dubnu na Brněnských onkologických dnech. Jedná se o putovní výstavu, která pak byla prezentována v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, ve FN Olomouc a ve FN u sv. Anny v Brně.Výstava v 21. pavilonu KNTB potrvá do 2. října.Fotograf J. Štreit (vpravo) a primář MUDr. J. Hynčica před zahájením výstavy.


17.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Zlínská krajská nemocnice darovala sanitu obci Kunín postižené povodní

Sanitu Š 1203 darovala tento týden Krajská nemocnice T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně obci Kunín, kterou letos postihla povodeň. Dar převzala starostka obce Dagmar Novosadová.
„Sanita sloužila v naší nemocnici 18 let. Byla dobře udržovaná, ale už nebyla vhodná pro převoz pacientů v nemocnici. Může být však dál užitečná v Kuníně například k převozu materiálu. Pro tyto účely je dostačující,“ řekl zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz KNTB Jiří Procházka.Předání sanity v Kuníně


11.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: obec Kunín)
 


O prohlídku očního oddělení nemocnice byl velký zájem, přišlo téměř 300 lidí

Nečekaně velký zájem byl o prohlídku očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s., (KNTB), které dnes poprvé ve své historii pořádalo Den otevřených dveří. Začal v 10 hodin dopoledne a do 15. hodiny navštívilo oddělení téměř 300 lidí. Prohlédli si operační sály, ambulance včetně vyšetřovacích přístrojů a lůžkovou část. Téměř všichni využili příležitosti a nechali si změřit nitrooční tlak a dioptrie. Mimořádný zájem byl o přednášku „Proč oko nevidí“ primářky očního oddělení KNTB Ladislavy Machové. Kvůli velkému počtu posluchačů se uskutečnila ve dvou místnostech a kromě primářky tak o nemocech oka hovořila i lékařka Marcela Talašová.
„Největší nápor zájemců byl po desáté dopoledne, kdy se během čtvrt hodiny sešlo přes sto lidí. Takový zájem jsme vůbec nečekali, ale samozřejmě nás moc těší. Mohli jsme se nejen pochlubit naším nedávno zrekonstruovaným pracovištěm, ale prostřednictvím přednášek a videí lidem ukázat, jak pečujeme o naše pacienty. Lidé se zajímali o různá onemocnění oka, ptali se na řešení svých zdravotních potíží souvisejících s okem. Nejčastější dotazy se týkaly operací šedého a zeleného zákalu a operací šilhání dospělých. A mile nás překvapila i nejedna pochvala od těch, kteří už u nás podstoupili nějakou operaci,“ sdělila primářka Machová.
I když byla akce plánována do 17 hodin, na základě mnohých telefonátů se zdravotníci očního oddělení rozhodli čas o hodinu prodloužit. „Chtěli jsme lidem vyhovět a jednu přednášku navíc jsme posunuli na pozdější čas,“ vysvětlila primářka.
Zřejmě nejstarším dnešním návštěvníkem byl osmadevadesátiletý Jan Bezděka ze Zlína. „Byl jsem tu už dvakrát na operaci zeleného i šedého zákalu. Zajímal mě hlavně operační sál, protože při operaci samozřejmě nic nevidíte,“ řekl s úsměvem. „Jsem rád, že jsem dnes přišel. Je to pro mě zajímavé,“ dodal.
Udělat si „pořádek s očima“ – to byl důvod návštěvy devětašedesátileté ženy ze Zlína. „Chodím k očnímu v Malenovicích, ale sem to je blíž. Už delší dobu mě bolí levé oko, tak jsem se sem už objednala na prohlídku. Velice se mi tady líbí, je vidět, že je oddělení nově zařízené a vše je přehledné,“ řekla.
„Byla jsem tu svého času na operaci šedého zákalu. Nepřišla jsem však kvůli sobě. Snacha má nějaké problémy s očima, neví co s tím. Bydlí v Brně, takže jsem se přišla podívat a zeptat se, zda by sem mohla přijít k vyšetření,“ prozradila šestašedesátiletá žena ze Zlína.
Na Den otevřených dveří přišli také studenti zlínské zdravotní školy a z Kroměříže přijeli slabozrací a nevidomí.
„Jsme skutečně rádi, že se lidem u nás líbilo. Den otevřených dveří určitě příští rok zopakujeme. Už máme vybrané i datum: 10.10.2010,“ uzavřela primářka Machová.O přednášku primářky očního oddělení MUDr. Ladislavy Machové byl velký zájem.


9.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Do zlínské krajské nemocnice dnes přišlo 40 dárců krve

Čtyři desítky dobrovolných dárců dnes přišly do Krajské nemocnice T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně k odběrům krve. Letos už potřetí se tu konala akce Daruj krev s Českým rozhlasem, k níž se transfúzní oddělení připojuje už několik let. Mezi dárci byli čtyři, kteří nejcennější tekutinu darovali poprvé. Šesti lidem nemohli zdravotníci krev odebrat kvůli zdravotním problémům, takže krev nakonec darovalo 34 lidí.
„Všem, kteří dnes přišli, chceme poděkovat. Jsme rádi, že lidé nezapomínají na druhé a tímto způsobem jim nezištně pomáhají. Naše díky však patří také ostatním dárcům, kteří k nám chodí k odběrům jiné dny, než v termíny akce s rozhlasem. Krev potřebujeme pořád a mezi pravidelnými dárci rádi vidíme ty, kteří se k dárcovství rozhodli nedávno nebo právě dnes,“ řekla primářka transfúzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
Ke 40. odběru dnes přišel Lubor Kozel ze Zlína. „Poprvé jsem daroval na vojně a bylo to v Ostravě. Pak jsem začal chodit pravidelně s partou lidí ze ZPS do Baťovy nemocnice. Paradoxně však nemám započítaný první ‚ostravský‘ odběr, takže ve skutečnosti jsem za dobu svého dárcovství dnes absolvoval už 41. odběr,“ prozradil čtyřicetiletý dárce.
Pětadvacetiletá Veronika Chrástková z Kudlovic má s dneškem na kontě 18 odběrů. „Darovat jsem začala v devatenácti letech. Důvod? Chtěla jsem udělat nějakou dobrou věc a darování krve k tomu jistě patří,“ řekla.
Čtyři roky daruje krev Tomáš Zavadil ze Zlínska. „Cítil jsem, že můžu tímto způsobem pomoct. Nikdy nevíte, kdy budete sami krev potřebovat,“ zdůvodnil jednatřicetiletý muž.
Pavel Marek ze Zlína dal dnes krev po šestadvacáté. Dárcem je asi deset let. „Chtěl jsem začít už dříve, ale jako řidič z povolání jsem byl pořád na cestách a neměl jsem tolik času. Povolání mám sice stejné, ale času bylo víc, takže jsem se k dárcovství rozhodl, i když trochu později,“ prozradil osmapadesátiletý řidič.
Akce Daruj krev s Českým rozhlasem se koná čtyřikrát do roka a letos se uskuteční ještě 9.prosince.


9.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Lékaři budou ve Zlíně hovořit o paliativní péči v geriatrii

Na paliativní péči v geriatrii je zaměřen letošní XIV. Zlínský geriatrický den, který se uskuteční v pátek 11.9.2009 v Academia centru Univerzity T. Bati ve Zlíně. Zúčastní se ho 250 – 300 lékařů, zdravotních sester a dalších zdravotnických pracovníků z České republiky, kteří si vyslechnou 25 přednášek.
„Paliativní péče nastupuje ve fázi, kdy už nelze zabránit blížícímu se konci života pacienta. Mírní jeho utrpení, zmírňuje nebo eliminuje jeho bolest, strádání, zajišťuje jeho duševní pohodu. Zahrnuje i podporu jeho blízkých včetně podpory spirituální. Umožňuje tedy také psychologickou a duchovní podporu,“ řekl koordinátor geriatrického dne a primář Gerontologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně Milan Forejtar.
Přes veškerý pokrok v medicíně, i když většina akutních onemocnění vede k uzdravení léčebným postupem, zaznamenávají lékaři i úmrtí, případně následné zbytkové orgánové poškození, které často ústí v chronický proces.
„Chronická onemocnění ve stadiu, kdy postižené orgány jsou ve své funkci dostačující, zasluhují léčebnou péči natolik intenzivní a udržovací, aby nemocnému zajistily dostatečnou kvalitu života. Jakmile však chronické onemocnění nezadržitelně pokračuje, zaznamenáváme zhoršení orgánových funkcí a ne vždy léčebným postupem jistotu opětné obnovy funkční dostatečnosti. Přichází terminální, tedy konečná fáze chronického onemocnění, to znamená nezvratné orgánové selhání. Další vyšetřovací a léčebné postupy, ať už farmakologické nebo jiné podpůrné – například hemodialýza, se jeví jako neúčelné a marné. V tomto stadiu nastupuje paliativní péče,“ vysvětlil primář Forejtar.
Paliativní péče je ve skutečnosti pokračováním léčebné péče s doplněním perfektní péče ošetřovatelské a zapojením osob pacientovi blízkých. „Zásadně se tedy liší od eutanatického postupu, kterým rozumíme asistenci v procesu umírání,“ zdůraznil primář Forejtar. „Rozhodnutí o paliativní péči není na jedinci, je to záležitostí rozhodnutí zdravotnického týmu a nemohou být opomenuti pacient a jeho blízcí. Pokud pacient vnímá, vysvětlíme mu, jakým způsobem budeme pokračovat a stejně tak informujeme jeho blízké. Léčebný plán paliativní péče je variabilní a modifikovatelný, dle aktuálního zdravotního stavu pacienta,“ doplnil primář.
Konečné stavy onemocnění jsou nedílnou součástí praktické medicíny a vyskytují se ve všech lékařských oborech. Nejvíce jsou zaznamenávané u chronických onemocnění, ať onkologických, neonkologických nebo geriatrických.
„V oboru geriatrie se s nimi setkáváme častěji než v jiných oborech právě proto, že populace žije déle a závažná základní onemocnění provázejí další přidružené nemoci. Právě proto je vhodné o této problematice hovořit, a to nejen na odborných lékařských a sesterských setkáních, ale i veřejně, i když si všichni uvědomujeme jedinečnost lidského života a jeho konec,“ dodal primář Forejtar.
Zlínský geriatrický den pořádá Česká gerontologická a geriatrická společnost ČSL JEP a Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP ve spolupráci s Gerontologickým centrem KNTB a Krajským edukačním centrem POUZP ČMS a OS ČLK Zlín. Záštitu nad akcí převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.


9.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Krajská nemocnice převzala dar od Nadace Děti-kultura-sport

Sponzorský dar v hodnotě 1,886 milionu korun na nákup potřebných přístrojů dostala Krajská nemocnice T. Bati, a. s., (KNTB) ve Zlíně od Nadace Děti-kultura-sport. Dnes jej symbolicky z rukou zřizovatele nadace Ivo Valenty a za účasti statutárního náměstka hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše převzal ředitel KNTB Petr Pšikal. Za peníze již nemocnice pořídila přístroje ke zlepšení diagnostiky a terapie pacientů s onemocněním zažívacího traktu.
„Onemocnění postihující zažívací trakt neustále přibývá. Zvláště závažným zjištěním je, že v této oblasti přibývá také zhoubných onemocnění. Přístroje proto ještě tento měsíc uvedeme do provozu. Nadaci zároveň děkujeme za přízeň, kterou naší nemocnici věnuje a pomáhá tak zajišťovat zdravotní péči na krajské úrovni. To znamená, aby mohla většina diagnostických a terapeutických výkonů řešena u nás a jen menší procento pacientů bylo překládáno do fakultních nemocnic, a to nejčastěji do Brna, Olomouce a Prahy,“ sdělil ředitel Pšikal.
Z letošního sponzorského daru KNTB koupila moderní videogastroskop GIF-H180, který upřesní diagnostiku a umožní včasnější záchyt onemocnění jícnu a žaludku včetně maligních onemocnění. Další přístroje OHMEGA zase umožňují včas diagnostikovat refluxní chorobu jícnu a zahájit léčbu a předejít tak možným nádorovým změnám. Pro chirurgická oddělení KNTB pořídila generátor Force Triad, který usnadňuje a urychluje chirurgovi obtížné operace a zlepšuje tak prognózu operovaného pacienta.
Nadace Děti-kultura-sport sponzorsky nemocnici podporuje od roku 2006 a hodnota jejích darů včetně dnešního dosáhla cca 2,3 milionu korun.
„Letos z podnětu statutárního náměstka hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše přistoupila nadace k programovému řešení. Vědecká rada KNTB proto na základě poskytnutých požadavků jednotlivých oddělení nemocnice předložila rozbory přístrojové komisi, ale zvážila také další okolnosti rozvoje jednotlivých zdravotnických oborů. Návrhy pak posoudilo vedení KNTB a pro tento rok byla vybrána právě oblast onemocnění zažívacího traktu,“ uvedl předseda Vědecké rady profesor Jaroslav Rybka.
Další návrh Vědecké rady, který projednávala s nadací, byla možnost pokračování sponzorování rozvoje dalšího oboru s širokou působností pro celý Zlínský kraj, a to v oblasti diagnostiky a terapie kardiovaskulárních onemocnění. „Jde totiž o nejčastější onemocnění a příčinu úmrtí. Sponzorství by se týkalo inovace přístroje, který je používán v intervenční kardiologii, kam jsou odesíláni nemocní s infarktem myokardu ze Zlínského kraje. Umožnil by preciznější kontrolu zavádění katetrů, které se při řešení infarktu myokardu používají, a dalších přístrojů, které by rozšířily možnost diagnostiky a léčby v kardiocentru KNTB. Potvrzení o jeho ustavení očekáváme v nejbližších dnech,“ uvedl ředitel Pšikal.
Sponzorování KNTB Nadací Děti-kultura-sport umožní nejen uplatnění lékařů-specialistů, kteří v KNTB pracují, ale také prohloubení spolupráce s ostatními zdravotnickými zařízeními Zlínského kraje.Sponzorský dar přijal ředitel KNTB Petr Pšikal (druhý zprava) od zřizovatele Nadace Děti-kultura-sport Ivo Valenty (druhý zleva).


7.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Primář zlínské plastiky Molitor operoval v Africe

Z dvoutýdenního srpnového pobytu v africkém státě Sierra Leone se v těchto dnech vrátil primář oddělení plastické chirurgie Krajské nemocnice T. Bati, a. s., Martin Molitor, specialista na chirurgii ruky. Ve městě Makeni se zhruba 100 tisíci obyvateli se účastnil projektu organizovaného vládami Sierra Leone a Itálie zaměřeného na chirurgii ruky. S týmem, který tvořili další Češi – anesteziolog Hynek Fiala a instrumentářka Marta Vychodilová, za dva týdny odoperoval 12 pacientů s deformacemi rukou, z toho pět dětí.
„Největší množství výkonů se týkalo rekonstrukce ruky po jizvách způsobených po popálení a po uštknutí hadem. Místní lidé vaří vše na otevřeném ohni, děti často sáhnou na rozpálený kotel a popálí si dlaně nebo jiné části rukou. Bez potřebného ošetření se jim tvoří jizvy, které ruku deformují. Operovali jsme třeba dítě, které mělo po popálení prsty sevřené v pěst a nemohlo otevřít dlaň,“ řekl primář Molitor.
Hodně deformací rukou vzniká po hadím uštknutí. „V Sierra Leone žijí většinou velmi jedovatí hadi, například kobra nebo černá mamba, které se říká ‚sedm kroků‘. Po jejím uštknutí prý člověk udělá jen sedm kroků a zemře. Pokud tedy člověk hadí uštknutí přežije a není včas ošetřen, vzniká rozsáhlý zánět s následnými jizvami, které způsobují deformitu. Měli jsme pacienta, který měl hřbet ruky téměř jakoby přirostlý k předloktí,“ popsal primář Molitor.
Druhou část výkonů tvořily rekonstrukce ruky u mozkové obrny nebo po zlomeninách. „Ruce jsou pokroucené, špatně se ovládají, takže my jsme se snažili tyto kontraktury neboli stažení napravit a vrátit rukám alespoň částečnou funkčnost,“ vysvětlil primář.
Denně jeho tým operoval jednoho, maximálně dva pacienty. Z časových důvodů jich víc nešlo zvládnout. „Operační sál jsme si museli sami nachystat, uklidit, vydezinfikovat.Tamní podmínky neumožňují celkovou anestézii, takže všechny operace jsme dělali v místním umrtvení, což zabere více času. Jedna operace trvala v průměru tři až čtyři hodiny a po ní jsme museli sál zase uklidit, sterilizovat nástroje a vše připravit na další den,“ sdělil primář Molitor a dodal, že kromě operací ještě museli zvládnout vyšetřování nových pacientů, vizity, převazy a veškerou další lékařskou péči o pacienty na oddělení.
K operacím slouží speciálně vybudované křídlo nemocnice v Makeni, kde jsou pacienti po výkonu celou dobu léčeni včetně rehabilitace, kterou zajišťuje rehabilitační pracovník a sestra, většinou z Itálie. Pacienti zde zůstávají někdy i tři měsíce. „V Makeni je jediné centrum v Sierra Leone, které chirurgii ruky dělá. Místní nemají možnost dojíždět pravidelně na kontroly nebo na rehabilitaci. Vzdálenosti jsou zde velké a lidé chudí,“ vysvětlil primář Molitor.
Projekt v Sierra Leone finančně sponzoruje nadace, kterou založil italský kněz Don Carlo Gnocchi. Odborným garantem je prezident italské Společnosti chirurgie ruky profesor Marco Lanzetta. Program je na dva roky a do Makeni pravidelně co tři měsíce vyjíždí jeden z pěti týmů ve složení chirurg – specialista na chirurgii ruky, anesteziolog a instrumentářka. Jsou tam dva týdny až měsíc, odoperují pacienty a pak se vracejí. V Makeni zůstává stabilní rehabilitační tým, který pokračuje v doléčení pacientů.
Molitor se k projektu dostal přes profesora Lanzettu. „Byl jsem na ročním pracovním pobytu v Austrálii, kde jsem se s profesorem Lanzettou poznal a spřátelil. Řekl mi o projektu a nabídl mi v něm účast. V Makeni jsem byl už loni a za dva týdny jsem s týmem odoperoval 11 pacientů,“ sdělil.
O centru v Makeni místní lidé vědí částečně díky kampani, která se o jeho fungování uskutečnila, zčásti se o něm dozvídají od známých a kamarádů. „Pacienti k nám chodili sami. Případů je však mnohem víc, než se během projektu stihlo odoperovat. V registru je asi 5000 lidí, kteří mají deformace rukou a potřebovali by chirurgický zákrok,“ dodal primář Molitor.


 
4.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: archiv MUDr. M. Molitora, PhD.)


Oční oddělení krajské nemocnice zve na Den otevřených dveří

Den otevřených dveří pro širokou veřejnost pořádá ve středu 9. září 2009 od 10 do 17 hodin
oční oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně.
Každou celou hodinu, mimo 11. a 15. hodiny si mohou návštěvníci v doprovodu zdravotnického personálu prohlédnout ambulance, vyšetřovací přístroje i operační sály.
Zdravotníci jim vysvětlí principy operací a zodpoví dotazy. Zájemci si mohou nechat změřit nitrooční tlak a dioptrie a na místě objednat termín k vyšetření očí, případně k operaci.
V 11:00 hod. a v 15:00 hodin se uskuteční přednáška primářky očního oddělení KNTB MUDr. Ladislavy Machové
„Proč oko nevidí“, na níž bude hovořit například o zeleném a šedém zákalu, o šilhání, transplantaci rohovky nebo operaci sítnice.


4.9.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice usiluje o zřízení Centra kardiovaskulární péče

O zřízení Centra kardiovaskulární péče usiluje Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Věstník Ministerstva zdravotnictví ČR stanovil pro zdravotnická zařízení povinné podmínky pro ustavení těchto center, které zahrnují přístrojové a personální vybavení pro jejich provozování. KNTB na jejich základě zpracovala příslušné podklady.
„Žádost zpracovanou formou projektu jsme doručili na ministerstvo zdravotnictví. Musíme co nejdříve splnit dané podmínky. S tím souvisí také nákup nové angiolinky a její umístění. Vybrali jsme pro ni místo v budově interní kliniky, takže budou nutné stavební úpravy,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Zřízení kardiovaskulárního centra v KNTB je podle něho velmi důležité pro celý Zlínský kraj. „Pokud by zde nebylo, pak bychom zůstali v kategorii ostatní kardiologické péče. To znamená, že bychom při doslovném výkladu Věstníku zde nemohli dělat žádné akutní výkony, například kardiostimulace nebo akutní léčbu srdečního infarktu. Pro Zlínský kraj by to byla samozřejmě nepřijatelná situace,“ zdůraznil Pšikal.
Celkové náklady na zřízení kardiovaskulárního centra odhaduje do 15 milionů korun, z toho stavební představují asi 3,5 milionu korun. „Počítáme, že na případnou obnovu techniky a vybavení budeme moci využít dotační prostředky EU,“ dodal ředitel.


24.8.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Vědecká rada v krajské nemocnici se zaměří na zlepšení zdravotní péče

Vědecká rada jako poradní orgán ředitele vznikla k 1.7.2009 v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Svoji činnost zaměří devítičlenná Vědecká rada (VR) především na kontrolu a zlepšování zdravotní péče a na efektivnější využití prostředků vynakládaných na její poskytování. Předsedou VR se stal profesor Jaroslav Rybka, dalšími členy jsou primáři ARO, kožního, plicního a gynekologicko-porodnického oddělení, přednosta interní kliniky, předseda etické komise KNTB a náměstkyně ošetřovatelské péče KNTB. Externími členy jsou profesor Jiří Vorlíček z Masarykova onkologického ústavu Brno a profesor Miloslav Duda z II. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
„Zatímco v jiných krajských a fakultních nemocnicích už vědecké rady fungují, v naší nemocnici scházela. Její ustavení považuji za zásadní rozhodnutí. Její přínos vidím hlavně v tom, že bude formulovat zásady zdravotnické péče a vytvářet dohled nad jejich dodržováním,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
„Naším prvořadým úkolem je dosažení certifikátu kvality zdravotní péče, tedy akreditace nemocnice. Ta má zaručit zejména bezpečnost pacientů, zvyšovat péči o ně a v neposlední řadě přinášet ochranu pro zaměstnance. Budeme proto spolupracovat při tvorbě a vydávání akreditačních standardů, úzce spolupracovat s Radou pro kvalitu KNTB, navážeme spolupráci i s Českou lékařskou komorou. Nezbytná je samozřejmě co nejužší spolupráce s jednotlivými primariáty KNTB,“ informoval profesor Rybka.
Vědecká rada bude podle něho řešit hlavně otázky medicínského charakteru a soustředit se na zlepšení péče o pacienty a s tím související činnosti. K nim patří například postgraduální vzdělávání a publikační činnost zdravotníků, výzkumná a vědecká činnost lékařů nebo rozvoj nemocniční knihovny jako informačního centra pro zaměstnance KNTB.
„Chceme proto vytvořit fond pro podporu vzdělávání lékařů, zdravotních sester a ostatního zdravotnického personálu. Umožní jim účast na seminářích, školicích akcích, kongresech nebo zaškolení v nových diagnostických a terapeutických metodách,“ sdělil Rybka.
Činnost VR je však mnohem obsáhlejší. „Vyjadřuje se ke koncepci rozvoje jednotlivých oborů v nemocnici, kontroluje výzkumné úkoly, schvaluje klinické studie a jejich metodické postupy, vyjadřuje se k personální situaci v jednotlivých oborech. Zástupce VR se účastní výběrových řízení na funkce primářů, zástupců ředitele i na funkci ředitele. Projednává také přístrojové, materiální a prostorové změny k zajištění odborné činnosti jednotlivých oddělení,“ doplnil některé příklady ředitel Pšikal.


13.8.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Krajská nemocnice zřídila odstavnou plochu pro 52 aut návštěvníků a pacientů

Odstavnou plochu pro 52 aut, jež bude sloužit výhradně návštěvníkům a pacientům už od pondělí 3. srpna 2009, zřídila Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Místa pro odstavení vozidel vznikla v prostoru nemocnice poblíž pavilonu plicního oddělení. Řidiči se na zpevněnou odstavnou plochu dostanou přímo z komunikace vedoucí podél řeky Dřevnice na Havlíčkově nábřeží. Práce na přípravě odstavné plochy začaly počátkem července. Náklady na její vybudování dosáhly zhruba 350.000 korun a nemocnice je uhradila ze svých zdrojů.
„Snažíme se tak alespoň částečně řešit neuspokojivou situaci v parkování u nemocnice. Nová místa jsou vyhrazena pouze návštěvníkům a pacientům KNTB a využívat je mohou denně od 6:00 do 18:00 hodin. Nedalekým vchodem se snadno dostanou přímo do centra areálu nemocnice. Místo je oplocené, takže mimo uvedený čas bude uzavřené,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Uvedené řešení je provizorní. Vyřešit nedostatek parkovacích míst u nemocnice by měla výstavba jednopatrového parkovacího domu mezi budovou ředitelství KNTB a budovou Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.
„Parkovací dům bude částečně zasahovat na současné parkoviště před ředitelstvím nemocnice a potáhne se až k vozovce v areálu KNTB. V přízemí projekt počítá s vjezdem od komunikace na Havlíčkově nábřeží pro pacienty a návštěvníky nemocnice. Z areálu KNTB pak povede nájezd do patra, kde budou místa k parkování pro zaměstnance. Parkovací dům má mít kapacitu 220 míst,“ informoval zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz KNTB Jiří Procházka.
Výstavba parkovacího domu má být zahájena letos v říjnu a investici za asi 60 milionů korun uhradí Zlínský kraj.


31.7.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Na žádost rodičů zajistí nemocnice přeočkování dětí proti TBC, které už není povinné

Přeočkování dětí v 11 letech věku proti TBC, takzvaná kalmetizace, není již podle novely vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR z března letošního roku povinné. Na základě žádosti rodičů však přeočkování za úhradu zajistí lékaři na kalmetizaci plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Test na přítomnost protilátek proti TBC stojí 180 korun a v případě jeho negativního výsledku očkování včetně následné kontroly jizvy 240 korun. Přeočkování je v KNTB možné od 1.8.2009.
„Abychom mohli dítě naočkovat, musejí být splněny tři podmínky. Musíme mít vyjádření pediatra, že dítě může očkování absolvovat. Zákonný zástupce dítěte musí podepsat informovaný souhlas, tedy doklad, že s očkováním souhlasí. Tuberkulionový kožní test, při kterém aplikujeme do kůže tuberkulin, musí být negativní. To znamená, že prokáže nepřítomnost protilátek proti TBC. K očkování lze dítě objednat na telefonním čísle 57 755 3211,“ sdělila zástupkyně primáře plicního oddělení KNTB Alena Zimulová.
Připomněla, že základní očkování proti TBC zajišťují zdravotníci v porodnici. „Pokud nemůže být novorozenec naočkován, například kvůli nízké porodní váze nebo snížení imunity, je naočkováno až po základním očkování. To znamená v 18. až 20. měsíci věku. Pak dítě očkujeme v kalmetizační ambulanci plicního oddělení,“ doplnila Zimulová.


17.7.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
tel. 577552115, 724665407


Zlínská krajská nemocnice obnovuje vozový park sanitek

Vozový park sanitek obnovuje Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Všech šest vozů Škoda 1203 nahradí vozidly Volkswagen Transporter. Pět už jich pořídila na pětiletý operativní leasing, jedno zajistí přímým nákupem. Celkové náklady v období pěti let dosáhnou zhruba 6,5 milionu korun, které nemocnice uhradí z vlastních zdrojů.
„Všechna vozidla mají potřebné moderní zdravotnické vybavení podle platné vyhlášky, to znamená například nosítka, kyslíkové bomby, dýchací přístroj a další. Sanita, kterou pořídíme běžným přímým nákupem, bude mít náhon na všechna čtyři kola, aby se dostala i do těžce přístupných terénů. Bude celá klimatizovaná a používat ji budeme pro převoz pacientů po náročných operacích,“ informoval zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz KNTB Jiří Procházka.
Služby zabezpečené novými vozy nabízí KNTB také privátním lékařům. „Jedná se zejména o ranní svozy pacientů do naší nemocnice. Zajistíme i dálkové jízdy do jiných zdravotnických zařízení, například do Brna nebo Olomouce a jiných,“ doplnil Procházka.Nová sanita Volkswagen Transporter


14.7.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ztráty krajské nemocnice v letech 2007 a 2008 byly zastřeny účetními operacemi

Ztrátovost hospodaření ve druhém pololetí 2007 a následně i v roce 2008 v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) Zlín byla zastřena účetními operacemi. Hospodářský výsledek za rok 2007, kdy nemocnice vykázala zisk 0,351 milionu korun, byl vylepšen o více než 55 milionů korun.
„Vyplývá to z auditu účetnictví KNTB za období od 1.1.2007 do 30.11.2008, který byl zaměřen na ověření tvorby hospodářského výsledku,“ sdělil předseda představenstva a ředitel KNTB Petr Pšikal.
„K zastření ztrátovosti ve výši 55,4 milionu korun došlo při zpracovávání účetní závěrky roku 2007 v 1. pololetí 2008 a dále byla částečně zopakována při závěrce za měsíc červenec 2008, a to ve výši 28 milionů korun,“ sdělil Jiří Procházka, člen představenstva a zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz KNTB.
Na základě zjištěných skutečností doporučil auditor postup pro zpracování účetní závěrky za rok 2008 a uvést tyto skutečnosti do Zprávy o hospodaření a do Přílohy k účetní závěrce.
„Závěry auditu a postup předchozího představenstva se pochopitelně promítly do hospodaření nemocnice a účetní závěrky roku 2008, který KNTB ukončila ztrátou 61,112 milionu korun,“ řekl Procházka.
„Po jmenování do funkce jsme kromě výše uvedených skutečností zjistili, že nebyly hledány a řešeny skutečné příčiny propadu hospodaření. Mezi ně patří nově poskytované zdravotní služby, které byly realizovány bez dohody o jejich úhradě zdravotními pojišťovnami, centralizace zdravotní péče v kraji do KNTB a nedostatečné využívání výběrových řízení,“ informoval Pšikal.
„Centralizace zdravotní péče v kraji vede dlouhodobě a trvale k postupnému přesouvání péče o nákladné pacienty do naší nemocnice, ovšem beze změn v úhradách ze strany zdravotních pojišťoven. V případě výběrových řízení je zřejmé, že nebyla v dostatečné míře využívána jako nástroj ke snižování cen léků, materiálu, investic a nákupu služeb,“ vysvětlil Procházka.
Nynější vedení usiluje o sjednání nápravy a zlepšení hospodaření. „Máme provedenu analýzu efektivity poskytované péče, tzv. výkonovou analýzu. V závislosti na ní je dále zpracován personální audit. Zjišťuje se i dostupnost dalších dotačních titulů pro uvažované rozvojové záměry nemocnice,“ komentoval Pšikal.
„Problémy související s hospodařením a řízením KNTB od 2. pololetí 2007 a v roce 2008 se, bohužel, stále promítají do aktuálního výsledku hospodaření a jejich náprava bude přetrvávat delší dobu,“ uzavřel Pšikal.


13.7.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Přístroj k posílení pánevního svalstva využilo v krajské nemocnici už 300 pacientů

Už tři stovky pacientů ve věku od 30 do 85 let, z toho téměř 90 procent žen, využily v urologickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně přístroj k posílení ochablého pánevního svalstva a k léčbě inkontinence (neudržení moči). Přístroj Biocon 2000 je zde v provozu od letošního ledna a KNTB jej získala jako první v ČR. Dotazy u pacientů si lékaři urologie ověřili, že v 72 procentech je účinnost přístroje úspěšná.
„O zavedení novinky jsme informovali veřejnost a začali se nám hlásit pacienti nejen ze Zlínského kraje, ale také z oblasti Čech a severní Moravy. V současnosti je k nám posílají hlavně privátní urologové z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Velmi dobré zkušenosti s účinky přístroje na pacienty mají pracovníci rehabilitačního oddělení a ambulancí naší nemocnice, ale také privátní lékaři,“ sdělil primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.
Informovat o možnostech a úspěšnosti přístroje chce také gynekology v nemocnicích a privátní gynekology. „Zatím nám posílají méně pacientů. Přitom naše půlroční zkušenosti dokazují, že Biocon je pro stimulaci svalového dna pánevního a zmírnění inkontinence účinný. Jedná se o neinvazivní metodu, kdy běžně oblečený pacient sedí v křesle, do kterého pulsují elektromagnetické vlny. Ty posilují pánevní svalstvo,“ vysvětlil Hynčica.
Jeho slova potvrdil pětašedesátiletý pacient z Ostravska, který v KNTB absolvoval už sedmé sezení. „Je pravda, že proti prvnímu sezení se dostavilo určité zlepšení. Jezdím sem dvakrát týdně. Jsem po operaci a měl jsem pořád problémy. Doporučené cvičení trvá dlouho a výsledek se dostaví za rok nebo vůbec ne. Když jsem se o přístroji dozvěděl, začal jsem se o metodu zajímat. Chtěl jsem nastartovat účinek rychleji a pak pokračovat ve cvičení,“ prozradil pacient.
Pozitivní poznatky o účinnosti přístroje na svalové dno pánevní potvrdily také účastnice krajského semináře instrumentářek KNTB, který se uskutečnil na konci letošního června ve Zlíně. „Biocon 2000 si vyzkoušely pod dohledem odborníka žen. Elektromagnetické vlny jakoby masírují a tím regenerují pánevní svalstvo,“ informoval Hynčica.
Sezení doporučují lékaři dvakrát týdně. Trvá 20 minut a maximálního efektu lze dosáhnout osmi až 12 sezeními. Před výkonem není třeba žádná příprava ani doporučení lékaře. „Metoda je naprosto bezpečná. Nelze ji však použít u pacientů, kteří mají kovové implantáty – endoprotézy kyčelních kloubů, popřípadě zpevňující kovový materiál v oblasti malé pánve a páteře,“ upozornil Hynčica.
K výkonu v urologické ambulanci KNTB se mohou zájemci objednat na telefonním čísle 57 755 2858, kde získají také podrobnější informace. Zdravotní pojišťovny výkon nehradí, takže pacient za jedno sezení zaplatí 370 korun. Sezení jsou každé úterý a čtvrtek od 7:00 do 9:00 a od 12:00 do 15:00 hodin. Do budoucna však urologické oddělení plánuje využívat přístroj denně.Proti prvnímu sezení se dostavilo určité zlepšení, řekl při sedmém sezení pětašedesátiletý pacient z Ostravska.


3.7.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ve zlínské krajské nemocnici začala rekonstrukce stravovacího provozu

Rekonstrukce stravovacího provozu začala dnes v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Spočívá ve výměně podlahy a s tím související demontáži a opětné instalaci veškerého zařízení nemocniční kuchyně. Náklady ve výši 918.000 korun hradí Zlínský kraj. Stravování pacientů a zaměstnanců po dobu rekonstrukce, která potrvá do konce července, zajistila nemocnice dodavatelsky.
„Stáří stávající podlahy překročilo 12 let a začala se projevovat únava materiálu. Byla porušena hydroizolace, zatékalo do suterénu do strojovny vzduchotechniky a výměníkové stanice. Nová podlaha bude protiskluzová a bez spár, s technicky lépe vyřešenými odtokovými kanálky tak, aby nezatékalo do suterénu. Součástí rekonstrukce jsou i nové vpusti, vodoinstalace a nerezové průchodky podlahou pro technologii zajišťující protažení vody a páry ze suterénu ke kotlům,“ popsal nutné změny zástupce ředitele pro ekonomiku a provoz KNTB Jiří Procházka.
Zajištění stravy dodavatelskou firmou se týká obědů a představuje zhruba o 800 až 900 jídel denně. „Večeře, které jsou studené, budeme nadále připravovat v nemocnici. Pacientů, kteří potřebují určitou dietu, se dovoz jídel nijak nedotkne pokud jde o jejich zdraví. Zvláštní diety budeme s dodavatelem domlouvat individuálně,“ sdělila vedoucí útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.
Z provozních důvodů dojde k určitému omezení ve stravování zaměstnanců. Běžně si mohou vybírat ze čtyř hlavních jídel včetně polévek a obědy zpestřit saláty nebo moučníky. Po dobu rekonstrukce bude dováženo jedno hlavní jídlo, a to bez polévky. Ta bude nahrazena ovocem. „Cenu dovážených obědů se nám podařilo zajistit ve výši, jaká je pro zaměstnance nemocnice při vaření jídel v naší kuchyni,“ doplnil Procházka.
Zaměstnanci byli o změně ve stravování včas informováni prostřednictvím nemocničního rozhlasu a intranetu. Vědí, že jídla si nyní musejí objednávat sice v jiném časovém režimu, ale stejným způsobem jako dosud. Rekonstrukce stravovacího provozu se nedotkne provozu hlavní jídelny, kam mohou na obědy chodit.

1.7.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Stoletá žena podstoupila v krajské nemocnici operaci šedého zákalu

Stoletá žena ze Zlínska podstoupila v úterý operaci šedého zákalu v očním oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Ambulantní zákrok v lokálním umrtvení uskutečnili zdravotníci ultrazvukem malým řezem bez stehů a trval zhruba 10 minut. Lékaři ženě do levého oka implantovali umělou gelovou nitrooční čočku. Nevyskytly se žádné komplikace a následující den při kontrole pacientka sdělila, že se cítí dobře. Podle lékařů není operace oka v tak vysokém věku běžná.
„U starších lidí bývá v oku volnější závěsný aparát, na kterém je lidská čočka zavěšena. Oční tkáně jsou křehčí stejně jako celý organismus, takže manipulace s nimi musí být velmi šetrná. Stoletou pacientku jsme tu měli poprvé a při zákroku s námi dobře spolupracovala a komunikovala. Operovali jsme však už několik pacientů, kterým bylo přes 90 let,“ sdělila lékařka očního oddělení KNTB Bohumila Talašová, která stoletou paní operovala.
„Hůř jsem viděla a myslela jsem si, že potřebuji jenom silnější brýle. Ale paní doktorka mi řekla, že moje potíže brýle nevyřeší, že mám šedý zákal a je třeba jít na operaci. Tak jsem šla. Vůbec to nebolelo, jen jsem pak byla celý den hodně unavená,“ řekla dosud vitální pacientka, která však chce zůstat v anonymitě. Prozradila, že v KNTB byla na stejné operaci, ale pravého oka, před pěti lety. I přes svůj věk se zajímá o dění kolem, kupuje si denní tisk a čte, i když s pomocí lupy.
Šedý zákal se vyskytuje u stále mladších lidí a výjimkou nejsou ani děti, které se podrobují operaci. „Dříve byla operace běžná spíše ve vyšším věku, protože se čekalo, až šedý zákal uzraje a člověk přestal úplně vidět. Dnes operujeme častěji pacienty střední a mladší generace, protože k zákroku přistupujeme v době, kdy začnou potíže,“ vysvětlila Talašová.
Ročně lékaři očního oddělení KNTB uskuteční kolem 3300 operací, z toho téměř 2000 operací šedého zákalu, kolem 200 operací sítnice a stejný počet plastických operací víček, zhruba 80 transplantací rohovek a 100 operací šilhavosti.
„Jako jediní v celém Zlínském kraji zajišťujeme také nepřetržitou oční pohotovost včetně ošetření složitých očních úrazů,“ řekla primářka očního oddělení Ladislava Machová.
Oční oddělení KNTB má ambulantní i lůžkovou část a může poskytovat komplexní péči o všechny oční pacienty, dospělé i děti, včetně komplikovaných případů vyžadujících pobyt v nemocnici. Od letošního 15. června je v oddělení každé pracovní pondělí v provozu všeobecná oční ambulance s ordinační dobou od 10:00 do 18:00 hodin. Zájemci se mohou k vyšetření objednat telefonicky na číslech 57 755 2977, o víkendu 57 755 2987 nebo e-mailem na ocni@bnzlin.cz.


Co je to katarakta neboli šedý zákal?
Zkalení oční čočky, ve většině případů vzniklé věkem.
Příznaky: zamlžené vidění, na které již nepomáhají brýle.
Řešení: operace = odstranění vlastní zkalené čočky a náhrada čočkou umělou


25.6.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice otevřela všeobecnou oční ambulanci

Novinkou v očním oddělení Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně je otevření všeobecné oční ambulance. Pacienti ji mohou využívat od 15. června každé pracovní pondělí od 10:00 do 18:00 hodin. Zájemci se mohou k vyšetření objednat telefonicky na číslech 57 755 2977, 57 755 2987 nebo e-mailem na ocni@bnzlin.cz. Bez objednání budou zdravotníci přijímat pouze akutní případy.
„Ordinační dobou posunutou do pozdějších odpoledních hodin se snažíme vyjít vstříc i lidem, kteří mají problém uvolnit se ze zaměstnání. V případě velkého zájmu rozšíříme ordinační dobu na další dny. Veřejnost bychom včas informovali,“ sdělila primářka očního oddělení KNTB Ladislava Machová.
Všeobecná oční ambulance zajistí komplexní vyšetření očí včetně předepsání brýlí s využitím oční optiky přímo v prostoru ambulantního traku očního oddělení KNTB.
„Pacienty s konkrétním očním onemocněním jsme schopni nadále trvale sledovat ve specializovaných ambulancích vybavených špičkovou přístrojovou technikou srovnatelnou s fakultními nemocnicemi. V případě potřebného operačního řešení nabízíme provedení výkonu ambulantně nebo jen za krátkodobé hospitalizace. Jedná se o operace šedého a zeleného zákalu, operace sítnice a sklivce, zákalů rohovky, plastických operací kůže víček a okolí oka, operační řešení šilhání i u dospělých,“ informovala Machová. Dodala, že všechny výkony jsou hrazeny pojišťovnami.Primářka očního oddělení L. Machová při vyšetření pacientky


17.6.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Stromy v havarijním stavu budou v krajské nemocnici pokáceny do týdne

Dnes byla v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně pokácena vzrostlá bříza bělokorá. Patří mezi 17 stromů v areálu nemocnice, jejichž okamžité pokácení kvůli vysokému nebezpečí pádu doporučila odborná firma. První stromy padly k zemi v minulém týdnu a práce na pokácení všech budou ukončeny do týdne. Vzhledem k havarijnímu stavu doporučil okamžitou likvidaci těchto stromů také zlínský odbor životního prostředí, a to bez ohledu na vegetační období.Bříza bělokorá, která rostla desítky let mezi budovami transfúzního a očního oddělení, musela být pokácena.


17.6.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Kvůli nebezpečí pádu stromů začalo ve zlínské krajské nemocnici jejich kácení

V areálu zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) začalo v těchto dnech kácení 17 stromů, u nichž je vysoké nebezpečí jejich pádu. Je mezi nimi například túje západní, modřín opadavý, dub letní, bříza bělokorá, smrk ztepilý nebo topol kanadský. Pokácení stromů doporučila odborná firma, kterou vedení nemocnice požádalo o posouzení zdravotního stavu zeleně v KNTB. Vzhledem k havarijnímu stavu stromů doporučuje okamžité kácení také zlínský odbor životního prostředí, a to bez ohledu na vegetační období.
„Firma u těchto stromů zjistila poškozené kořeny a odhalila rozsáhlou infekci kmenů. Terénní šetření se uskutečnilo v únoru až březnu letošního roku a týkalo se celkem 795 stromů. K odbornému posouzení zeleně nás vedla znepokojivá vizuální situace části stromů v areálu nemocnice a loňský pád vzrostlé borovice. O správností našeho postupu nás přesvědčil také pád dalších osmi stromů při krátké vichřici letos 22. května. Naštěstí nebyly ohroženy lidské životy ani majetek,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Výsledkem inventarizace a posouzení zdravotního stavu zeleně v KNTB je Projekt péče o stromy rostoucí v areálu nemocnice. Ten rozděluje posuzované stromy do tří skupin. Kromě již zmíněných naléhavých zásahů jde o stromy se střední a malou naléhavostí.
„Do střední naléhavosti zařadila firma 45 stromů, u kterých odhaduje životnost do pokácení pět až 10 let a u kterých se začínají projevovat počínající infekce nebo hrozí rozlomení koruny. Malá naléhavost se týká 36 stromů s doporučenou technologií ošetření,“ upřesnila vedoucí provozního oddělení KNTB Miroslava Končáková.
„Zlínský odbor životního prostředí však doporučil ke zvážení odstranění i dalších stromů, takže jejich celkový počet určený k vykácení vzrostl na cca 100. Důvodem byly například defekty ve kmeni, napadení kůrovcem nebo u listnatých stromů projev rozpadu primární koruny. „Všechny vykácíme v období vegetačního klidu na přelomu roku 2009 a 2010,“ doplnila Končáková.
„Samozřejmě naší snahou je zajistit, aby chybějící stromy nahradila výsadba nových,“ dodal ředitel Pšikal.Bříza, jeden ze 17 stromů, který musí být kvůli vysokému nebezpečí pádu co nejdříve pokácen.Pokácení se nevyhnou ani stromy podél potoka. Na řadu však přijdou až ve vegetačním období na přelomu roku 2009 a 2010.


16.6.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Plastická chirurgie zlínské krajské nemocnice má nového primáře 

Novým primářem plastické chirurgie Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně je od letošního 1. června Martin Molitor. Ve funkci nahradil Františka Šipku, který odešel do starobního důchodu.
„Plastická chirurgie je nedílnou a důležitou součástí traumatologického centra. Po odchodu Františka Šipky byl vedením oddělení pověřen jeden z lékařů. I proto, že chceme ministerstvo zdravotnictví žádat o opakovaný audit a přidělení statutu traumacentra nejvyššího typu, bylo nutné post primáře co nejdříve obsadit. Zkušený plastický chirurg Martin Molitor vyšel vítězně z výběrového řízení,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
V návaznosti na požadavky traumatologického centra chce nový primář ve svém oddělení vybudovat rekonstrukční mikrochirurgii a chirurgii ruky.
„V prvním případě jde například o replantace, tedy znovupřišití amputovaných částí těla, nebo rekonstrukci prsu po jeho odstranění kvůli rakovině s využitím laloku z břicha. V chirurgii ruky půjde hlavně o rekonstrukce po úrazech, například o přenosy prstů z nohy na ruku, rekonstrukce šlach a podobně,“ upřesnil Molitor.
Plastická chirurgie má své významné zastoupení také v souvislosti s onkologickým centrem. „Chci proto rozvíjet onkochirurgii s okamžitou nebo následnou rekonstrukcí, například po odstranění nádoru v oblasti hlavy a krku,“ doplnil primář.
Plastická chirurgie pod jeho vedením se však bude věnovat také kompletní estetické chirurgii: liposukci, operaci prsou, úpravám nosu, víček, uší atd.
V současné době není ještě oddělení plastické chirurgie plně personálně zajištěno.
„Do konce letošního roku zde však budou pracovat tři stabilní lékaři a další čtyři budou dle potřeby dojíždět z Fakultní nemocnice Olomouc. Požadavky na personální obsazení tak splníme,“ informoval ředitel Pšikal.
Plastický chirurg a nový primář Martin Molitor pracoval ve svém oboru ve FN Olomouc, v Nemocnici U svaté Anny v Brně a rok působil také v Austrálii.Primář plastické chirurgie KNTB Martin Molitor


11.6.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


K odběru krve dnes do zlínské krajské nemocnice přišlo téměř 50 dárců

Tradiční akce Daruj krev s Českým rozhlasem se dnes v transfuzním oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně zúčastnilo 47 dárců a z nich pět přišlo krev darovat poprvé. Zdravotníci nakonec krev odebrali 43 lidem, u ostatních to neumožňoval jejich zdravotní stav.
„Vzhledem k tomu, že začíná doba dovolených, byla dnešní účast velice dobrá a všem dárcům děkujeme. Těší nás, že přišli i prvodárci z řad mladé generace. Díky dárcům máme zatím krve dostatek,“ řekla primářka transfuzního oddělení Yvetta Stavařová, která dnes sama krev darovala, a to už podvacáté.
Poprvé dnes k odběru přišla osmnáctiletá Kristýna Ovesná z Brumova-Bylnice. „Studuji zdravotnickou školu ve Zlíně a naše paní učitelka organizuje dárcovství krve. Připojila jsem se. Jako budoucí zdravotník chci pomáhat a k odběrům budu chodit určitě dál,“ sdělila studentka.
Devatenáctý odběr dnes absolvoval Karel Vondráček z Vizovic. „S dárcovstvím jsem začal jako student. Důvod? Přirozená potřeba být užitečný druhým, bez toho to na světě nejde,“ řekl pětatřicetiletý dárce.
K akci Daruj krev s Českým rozhlasem se transfuzní oddělení KNTB připojuje už několik let. Letos se uskuteční ještě 9. září a 9. prosince.Poprvé přišla krev darovat Kristýna Ovesná


10.6.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Vendula Svobodová s Terezou Brodskou rozdávaly dětským pacientům dárky

Autíčka, skládačky, CD s filmy a další hračky rozdaly dnes dětským pacientům v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Svobodová a herečka Tereza Brodská. Dětskému oddělení předala V. Svobodová od Kapky naděje dva monitory životních funkcí včetně příslušenství v celkové hodnotě 207.000 korun.
„Za monitory životních funkcí moc děkujeme, bez nich bychom byli jako bez ruky. Slouží pro měření pulsu, dechu, krevního tlaku, ke sledování EKG, nasycení krve kyslíkem a k měření teploty. Proti starým přístrojům mají tu výhodu, že je lze bez problémů používat i u malých dětí, které nevydrží v klidu a stále se pohybují. Vyšetření staršími monitory totiž vyžaduje, aby se pacient nehýbal,“ řekla zástupkyně primáře dětského oddělení Lenka Ťoukálková.
„Ceníme si spolupráce s Kapkou naděje, která začala v roce 2002. Od té doby včetně dneška od ní dětské oddělení získalo dary ve formě zdravotnických a jiných přístrojů nebo finanční hotovosti za 1,948 milionu korun. Nemocnice se rozhodla tuto částku zaokrouhlit z vlastních zdrojů do výše dvou milionů korun,“ uvedl ředitel KNTB Petr Pšikal.
Zdůraznil, že bez pomoci Kapky naděje by nemocnice nemohla pořídit mnohé přístroje důležité ke zvýšení kvality péče o pacienty. Nadační fond obdarovává nejen dětské, ale i novorozenecké oddělení KNTB.
„Není to kapka, ale moře naděje, protože od roku 2002 získala nemocnice od nadačního fondu dary přesahující hodnotu tří milionů korun. V rámci dlouholeté významné spolupráce jsme logo Kapky naděje umístili na naše internetové stránky. Doufáme, že naše partnerství potrvá i nadále,“ doplnil Pšikal.
Svoji návštěvu v KNTB zakončila V. Svobodová s T. Brodskou prohlídkou novorozeneckého oddělení.Vendula Svobodová předala dětskému oddělení dva monitory životních funkcí.
Na snímku s Terezou Brodskou a synem Jakubem.Návštěva T. Brodské byla hlavně pro větší pacienty milým překvapením.Malá pacientka ukazuje V. Svobodové a řediteli P. Pšikalovi poraněnou nohu.


3.6.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Funkci plic dnes lékaři v krajské nemocnici vyšetřili zdarma 70 lidem

Dne otevřených dveří plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně dnes využilo 70 lidí, kteří si nechali v plicních ambulancích zdarma vyšetřit plíce. Zdravotníci pomocí spirometru u všech zjišťovali, zda nemají příznaky plicního onemocnění. To se ukázalo u čtyřech vyšetřených, které lékaři objednali k další konzultaci. Akce se uskutečnila u příležitosti Světového dne bez tabáku.
Z celkového počtu zájemců o vyšetření byla zhruba polovina kuřáků. Každý z nich dostal test závislosti na nikotinu s šesti otázkami. Například jak brzy si po probuzení obvykle zapálí svou první cigaretu, kolik cigaret denně průměrně vykouří, zda kouří častěji dopoledne nebo kouří i v době nemoci. Podle získaného počtu bodů kuřák zjistí, jak moc je na nikotinu závislý.
Mezi zájemci o vyšetření byl sedmapadesátiletý muž ze Zlína. „S kouřením jsem už před lety skončil. V poslední době kašlu a vykašlávám hleny. Protože jsem sedm let pracoval ve slévárně a za tu dobu byl jen jedenkrát na rentgenu plic, chci si nechat zjistit, jak na tom moje plíce jsou,“ prozradil.
Zkontrolovat stav plic si nechal i o dvacet let starší Josef Dvorský z Otrokovic. „Jsem nekuřák a žádné potíže nemám, ale využil jsem možnosti nechat se vyšetřit,“ zdůvodnil svoji dnešní návštěvu.
Na preventivní kontrolu přišel rovněž jednatřicetiletý mladík ze Zlína. „Vykouřím asi 20 cigaret denně. O akci jsem se dozvěděl od spolupracovníka, nikdy předtím jsem na spirometru nebyl. Cítím se dobře, ale jako kuřák si chci nechat plíce zkontrolovat,“ řekl.
Členské státy Světové zdravotnické organizace vytvořily Světový den bez tabáku v roce 1987 a každoročně je vyhlášen 31. května.


29.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Firma Sodexo darovala zlínské LDN sto tisíc korun na nákup pomůcek pro seniory

Symbolický šek ve výši sto tisíc korun předal dnes regionální ředitel společnosti Sodexo Pass Libor Vranka řediteli Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně Petru Pšikalovi a primáři Gerontologického centra KNTB Milanu Forejtarovi. Akce se uskutečnila za účasti Hany Příleské, radní Zlínského kraje zodpovědné za zdravotnictví. Finanční dar určený pro lůžkové oddělení Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) obdrželo Gerontologické centrum KNTB už na konci loňského roku a nakoupilo za ně potřebné pomůcky pro seniory hospitalizované v LDN.
„Jedná se především o rehabilitační pomůcky pro pacienty, kteří jsou upoutáni na lůžko z důvodu cévní mozkové příhody nebo jiných závažných chorob včetně zlomenin. Slouží současně nejen k řádně vedené rehabilitaci, ale také k prevenci proti proleženinám,“ řekl primář Forejtar.
Pacientům tak nově slouží například chrániče kotníku a paty, podložní kola, mezinožní podložky, antirotační boty k potřebnému zafixování nohy, molitanové podložky nebo válečky na ruku. „Koupili jsme také dva mechanické vozíky a pro pacienty důležité absorbční kalhotky,“ doplnil primář.
„Pro naši nemocnici je takový projev humanity velice významný. Děkujeme za dar ke zlepšení komfortu starších lidí, kteří jsou u nás hospitalizovaní,“ řekl ředitel Pšikal.
Předání daru je výsledkem firemní společenské odpovědnosti „Pomoc stáří“, kterou společnost Sodexo zahájila loni v srpnu. „Je součástí celosvětového programu STOP Hunger. Projekt se v celém světě zaměřuje na různé oblasti. Zkvalitňovat život seniorům v Čechách jsme se rozhodli díky vyhodnocení potřeb této oblasti jako potřeb akutních, kde již není žádná možnost odkladu. V našich podpůrných aktivitách chceme nadále pokračovat a rozvíjet je,“ sdělil Vranka.
Po předání symbolického šeku si zástupci společnosti Sodexo přímo v lůžkové části LDN prohlédli, jak jsou pomůcky při péči o seniory využívány.Libor Vranka (vpravo) předává symbolický šek na 100 tisíc korun přimáři M. Forejtarovi a řediteli P. Pšikalovi (uprostřed).Chrániče kotníku a paty a bumerang (had) kolem těla pacienta.Váleček na ruku


27.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ve zlínské krajské nemocnici si mohou lidé nechat zdarma vyšetřit plíce

Den otevřených dveří pořádá v pátek 29. května od 9:00 do 16:00 hodin plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. V uvedený čas lékaři v plicní ambulanci v 11. pavilonu nemocnice zdarma vyšetří zájemcům pomocí spirometru funkci jejich plic. Kuřákům nabídnou také test závislosti na nikotinu. Akci pořádá plicní oddělení při příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května.
„Vyšetření spirometrem je jednoduché a trvá několik minut. Zjistíme při něm objem plic a námahu, kterou vynaloží pacient k vydechnutí vzduchu z plic. Vyšetřením základních funkcí plic můžeme zachytit první příznaky chronické obstrukční plicní nemoci, na jejímž vzniku se velkou měrou podílí kouření. Předpokládáme proto, že nás v Den otevřených dveří navštíví, podobně jako každý rok, zejména aktivní kuřáci nebo lidé, kteří sice už nekouří, ale dříve si neuměli představit den bez cigarety,“ řekl primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
Do plicních ambulancí by však měli přijít také lidé, kteří sice nekouří, ale mají potíže s dýcháním, trpí dušností nebo kašlem po námaze.
„V případě zjištění nějakého nálezu na plících nebo varujících příznaků onemocnění pozveme pacienta ke kompletnímu plicnímu vyšetření,“ doplnil primář.
Ke Světovému dni bez tabáku se plicní oddělení KNTB připojuje už několik let. Loni akce využilo téměř 60 občanů a u pěti z nich zjistili lékaři příznaky plicního onemocnění.


26.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Na třetí akci věnovanou mozkové mrtvici přišlo dnes do krajské nemocnice 70 lidí

Sedm desítek lidí přišlo dnes na přednášku o cévní mozkové příhodě (CMP), kterou uspořádalo neurologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Dnešní Den otevřených dveří byl poslední ze tří, jež se letos v KNTB uskutečnily u příležitosti Světového dne CMP. Celkem se všech tří akcí v KNTB zúčastnilo zhruba 150 lidí.
„Jsem rád, že mezi zájemci o problematiku mozkové mrtvice je kromě starších lidí také mladší generace. Stále častěji se totiž CMP objevuje i u třicetiletých, i když nejvíce se toto onemocnění dotýká lidí po 65. roce života. Na vzniku mrtvice se podepisuje nejen vysoký krevní tlak, kouření, alkohol a obezita, ale celkový životní styl. Lidé se málo pohybují, konzumují jídlo s velkým obsahem soli, cukru. Hlavně u mladých žen je velmi riziková kombinace antikoncepce a kouření,“ řekl primář neurologického odd. KNTB Zbyněk Kalita.
Mrtvice je po onemocnění srdce druhou největší příčinou úmrtí. Cílem Světového dne CMP je proto upozornit veřejnost na prevenci onemocnění, ale také na rizika vzniku mozkové mrtvice a seznámit s její léčbou.
„Mezi příznaky CMP, které vznikají náhle a nečekaně, patří náhlá ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. Postižený má ztrátu rovnováhy, koordinace, může mít potíže s mluvením. Mezi příznaky patří i náhlá a neobvyklá porucha zraku v jednom nebo obou očích,“ informoval primář.
Důležité je, aby při těchto příznacích lidé hned volali záchrannou službu. „Čím dříve se postižený dostane do rukou odborníků, tím lépe. Naše neurologické pracoviště patří mezi přední v ČR, která se léčbou CMP zabývají. Máme schválené pracoviště pro léčbu trombolýzou, která je nejmodernější ke zprůchodnění uzavřené cévy v mozku. Účinná je do 4,5 hodiny od rozvoje příznaků záchvatu mrtvice,“ sdělil Kalita.


20.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Den otevřených dveří k mozkové mrtvici přilákal do krajské nemocnice na 30 lidí

Už podruhé v průběhu letošního května se v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně uskutečnil Den otevřených dveří věnovaný cévní mozkové příhodě (CMP), tedy mrtvici. Uspořádalo jej neurologické oddělení KNTB a na akci přišlo zhruba 30 lidí.
„Informoval jsem je o prevenci, příznacích a léčbě CMP. Téměř všichni účastníci si nechali změřit krevní tlak a zhruba desítka zájemců měla možnost na místě se objednat na ultrazvukové vyšetření tepen,“ sdělil primář neurologie KNTB Zbyněk Kalita, který svoji přednášku doplnil videoprojekcí.
Připomněl, že mrtvice je po nemocích srdce druhou nejčastější příčinou úmrtí a postihuje lidi v každém věku. „Končí u nás stále víc i třicetiletých pacientů. Jsem proto rád, že mezi dnešními účastníky akce jsou zástupci jak starší, tak mladší generace,“ dodal primář.
Poslední z letošních tří Dnů otevřených dveří k CMP se v KNTB uskuteční ve středu 20. května od 15:00 do 17:00 hodin v jídelně za lékárnou u hlavní brány nemocnice.


13.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Téměř 140 lidí si dnes nechalo zdarma vyšetřit mateřská znaménka

Do ambulancí kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně dnes přišlo 139 lidí, kteří si nechali zdarma vyšetřit mateřská znaménka nebo neobvyklé změny na kůži. Využili tak akce kožního oddělení pořádané u příležitosti Evropského dne melanomu, jehož smyslem je prevence a včasné zachycení tohoto nejzhoubnějšího nádoru kůže. Lékaři u čtyřech vyšetřených zjistili kožní nádory, ale nejednalo se o melanom. Nádory jim lékaři chirurgicky odstraní.
„Zájem o vyšetření byl obrovský. Dalších asi 30 pacientů, kteří se na možnost vyšetření ptali telefonicky, jsme museli odkázat na další dny,“ řekl primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
„Lidé si už uvědomují, že prevence je důležitá. Také díky osvětovým akcím, jako je dnešní, se daří zachycovat melanom včas. Pokud pacient přijde s melanomem do tloušťky jednoho milimetru, po jeho vyříznutí je pravděpodobnost trvalého vyléčení. Nápadné změny na kůži by proto lidé neměli podceňovat a měli by co nejdříve vyhledat lékaře,“ upozornil primář.
Mezi rizikové pacienty patří podle něho hlavně ti, u kterých je výskyt tohoto nádoru v rodině, lidé se světlou pletí, plavovlasí, rusovlasí, modroocí. „Důležité je dávat si pozor na sluneční spáleniny, které mohou provokovat vznik melanomu i se zpožděním několika let,“ informoval.
Mezi prvními, kteří se dnes podrobili vyšetření, byl devatenáctiletý Martin ze Zlína. „O akci jsem se dozvěděl z rádia. Mám pár větších mateřských znamének, tak kvůli prevenci jsem si je přišel nechat vyšetřit. Nechci nic zanedbat. Všechno je naštěstí v pořádku,“ sdělil.
Osmdesátiletá žena ze Zlína přiznala, že na svém těle objevila několik hodně červených znamének. „Chci si nechat zjistit, co to je, zda jsou nebezpečná,“ uvedla důvod své dnešní návštěvy.
„Mám hodně mateřských znamének. Ráda trávím čas na slunci, i když se natírám krémy. O akci jsem se dozvěděla z rádia a internetu, tak jsem pro jistotu přišla k vyšetření, ať něco nepodcením,“ řekla čtyřiadvacetiletá Veronika Bělínová, která přijela až z Lipova u Veselí nad Moravou.
Množství melanomů podle primáře Šternberského se zvyšuje, což souvisí se způsobem života ve vztahu ke sluníčku. „Lidé jsou celé dny zavřeni v práci a slunci se pak intenzivně vystavují v době volna, dovolených. Chtějí být opálení, chtějí dohnat, co přes týden nestihli. Často se pak na slunci spálí a tím vzniká riziko melanomu. Stejně nebezpečné je časté využívání solária. V něm je totiž stejný druh záření, jako když se opalujete na sluníčku,“ varoval.
Pouze ve 30 až 40 procentech vzniká melanom z už existujícího mateřského znaménka. „Ve většině případů vzniká z nové pigmentace na kůži, třeba z pihy. Lidé by proto měli nápadné změny na kůži sledovat a dávat pozor třeba i na barevné změny. Může se stát, že dosud tmavé mateřské znaménko bledne a ztrácí se. I v tomto případě je nutné hned vyhledat lékaře,“ doplnil primář.
Nápad věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu pochází z Belgie a tam také již v roce 1999 akci uspořádal Dr. Thomas Maselise. Česká republika se do evropské aktivity zapojila v roce 2001. Kožní oddělení KNTB se k Evropskému dni melanomu zapojilo letos již poosmé.Primář MUDr. J. Šternberský, CSc., vyšetřuje pacienta speciálním digitálním dermatoskopem. Na monitoru počítače zobrazené mateřské znaménko si může několikrát zvětšit.


11.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


O problematiku mozkové mrtvice se v krajské nemocnici zajímala třicítka lidí

Tři desítky zájemců přišly na přednášku spojenou s videoprojekcí o cévní mozkové příhodě (CMP), kterou dnes při příležitosti Světového dne CMP uspořádalo neurologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Den otevřených dveří byl zaměřen na prevenci, příznaky a léčbu tohoto onemocnění, kterému lidé říkají mrtvice a které je po nemocích srdce druhou nejčastější příčinou úmrtí. Většina účastníků si také nechala změřit krevní tlak a omezený počet zájemců se mohl objednat na ultrazvukové vyšetření tepen.
„Účast je slušná a těší nás, že lidé se zajímají o informace o mozkové mrtvici. Světový den CMP má letos podtext Mladá žena a CMP. Onemocnění totiž postihuje stále větší počet těchto žen a hlavně těch, které užívají antikoncepci a současně kouří nebo s třetím rizikovým faktorem, kterým je obezita,“ řekl primář neurologického oddělení KNTB Zbyněk Kalita.
Mezi účastníky akce byli manželé ze Zlína, kteří se o ní dozvěděli z tisku. „Jsem 2,5 roku po mrtvici, která mě postihla na Slovensku, kde jsem skončil v péči zdravotníků nejdřív v Púchově a pak v Povážské Bystrici. Do zlínské nemocnice jsem se dostal po čtyřech dnech. Skončil jsem s následky postižení levé části těla,“ uvedl osmašedesátiletý muž. Jeho o tři roky mladší manželka dodala, že na dnešní přednášce se chtějí dozvědět další informace o mrtvici. „Trápení jsme si už užili hodně, ale naučili jsme se s následky manželova onemocnění žít,“ doplnila.
Jindra Mlýnková ze Zlína-Příluk měla mozkovou mrtvici už dvakrát. „Pořád mám kolísavý tlak, ale jsem pod kontrolou lékařů. A zajímá mě všechno o mrtvici, proto jsem dnes tady,“prozradila žena, která právě dnes slavila jednaosmdesáté narozeniny.
„Moji rodiče i prarodiče a jejich rodiče měli mozkovou příhodu a když jsem se z rádia dozvěděla o dnešní akci, udělala jsem si na ni čas. Nechala jsem si změřit tlak, který mám naštěstí velice dobrý, tak snad mě nepostihnou stejné problémy jako mé předky,“ sdělila šestapadesátiletá žena ze Zlína. Přiznala, že ráda lyžuje, jezdí na kole, plave a hraje tenis, pravidelně denně doma cvičí a v jídelníčku má hodně zeleniny, takže se snaží hodně pro své zdraví dělat.
Neurologové pořádají Dny otevřených dveří ještě dvakrát, a to ve středy 13. a 20. května 2009. Akce se uskuteční opět v jídelně KNTB za lékárnou u hlavní brány nemocnice.O změření krevního tlaku byl velký zájem.


6.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V krajské nemocnici si můžete nechat vyšetřit mateřská znaménka a změny na kůži

Na pondělí 11. května připadá Evropský den melanomu (EDM) a letos již poosmé se k němu připojuje také kožní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. V uvedený den vyšetří lékaři zájemcům podezřelá mateřská znaménka nebo pigmentaci na kůži, z nichž by se mohl vytvořit nejzhoubnější nádor kůže – melanom. Lidé mohou do kožních ambulancí KNTB ve 2. pavilonu přijít v době od 10 do 14 hodin.
„Pacienty vyšetříme klasickým dermatoskopem. Pokud budeme mít podezření na změnu znaménka v nádor, použijeme speciální digitální dermatoskop, kdy speciální videokamera snímá obraz znaménka a přístroj udělá jeho počítačovou analýzu. Včasné zachycení vznikajícího nádoru má velkou šanci na vyléčení,“ řekl primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
Smyslem akce je podle něho zejména prevence a včasné zachycení melanomu, který naše veřejnost stále podceňuje. Při loňské akci zjistili lékaři kožního oddělení KNTB ve dvou případech podezření na tento zhoubný nádor.
Vyšetření doporučuje Šternberský lidem, kteří si nejsou jisti změnami vzhledu mateřského znaménka. „Mezi rizikové patří lidé se světlou pletí, plavovlasí, modroocí a ti, u kterých je výskyt melanomu v rodině. Lidé by si měli dávat především pozor na sluneční spáleniny, které mohou provokovat vznik melanomu i se zpožděním několika let,“ uvedl.
Z mateřských znamének vzniká melanom jen ve třetině případů, může vzniknout i z nové pihy. Ve zhoubný nádor se vyvíjí jeden až dva roky. „Pigmentace roste, tmavne a má nepravidelný tvar. Když člověk takové varovné signály zjistí, měl by jít co nejdříve ke kožnímu lékaři,“ upozornil primář.
Maligní melanom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů a jeho výskyt se stále zvyšuje hlavně u mladých lidí. „Nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10 – 29 let. Za posledních třicet let stoupl počet případů v ČR 4x a ročně na tento nádor u nás zemře kolem 200 osob. Cílem dermatologů je odhalit maligní melanom včas. Včasná diagnostika znamená lepší prognózu a krédem všech dermatologů je, že žádný pacient by neměl na melanom zemřít,“ říká koordinátorka EDM v ČR profesorka Jana Hercogová.
Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Letos se do akce zapojilo 24 z 27 zemí EU, loni to bylo 16 zemí.
Za osm uplynulých ročníků EDM v ČR bylo již vyšetřeno přes 32.000 osob. Jen za loňský rok pak bylo diagnostikováno celkem minimálně 26 maligních melanomů.


5.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínské onkologické centrum může zahájit klinický provoz lineárního urychlovače

S klinickým provozem lineárního urychlovače může začít onkologické centrum v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Státní úřad pro jadernou bezpečnost totiž vydal souhlasné rozhodnutí pro jeho použití, které dnes v Brně osobně převzal ředitel nemocnice Petr Pšikal.
„Souhlasné rozhodnutí je vydáno také pro radioterapeutický simulátor. Znamená to, že obě zařízení můžeme bez omezení provozovat. Abychom mohli začít s léčbou prvních pacientů co nejdříve, vzdali jsme se možnosti pro odvolání proti rozhodnutí, které by samozřejmě celou záležitost časově protáhlo,“ sdělil Pšikal.
„Od zítřka zahajujeme provoz. Na tento týden už máme objednané první pacienty. Nejdříve je musíme připravit na simulátoru a provést výpočet ve spolupráci s našimi fyziky. To znamená přesně určit místo, které budeme ozařovat. S vlastním ozařováním začneme příští týden,“ informoval primář onkologického centra KNTB Milan Kohoutek.
Podle něho je tak nyní uvedeno do provozu celé radioterapeutické oddělení. Na začátku února se v OC podrobila první pacientka ozáření na brachyterapii a delší dobu je zde v provozu rentgenová terapie.


4.5.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Neurologové krajské nemocnice budou hovořit o příznacích, léčbě i prevenci mrtvice

Tři setkání s občany chystají neurologové Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, aby je informovali o prevenci, příznacích a léčbě akutní cévní mozkové příhody (CMP neboli iktu), tedy mrtvice. Ta je druhou nejčastější příčinou úmrtí po onemocnění srdce. Dny otevřených dveří se uskuteční vždy ve středu, a to 6., 13. a 20. května od 15:00 do 17:00 hodin v jídelně KNTB za lékárnou u hlavní brány nemocnice.

Neurologické oddělení KNTB se tak už čtvrtým rokem připojuje ke Světovému dni CMP, který připadá na 14. května.
„Předchozí roky jsme akci pořádali v budově LDN, ale kvůli stále narůstajícímu zájmu veřejnosti o přednášky k CMP už nestačila kapacita tamější zasedací místnosti. Proto jsme se rozhodli uskutečnit letošní Dny otevřených dveří v mnohem větších prostorách nemocniční jídelny. Ani zde však nepřijdou návštěvníci o možnost nechat si změřit krevní tlak. Jednou z nejvýznamnějších příčin iktu je totiž hypertenze, tedy vysoký krevní tlak,“ řekl primář neurologického oddělení KNTB Zbyněk Kalita.
Omezený počet zájemců se bude moci objednat také na preventivní vyšetření stavu mozkových cév ultrazvukem. „Počítáme, že půjde o 10 až 15 lidí na každé akci. Ostatní se mohou na uvedené vyšetření dostat na doporučení svého lékaře,“ doplnil Kalita.
Ročně skončí na neurologii KNTB až 1000 pacientů s CMP. Nevratnému poškození mozkové tkáně může zabránit jedině okamžitý zásah. „Patříme mezi přední pracoviště v České republice, která se léčbou CMP zabývají a ve Zlínském kraji jsme jediné schválené pracoviště pro léčbu trombolýzou. Ta je nejmodernější léčbou ke zprůchodnění uzavřené cévy v mozku. Účinná je již do 4,5 hodiny od rozvoje příznaků záchvatu mrtvice. Dříve se uváděl čas do tří hodin,“ upozornil primář. Přesto se stále většina pacientů dostane do nemocnice příliš pozdě na to, aby byli vhodnými kandidáty pro zmíněnou léčbu.
V ČR je úmrtnost na následky iktu vysoká, dosahuje bezmála 40 procent, zatímco ve vyspělé Evropě se dostala pod hranici 20 procent. „V naší nemocnici jsme se pod 20 procent dostali také, a to díky tomu, že všichni pacienti se dostanou na jednotku intenzivní péče (JIP). To znamená i ti, kteří nejsou vhodní pro trombolýzu. Na JIP mají dvojnásobně větší šanci na lepší zdravotní stav. Podchytíme zde totiž všechny další možné komplikace a můžeme včas zahájit jejich léčbu,“ zdůraznil Kalita.
Lidé by se podle něho měli vyvarovat rizikových faktorů CMP. Patří mezi ně kromě již zmíněné hypertenze ateroskleróza mozkových cév, kouření, nadváha, málo pohybu, velký přísun tuku, cukru a soli v jídle nebo nadměrné pití alkoholu. „CMP může postihnout člověka v každém věku, i když nejvíce se dotýká lidí po 65. roce života. Příznaky jsou náhlé a nečekané. Náhlá ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. Postižený má ztrátu koordinace, ztrátu rovnováhy, náhlou závrať. Může mít potíže s mluvením, potíže porozumět řeči a bez zřejmé příčiny se může dostavit silná bolest hlavy. Mezi příznaky iktu patří také náhlá a neobvyklá porucha zraku v jednom nebo obou očích,“ vyjmenoval primář.
Cílem Dnů otevřených dveří věnovaných akutní cévní mozkové příhodě je podle Kality zvýšit informovanost laické veřejnosti o tomto onemocnění. Postihuje totiž stále častěji osoby v produktivním věku.


28.4.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Čeští a slovenští pediatři budou hovořit o neobvyklých případech z praxe

Již šestého Festivalu kazuistik, který se uskuteční ve dnech 30. dubna až 2. května 2009 v Luhačovicích, se zúčastní přes 500 pediatrů z České a Slovenské republiky. V Domě kultury Elektra budou hovořit o zajímavých a neobvyklých případech ze své praxe, s nimiž se lékař setká třeba jen jednou v životě. Na programu třídenní konference je 103 přednášek.
„V historii festivalu jde o rekordní počet přednášek. Například odborný program předchozího ročníku jich zahrnoval zhruba 70. Stejně tak byl obrovský zájem o účast na letošním festivalu a kvůli prostorovým možnostem Elektry jsme museli některé zájemce odmítnout. Kvůli velkému počtu přednášek jsme se rozhodli rozdělit odborný program do dvou sekcí. Účastníci však o žádnou kazuistiku nepřijdou, všechna sdělení budou po akci k dispozici na DVD,“ řekl primář dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně a koordinátor konference Petr Pešák, který hned první den festivalu přednese kazuistiku o těžkém průběhu poruchy srdečního rytmu u dítěte.
Na aktuální téma alkoholismu u dětí bude hovořit další zástupce dětského oddělení KNTB, lékařka Lenka Ťoukálková, která svoji přednášku nazvala výstižně Piju, piješ, pijeme, chlastají nám děti.
„Ve své praxi se setkávám s dětmi závažně otrávenými alkoholem velmi často. Zaráží mne reakce okolí, kolegů i rodičů těchto dětí. Proto jsem porovnala dva soubory dětí ošetřených pro akutní otravu alkoholem z období 1994-8 a z let 2004-8. Zjistila jsem, že dojem stoupající četnosti nebyl klamný. To, že ve třetím tisíciletí stoupl počet opilých dětí téměř o 100 procent, tedy v absolutních číslech z 38 na 73 dětí, považuji za alarmující. Děti totiž pijí v partách a hospitalizované tvoří jen pověstnou špičku ledovce,“ sdělila Ťoukálková. Ve své přednášce se zamýšlí nad příčinami, proč Češi alkoholismus podceňují a neberou ho jako velmi nebezpečnou drogovou závislost. Nastiňuje možné cesty řešení ve společnosti, kde je pití alkoholických nápojů silně spjato s historií a společností.
Zajímavá témata slibují také názvy ostatních přednášek, například O chlapci, kterého (skoro) přerostl mladší bratr, Smrt talentované sportovkyně byla odvrácena, Diagnóza stanovená po 10 letech, Kolaps při aplikaci Penicilinu a jak to bylo dál, Dětská onkologie na počátku 21. století, Když nohy neposlouchají, Prečo zúril, keď nedostal sladkosť, Malária u detí, Stomatologické kazuistiky a další.
Součástí akce je prezentace výrobků sponzorských firem. Pro účastníky festivalu je připraven také doprovodný program: vystoupení zpívajícího advokáta Ivo Jahelky, zájezd za památkami Velehradu, turistická procházka, tenis a páteční galavečer v luhačovickém Společenském domě. „Vždy se snažíme vyvážit program odborný s doprovodným, aby festival nebyl jen o maratónu přednášek. Chceme, aby měli účastníci i dostatek času na osobní setkání a možnost relaxovat v lázeňském prostředí. Většina z nich skloubení pracovní části s odpočinkovou hodnotí velice pozitivně,“ uvedl primář.
S myšlenkou uspořádat první festival kazuistik přišel před lety právě primář Pešák a z akce, která se koná vždy za rok a půl, se stala tradice. „Je o ni stále větší zájem. Pokaždé přicházejí pediatři s novými zajímavými případy. Podělit se o zkušenosti je pro lékaře velkým přínosem – nikdy nevíme, kdy se s podobným případem můžeme sami setkat,“ řekl Pešák.
Šestá pediatrické konference se koná pod záštitou České pediatrické společnosti ČLS JEP a radní Zlínského kraje zodpovědné za oblast zdravotnictví Hany Příleské. Garanci nad akcí převzal Oblastní spolek ČLK ve Zlíně.


27.4.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Spolupráce Komerční banky a Krajské nemocnice T. Bati Zlín pomáhá zachraňovat životy

V Praze, 23. dubna 2009 – Každý z nás může darováním krve přispět k záchraně lidského života. Komerční banka se proto rozhodla rozšířit své aktivity v oblasti společenské odpovědnosti a motivovat své zaměstnance k bezpříspěvkovému dárcovství krve.

Druhá regionální akce se uskutečnila ve spolupráci s Krajskou nemocnicí T. Bati ve Zlíně ve dnech 22. a 23. dubna.
Zapojily se dvě desítky zaměstnanců Komerční banky, kteří se na tamějším pracovišti transfuzního oddělení podíleli na posílení zásob nejcennější tekutiny.

„Dárcovství krve jsme zahájili v loňském roce v Praze a chceme je rozšířit na všechny regiony České republiky. Jsem proto velmi rád, že se naši zaměstnanci v krajském městě Zlínského kraje do akce zapojili a symbolicky odstartovali štafetu dobrovolného darování krve,“ řekl generální ředitel Komerční banky Laurent Goutard.

Ohlasy na aktivity Komerční banky ze strany zdravotnických zařízení jsou jednoznačně pozitivní. A to nejen díky skutečnosti, že v bezpříspěvkovém dárcovství Česká republika zaostává za evropským průměrem a počet evidovaných dárců se každým rokem snižuje.

„Bez pomoci dárců krve by zdravotní pracovníci nemohli provádět náročné operační výkony nebo podávat onkologickou léčbu. Vždyť pro některé pacienty je léčba krevními transfuzemi jediným možným léčebným postupem. Vždycky máme na transfuzním oddělení radost, když přicházejí noví mladí dárci krve, protože věkový průměr registru dárců je nutno stále snižovat. Všem dárcům krve děkujeme a přejeme pevné a stálé zdraví,“ uvedla primářka transfuzního oddělení MUDr. Yvetta Stavařová.


Monika Klucová        Karla Havlíková
tisková mluvčí KB     tisková mluvčí KNTB Zlín


KNTB zajišťuje interní prošetření nešťastného pádu ženy v areálu nemocnice

Vlastní prošetření středeční nešťastné události, kdy se před budovou porodnice Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně propadla šedesátiletá žena do čtyřmetrové hloubky, zajišťuje vedení nemocnice.
„Zjišťujeme okolnosti, za kterých se nehoda stala a míru možného pochybení ze strany pracovníků nemocnice. Vzhledem k tomu, že případu se ujala Policie ČR, se závěrečným vyhodnocením počkáme až po sdělení výsledku policejního vyšetřování,“ uvedl ředitel KNTB Petr Pšikal.
„Nešťastná událost, při které se žena zranila, nás mrzí. Pacientka je nyní v péči našich lékařů a jejich snahou je vrátit ji co nejdříve do normálního života,“ řekl Pšikal.
Žena se propadla do čtyři metry hlubokého otvoru poté, co přecházela v místě, ze kterého předtím údržba nemocnice odstranila železný rošt.
Pod ním zůstal otvor zakrytý drátosklem, které pod ženou prasklo.


17.4.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Oficiální stanovisko ředitele KNTB k mimořádné události v areálu nemocnice (Pád ženy do otvoru před porodnicí KNTB.)

Likvidace události probíhala nestandardním a nesprávným způsobem. Zdravotníci byli přizváni až naposled.
Také vyšetřování neprobíhalo z našeho pohledu řádným způsobem. To znamená, že například vůbec nebyli osloveni zástupci nemocnice, na jejímž území se událost stala. Celou záležitost řídila Policie ČR, aniž by kohokoliv z vedení nemocnice informovala.
Vzhledem k tomu, že Policie ČR řeší samostatně případ dle svých regulí, nemáme žádné další informace, které bychom mohli sdělit.


15.4.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Lékárny zlínské krajské nemocnice ruší bonusy za výběr léků na recept

Obě lékárny Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně ruší od 1. dubna 2009 takzvané bonusy pro klienty, kteří v lékárnách vybírají léky na recept. Vedení nemocnice tak rozhodlo v souvislosti se změnou cenového předpisu Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 20.3.2009 o regulaci cen léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely. Změna nabývá platnost letos 1. dubna.
„Nepokračovat v bonusech jsme se rozhodli s ohledem na novou vyhlášku. Pacient vždy zaplatí třicetikorunový regulační poplatek, celkovou výši doplatku za léky v souladu se změnou uvedeného cenového předpisu mu sdělí pracovník v lékárně,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Věrnostní bonusy ve výši vybraných regulačních poplatků za recept poskytovaly lékárny KNTB od letošního 5. února. Bylo na rozhodnutí klienta, zda bonus využil.


31.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská porodnice: Loňských 2866 porodů je nejvíc za posledních 33 let

Nejvíc porodů za posledních 33 let měla loni porodnice Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Na své konto si jich připsala 2866 a na svět při nich přišlo 2956 dětí. Absolutně nejvíc porodů však měla v roce 1974, a to 3079. Tehdy ve zdejší porodnici přišlo na svět 3121 dětí. V celé historii zlínské porodnice je loňský počet porodů pátým nejlepším výsledkem. Děti ve zlínské porodnici přicházejí na svět od 1.8.1935 v rámci chirurgického oddělení a od 1.1.1936 už v nově zřízeném samostatném primariátu gynekologicko-porodnického oddělení.
„V 80. letech minulého století byla třítisícová hranice porodů v naší porodnici překonána ještě dvakrát. V roce 1976 byli zdravotníci u 3037 a o rok dříve u 3022 porodů. Lze to vysvětlit státními propopulačními opatřeními a neodkládáním porodů do pozdějšího věku, jak to vidíme dnes,“ řekl František Zábranský, bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB.
Silné roky na počet porodů byly ještě v 90. letech minulého století. Už sice nebyla pokořena třítisícová hranice, ale poměrně časté byly porody v množství nad 2500. Například v roce 1988 (2694 porody/2728 dětí), v roce 1984 (2682/2708) a dalších. Také v tomto desetiletí se projevily silné ročníky rodiček.
„Ještě v roce 1990 jsme zaznamenali 2834 porodů a z nich narozených 2858 dětí. Po dobu zbývajících roků minulého století nastal pokles v počtech porodů. Až na rok 1995, kdy jsme měli 1987 porodů, však četnost porodů stále přesahovala číslo 2000,“ sdělil současný primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.
Opět zvyšující trend v porodnosti sledují zlínští porodníci poslední čtyři roky. Kromě již zmíněného loňského roku, kdy se porody hodně blížily třítisícové hranici, v nich lékaři odvedli pokaždé přes 2500 porodů. „Tato léta se množství porodů meziročně zvyšovalo o 100 a více. Třeba v roce 2006 jsme měli 2595 porodů, následující rok už jich bylo 2650,“ podotkl primář Adamík.
V současnosti podle něho rodí zase silné ročníky. „Projevuje se před lety nastolený nový styl života společnosti jak v rodině, tak v zaměstnání. Ženy mateřství odkládaly na pozdější dobu a nyní silné ročníky dospěly do stadia, kdy se nejvíce rodí,“ uvedl.
Značný podíl na vysoké porodnosti přisuzuje Adamík i perinatologickému centru v KNTB, v němž se soustředí rizikové a patologické porody. „Je v něm poměrně velká koncentrace rodiček, které k nám nepřicházejí pouze ze Zlínského kraje. Vzhledem k nedostatku lůžek pro tyto novorozence v jiných zdravotnických zařízeních u nás rodí i pacientky z jiných krajů, hlavně z Moravskoslezského a Olomouckého,“ vysvětlil.
Vývoj dalších let co do vzrůstajícího počtu porodů nebude podle primáře Adamíka zřejmě už tak dramatický. Přesto předpokládá, že jich ve zlínské porodnici bude ročně stále přes 2600.


Další informace k tématu:
Nejčastější jména děvčat a chlapců
má gynekologicko-porodnické odd. KNTB v evidenci až od 1.10.1996, kdy na prvních místech byla následující jména:
Kateřina Tomáš
Kristýna Jan
Michaela Jakub
Tereza Martin
Veronika Michal


Rok 2000:
Tereza (62) Martin (80)
Michaela (53) Jakub (79)
Kateřina (52) Tomáš (78)
Veronika (44) David (69)
Kristýna (42) Jan (64)


Rok 2008:
Tereza (79) Jakub (96)
Adéla (56) Jan (82)
Eliška (55) Adam (78)
Lucie (53) Tomáš (71)
Karolína (47) Ondřej (68)
55krát dali rodiče svým dětem dvě křestní jména, např. Anna Marie.


Zajímavá jména za dobu, kdy je evidujeme: Tabita, Gulliver.


Počet dvojčat a trojčat:
Od roku 1986, kdy se začala vykazovat celoroční statistika, do roku 2008 se v porodnici KNTB narodila 1010krát dvojčata a 25krát trojčata.Nejvíc porodů za posledních 33 let měla loni porodnice KNTB.
Na své konto si jich připsala 2866 a na svět při nich přišlo 2956 dětí.


26.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Po přestavbě vyhovuje oční oddělení KNTB trendu ambulantních očních operací

Slavnostní otevření pavilonu očního oddělení po jeho částečné rekonstrukci se dnes uskutečnilo v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně za účasti zástupců Zlínského kraje. Přestavba trvala šest měsíců a náklady na ni ve výši 4,6 milionu korun hradila nemocnice. Snížením lůžkové kapacity z původních 56 na 24 lůžek získalo oddělení větší prostory pro ambulantní operativu a kvalitnější zázemí pro vyšetření a přípravu pacientů k operacím. Přestřižení pásky se ujala krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Hana Příleská a primářka očního oddělení Ladislava Machová.
„Přestavba byla nutná i z hlediska konkurenceschopnosti očního oddělení, které nyní splňuje současný trend v oční chirurgii. Tím jsou ambulantní nitrooční operace, které jsou nejen ekonomicky výhodnější, ale sami pacienti je často upřednostňují před hospitalizací,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
Zdůraznil, že obor očního lékařství se vyvinul velkým tempem a oddělení se hodně zaměřuje na ambulantní invazivní péči. „Oční oddělení naší nemocnice má velmi dobré renomé a vysokou kvalitu odborné péče. V jeho čele stáli primáři Vlček, Politzer, Kuběna, Smečka, Machová a Stodůlka a všem patří dík za to, že oddělení dovedli do dnešních dnů,“ uvedl ředitel.
Podle Příleské je oprava očního pavilonu jedním z mnoha investičních záměrů, jejichž realizací chce Zlínský kraj zvyšovat úroveň služeb v KNTB i dalších svých zdravotnických zařízeních.
Nově vzniklé prostory jsou důležité i pro umístění přístrojového vybavení. „Od roku 1985 roste v našem oddělení množství přístrojů. Pořizování nových a moderních je nezbytné k udržení trendu v očním lékařství. Dosud jsme měli mnohé přístroje umístěné na chodbách a pacienti, ale také lékaři, byli při vyšetřování rušeni. Teď máme například samostatný prostor pro specielní vyšetření i s přívodem kyslíku a resuscitačním vybavením. Vznikla také nová vyšetřovna pro pacienty se šilháním a cvičebna vedená ortoptickou sestrou,“ sdělila primářka.
Přestavba oddělení vyřešila také problémy s jedinou čekárnou pro pacienty, která byla stejně jako sociální zařízení společná pro dospělé i děti. Současné podmínky už vyhovují nutnému standardu – dospělí a dětští pacienti mají svoji samostatnou čekárnu i sociální zařízení.
„V novém ambulantní traktu jsme vyčlenili i prostor pro očního optika, který bude k dispozici všem občanům. Po vyšetření si u nás mohou pacienti hned vybrat brýle,“ doplnila primářka.
Oční oddělení KNTB má ambulantní i lůžkovou část a může poskytovat komplexní péči o všechny oční pacienty, dospělé i děti, včetně komplikovaných případů vyžadujících pobyt v nemocnici. Ročně lékaři oddělení uskuteční kolem 3300 operací, z toho téměř 2000 operací šedého zákalu, kolem 200 operací sítnice a stejný počet plastických operací víček, zhruba 80 transplantací rohovek a 100 operací šilhavosti.
„Jako jediní v celém Zlínském kraji zajišťujeme také nepřetržitou oční pohotovost včetně ošetření složitých očních úrazů,“ dodala primářka.

Bývalý primář docent Karel Kuběna, který se otevření zúčastnil, prozradil, že příští rok to bude 60 let, co se věnuje očnímu lékařství. „Mohu proto porovnat, jakým krokem oftalmologie postoupila dopředu. Dříve musel pacient s operací šedého zákalu mnoho dní ležet na oddělení, dnes se šedý zákal operuje ambulantně. A ke zdejšímu očnímu oddělení mohu říct, že je nejlépe vybavené přístroji pro všechny oční nemoci,“ řekl.Přestřižení pásky se ujala krajská radní H. Příleská a primářka L. Machová.
(Foto: I. Frolová).Své místo v rekonstruovaném pavilonu našla i optika.
(Foto: hav)


20.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Jako jediná v kraji má zlínská Baťova nemocnice nutriční ambulanci

Jako jediné zdravotnické zařízení ve Zlínském kraji má Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně nutriční ambulanci, kterou provozuje od minulého roku ve zkušebním provozu.
Lékaři zde zhodnotí stav výživy pacienta a určí vhodné podávání výživných léčebných potravinových prostředků. Například Nutridrink, Nutrison a jiné jako podpůrnou výživu – popíjení. V případě nemožnosti příjmu potraviny ústy je výživa aplikována prostřednictvím sondy zavedené do žaludku. V současnosti eviduje nutriční ambulance přes 100 pacientů.
Umístěna je ve 2. etáži budovy č. 46 (LDN) a pacienti se do ní dostanou jen na doporučení ošetřujícího lékaře.
Ordinační doba je pondělí až pátek od 8:00 do 16:00.
„Zřízením a zařazením do celorepublikové nutriční ambulantní sítě získala naše nemocnice ve Zlínském kraji exkluzivní postavení. Nutriční ambulance bude sloužit pacientům s hyponutrií (podvýživou) nejen v komplexním diagnostickém a léčebném programu, tedy hospitalizovaným v nemocnici. Počítá se s ní také jako s konzultačním a poradenským střediskem pro širokou lékařskou veřejnost, to znamená jak pro jednotlivé specializované lékařské odbornosti, tak pro praktické lékaře,“ sdělil primář Gerontologického centra KNTB a koordinátor nutriční ambulance Milan Forejtar.
Význam nutrice v celkovém medicínském pojetí nelze podle něho přehlížet. „Dostatečnou správnou výživu lze totiž pokládat za komplexní léčbu, která snižuje i výskyt komplikací ovlivňujících kvalitu života. Nutrice se dotýká jakéhokoliv medicínského oboru, proto jsme sestavili nutriční mezioborový tým. Jsou v něm zástupci intenzivní péče, interny, geriatrie, onkologie, pediatrie a nutriční terapeutky. Tým nastolí diagnostický a správný výstupní léčebný program nejen při hospitalizaci hyponutričních rizikových pacientů, ale zajistí i jejich další ambulantní sledování,“ řekl Forejtar.
Nedostatečná výživa se objevuje v pěti až 10 procentech populace, u hospitalizovaných pacientů strmě stoupá a pohybuje se mezi 20 až 60 procenty. Zjednodušeně lze označit za podvýživu pokles tělesné hmotnosti, ale především ztrátu svalové hmoty jakožto nositele tělesných bílkovin. Podvyživený člověk není vždy vyhublý. Může být i obézní s disproporcí mezi tukovou a svalovou tkání.
„Podvýživa je způsobena především nemocemi s metabolickou poruchou přeměny látek, ale i nemocemi, které jsou spojeny s vyšší energetickou náročností nebo nemocí, u níž je zvýšená ztráta živin. Nejde tedy jen o onemocnění orgánů zažívacího traktu, ale i o jejich druhotnou poruchu při onemocnění jiných systémů, například srdeční slabosti, ledvinné nedostatečnosti a podobně. S těmito nemocemi se setkáváme hlavně u lidí vyššího věku, výjimkou však není ani dětská populace. Z toho důvodu v nutričním týmu pracuje také pediatr,“ řekl Forejtar a dodal, že podvýživa je častá také u onkologicky nemocných pacientů.
Důsledky nedostatečné výživy jsou podle něho závažné. Je porušena především imunita organismu s větším sklonem k infekci, je ztížené hojení pooperačních a chronických ran, hrozí dechová nedostatečnost, deficity i jiných látek a minerálů a metabolický rozvrat.
Častější výskyt podvýživy ve vyšším věku je podle primáře přímo úměrný stupni soběstačnosti pacienta a jeho intelektuálových schopností, výskytu ostatních chronických onemocnění, ale také poplatný farmakoterapii – způsobu léčby. Zvláštní úlohu v podvýživě hrají také sociálně-ekonomické aspekty.


17.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Budoucí všeobecné sestry a porodní asistentky absolvovaly praxi v krajské nemocnici

Šestitýdenní praxe v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně končí v pátek zhruba 40 studentkám, které letos studují 2. ročník oboru Všeobecná sestra na Institutu zdravotnických studií zlínské univerzity. Všeobecné sestry chodí na praxi v blocích v průběhu akademického roku prakticky na všechna oddělení v nemocnici kromě infekčního.
„Dva týdny jsem byla na neurologii, tři týdny na traumatologii a tento týden praktikuji v léčebně dlouhodobě nemocných. Po odborné stránce mi nejvíc přinesla praxe v lůžkové části traumatologického oddělení, hlavně pooperační péče o nemocné včetně množství převazů. V oddělení je spousta nových příjmů, takže jsem měla možnost hodně se tady naučit,“ řekla dvaadvacetiletá Lenka Novotná z Popůvek u Brna, která studuje obor Všeobecná sestra.
Po dobu šestitýdenní praxe, stejně jako další studentky, například převazovala pacientům rány, měřila tlak, teplotu nebo zajišťovala odběry krve. „Pracujeme samostatně, ale vždy pod dohledem registrované všeobecné sestry,“ dodala Lenka.
Převážnou část odborné praxe plní v KNTB také studentky oboru Porodní asistentka, a to v gynekologicko-porodnickém a novorozeneckém oddělení.
„Studentky si u nás splňují praktickou část výuky. Vrchní a staniční sestry si mezi nimi mohou eventuelně vybrat ty, o které stojí, aby po skončení studia v daném oddělení pracovaly. Z celkového počtu studentek jich v KNTB zůstává pracovat sedm až 10 procent,“ sdělila náměstkyně ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.
Příští týden nastupují na praxi do KNTB studentky 3. ročníku. „Na praxi budou sedm týdnů a zakončí ji státní zkouškou. Ta se uskuteční v týdnu od 21. dubna,“ informovala Anna Krátká, koordinátorka celoživotního vzdělávání a odborných praxí Fakulty humanitních studií zlínské Univerzity Tomáše Bati.
Od 20. dubna nastupuje na praxi 1. ročník budoucích všeobecných sester a porodních asistentek, a to na čtyři týdny.Jeden ze šesti týdnů praxe strávila Lenka Novotná, studující obor Všeobecná sestra, u pacientů LDN.


11.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Letošní první akce Daruj krev přivedla do krajské nemocnice 40 dárců

V letošním roce poprvé se dnes v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně uskutečnila tradiční akce Daruj krev s Českým rozhlasem. Do transfúzního oddělení přišlo 40 dárců krve, z nich pět poprvé. Odebrat krev nemohli zdravotníci čtyřem zájemcům, protože to neumožňoval jejich zdravotní stav.
„I když jsou tento týden jarní prázdniny a hodně lidí odjelo se svými dětmi na dovolené, přišlo k odběrům dost lidí. Patří jim naše poděkování. Krev potřebujeme stále. Přibývá operací i úrazů a bez dárců bychom životy pacientů těžko zachraňovali,“ řekla primářka transfúzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
Poprvé dnes krev daroval starosta Skaštic na Kroměřížsku Richard Novák. „Přijel jsem na výzvu Českého rozhlasu, kterou jsem slyšel v rádiu. Poprvé jsem šel krev darovat ještě na vojně, ale tehdy mi ji nemohli vzít kvůli zvýšené teplotě. Od té doby jsem se už mnohokrát rozhodoval jít k odběru, ale vyšlo to až dnes,“ sdělil čtyřicetiletý dárce. Prozradil, že jednou ročně se koná slavnostní zasedání zastupitelstva Skaštic, které ocení dárce krve z obce. „Informace o nich a počtu odběrů nám zašle Český červený kříž a obec jim poděkuje aspoň malým věcným darem,“ dodal starosta.
Pětadvacetiletý Ondřej Bunganič z Otrokovic začal krev darovat už v 18 letech a dnes přišel k odběru už podvacáté. „Chodím pravidelně tři až čtyřikrát za rok. Snažím se tak aspoň základní formou pomoci lidem, kteří budou krev potřebovat. Krev darují také mé dvě starší sestry a jedna z nich mě k dárcovství přivedla,“ sdělil mladík.
K 29. odběru se dnes dostavil Petr Švach ze Slopného. „S dárcovstvím jsem začal už na vojně a vedla mě k tomu samozřejmá snaha nějak pomáhat. V rodině daruje krev také můj bratr,“ uvedl devětatřicetiletý muž.
Letos se akce Daruj krev s Českým rozhlasem uskuteční v KNTB ještě třikrát, a to 10.6., 9.9. a 9.12.Petra Švacha, stejně jako většinu ostatních dárců, přivedla k dárcovství snaha pomáhat lidem.


11.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Nejlepší přednášku na očním festivalu měla lékařka krajské zlínské nemocnice

Jako nejlepší přednášku II. Zlínského očního festivalu vyhodnotili jeho účastníci kazuistiku (zajímavý, ojedinělý případ) „Záhadná mydriáza“ lékařky očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně Marcely Talašové. Prezentovala v ní neobvyklý případ mladého chlapce s otravou rulíkem zlomocným. Mydriáza se projevuje širokými zornicemi.
„S širšími zornicemi a bolestmi hlavy jsme v naší nemocnici hocha hospitalizovali dvakrát. Vždy absolvoval veškerá komplexní vyšetření, která však neukázala, co příznaky vyvolalo. Při druhé hospitalizaci se chlapec dostal do stavu ohrožujícího život a musel být vrtulníkem transportován do Fakultní nemocnice v Olomouci. Tam objasnili příčinu potíží: u chlapce našli rostlinky rulíku zlomocného, který užíval, a to dokonce i při druhé hospitalizaci v KNTB,“ popsala případ Talašová.
Rulík zlomocný může být zneužíván pro své euforické účinky. „Dávkování však nelze přesně určit, protože každá rostlina je jiná. Předávkování pak může způsobit zástavu dýchání a srdce a skončit i smrtí,“ upozornila Talašová.
Druhý ročník Zlínského očního festivalu se uskutečnil 6.3.2009 v aule Univerzity Tomáše Bati a zúčastnilo se ho přes 300 očních lékařů a sester z České republiky. Na festivalu zaznělo 33 přednášek, z toho šest prezentovali lékaři očního oddělení KNTB.


10.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice zajišťuje od března výjezdovou LSPP

Nově od 1. března 2009 zajišťuje výjezdovou lékařskou službu první pomoci (LSPP) vlastními silami Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Občané se na ni mohou obrátit ve všední dny od 17:00 do 22:00 a o sobotách, nedělích a ve svátky od 8:00 do 22:00 hodin. Telefonní číslo na LSPP je 577 554 455.
„Lékař, který má službu, vyjíždí jen k dospělým pacientům. Případný nutný převoz pacienta do nemocnice však zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Způsob zajištění ošetření nemocných je stejný jako v době, kdy LSPP provozovala zdravotnická záchranná služba,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
O převedení LSPP na nemocnice, kterých je zřizovatelem, rozhodl Zlínský kraj.


3.3.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice dnes otevřela novou lůžkovou část rehabilitace

Novou lůžkovou část rehabilitačního oddělení dnes za účasti 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Aleny Gajdůškové a hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka otevřela Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně v 8. etáži 48. budovy (LDN).
Kromě 30 lůžek pro pacienty jsou v etáži dvě pracovny pro individuální rehabilitaci, tělocvična, vyšetřovna, zázemí pro lékaře, zdravotní sestry a další personál. Rekonstrukce trvala přes dva měsíce. Stavební úpravy přišly na jeden milion korun a další 2,3 milionu korun stálo vybavení. Většinu nákladů hradila nemocnice, na vybavení se částečně podíleli sponzoři.
„Vzniklo zcela nové pracoviště, které dosud v naší nemocnici chybělo. Využívat jej budou pacienti s problémy pohybového aparátu, to znamená po velkých ortopedických a neurochirurgických operacích, po těžších úrazech, s neurologickými a dalšími onemocněními,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
Ještě před půl rokem nebylo ve Zlínském kraji ani jedno lůžko akutní lůžkové rehabilitace. „Odpovídající péči o nemocné s těžším pohybovým postižením jsme zajišťovali s obtížemi. Dnes máme v naší nemocnici k dispozici 30 lůžek pro pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje denně několik hodin intenzivní rehabilitace. Péče fyzioterapeutů je koncentrovaná, mohou se pacientům více věnovat. To umožní rychlejší návrat pacientů do běžného života nebo efektivněji kompenzovat jejich zdravotní postižení. Lůžková rehabilitace také přispěje k odlehčení vytížených lůžek například na ortopedii nebo traumatologii,“ sdělil primář rehabilitačního oddělení KNTB Pavol Skalka. Dodal, že první pacienty bude lůžková část jeho oddělení přijímat už v úterý 3. března.
Lůžková část rehabilitace může využívat své zázemí v přízemí budovy, kde jsou ambulance rehabilitačního oddělení včetně vodoléčby, bazénu, velké tělocvičny a dalších prostor a zařízení pro rehabilitaci a ergoterapii.
Pracovny pro individuální rehabilitaci jsou moderně vybaveny pro poskytování plnohodnotné moderní rehabilitační léčby včetně pomůcek pro odlehčení pacienta v závěsu a přístrojů patřících k moderní pohybové terapii. „Tyto přístroje, jako mobilní Motomed, motorová dlaha nebo přenosný kombinovaný elektroléčebný přístroj, je možno použít přímo u lůžka nemocného. Patří dnes ke standardní výbavě moderních pracovišť. Vybavení drobnými pomůckami, zrcadly a polohovacími lehátky umožňuje variabilitu léčby a maximální efekt a zapojení samotného pacienta do léčebného procesu,“ zdůraznil Skalka.
Lůžkovou kapacitu tvoří devět třílůžkových pokojů, jeden nadstandardní jednolůžkový a jeden variabilní dvoulůžkový pokoj. Jsou částečně vybaveny výškově nastavitelnými postelemi a všechny mají sociální zařízení. Vybavení pokojů i sociálních zařízení umožňuje i přijetí a plnou péči o pacienty upoutané na invalidní vozík.
„V budoucnu bude lůžkové rehabilitační oddělení sloužit také k výuce fyzioterapeutů a lékařů různých odborností. Patříme mezi pracoviště akreditované Ministerstvem zdravotnictví ČR pro vzdělávání, což znamená, že můžeme vychovávat a vzdělávat další nové zdravotníky k získání odborné kvalifikace a atestací,“ doplnil Skalka.Přestřižením pásky otevřeli prim. P. Skalka a hejtman St. Mišák lůžkovou část rehabilitačního oddělení.Prostory pro rehabilitaci jsou moderně vybaveny pro poskytování plnohodnotné rehabilitační léčby.


27.02.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Zlínská krajská nemocnice ruší zákaz návštěv

Na základě doporučení hygieniků a snížení výskytu chřipkového onemocnění ruší Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně od soboty 21. února 2009 zákaz návštěv v nemocnici.
Návštěvy vedení krajské nemocnice zakázalo 2. února 2009.


19.02.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Jako první v ČR má zlínská KNTB přístroj k posílení ochablého pánevního svalstva

Nový přístroj Biocon 2000, který neinvazivní metodou regeneruje svalové skupiny ochablého pánevního svalstva, využívá od začátku února k léčbě pacientů urologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně.
Významně se podílí na zlepšení inkontinence (neudržení moči) u žen i mužů a má velký vliv na odstranění sexuálních poruch. Přístroj tohoto druhu má KNTB jako první v ČR.
„Přístroj mohou využívat pacienti bez jakéhokoliv předchozího vyšetření. Sezení doporučujeme dvakrát týdně, trvá 20 minut a maximálního efektu lze docílit osmi až 12 sezeními,“ řekl primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.
Při výkonu sedí běžně oblečený pacient v křesle, do kterého po nastavení pulsují elektromagnetické vlny. Jejich sílu si pacient nastaví sám podle potřeby. Jde tedy o bezkontaktní metodu, bez elektrod, bez ostychu a námahy s dosažením vysokého efektu.
„Výkon zdravotní pojišťovny nehradí, takže pacient zaplatí za jedno sezení 370 korun,“ dodal primář. K výkonu v urologické ambulanci KNTB se mohou zájemci objednat na telefonním čísle 57 755 2858 nebo 724 665 450. Zde získají také podrobnější informace.
Sezení jsou každé úterý a čtvrtek vždy od 7:00 do 9:00 a od 12:00 do 15:00 hodinPři výkonu sedí pacient v křesle, do kterého po nastavení pulsují elektromagnetické vlny.


12.02.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


První pacientka se dnes ve zlínském onkocentru podrobila brachyterapii

První pacientka se dnes v onkologickém centru Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně podrobila ozáření na brachyterapii. Nemocnice získala povolení ke klinickému provozu přístrojového vybavení brachyterapie na začátku ledna tohoto roku. Přístroj prošel všemi fyzikálními testy, pracuje správně a je zárukou kvalitní léčby onkologických pacientů.
„Žena byla ozářena brachyterapeutickým přístrojem Gammamed. S jeho pomocí zavedeme zářič dovnitř těla, například do dutiny. Tam pak přímo do oblasti výskytu zhoubného nádoru aplikujeme přesně definovanou a vypočítanou dávku záření. Přesným zaměřením maximálně šetříme zdravou tkáň,“ vysvětlil metodu primář onkologického centra KNTB Milan Kohoutek.
Upřesnil, že pro jednu aplikaci brachyterapie je třeba lékař - radioterapeut, radiologický fyzik, radiologický asistent a zdravotní sestra. Koncem února nebo začátkem března 2009 předpokládá primář také zahájení klinického provozu lineárního urychlovače.
„Máme připraveny všechny podklady k uskutečnění nezávislého fyzikálního auditu. Na základě jeho výsledku pak začneme s léčbou pacientů,“ dodal.Snímkování pomocí C-ramene (Foto: L. Žůrková)


09.02.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Lékárny KNTB dávají bonus ve výši poplatku za položku na receptu

Bonusové slevy ve výši vybraných regulačních poplatků za recept poskytuje od dnešního dne ve svých dvou lékárnách Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně.
Znamená to, že lidé za každou položku na receptu zaplatí 30 korun, ale lékárny jim stejnou částku ve formě bonusu vrátí. Zda klienti bonus využijí, bude na jejich rozhodnutí.
„Podobným způsobem už postupují mnohé soukromé lékárny, proto jsme se k tomuto kroku rozhodli také v nemocnici. Máme zájem, aby naši pacienti nebyli ekonomicky znevýhodňováni a mohli využívat služeb našich lékáren za podmínek srovnatelných s ostatními,“ zdůvodnil rozhodnutí ředitel KNTB Petr Pšikal.
O možnosti využít nabízený bonus budou pacienti a návštěvníci KNTB informováni formou letáčků rozmístěných jak v nemocničních lékárnách, tak v čekárnách ambulancí včetně lékařské služby první pomoci (LSPP), ve všech zdravotnických odděleních nemocnice i v pokojích lůžkových částí.


05.02.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Možnost úhrady poplatků krajem využily ve zlínské krajské nemocnici desítky lidí

Možnosti úhrady regulačních poplatků Zlínským krajem formou poskytnutí finančního daru využilo dnes do 11:00 hodin v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně 149 pacientů.
„Žádné problémy související s novým způsobem úhrady poplatků jsme nezaznamenali. Podle prvních poznatků však mnozí pacienti místo vyplňování darovací smlouvy třicetikorunový poplatek raději uhradili sami. Předpokládáme, že úhradu formou daru od Zlínského kraje budou využívat zejména lidé, kteří budou v nemocnici hospitalizováni. V tomto případě totiž kraj hradí poplatek 60 korun za den hospitalizace všem osobám do 18 a nad 70 let věku,“ sdělila vedoucí útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.
Někteří dnešní pacienti o nové možnosti úhrady poplatků nevěděli, i když už od minulého týdne jsou ve všech čekárnách ambulancí včetně lékařské služby první pomoci (LSPP), ve všech zdravotnických odděleních nemocnice i v pokojích lůžkových částí vyvěšeno prohlášení Zlínského kraje, které způsob nové úhrady vysvětluje.
„Vytvořili jsme taky vlastní leták s jednoduchým vysvětlením, které poplatky za pacienty hradí kraj a které musí zaplatit sami pacienti. Veškeré informace o novém placení regulačních poplatků od letošního 1. února jsou umístěny také na internetových stránkách nemocnice www.bnzlin.cz v sekci Aktuální informace,“ řekla Hejtmánková.
Zlínský kraj formou poskytnutí finančních darů uhradí všem pacientům třicetikorunový poplatek za návštěvu ambulance, šedesátikorunový za každý den hospitalizace jen osobám do 18 a nad 70 let věku. Dar se nevztahuje na regulační poplatky při návštěvě LSPP, ústavní pohotovostní služby a v lékárnách, v nichž musí lidé nadále platit 30 korun za každou položku na receptu.


02.02.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


První den nové úhrady poplatků v krajské zlínské nemocnici bez problémů

Žádné problémy s novou úhradou regulačních poplatků dnes nezaregistrovala Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Ode dneška totiž některé poplatky za pacienty hradí Zlínský kraj formou poskytnutí finančních darů. Všem pacientům tak uhradí třicetikorunový poplatek za návštěvu ambulance, šedesátikorunový za každý den hospitalizace jen osobám do 18 a nad 70 let věku. Každý pacient, který této možnosti využije, musí podepsat darovací smlouvu. Do 14 hodin prvního dne platnosti nového způsobu úhrady zatím nikdo dar nečerpal.
„Je neděle, takže každý, kdo dnes potřeboval ošetření, musel navštívit lékařskou službu první pomoci (LSPP) nebo ústavní pohotovostní službu. Tu kraj nehradí a pacient musel zaplatit jako jindy 90 korun. V případě hospitalizace zase platí, že první a poslední den pobytu v nemocnici se počítá jako jeden den, takže dnes by žádný propuštěný pacient dar nečerpal. Více zkušeností s využitím nového způsobu úhrady poplatků formou daru od kraje budeme mít až v pondělí,“ sdělila vedoucí útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.
O úhradě některých poplatků formou daru od Zlínského kraje jsou podle ní všichni pacienti nemocnice informováni. „Už v minulých dnech jsme ve všech čekárnách ambulancí včetně LSPP, ve všech zdravotnických odděleních nemocnice i v pokojích lůžkových částí umístili prohlášení Zlínského kraje, které vysvětluje způsob nové úhrady. Každý pacient a návštěvník nemocnice má možnost se s textem seznámit,“ zdůraznila Hejtmánková. Dodala, že s novou metodikou hrazení regulačních poplatků byli podrobně seznámeni a proškoleni také všichni zdravotniční pracovníci nemocnice.


01.02.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Od pondělí 2.února budou ve zlínské krajské nemocnici zakázány návštěvy

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace chřipkového onemocnění budou od pondělí 2. února 2009 v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. ve Zlíně zakázány návštěvy.
Zákaz platí až do odvolání.
O znovu povolených návštěvách bude nemocnice občany včas informovat.


30.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


AKTUÁLNÍ INFORMACE k osobám zraněným při pádu stromu ve Zlíně

Jeden ze dvou chlapců vážně zraněných při pádu stromu v centru Zlína byl dnes v poledních hodinách po domluvě s dětskou resuscitační klinikou Fakultní nemocnice Brno transportován vrtulníkem na její pracoviště. K přeložení lékaři přistoupili s ohledem na hochův vážný zdravotní stav a možný vývoj dalších komplikací.
Jednu ze dvou dalších osob hospitalizovaných v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) kvůli zranění padajícím stromem dnes lékaři již propustili domů.
Bezprostředně po čtvrtečním pádu stromu přijali lékaři KNTB k ošetření celkem sedm osob a tři z nich ještě týž den propustili domů. Dalšího pacienta propustili dnes. V péči lékařů tak zůstává již jen jedna pacientka, která se v noci ze čtvrtku na pátek podrobila operaci a její stav je stabilizovaný. Druhý těžce zraněný chlapec, bohužel, dnes nad ránem na následky svých zranění zemřel.


23.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


SDĚLENÍ ke stavu osob zraněných při pádu stromu ve Zlíně

Jeden z chlapců, bohužel, dnes nad ránem zemřel na následky těžkých poranění. Stav druhého hocha je v tuto chvíli stabilizován. Vývoj jeho zdravotního stavu je však stále nejasný. Jeho zranění jsou velmi vážná.
Další z přijatých pacientů podstoupil ještě v noci ze čtvrtku na pátek operační zákrok. Stav všech přijatých k léčbě do KNTB je v současnosti stabilizovaný.
Bezprostředně po čtvrtečním neštěstí ošetřili lékaři KNTB sedm osob poraněných při pádu stromu v centru Zlína. Tři z nich po ošetření pustili domů. Čtyři pacienti, z nich dva školáci, zůstali s vážnými a těžkými úrazy hospitalizováni v nemocnici.


23.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


PROHLÁŠENÍ ke stavu osob zraněných při pádu stromu ve Zlíně

Lékaři Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně dnes v odpoledních hodinách ošetřili sedm osob, které utrpěly zranění při pádu stromu v centru Zlína.
„Tři lidé byli po ošetření propuštěni. Dva pacienti jsou hospitalizováni na standardních odděleních nemocnice s vážnými úrazy, avšak v tuto chvíli nejsou v ohrožení života. Dva další pacienti utrpěli těžká vícečetná poranění. Jeden z nich se podrobil operaci a jeho stav lze označit jako kritický,“ sdělil ředitel KNTB Petr Pšikal.
Stav všech hospitalizovaných pacientů lékaři KNTB stále sledují.


22.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ve zlínské krajské nemocnici je nová lékárna pro výdej léků

Novou lékárnu, která je detašovaným pracovištěm hlavní nemocniční lékárny, otevřela dnes v přízemí budovy svého ředitelství Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně.
Pacienti si zde mohou vyzvednout léky na recept, koupit léky, potravní doplňky a běžný zdravotnický sortiment jako jsou například obvazy, náplasti nebo některé hygienické potřeby.
„Vybudováním nové lékárny ve východní části nemocnice zlepšíme rozložení lékárenské péče v jejím areálu. Jistě bude přínosem pro obyvatele Bartošovy čtvrti. Předpokládáme, že ji budou využívat také pacienti, kteří chodí k ošetření do úrazových a urologických ambulancí nebo interny a dalších oddělení. Budou sem mít pro léky blíž než do lékárny u hlavního vjezdu do nemocnice. Hned u nové lékárny je velké parkoviště a několik desítek metrů od ní zastávka MHD, což jsou výhody jak pro řidiče, tak pro občany odkázané na městskou dopravu,“ řekl ředitel KNTB Petr Pšikal.
V první fázi je pro novou lékárnu objednáno 400 druhů léčivých přípravků a jejich počet se postupně dostane až na 1000.
„Pokud jde o připravované léky, naředíme zde antibiotické sirupy. Léčiva vyžadující přípravu si u nás mohou pacienti vyzvednout do 24 hodin,“ sdělila zástupkyně vedoucí hlavní lékárny KNTB Dagmar Repíková, která bude mít v počátečním provozu novou lékárnu na starosti.
Kromě ní zde pracuje další lékárník, jeden farmaceutický asistent a jedna sanitářka. Personálně je nové pracoviště obsazeno zaměstnanci hlavní nemocniční lékárny.
Nová lékárna má plochu 104 metrů čtverečních. Na nich je umístěna čekárna a výdej léčiv pro pacienty. Výdejní místa s nezbytnými počítači jsou dvě, takže by se zde neměly tvořit fronty. Dále je zde přípravna, umývárna, sklad, místnost pro příjem zboží a zázemí pro zaměstnance. Všechny místnosti odpovídají požadavku na lékárnu základního typu.
Právě otevřená lékárna vznikla v prostorách, kde byla dříve umístěna pokladna, poštovní oddělení a navazující místnosti. Náklady na vybudování nové lékárny dosáhly zhruba 1,2 milionu korun a hradí je Zlínský kraj.

Otevírací doba je v pondělí až pátek od 7:30 do 16:00 hodin, telefonický kontakt 57 755 2545 nebo 2521
Mimo tuto dobu si lidé budou moci léky vyzvedávat v hlavní lékárně KNTB.
Ta je otevřena v pondělí až pátek od 7:00 do 17:00 a v době od 17:00 do 22:00 je zde pohotovostní služba.
V soboty, neděle a svátky je hlavní lékárna v provozu od 8:00 do 20:00 hodin.


08.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Oční ambulance diabetické poradny je přestěhována do očního oddělení

Od letošního 5. ledna je oční ambulance diabetické poradny v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně přestěhována do prostor očního oddělení.
Změna zlepší ophtalmologickou péči o pacienty s diabetem. Dosud docházeli do ambulance umístěné v interní klinice nemocnice, kde jim zdravotníci mohli poskytovat péči jen dle možností vybavení ambulance, například velmi orientačně posoudit přední segment nebo vyšetřit oční pozadí ophtalmoskopem.
„Přesunem do našeho oddělení můžeme péči o pacienty rozšířit o další škálu vyšetření. Jedná se například o vyšetření vidění do dálky i do blízka a podrobné vyšetření očního pozadí s použitím moderních zobrazovacích metod.
Dále je možno ošetřit sítnici laserem, eventuelně můžeme předepsat i brýle,“ vysvětlila výhody přemístění ambulance primářka očního oddělení Ladislava Machová.
Pacient s diabetem by se tak podle ní podrobil komplexnímu očnímu vyšetření, a to ve stanovené ordinační době:
pondělí, středa a pátek od 8:30 do 12:30 hodin.
Oční ambulance diabetické poradny v současnosti eviduje denně 10 - 15 pacientů.


07.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


S prvním sněhem ošetřovali lékaři úrazovky více úrazů, přibylo zlomenin páteře

První letošní sníh znamenal pro lékaře traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně zvýšený počet ošetřených pacientů, kteří si způsobili zranění pádem na kluzkém terénu. Přes víkend skončilo v péči zdravotníků 116 lidí a u mnohých z nich byla na vině právě první sněhová nadílka.
„Úrazů bylo sice více, ale naštěstí se nejednalo o žádná vážná poranění. Ošetřovali jsme hlavně zlomeniny horních končetin. Přibylo zlomenin páteře, kterých bylo o víkendu sedm a tito pacienti zůstali samozřejmě hospitalizování v nemocnici,“ řekl primář traumatologického oddělení KNTB Marcel Guřan.
V sobotu lékaři ošetřili 62 lidí a častými zraněními byla zlomená zápěstí. U starších osob převládaly zlomené krčky, ale tato poranění si senioři způsobili hlavně pádem doma. V neděli skončilo v ambulancích úrazovky 54 lidí, mezi nimi například ti, kteří si poranili koleno při lyžování. Dnes, tedy v pondělí, do 13. hodiny nemuseli lékaři ošetřovat zatím žádnou zlomeninu v souvislosti s náledím nebo zimními sporty.Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny horních končetin.


05.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(foto: hav)


První dítě Zlínského kraje a Zlína přivítal ve zlínské porodnici hejtman a primátorka

Prvním letošním miminkem Zlínského kraje je Zuzanka, která se narodila mamince Zdeňce Motalíkové 1. ledna v 00:28 hodin v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Holčička vážila 3210 gramů a měřila 49 centimetrů. Doma v Oznici u Valašského Meziříčí se na ni těší tatínek a pětiletý bráška Vojtíšek s tříletou sestřičkou Míšou. Dnes přišel Zuzanku přivítat hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a přinesl jí hračky a mamince předal kytici a 10 tisíc korun.
„Přeji vám oběma zdraví, štěstí a hodně radosti v životě, ať je kolem vás hodně lásky, tolerance a aby vám bylo vždycky milo,“ řekl hejtman.
Zuzanka je zároveň prvním dítětem, které se letos narodilo v porodnici KNTB. Dostalo se jí proto také přivítání ředitelem KNTB Petrem Pšikalem, který jí přinesl hnědého plyšového medvídka a mamince Zdeňce předal 3000 korun a kytici.
Zdeňka Motalíková prozradila, že termín narození Zuzanky byl 29. prosince. „Vůbec by mě nenapadlo, že se narodí 1. ledna a ještě bude prvním miminem roku v kraji. To mě samozřejmě příjemně překvapilo. Zuzanka je moje třetí dítě, porod byl proti předchozím dvěma velmi rychlý a moc dobře se o mě tady starali. Věděla jsem, že budu mít profesionální přístup lékařů a sester, proto jsem si vybrala zlínskou porodnici,“ sdělila a hned Zuzanku s úsměvem pochválila: „Je klidná po tatínkovi.“

Prvním letošním dítětem Zlína je také děvčátko. V KNTB se narodilo Veronice Jurčové ze Štípy 1. ledna v 01:08 hodin a od svých rodičů dostalo jméno Štěpánka. Po narození vážila 2600 gramů a měřila 47 centimetrů. První slečnu města dnes v porodnici přivítala primátorka Zlína Irena Ondrová a obdarovala ji plyšovým medvědem a knížkou pohádek. Mamince přinesla květiny a 5000 korun.
„Mám velkou radost, že první dítě Zlína je holka a ještě větší, že má jméno Štěpánka.Tak se totiž jmenovala moje babička, kterou jsem měla moc ráda. Byla hodný člověk a doufám, že i Štěpánka bude tak hodná,“ řekla dojatá primátorka.
Maminka Veronika byla datumem narození svého prvního dítěte překvapená. „Termín porodu jsem měla až 21. ledna. Spíš jsme chtěli kluka, protože z obou stran rodiny je to samá neteř a sestřenice. Ale teď si neumím představit, že by tu nebyla právě Štěpánka,“ svěřila se šťastná maminka.


Celkem se 1. ledna 2009 ve zlínské porodnici narodilo 12 dětí.


ROK    Počet porodů      Počet dětí      z toho chlapců      z toho děvčat
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
2008      2866                 2956                1522                   1434
2007      2650                 2741                1424                   1317
2006      2595                 2682                1347                   1335
-----------------------------------------------------------------------------------------------------Zuzanka Motalíková se narodila jako první dítě Zlínského kraje.Hejtman Stanislav Mišák předává dárky Zuzančině mamince.S gratulací a dárky pro první miminko narozené v KNTB přišel za Zdeňkou Motalíkovou ředitel nemocnice Petr Pšikal.První slečna Zlína Štěpánka Jurčová s maminkou.Primátorce Ireně Ondrové se Štěpánka moc líbila a ráda si ji pochovala.(Foto: M. Masaříková)


02.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(foto: hav)


Silvestrovská noc v úrazových ambulancích nemocnice: 73 ošetřených pacientů

Silvestrovská služba v traumatologickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně nebyla rozhodně ve znamení klidu. Od sedmi hodin ráno ve středu 31.12.2008 do sedmi hodin ráno ve čtvrtek 1.1.2009 totiž zdravotníci oddělení ošetřili 73 pacientů s čerstvými zraněními.
"Úrazy odpovídaly běžné službě, to znamená, že jsme ošetřovali pohmožděniny, řezné a tržné rány způsobené po pádu. K hospitalizaci jsme přijali jednoho pacienta s otřesem mozku, který si přivodil po pádu z kola," sdělil lékař traumatologie Pavel Kacr.
Kromě zmíněných čerstvých úrazů ošetřovali ve středu lékaři také pacienty se staršími poraněními, kteří sem přišli na kontrolu.


01.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


První miminko narozené v roce 2009 ve zlínské porodnici má jméno Zuzana

První dítě letošního roku narozené v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně na sebe nenechalo dlouho čekat. Je jím holčička Zuzana, která se narodila 28 minut po půlnoci mamince Zdeňce Motalíkové z Oznice u Valašského Meziříčí. Děvčátko po porodu vážilo 3210 gramů a měřilo 49 centimetrů. Doma už má bratříčka a sestřičku.
Posledním miminkem roku 2008 byl chlapec Alex, který se narodil ve 22:10 hodin mamince Lindě Otrusinové ze Zlína. Vážil 3220 gramů a měřil 52 centimetry.
Celkem se 31. prosince loňského roku v porodnici KNTB narodilo 11 dětí, z nich tři císařským řezem, takže zdravotníci měli plné ruce práce.


01.01.2009
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn