Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Archiv tiskových zpráv 2008

31.12.2008


Ve zlínské porodnici se na Štědrý den narodilo osm dětí.

Osm dětí, z nich tři kluci a pět děvčátek, se narodilo na Štědrý den v porodnici Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Miminka přišla na svět při osmi porodech. Prvním novorozencem byl Stanislav, který se narodil v 03:57hodin. Postupně ho následovali další: Ondřej, Anastázie, Jan, Alena, Šárka, Barbora a Adriana.
„Císařským řezem přišly na svět tři děti. Kromě porodů jsme řešili také gynekologické zákroky, takže Štědrý den byl pro zdravotníky pracovní jako každý jiný,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Zdeněk Adamík.
Své první dítě, dceru Barborku, přivedla na svět na Štědrý den Marcela Potužníková ze Zlína-Malenovic. „To, že se narodila rovnou pod vánoční stromeček, je náhoda. Termín porodu jsem měla dřív. Je ale úplně jedno, kdy přišla na svět, jsem moc ráda, že ji mám,“ prozradila třicetiletá maminka.
Pětatřicetileté Ivetě Braborcové z Rakové se na Štědrý den narodila také holčička. Dostala jméno Anastázie a po porodu měřila 50 centimetrů a vážila 3480 gramů. „Porod na Štědrý den byl nečekaný, termín jsem měla až 1. ledna 2009. Ale máme všichni pěkný dárek pod stromeček,“ řekla šťastná maminka. Tatínek Tomáš byl u porodu a doma na nový přírůstek čeká ještě dvouletá Karolínka.
Ke štědrovečerní večeři patří ve většině rodin ryba, takže ani letos se někteří lidé nevyhnuli problému s rybí kostí v krku. „Ve večerních hodinách jsme ji odstraňovali u pěti dospělých. Zajímavým případem bylo podezření rybí kosti v krku u jednoročního dítěte, ale nakonec se neprokázalo,“ sdělil lékař otorhino-laryngologického oddělení (ORL) KNTB Břetislav Sklenář.
Práci měli na Štědrý den také lékaři traumatologického oddělení, kteří ošetřili 35 pacientů. „Jednalo se hlavně o řezné rány na rukou, pohmožděniny po pádech a měli jsme tu i tři lidi s popáleninami. Po půlnoci ze středy na čtvrtek jsme pak ošetřili několik opilých lidí s rozbitými hlavami,“ informoval lékař traumatologie Michal Lisý.
Desítky lidí ošetřili zdravotníci také v interní klinice KNTB. „Zhruba 20 jsme jich přijali k hospitalizaci, z toho tři s infarktem. Další leží v nemocnici například se zápalem plic nebo virózami,“ uvedl lékař interny Aleš Tkadlec.


25.12.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Vánoční nadílka pro dětské oddělení nemocnice: hračky a kočárky.

Vánoční nadílku v podobě spousty hraček, dvou sportovních a tří hlubokých kočárků dostalo dětské oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Lego, panenky, puzzle, autíčka, plyšová zvířátka a další hračky za zhruba pět tisíc korun dnes přivezli zástupci zlínské firmy AVEX Computer Systems a kočárky v hodnotě téměř 40.000 před pár dny darovala firma Group Fashion ze Zlína.
„Nadělovat dárky jsme se rozhodli letos poprvé a vybrali jsme si malé pacienty krajské nemocnice. Po dohodě s lékaři a sestřičkami jsme se snažili nakoupit hračky, které mají děti nejraději. Je to také odměna za novoroční ‚péefka‘, která jsme mohli díky hospitalizovaným dětem nechat vyrobit. Malí pacienti nám totiž namalovali obrázky, které jsme na novoročenky použili,“ sdělil jednatel firmy AVEX Martin Koutný.
„Hraček není nikdy dost a pro nemocné děti jsou moc důležité. S panenkou nebo autíčkem či plyšákem v ruce snadněji zapomínají na svoje trápení. Velice rádi jsme za darované puzzle z materiálu, který lze snadno dezinfikovat. Větší děti z něj mohou složit kobereček, na kterém si pak rády hrají batolata,“ komentovala vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.
Spolupráci s dětským oddělením zahájil před nadcházejícími Vánocemi také zlínský výrobce kočárků. „Delší dobu spolupracujeme s dětským centrem Burešov a napadlo nás, že bychom mohli něco udělat i pro nemocnici ve Zlíně. Předvánoční čas se k tomu velice hodil a naším prvním dárkem byly kočárky. Rádi bychom s dětským oddělením KNTB spolupracovali i dál,“ řekl Michal Košař ze společnosti Group Fashion.
Kočárky jsou podle Pilušové pro nejmenší dětské pacienty hodně důležité. „S malými hospitalizovanými dětmi tu bývají i jejich maminky nebo jiní příbuzní. Když to zdravotní stav dítěte dovolí, je dobré vzít je ven na procházku. V nových pohodlných kočárcích se jim bude určitě líbit,“ dodala.


19.12.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Malé pacienty v krajské nemocnici přišli rozveselit klauni.

Veselé dopoledne dnes zažili pacienti dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Přijeli je totiž pobavit zdravotní klauni - vrchní sestra Sádra a doktorka René Rentgenová. Obě kromě dobré nálady nemocným dětem naordinovaly také propouštěcí prášek, který prý zaručeně funguje a děti půjdou z nemocnice brzy domů.
„Jejich vystoupení bylo fakt dobré a pobavilo mě,“ řekl dvanáctiletý Lukáš z Brumova-Bylnice. O dva roky starší Bohuslav ze Zlína Malenovic jeho slova potvrdil a dodal: „Nejvíc se mi líbilo, jak si podávaly papuč a říkaly, že je to bažant,“ zasmál se.
Zdravotní klauni jezdí do dětského oddělení KNTB už několik let. V posledním půlroce zde nemocně děti navštěvují každou první středu v měsíci. „Dnes je to výjimečně v polovině měsíce, ale od nového roku už zase budeme dodržovat první středy,“ sdělila sestra Sádra.
Prozradila, že radost do 38 nemocnic v ČR nosí 40 zdravotních klaunů a ročně potěší zhruba 30 tisíc malých pacientů. „Vystoupení klaunů samozřejmě vítáme, protože nemocné děti se díky nim aspoň na chvíli odreagují a trochu zapomenou na svoje bolístky,“ komentovala návštěvy klaunů vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.


17.12.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


K odběru krve přišlo dnes do krajské nemocnice přes 70 dárců.

V transfúzním oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně měli dnes zdravotníci plno práce. V době od šesti hodin ráno do pravého poledne sem přišlo k odběrům krve 71 dárců. Většina se tak připojila k akci Daruj krev s Českým rozhlasem, do které je transfúzní oddělení nemocnice už několik let zapojeno.
„Dnešní účast byla skutečně vysoká. Pěti dárcům jsme krev odebrat nemohli, protože to neumožňoval jejich zdravotní stav. K odběru šlo nakonec 66 dárců, z nich pět darovalo krev poprvé. Všem, kteří přišli, aby pomohli neznámým lidem, kteří budou krev potřebovat, moc děkujeme. A všem, kteří k nám chodí k odběrům, přejeme klidné Vánoce a pevné zdraví v novém roce. Věříme, že nám zachovají přízeň a budeme se s nimi při odběrech dál potkávat,“ sdělila primářka transfúzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
Rekordmanem mezi dnešními dárci byl Pavel Ševčík ze Zlína-Malenovic, který se dostavil k 97. odběru. „Poprvé jsem krev daroval ve dvaceti letech jako student vysoké školy. Paní doktorka Újezdská nás ve škole lákala k odběrům. Mnozí jsme jí chtěli vyjít vstříc, ale zároveň musím přiznat, že jako kluci jsme to brali také jako možnost ‚ulít se‘ ze školy,“ řekl osmačtyřicetiletý dárce. Prozradil, že jeho otec získal za dárcovství krve Zlatou Jánského plaketu. „Dokud mi to zdravotní stav dovolí, tak budu krev dávat,“ dodal.
Dnes 28. odběr podstoupil Jiří Unzeitig z Brumova-Bylnice. S dárcovstvím začala na vojně a zhruba každý rok chodil s kolegy krev darovat. „Asi šest let jsme stejná parta, která chodí k odběrům. Noví se hledají těžko. Ve své profesi kuchaře-číšníka jsem s lidmi hodně debatoval o dárcovství, ale získat pro dobrou věc se mi jich podařilo asi jen pět. Ale pravidelní dárci se z nich nestali,“ řekl šestapadesátiletý dárce.
Akce Daruj krev s Českým rozhlasem se uskutečnila letos počtvrté. Celkem se jí zúčastnilo 265 dárců a z nich krev zdravotníci odebrali 238.


10.12.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


O všem, co v současnosti poskytuje, informovalo oční oddělení KNTB lékaře z kraje.

Přes 60 lékařů z celého Zlínského kraje se zúčastnilo 7. Krajského očního semináře, který ve čtvrtek 4. prosince zorganizovalo oční oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Na programu bylo 11 přednášek, v nichž lékaři nemocnice prezentovali svoji současnou činnost v oblasti oční medicíny. Informovali například o operačních postupech, používání nových implantátů a vyšetřovacích metodách.
„Jedním z nejzajímavějších témat letošního ročníku byla novinka – plastické operace očních víček nejen z estetických, ale i zdravotních důvodů. Jedná se například o operaci vady stočení celé řady řas do oka. Zatímco dříve trvala zhruba 1,5 hodiny a pacient musel být hospitalizován, nová metoda umožňuje asi dvacetiminutový ambulantní zákrok. Novou metodu používáme od letošního léta a operaci podstoupilo kolem 30 pacientů,“ řekla primářka očního oddělení KNTB Ladislava Machová.
Další prezentovanou novinkou byla implantace nitrooční čočky (tzv. torické) při operaci šedého zákalu a v KNTB ji používají od letošního listopadu. Při této operaci lékaři vyrovnávají vadu oka způsobenou přílišným zakřivením rohovky. Výhodou je, že po implantaci této čočky pacient s cylindrickou vadou již nemusí nosit brýle.
„V listopadu jsme také začali se zaváděním nového implantátu při operaci zeleného zákalu. Běžně používáme silikonové implantáty, které však nyní můžeme nahradit modernějším akrylátem. Nový materiál pacienti i lépe snášejí,“ sdělila primářka. Oční oddělení představilo také přístroj na vyšetření rohovky před její transplantací, který má jako jediné ve Zlínském kraji. Přístroj současně slouží k včasnému rozpoznání šedého i zeleného zákalu.
„Naše oddělení poskytuje komplexní oční péči v oblasti diagnostiky i operativy. Ročně například operujeme 2000 šedých zákalů a 120ti pacientům transplantujeme oční rohovku. Jako jediní ve Zlíně a jedno ze dvou pracovišť ve Zlínském kraji operujeme šilhavost u dětí i dospělých. Ročně zákrok podstoupí zhruba 100 pacientů,“ uvedla primářka.
Oční oddělení KNTB je rovněž jedním ze dvou pracovišť v ČR, která používají nastavitelné stehy. „Používáme je právě při operaci šilhání dospělých lidí. Výhodou u této metody je, že druhý den po operaci můžeme postavení očí dodatečně doladit,“ vysvětlila primářka.
Tradice očních seminářů pořádaných zlínskou nemocnicí sahají až do 90. let minulého století. Od doby vzniku Zlínského kraje mají krajský charakter. Na závěr letošního sedmého krajského semináře jeho organizátoři popřáli zakladateli očního oddělení v KNTB docentu Karlu Kuběnovi k jeho významnému životnímu jubileu.


4.12.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: R. Jemelka)


Desítky lidí se přišly podívat, jak je v krajské nemocnici postaráno o nemocné seniory.

Zjistit, jaká je péče o nemocné seniory a dlouhodobě nemocné pacienty, prohlédnout si lůžkovou část nebo se informovat o různých pomůckách pro málo pohyblivé občany přišly dnes do Gerontologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně desítky lidí. Využily tak Dne otevřených dveří, který pro ně zaměstnanci Gerontologického centra připravili. Své dveře otevřeli veřejnosti poprvé od roku 1989, kdy začala v KNTB fungovat tehdejší Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).
„Chtěli jsme občany seznámit s problematikou péče o naše pacienty. Lidé naše oddělení znají spíše pod starým názvem LDN. Gerontologické centrum však kromě péče o dlouhodobě nemocné zahrnuje také následnou péči s rehabilitací a akutní geriatrickou péči pro pacienty, které přijímáme přímo z terénu. To znamená ty, které sem pošlou obvodní lékaři nebo k nám přijdou z domovů důchodců a podobně a jsou starší 65 let. Patří sem také pacienti, které přijímáme do lůžkové části prostřednictvím interní ambulance,“ řekl primář Gerontologického centra Milan Forejtar.
Mezi návštěvníky byl i starší manželský pár ze Zlína.
„Už jsme staří a může nás potkat totéž, co zdejší pacienty, že se tady ocitneme taky. Proto jsme se přišli podívat, jak to tu funguje. Líbí se mi zdejší prostředí a jak je o nemocné postaráno. Zaujalo mě také množství různých pomůcek pro méně soběstačné lidi. Manžel má 80 let, chodí o holi, má nemocné srdíčko…nikdy nevíte, kdy se v nemocnici ocitnete,“ sdělila čtyřiasedmdesátiletá žena.
Důvodem prohlídky Gerontologického centra pro Martu Sedláčkovou ze Zlína byla péče o maminku.
„Má 86 let, starám se o ni a přišla jsem se hlavně podívat, jaké rehabilitační pomůcky jsou pro staré lidi vhodné,“ řekla.
Samotní pacienti nebo jejich příbuzní hodnotí péči zdravotnického personálu velmi dobře.
„Mám tady 85letou nemohoucí babičku, už si skoro nic nepamatuje, nechodí, sestřičky ji musí krmit. Péče o ni je vynikající jak od sestřiček, tak lékařů. Víc bychom si ani nemohli přát,“ pochválila personál pacientčina vnučka.
Osmačtyřicetiletá Jaroslava Hansliánová je hospitalizována v 16. pavilonu Gerontologického centra od 18. června.
„S péčí jsem nesmírně spokojená. Narodila jsem se s vrozenou lomivostí kostí, mám za sebou asi 70 zlomenin a ležela jsem v mnoha nemocnicích. Můžu proto srovnávat. A zdejší péče je srovnatelná třeba s neurochirurgickým oddělením v Brně nebo ortopedickým oddělením v Havlíčkově Brodě, která jsou na velmi dobré úrovni,“ uvedla.
„Chvála nás samozřejmě těší, protože péče o seniory je pro personál značně náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Ve všech kategoriích nám zaměstnanci chybějí, ale s tím se potýkají všechna podobná zařízení v republice. A populace seniorů roste. Zatímco nyní připadají tři pracující na jednoho důchodce, v roce 2050 se předpokládá pouze jeden pracující,“ poznamenal primář Forejtar. Medicínským trendem proto podle něho bude geriatrizace medicíny ve všech oborech.


26.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Komfortnější vyšetření poskytne onkologickým pacientům KNTB barevné osvětlení.

Pracoviště s CT simulátorem v Onkologickém centru (OC) Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně je od konce listopadu jako jediné v České republice vybaveno dynamickým osvětlením AmbiScene, jež nemocnici darovala firma Philips. Díky technologii 22 speciálních LED svítidel napájených třemi speciálními zdroji lze v místnosti nastavit barvu, kontrast, frekvenci a intenzitu osvětlení.
Pro onkologicky nemocné pacienty se tak zvýší komfort při vyšetření. Pacient si může sám určit, zda chce mít místnost laděnou do pastelové barvy žluté, modré, zelené, oranžové nebo jiné.
„CT simulátor slouží pro zaměření ozařovaných objemů. Pacient musí někdy 30 až 40 minut ležet v určité poloze zcela
bez pohybu a přímé běžné osvětlení pro něho bývá často nepříjemné. Barevné osvětlení mu má dobu vyšetření zpříjemnit
a zároveň ho zklidnit. Pro každé ozáření musíme zajistit stejnou polohu pacienta. Když bude klidnější, lépe provedeme simulaci,“ řekl primář onkologického centra KNTB Milan Kohoutek.
„Světlo vyvolává pozitivní emoce a odvádí pacienta od zátěžového vyšetření. Testy prokázaly, že tato technologie
snižuje četnost vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci a šetří tak nemocnicím také náklady,“ sdělil manažer
dodavatelské firmy >Vít Hrabánek.
Primář Kohoutek připomněl, že nová technologie pro radioterapii v OC prochází fyzikálním provozem, tedy bez pacientů. V klinickém provozu bude asi ve druhé polovině ledna 2009.
„Fyzikální provoz je pod dozorem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který po zajištění všech přejímacích zkoušek vyžaduje nezávislý audit. Ten nyní probíhá na přístroji pro brachyterapii, pomocí kterého jsou zaváděny zářiče přímo do pacienta. Zde by měl být první pacient ozářen před vánočními svátky,“ upřesnil primář.
Doplnil, že audit na lineární urychlovač by měl být hotov počátkem ledna příštího roku a do klinického provozu bude urychlovač spuštěn ve druhé polovině ledna 2009.
Moderně vybavené komplexní Onkologické centrum v KNTB bylo slavnostně otevřeno letos 1. října. Jeho výstavba začala
loni v polovině září. Celkové investice do jeho stavby a technologie dosáhly 320 milionů korun.
Stavbu financoval Zlínský kraj a přístrojové vybavení sama nemocnice.


26.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V krajské nemocnici se uskuteční prodejní výstava výrobků chráněné dílny ERGO.

Již tradičně v předvánočním čase pořádá rehabilitační oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně prodejní výstavu svíček a keramiky – výrobků chráněné dílny ERGO Lazy Zlín. Uskuteční se v úterý 25. listopadu od 10:00 do 13:00 hodin ve výukovém sále v suterénu budovy Léčebny dlouhodobě nemocných.
„Koupit vánoční dárek si k nám mohou přijít nejen pacienti a zaměstnanci nemocnice, ale také veřejnost. Podpoří tím hendikepované občany, kteří umějí vyrábět skutečně krásné věci,“ řekla vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení KNTB Marcela Piknová.
Výstavy chráněných dílen ERGO Lazy Zlín pořádá rehabilitační oddělení KNTB vždy dvakrát ročně, před Velikonocemi a před Vánocemi. O nabízené předměty je pokaždé velký zájem. Výtěžek z prodeje používá ERGO k dalšímu chodu svého zařízení.


24.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Gerontologické centrum zlínské krajské nemocnice zve na Den otevřených dveří.

Den otevřených dveří pořádá ve středu 26. listopadu 2008 Gerontologické centrum Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Uskuteční se v budově č. 48 (Léčebna dlouhodobě nemocných - LDN) v době od 9:00 do 16:00 hodin.u>
Úvodní prezentace, na níž se návštěvníci dozvědí mnoho informací o Gerontologickém centru, začne v 9:00, v 11:00 a ve 13:00 hodin. Akce je určena široké veřejnosti a zástupcům veřejných institucí pro seniory.
„Své dveře otevřeme veřejnosti poprvé. Chceme občany seznámit s problematikou péče o seniory a dlouhodobě nemocné pacienty a s chodem jednotlivých oddělení. K prohlídce budou otevřena všechna pracoviště. Těšíme se na hojnou účast,“ řekl primář Gerontologického centra Milan Forejtar.
Všechny zájemce přivítá šálkem teplého čaje společnost Teekanne, která je hlavním partnerem akce. Akci podpořila také Pekárna Veka a firma Schering-Plough.
LDN je v krajské nemocnici v provozu od roku 1989. V současnosti má 94 lůžek pro pacienty, kteří sem jsou přemísťováni z jiných zdravotnických oddělení KNTB. Dalších 33 lůžek slouží akutní geriatrii. To znamená, že na ně jsou přijímáni pacienti v akutním stavu přímo z terénu nebo bezprostředně po vyšetření v interní klinice.


21.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Seniorky z Šanova přivezly miminkům v krajské nemocnici pletené čepičky a ponožky.

Šedesát pletených čepiček a 65 párů pletených ponožek přivezly dnes pro miminka v novorozeneckém oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně seniorky z Šanova u Slavičína. Vlastnoručně pletené dárky sem vozí už druhý rok a dnešní návštěva byla v pořadí už čtvrtá.
„Chceme tak pomoci novorozeneckému oddělení a udělat radost i maminkám. Scházíme se v našem Klubu seniorek, abychom si povykládaly, ale přitom chceme také něco užitečného dělat. Tak třeba pleteme ponožky a čepičky pro miminka,“ řekla jednatelka klubu Jarmila Krejčí a dodala: „Naše výrobky vozíme jen do zlínské krajské nemocnice, i když zájem o ně je například i v Brně. Rozhodly jsme se však pomáhat v našem regionu.“
K pletení používají ženy svůj materiál, ale starosta Šanova prý slíbil, že jim k výrobě dětských čepiček a ponožek obec materiál poskytne. „Způsob naší pomoci je nejen podle něho chloubou obce,“ sdělila zkušená pletařka Anna Antošová. Prozradila, že jeden pár ponožek plete asi 1,5 hodiny a čepičku kolem dvou hodin.
„Samozřejmě jsme moc rádi a vděční všem ženám, které pro naše novorozence pletené výrobky připravují. Je to krásná služba a pomoc pro miminka a výrobky se moc líbí i maminkám. Ptají se nás, odkud tak pěkné věci máme a kdo měl trpělivost je vyrobit,“ uvedla vrchní sestra novorozeneckého oddělení KNTB Naděžda Kučíková.
Pro novorozence jsou podle ní výrobky velice potřebné, protože musejí mít hlavičku a nožičky v teple. Dříve čepičky a ponožky v rámci možností pletl šikovný personál z oddělení. „Bylo to hlavně o čase, který nám už dva roky šetří ženy z Šanova. Jednou za půl roku dostaneme nové výrobky a můžeme vytřídit staré. Ponožky většinou barevně ladí s čepičkami, barvy jsou vybrané pro holčičky a kluky a je opravdu příjemné se pak na vyparáděná miminka dívat,“ dodala Kučíková.
Klub seniorek ze Šanova má 15 členek a kromě pletení se věnují například pečení perníčků, koláčků nebo frgálů na akce pořádané obcí.


19.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Už rok vyšetřují v KNTB vývojové vady plodu metodou OSCAR, prošlo jí 1649 žen.

Už rok nabízí Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně těhotným ženám metodu vyšetření chromozomálních a vývojových vad plodu v prvém trimestru těhotenství metodou OSCAR (one stop clinic). Jde o screeningové ultrazvukové vyšetření v kombinaci s vyšetřením krve matky a zaměřuje se na Downův syndrom, Edwardův, Pataův syndrom a jiné vývojové vady plodu. Od začátku října loňského roku dosud zdravotníci v Centru prenatální diagnostiky v gynekologicko-porodnickém oddělení KNTB uskutečnili 1649 vyšetření.
„Zájem o metodu mezi těhotnými ženami roste. Chodí k nám nejen ženy z celého Zlínského kraje, ale také například z Prahy nebo Brna. Důležitá je pro nás úspěšnost, která dosahuje 97 procent. Falešná pozitivita se objevila jen u tří procent vyšetření, to znamená, že v těchto případech bylo riziko chromozomální vady vysoké a přistoupili jsme ještě k vyšetření invazivnímu. Vzhledem k tomu, že v České republice je průměrná falešná pozitivita 19 procent, jsou naše výsledky skutečně velmi dobré,“ řekla genetička Ishraq Dhaifalah, vedoucí Centra prenatální diagnostiky v KNTB.
Invazivní vyšetření spočívá v odběru choriových klků nebo plodové vody v lokální anestezii pacientky. Pokud se prokáže vývojová vada plodu, lékař hned řeší problém s rodiči. „Na nich je po konzultaci s námi definitivní rozhodnutí o dalším postupu,“ uvedla Dhaifalah.
Už páté dítě čeká dvaačtyřicetiletá Jana Antonová z Napajedel. „Nejen kvůli svému věku jsem byla na vyšetření OSCAR. Jedno z mých dětí bylo postižené a zemřelo v pěti letech. Měla jsem hrozný strach, aby nebylo miminko postižené. Výsledky dopadly dobře,“ svěřila se. Na lékaře a sestřičky v centru nedá dopustit. „Nejde ani popsat, jak vzorně se k maminkám chovají. Zodpovědný přístup a pěkné chování – pohladí vás, povzbuzují. To, že budu mít třetí dceru, zdravou Lucinku, je i jejich zásluha,“ řekla a dodala: „Jsem moc šťastná, protože Lucinku jsem se svým druhým manželem moc chtěla. Před třemi lety jsem měla vážný úraz, po kterém jsem částečně ochrnula. Pohybuji se jen s pomocí francouzských holí a jsem hodně závislá na cizí pomoci. O to větší radost mám, že po jedenácti letech budu mít další zdravé dítě,“ prozradila.
„Metodu OSCAR jsem podstoupila vzhledem ke svému věku. Chtěla jsem mít jistotu, že bude vše v pořádku. Doma jsme měli už dvě velké děti a teď čekali dvojčata. Obyčejný ultrazvuk naznačoval u jednoho miminka určité riziko. Šla jsem proto na vyšetření k paní doktorce Dhaifalah. Výsledky dopadly dobře a paní doktorka mi všechno perfektně vysvětlila, takže jsem mohla být v těhotenství klidná,“ řekla pětatřicetiletá Kamila Ježková z Vlčnova, která má teď doma už zdravá sedmiměsíční dvojčata.
Spokojená s vyšetřením byla také devětadvacetiletá nastávající maminka ze Zlína. „K vyšetření mě přinutily okolnosti, protože v rodině se už postižené dítě vyskytlo. Chtěla jsem, aby se na případný problém přišlo včas. Hlavně abych pak byla v klidu a mohla si těhotenství užívat. Byla jsem na screeningovém ultrazvuku a současně mi odebrali krev k testu. Při vyšetření byli všichni velmi příjemní a paní doktorka mi všechno pěkně vysvětlila,“ sdělila.
Kromě I. trimestrálního screeningu (OSCAR) mezi 11. a 14. týdnem těhotenství a miniinvazivní diagnostiky nabízí Centrum prenatální diagnostiky v KNTB kontrolní ultrazvukové vyšetření ve 20. – 22. týdnu a v 30. – 32. týdnu těhotenství. „V té době je možnost dalšího odhalení vývojových vad plodu,“ vysvětlila Dhaifalah. Podle potřeby zajistí v centru také fetální echokardiografii ( vyšetření srdce plodu) a dopplerometrické vyšetření (vyšetření krevního oběhu plodu).
Metodou OSCAR v KNTB vyšetřuje kromě genetičky Dhaifalah gynekolog Milan Kovalčík. Centrum prenatální diagnostiky v KNTB získalo letos v květnu na základě významné spolupráce s Fetal Medicine Foundation v Londýně statut evropského akreditovaného školícího pracoviště pro problematiku prenatální diagnostiky I. trimestru. Tento statut má v ČR ještě Ústav lékařské genetiky a fetální medicíny FN v Olomouci a Centrum fetální mediciny a ultrazvukové diagnostiky Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LFUK a VFN v Praze.


18.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Evropský antibiotický den - 18.11.2008

Zlatá éra antibiotik skončila, jejich neuvážené podávání dnes škodí.

Přes půlstoletí jsou pro léčbu bakteriálních infekcí používána antibiotika. Prvním byl penicilin, který byl objeven v roce 1928 a do praxe uveden ve 40. letech 20. století. Tento objev byl pro medicínu velmi významný, protože do té doby byly bakteriální infekce nejčastější příčinou úmrtí.
„Po penicilinu se v terapeutické praxi postupně objevily další přípravky – streptomycin, tetracyklin, erytromycin, chloramfenikol a jiné a hovořilo se o zlaté éře antibiotik. Díky antibiotikům se uvažovalo také o vymizení bakteriálních onemocnění jako zdravotnického problému. Ukázalo se však, že neuvážené a nekontrolované podávání antibiotik vedlo k výraznému vzestupu rezistentních bakteriálních kmenů. Dnes tedy naopak hovoříme o černé éře antibiotik,“ řekla primářka oddělení lékařské mikrobiologie Krajské nemocnice T. Bati, a. s. ve Zlíně Nataša Bartoníková.
V České republice představují v posledních letech antibiotika podstatnou část nákladů na léky. „Adekvátní aplikace antibiotik v terénu a v nemocnicích má z hlediska omezování vzniku a šíření bakteriální rezistence velký význam. Samozřejmě neméně důležité je omezení užívání antibiotik i z hlediska ekonomického,“ uvedla primářka.
Některé evropské země proto zavádějí národní programy, které mají pozitivní dopad na omezení nadužívání antibiotik. „Je nutné nalézt finanční podporu také u nás. Pomáhá i reklamní kampaň. Například ve Francii při kampani v televizních spotech klesla za osm let spotřeba antibiotik o třetinu a každé euro vložené do kampaně přineslo úsporu 14ti eur,“ informovala primářka.
Podle ní je nutné jednat s Ministerstvem zdravotnictví ČR a zdravotními pojišťovnami, aby podobnou kampaň financovaly i u nás. „Je možné využít prostředky z fondů EU. Česká republika zvolila problém klesající účinnosti antibiotik za jedno ze tří zdravotnických témat našeho předsednictví v EU. Je nutné zavádět projekty, které zajistí správné nakládání s antibiotiky,“ zdůraznila.
V Evropě jsou ve správném nakládání s antibiotiky nejhůře jižní a balkánské země. Naopak nejmenší spotřebu a tím i nejmenší problém s odolnými bakteriemi vůči antibiotikům mají v Nizozemsku a ve Švédsku.


13.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


V budově ředitelství krajské nemocnice vzniká nová lékárna.

Nová lékárna pro výdej léků vzniká v přízemí budovy ředitelství Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně.
V současnosti se stavebně upravují prostory, v kterých dosud byla pokladna a poštovní oddělení nemocnice. Úprav se dočkají také navazující místnosti.
„Novou lékárnu otevřeme na začátku prosince letošního roku. Chceme tak vyjít vstříc pacientům, kteří chodí k ošetření
do zdravotnických oddělení ve východní části areálu. Jde hlavně o pacienty úrazových a urologických ambulancí, ale také ostatních chirurgických oborů a interny. Pro ně je nevýhodné vracet se pro léky do lékárny u hlavního vjezdu do nemocnice.
Ti, kteří jezdí trolejbusem na Bartošovu čtvrť, kolem hlavní lékárny vůbec nechodí. V blízkosti nové lékárny je parkoviště i zastávka MHD,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Důvodem vybudování nové lékárny je také budoucí postupný přesun zdravotní péče do východní části areálu nemocnice
v souladu s vypracovaným Generelem rozvoje KNTB.
O možnosti vyzvednout si v prosinci léky v nové lékárně informují cedule umístěné na budově ředitelství KNTB, v budově interní kliniky a v prostorách traumatologických ambulancí.
Nové prostory pro vydávání léků plně odpovídají současným předpisům pro detašované pracoviště lékárny. Náklady na všechny stavební úpravy související s novou lékárnou a přemístěním pokladny a poštovního oddělení do náhradních prostor
v přízemí budovy ředitelství KNTB dosáhnou zhruba 1,2 milionu korun. Hradí je Zlínský kraj.


05.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Stěhování ambulancí a pracovišť do opraveného 21. pavilonu KNTB skončilo.

Do nově rekonstruovaného 21. pavilonu Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně jsou už přestěhována všechna pracoviště, jež po dobu oprav našla zázemí v jiných budovách. Stěhovala se postupně v průběhu října a jako první zde v nových prostorách začalo fungovat pracoviště radiologického oddělení. Hned po něm začala v nových ambulancích pracovat lékařská služba první pomoci (LSPP) pro dospělé, děti a stomatologická LSPP.
„Nyní už jsou v pavilonu všechna pracoviště a ambulance, jež zde působily před jeho opravou. Personál pracuje v moderně vybavených prostorách, jež jsou nesrovnatelné s těmi starými. Doufám, že i pacienti výraznou změnu registrují. V chodbách mají více míst k pohodlnému sezení při čekání na vyšetření, při hledání konkrétní ambulance nebo lékaře jim pomáhají orientační cedule, k občerstvení mají k dispozici nápojové automaty, mohou zaparkovat na parkovišti přímo před pavilonem,“ řekl ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
V přízemí budovy najdou pacienti oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie včetně rentgenu. V současnosti zde uvedené oddělení ještě vybavuje operační sál. Dále je v přízemí rentgenologické pracoviště, terapeutický rentgenový ozařovač, sono a mammograf, ortopedické ambulance a ortopedický stacionář, dětské odborné ambulance (mimo alergologické, která je ve 20. pavilonu) a již zmíněné LSPP.
Do prvního patra 21. pavilonu je přestěhována lůžková část Onkologického centra (OC), onkologický stacionář a onkologické ambulance. Umístěno je zde také radioterapeutické oddělení OC.


03.11.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Stomatologická pohotovost v krajské nemocnici je v nových prostorách.

V nových prostorách rekonstruovaného 21. pavilonu Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně je od soboty 4. října stomatologická lékařská služba první pomoci (LSPP). Ambulance v přízemí budovy je podle požadavků stomatologů ergonomicky vybavená a má také vybavenou odpočinkovou místnost pro zdravotnický personál. V ordinaci je také kamera, která monitoruje prostor před vchodem do budovy. Nejvíc však zřejmě lékaři ocení zavedení RVG (radioviziografie), což je digitalizovaná forma přenosu rentgenových snímků.
„Sloužící stomatolog si díky RVG může pořídit rentgenový snímek přímo v ordinaci a prohlédnout si ho na monitoru počítače. Na něm si může snímek různě upravit – zvětšit, zaměřit se na konkrétní místo a podobně. RVG urychlí a zpřesní diagnostiku,“ řekla primářka oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie KNTB Katarína Vachalová. Dříve byl v ambulanci k dispozici jen nástěnný rentgen a snímky na rentgenovém filmu si museli zdravotníci sami vyvolávat.
„RVG zatím ještě není běžným vybavením stomatologických ordinací. Jsme proto rádi, že v naší nemocnici slouží pacientům celého Zlínského kraje,“ sdělila primářka s tím, že podobnou RVG rozšířenou o dětský snímač má také její oddělení.
„Oceňujeme ji hlavně u hendikepovaných pacientů a malých dětí,“ dodala.
Všechny tři RVG stály 420 000 korun a KNTB je hradila ze svých investičních prostředků. V rámci stomatologické LSPP umístěné v KNTB ošetří lékaři pacienty od dubna tohoto roku v soboty, neděle a svátky od 8:00 do 13:00.


22.10.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Volit kandidáty do Senátu ČR mohou i pacienti krajské nemocnice.

Letošních voleb kandidátů do Senátu České republiky, které se uskuteční 17. a 18. října, se mohou zúčastnit také pacienti hospitalizovaní v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, která spadá do volebního obvodu č. 78. Pokud však budou k hospitalizaci přijati po 10. říjnu a nebudou zapsáni do zvláštního seznamu voličů, budou moci volit jen s voličským průkazem.
„Voličský průkaz může voliči předávat nebo zasílat obecní úřad 15 dnů před dnem voleb. Volič může osobně požádat u obecního úřadu o vydání voličského průkazu až do15. října. Tento voličský průkaz opravňuje k zápisu do seznamu voličů v jiném volebním okrsku, než do kterého z titulu svého bydliště volič patří. Okrsek, kde je volič zapsán, však musí spadat do příslušného senátního volebního obvodu, tj. volebního obvodu č. 78 a musí mít trvalý pobyt v některé z obcí, které ho tvoří, “ vysvětlila náměstkyně ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková, která má v nemocnici volby na starosti.
V KNTB jsou již zpracovány zvláštní seznamy pacientů-voličů do Senátu, které budou 15. října ještě aktualizovány. Zatím v seznamech figuruje 76 jmen. „Počet voličů se může snížit tím, že pacienti zapsaní ve zvláštním seznamu voličů budou ještě před volbami propuštěni domů. Naopak zvýšit se může o pacienty, kteří budou mít předem vyřízený voličský průkaz a tento si vezmou s sebou do nemocnice,“ uvedla Hejtmánková.
Upozornila, že pacienti, kteří budou od 15. do 18. října v KNTB hospitalizováni, budou chtít dát hlas kandidátovi do Senátu, nebudou zapsáni v seznamu a nebudou mít voličský průkaz, nebudou moci volit. Voliče v jednotlivých zdravotnických odděleních KNTB bude obcházet dvoučlenná volební komise s volební urnou. V pátek 17. října to bude v čase od 14:00 do 22:00 a v sobotu 18. října od 8:00 do 14:00 hodin.
Volit do Senátu mohou v KNTB pacienti těchto obcí zlínského okresu: Bratřejov, Březová, Dešná, Drnovice, Držková, Fryšták, Hostišová, Hrobice, Hvozdná, Jasenná, Kašava, Křekov, Lhotsko, Lípa, Lukov, Lukoveček, Lutonina, Machová, Mysločovice, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Neubuz, Ostrata, Podkopná Lhota, Poteč, Racková, Sazovice, Slušovice, Tichov, Trnava, Ublo, Újezd, valašské Klobouky, Veselá, Vizovice, Vlachova Lhota, Vlčková, Všemina, Vysoké Pole, Zádveřice-Raková a Zlín. Ze vsetínského okresu jsou to obce Horní Lideč, Hošťálková, Lačnov, Leskovec, Lidečko, Liptál, Lužná, Pozděchov, Prlov, Seninka, Střelná, Študlov, Valašská Polanka a Valašské Příkazy.


13.10.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Dětské odborné ambulance krajské nemocnice se stěhují do 21. pavilonu.

Do nových prostor rekonstruovaného 21. pavilonu Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně se v týdnu od 13. do 17.10. stěhují dětské odborné ambulance. Po dobu oprav pavilonu souvisejících s výstavbou Onkologického centra byly dočasně umístěny ve 20. pavilonu. V něm trvale zůstává pouze dětská alergologická ambulance.
„Po dobu stěhování jsou odborné ambulance mimo provoz. V případě nutnosti urgentní objednávky však mohou lidé volat na telefonní číslo 57 755 2846 nebo 57 755 2847. Od pondělí 20. října už budou přestěhované ambulance v 21. pavilonu normálně fungovat,“ sdělila vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.
Telefonní čísla do ambulancí zůstávají stejná:

alergologická ambulance ve 20. pavilonu má 57 755 2846 a odborné ambulance v 21. pavilonu 57 755 2840 a 57 755 2849.


13.10.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ve Zlíně začala konference k intenzivní a resuscitační péči v moderní medicíně.

První ročník dvoudenní celorepublikové konference „Intenzivní a resuscitační péče v moderní medicíně“ začal dnes v Academia centru zlínské Univerzity Tomáše Bati. Určen je hlavně všeobecným zdravotním sestrám, porodním asistentkám, fyzioterapeutům a nutričním terapeutům. Přihlášeno je 320 účastníků z celé České republiky, kteří během dvou dnů vyslechnou přes 30 odborných přednášek.
„Jak již název napovídá, přednášky budou zaměřeny na urgentní stavy pacientů v resuscitačních odděleních a odděleních intenzivní péče, která řeší u pacientů život ohrožující stavy a stavy multiorgánových selhání,“ řekla Marie Hejtmánková, náměstkyně ošetřovatelské péče Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, jež je hlavním organizátorem akce.
Zdůraznila, že jsou to především sestry a lékaři, kteří pacienty, u kterých je třeba velmi pečlivě sledovat či vyhodnocovat a často i po určitou dobu uměle podporovat či nahrazovat určité, pro život nezbytné činnosti lidského organismu, vracejí zpět do života.
V prvním bloku přednášek se mimo jiné představí Anesteziologicko-resuscitační oddělení KNTB a odborníci budou hovořit například o péči o pacienta s poraněním mozku nebo o operaci výhřezu ploténky z hlediska anesteziologické sestry. Další přednášky se budou týkat například péče o pacienty s polytraumatem nebo krvácivým stavům v porodnictví.
V pátek začne dopolední blok přednášek prezentací Oddělení intenzivní péče operačních oborů KNTB. Následující přednášky budou zaměřeny například na racionální antibiotickou léčbu v intenzivní péči, problematiku nutrice (výživy) nebo osobní ochranné pomůcky. Přednášející představí novinky v legislativě v intenzivní péči, budou hovořit o přípravě na akreditaci z pohledu vrchní sestry, o užití přístrojů při chlazení a ohřevu pacientů. Zlínský lékař se podělí se svými zkušenostmi s přednemocniční péčí v Kazachstánu a jedna přednáška bude zaměřena na pokousání psem, hlášení a prevenci.
„Doufám, že přednášky a témata účastníky obohatí o nové vědomosti a že si vzájemně předají zkušenosti. Příští rok počítáme opět s konferencí s touto tématikou, avšak už s mezinárodní účastí. Kromě českých by k nám měli přijet také slovenští a němečtí odborníci. Věřím, že z konference se stane úspěšná tradice,“ dodala Hejtmánková.


9.10.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Do 21. pavilonu se přestěhovaly další ambulance a LSPP.

Do rekonstruovaného 21. pavilonu Krajské nemocnice T. Bati, a. s. ve Zlíně se přestěhovaly další ambulance.
Od pondělí 6. října jsou zde v provozu ortopedické ambulance, ortopedický stacionář a ambulance pro choroby prsu (mammární ambulance).
Své prostory tu má také LSPP pro děti a LSPP pro dospělé. Nově je do 21. pavilonu přemístěna pokladna z 9. pavilonu.
Od soboty 11. října začne v uvedeném pavilonu fungovat také zubní LSPP. Její ordinační hodiny jsou soboty, neděle a svátky od 8:00 do 13:00 hodin.


7.10.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Opravené prostory kožního oddělení KNTB, a. s. začnou sloužit pacientům.

Komfortnější prostředí a zlepšení péče o pacienty umožní právě ukončená rekonstrukce 2. pavilonu kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. ve Zlíně, který 26. 9. 2008 slavnostně otevřel hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Slavnostního aktu se kromě hejtmana zúčastnili významní hosté, mezi nimi primátorka statutárního města Zlína Irena Ondrová, rektor Univerzity T. Bati ve Zlíně Ignác Hoza, 1. náměstek hejtmana Stanislav Mišák, předseda představenstva a ředitel nemocnice Zdeněk Mikel, primář kožního odd. Jan Šternberský, předseda představenstva dodavatelské společnosti POZIMOS Jiří Havlík a další osobnosti našeho města a kraje.
Stavební práce začaly letos v dubnu a náklady na ně dosáhly 17 milionů korun. Investorem byl Zlínský kraj.
„Stavební úpravy druhého kožního pavilonu jsou v souladu s Plánem rozvoje Krajské nemocnice Tomáše Bati, stejně jak tomu bylo u loňské rekonstrukce třetího pavilonu tohoto oddělení. Zlínský kraj jako zřizovatel se snaží do svých nemocnic investovat tak, aby změny k lepšímu pocítili hlavně pacienti,“ řekl hejtman.
„Naše kožní oddělení má vynikající jméno a lepší a modernější prostředí si zaslouží. Oba pavilony teď spojuje zastřešená prosklená chodba, takže pacienti i personál mohou pohodlně procházet mezi lůžkovou a ambulantní částí oddělení. Přístavba ke druhému pavilonu vyřešila nedostatečné prostory pro specializované kožní ambulance, stacionář a rozšířila dosavadní nevyhovující sociální zázemí pro pacienty a personál,“ zmínil hlavní letošní změny ředitel nemocnice Zdeněk Mikel.
Díky přístavbě se zvýší také kapacita ošetřených pacientů. „Každý rok totiž lidí, kteří trpí různými kožními chorobami a alergiemi, přibývá. Získali jsme moderní ordinace a místnosti pro převazy bércových vředů, léčbu lymfatických otoků i samostatnou vyšetřovnu pro infekční kožní choroby. Modernizací získají i pacienti využívající moderní léčbu ve stacionáři, který ve dvousměnném provozu umožní u některých chorob nahradit i léčbu hospitalizační,“ sdělil primář kožního oddělení Jan Šternberský.
Druhý pavilon je nyní zateplený, má nová okna a opravy se dočkaly také chodníky a přístupové cesty k budově.
Loni prošel rekonstrukcí sousední 3. pavilon kožního oddělení s lůžkovou částí. Vzniklo v něm 21 lůžek ve dvoulůžkových pokojích včetně jednoho pokoje pro izolaci nemocného s infekční kožní chorobou. Všechny pokoje jsou vybaveny sprchou a WC, navíc jsou k dispozici dvě koupelny pro balneoterapii, pro muže a pro ženy. I zde stavební úpravy za zhruba 13 milionů korun hradil Zlínský kraj.


Zdroj: tisková zpráva KÚZK, vlastní


Ve zlínské krajské nemocnici bylo otevřeno nové Onkologické centrum

Nově vybudované Onkologické centrum (OC) bylo dnes otevřeno v Krajské nemocnici T. Bati. Jde o nejdůležitější investici, kterou ve zdravotnictví realizoval Zlínský kraj. Výstavba, započatá loni v září, a vybavení centra moderní technologií si vyžádalo více než 320 milionů korun.

„Bojovat o zřízení onkologického centra s veškerým moderním technologickým vybavením jsme začali už před lety, protože Zlínský kraj byl jediný v České republice, který takové centrum ještě neměl. Když jsme získali souhlasy, mohli jsme z krajského rozpočtu uvolnit potřebné finanční
prostředky na tuto prioritní investici. Naše úsilí se nyní vyplatilo a já jsem přesvědčen, že se tak splnil sen mnoha lékařů a především bylo
naplněno očekávání pacientů s touto nelehkou chorobou, kvůli nimž jsme tento projekt realizovali,“ řekl hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

O onkologické pacienty, kteří tak již nebudou muset dojíždět do vzdálenějších center, se postará kvalifikovaný zdravotnický personál čítající ve finální fázi asi 55 lidí. „V době uvedení všech nových úseků centra do provozu to bude devět radiologických asistentů, čtyři fyzici, jedenáct lékařů, z toho tři atestovaní radiační a dále tři atestovaní kliničtí onkologové i další lékaři v přípravě k atestacím. Zbytek budou zdravotní sestry a ošetřovatelky,“ řekl primář centra Milan Kohoutek.

Každoročně jím řízené oddělení přijímá k léčbě zhruba 850 až 900 nových onkologických pacientů, k tomu k nenádorové radioterapii kolem
500 dalších pacientů. „Celkem máme v evidenci okolo 6 tisíc onkologických pacientů,“ dodal primář.

Práce na novém OC začaly loni rekonstrukcí 17. pavilonu tak, aby se do něj mohli přestěhovat pacienti 21. pavilonu, ve kterém je umístěno onkologické oddělení. V minulém roce byla také zahájena demolice objektů a oplocení prostoru za 21. pavilonem. Od listopadu 2007 byla budována spodní část přístavby radioterapeutického oddělení. Od ledna 2008 již stavební firma pracovala na hrubé stavbě objektu radioterapeutického oddělení – budově 21A (přístavbě) a na začátku února začala betonovat kobku pro lineární urychlovač. Tento stěžejní objekt byl v červnu připraven pro montáž technologie. Na přístavbu navazuje energoblok s trafostanicí a náhradním dieselagregátem. Ten zajistí zálohování elektřiny hlavně pro všechny objekty onkologického centra včetně jeho technologií. Kompletně byl zrekonstruován 21. pavilon, který se dočkal mimo jiné nové vzduchotechniky, zateplení a výměny oken.

„Lůžková část pro onkologické pacienty má 26 lůžek ve východním a 12 lůžek v západním křídle, z toho šest pro intermediární péči. Pokoje jsou většinou dvoulůžkové se sociálním zázemím,“ informoval radní Zlínského kraje Bronislav Fuksa.

Před pavilonem vzniklo nové parkoviště pro 22 aut a nový vjezd se vstupní branou do KNTB z ulice 2. května. Parkoviště je vyhrazeno jen pro pacienty onkologického centra a jejich doprovod. „Postupně jsme začali centrum vybavovat potřebnými přístroji pro radioterapeutické oddělení. V první polovině července byl do nemocnice dopraven nejdůležitější přístroj, tedy lineární urychlovač. Jde o historicky první lineární urychlovač ve Zlíně a první této generace ve Zlínském kraji,“ uvedl ředitel nemocnice Zdeněk Mikel.

Na začátku srpna přivezl dodavatel CT simulátor, pomocí něhož probíhají simulace pacienta na ozařování. „Slouží k přesnému zaměření cílového ozařovaného místa. Lékaři pak ozáří jen nádor s vynecháním zdravé tkáně a vyšetření je proto velmi šetrné k pacientovi,“ vysvětlil primář Kohoutek. Na konci srpna už byl v centru také přístroj pro brachyterapii s rentgenem a C-ramenem a tím bylo radioterapeutické oddělení KNTB kompletně vybaveno velkými přístroji. Kromě nich vybavení zahrnuje spoustu dalších moderních přístrojů a instalovaný software umožní jejich vzájemnou komunikaci. „V srpnu jsme stihli první přejímací zkoušku lineárního urychlovače a od 1. září spustili jeho fyzikální provoz. V jeho průběhu nás čekala druhá zkouška na základě povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a koncem listopadu se uskuteční ještě třetí zkouška lineárního urychlovače. Běžný provoz pro pacienty bychom chtěli spustit nejpozději k 1. lednu 2009,“ upřesnil Mikel.


1. 10. 2008 – (s využitím tiskové zprávy Krajské nemocnice Tomáše Bati)


Další informace:
Patrik Kamas, tiskový mluvčí
577 043 190, 731 555 104


Holmerová: Geriatrická péče u nás je podceněna

Čeští odborníci z oblasti geriatrie a souvisejících oborů se dnes sešli na XIII. Zlínském geriatrickém dni. Ve dvou desítkách přednášek hovořili o aktuálních tématech: výživě a bolesti a paliativní péči. Akce, jejíž hlavním pořadatelem je tradičně Gerontologické centrum Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, se zúčastnila také předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti ČSL JEP primářka Iva Holmerová. Ve svém úvodním projevu mimo jiné zdůraznila, že geriatrieu nás je podceněna.
„Česká geriatrie to nemá lehké, nesčetná jednání s cílem zlepšit stav v této oblasti mají minimální odezvu. Když se v médiích objevila aféra o situaci v jedné pražské LDN, překvapilo nás, jako moc nejen média, ale i veřejnost tato problematika zajímá. Politikům a manažerům však jaksi nedochází, že populace stárne,“ řekla Holmerová.
„Když nezačneme mluvit o podobných kauzách, geriatrická péče se nezlepší. Do moderních zdravotnických přístrojů se investují velké částky, ale nejsme ochotni vynakládat prostředky na následnou péči, která je neméně důležitá. A to je třeba změnit,“ uvedla Holmerová.
Primář Gerontologického centra KNTB Milan Forejtar sdělil, že ani odborné lékařské společnosti nejsou geriatrii nakloněny tak, jak by měly. „Jsem však přesvědčen, že středem našeho profesního zájmu je pacient a v naší práci nepostrádáme potřebný optimismus a entuziasmus,“ dodal.
Geriatrického dne se zúčastnilo na 300 odborníků z České republiky, které při zahájení přivítal také ředitel KNTB Zdeněk Mikel. „Jsem rád, že se zde sešla spousta mladých, kteří potřebují získávat zkušenosti. Spoustě zdravotníků chybí určitá pokora, chuť se vzdělávat a získávat nové informace. Jsem rád, že vy to nejste. Přeji vám, abyste získali co nejvíc nových podnětů ke své práci,“ řekl.
Záštitu nad XIII. Zlínským geriatrickým dnem převzala ministryně vlády ČR pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš a primátorka Zlína Irena Ondrová. Spolupořadateli jsou Česká gerontologická a geriatrická společnost ČSL JEP a Krajské edukační centrum POUZP ČMS OS ČLK Zlín.


12.9.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Geriatři budou hovořit o výživě a bolesti a paliativní péči

Tři stovky odborníků z České republiky se zúčastní XIII. Zlínského geriatrického dne, který se uskuteční v pátek 12. září v Academia centru Univerzity T. Bati ve Zlíně. Tématy letošního ročníku jsou Nutrice a Bolest a paliativní péče. Na programu, který začíná v 9:00, je 20 přednášek. Například Výživa seniorů v domácím prostředí, Diagnostika malnutrice ve stáří, Nutriční screening u pacientů Gerontologického centra Zlín, Paliativní péče u pacientů s demencí nebo u onkologicky nemocných.
„S problematikou výživy a bolesti seniorů se denně setkávají zdravotničtí pracovníci a je zajímavá i pro širokou laickou veřejnost. Malnutrice, tedy podvýživa, se v běžné populaci u seniorů nad 75 let věku vyskytuje v pěti až 12ti procentech. Výskyt u hospitalizovaných seniorů rapidně stoupá a provází stavy mnohých chronických onemocnění, je akcelerována akutními chirurgickými a interními i jinými onemocněními,“ řekl Milan Forejtar, primář Gerontologického centra Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, jež je hlavním organizátorem akce.
Následky podvýživy jsou podle něho častěji provázeny infekčními a jinými komplikacemi, zhoršují výhled na uzdravení, prodlužují hospitalizaci a rekonvalescenci, zhoršují kvalitu života a úmrtnost. „Proto je nezbytné včasné vyhodnocení stavu výživy každého seniora a bezprostředně zahájit komplexní léčbu nejen základního onemocnění, ale i poruchy výživy,“ uvedl primář.
Zdůraznil, že podvýživa je často podmíněna sníženou soběstačností seniora, poruchou jeho intelektových schopností a sociálně-ekonomickými faktory. Nelze proto upřít zodpovědnost společnosti a blízkým pečovatelům za stravování a následně i zdravotní stav seniora.
K problematice bolesti sdělil, že zatímco akutní bolest je přínosným a pozitivním příznakem akutních onemocnění a napomáhá v diagnostice a další léčbě těchto nemocí, bolest provázející chronická onemocnění je nežádoucí a pacientům přináší utrpení. „Proto je nutné ji správně identifikovat, klasifikovat a zvolit takové postupy, aby bolest pacienta co nejméně obtěžovala a nezhoršovala mu kvalitu života,“ vysvětlil primář.
Dnešní poznatky medicíny dovolují takové terapeutické postupy, aby pacienti i se závažnými terminálními (neřešitelný stav) nemocemi zažívali co nejméně utrpení. „Řešit tento problém lze nejen za hospitalizace, ale i v terénní praxi konzultací v ambulanci bolesti, která by měla být v každé nemocnici,“ doplnil primář.
Záštitu nad XIII. Zlínským geriatrickým dnem převzala ministryně vlády ČR pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš a primátorka Zlína Irena Ondrová. Spolupořadateli jsou Česká gerontologická a geriatrická společnost ČSL JEP a Krajské edukační centrum POUZP ČMS OS ČLK Zlín.


11.9.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Darovat krev s Českým rozhlasem přišlo přes 70 dárců

Akce Daruj Krev s Českým rozhlasem se ve středu 10. září zúčastnilo v transfúzním oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s.
(KNTB) ve Zlíně 71 dobrovolných dárců. Odběr absolvovalo 62 z nich. Kvůli zdravotním problémům nemohli devíti dárcům
zdravotníci krev odebrat. Poprvé přišli k odběru čtyři dárci.
Daruj krev s Českým rozhlasem se koná čtyřikrát do roka a poslední letošní se v KNTB uskuteční 10. prosince.


10.9.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zemřel "Tomík", Tomáš Baťa junior

1. 9. 2008 zemřel Tomáš Baťa junior, syn zakladatele obuvnického imperia Tomáše Bati.
V rodném Zlíně jej všichni znali jako"Tomíka". Psát cokoliv o obou Tomáších je zbytečné, neb všechno bylo napsáno, vydáno, nafilmováno a zařazeno.
Dovoluji si jako nekrolog použít ideový pasus T. Bati seniora, který vyšel na gramofonové desce v roce 1932 brzo po tragickém skonu T. Bati 12.7.1932. Originální nahrávku si můžete přehrát na adrese www.inzlin.cz/bata
"První podmínkou prospívání našeho závodu jest, abyste se nedomnívali, že závod jest jen Váš, jen pro Vás. Závod náš nebyl k tomu účelu zbudován, aby zajistil existenci jen jeho zakladatelům. Vyšší pohnutky to byly, které na nás působily, abychom potlačovali své vášně a choutky, pokud jsme je viděli závodu škodlivy. Nebylo to jednou, co jsme byli odhodláni životy své obětovati ve prospěch závodu a nejeden z naší rodiny jemu za oběť již padl. To se nedělá jen proto, aby se zajistil majetek. V rozvoji našeho závodu spatřovali jsme rozvoj a zajištění blahobytu celého našeho kraje. Bylo naší chloubou a pohnutkou k další, neúmorné práci, když jsme viděli, že závodem naším přinášíme nový, do toho času nepoznaný život do našich krajů, že zvedá se jeho rozvojem všeobecný blahobyt a vzdělání našeho lidu.
Byla to touha tvořiti, poskytnouti stále většímu množství lidu účastí na výhodách, které náš závod jak zaměstnancům, tak zákazníkům poskytoval. Pokud budete této velké idei sloužiti, potud budete ve shodě se zákony přírodními i lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovati sám na sebe, jakmile přestanete sloužiti svým závodem všeobecnu, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně."


Čest jeho památce.
Jiří Bakala


K odběru krve přišlo přes padesát dárců, mnozí na výzvu zlínského lékaře

Čekárna transfúzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně byla dnes od rána zaplněna dárci krve. Kromě běžných odběrů se zde totiž už podruhé uskutečnila akce zlínského lékaře Josefa Deváta „Řídíš auto, daruj krev, i Tobě může chybět“, který vyzývá občany k bezplatnému dárcovství. Od šesti do devíti hodin ráno přišlo k odběru 53 lidí, z toho osm poprvé. Krev odebrali zdravotníci jen 48 lidem, zbylých pět nemohlo krev ze zdravotních důvodů darovat. Mnozí z dárců se dostavili právě na základě výzvy.
„Akci jsme zorganizovali na období prázdnin, kdy je relativně málo dárců, protože jsou na dovolených. Směřovali jsme ji zejména na získání prvodárců, kterých přišlo v červencovém termínu akce sedmadvacet. To není třeba komentovat. Jsem moc rád, že výzva měla takový ohlas u občanů,“ řekl Devát.
„Jsme rádi, že přišlo hodně mladých lidí. Děkujeme samozřejmě všem, kteří krev darovali. Myslím, že výzva doktora Deváta byla velice úspěšná,“ řekla primářka transfúzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
Ke svému 34. odběru se dostavila Zdenka Škubalová. „Krev daruji už dlouho. Poprvé jsem byla u odběru ještě v rámci akce svazáků. Výzvu doktora Deváta jsem viděla na plakátech a přišla mi i pozvánka z nemocnice, tak jsem tady,“ řekla čtyřicetiletá dárkyně ze Zlína.
O deset odběrů méně má dnešním dnem za sebou sedmadvacetiletý Vlastimil Němeček z Otrokovic. „Krev dávám od osmnácti let. U nás v rodině je to normální, krev darovala i sestra, matka a otec,“ prozradil.
V červenci, kdy se akce doktora Deváta uskutečnila poprvé, přišlo do KNTB darovat krev 58 dárců a z nich většina reagovala právě na lékařovu výzvu. Stejně jako tehdy i dnes obdrželi prvodárci „sedmičku“ a ostatní „čtvrtinku“ červeného vína symbolizujícího barvu krve.


20.8.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Další změna dopravního značení zlepší parkování u krajské nemocnice

Na Havlíčkově nábřeží je opět upraveno dopravní značení pro část komunikace vedoucí ke Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Nově mohou jezdit řidiči v obou směrech v úseku od parkoviště před budovou ředitelství KNTB až do Příluk. Od poloviny letošního června byla komunikace ve směru od přední části areálu KNTB až do Příluk jednosměrná.
„O další změnu dopravního značení jsme požádali zlínský odbor dopravy s cílem zaplnit parkoviště před budovou ředitelství. Po zavedení jednosměrného provozu části Havlíčkova nábřeží je totiž minimálně obsazené. Hlavně naši zaměstnanci nechávají své vozy na parkovacích místech u hlavní brány KNTB a podél Dřevnice, ale ta by měla sloužit především pacientům a návštěvníkům nemocnice,“ zdůvodnil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Změnu dopravního značení na Havlíčkově nábřeží, jež změnila obousměrnou komunikaci na jednosměrnou, si vyžádala příliš frekventovaná a nebezpečná silnice podél areálu nemocnice. Průzkum ukázal, že krátkým úsekem projede ve špičce až 500 automobilů za hodinu v jednom směru. Přitom vzhledem k hospitalizovaným pacientům a návštěvníkům by zde měla být klidová zóna. Navíc hustota provozu působila časté dopravní kolize.
„Uvažujeme o podobném průzkumu po prázdninách. Získali bychom údaje, které by umožnily srovnání zatížení Příluk i nábřeží před první změnou a nyní,“ dodal Mikel.


14.8.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Do budovaného onkologického centra v krajské nemocnici přivezli CT simulátor

Budované onkologické centrum v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně je postupně vybavováno potřebnými přístroji pro radioterapeutické oddělení. Nedávno dodavatelská firma přivezla a nainstalovala nejdůležitější přístroj, lineární urychlovač. Dnes do KNTB dopravila CT simulátor.
„Pomocí CT simulátoru probíhají simulace pacienta na ozařování. Slouží k přesnému zaměření cílového ozařovaného místa. Ozáříme pak jen nádor s vynecháním zdravé tkáně a vyšetření je proto velmi šetrné k pacientovi,“ řekl primář onkologického oddělení KNTB Milan Kohoutek.
Do konce srpna má být podle něho do nemocnice přivezen přístroj pro brachyterapii a tím bude radioterapeutické oddělení KNTB velkými přístroji kompletně vybaveno.
„Do konce srpna uskutečníme také první přejímací zkoušku a od 1. září spustíme fyzikální provoz lineárního urychlovače. V jeho průběhu nás čeká druhá zkouška na základě povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Koncem listopadu 2008 se uskuteční třetí zkouška lineárního urychlovače. „K 1. lednu 2009 bychom chtěli spustit normální provoz pro pacienty,“ dodal ředitel.
Investice do onkologického centra celkem dosáhnou 320 milionů korun. Kromě stavebních prací je jejich součástí celý soubor technologického vybavení, například lineární urychlovač, CT stimulátor, brachyterapie s rentgenem a C ramenem a plánovací systém. Stavbu Onkologického centra KNTB financuje Zlínský kraj, přístrojové vybavení sama nemocnice.


4.8.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Za první půlrok přišlo ve zlínské porodnici na svět 1487 dětí, meziročně o 128 víc

Porodnice Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně nadále eviduje rostoucí počet narozených dětí. Za letošních prvních šest měsíců zde přišlo na svět 1487 dětí, což je meziročně o 128 více. Z toho bylo 771 chlapců a 716 děvčátek. Dvojčata se narodila 45krát, zatímco v prvním loňském půlroce 50krát. Letos už mají zlínští porodníci na kontě také dvoje trojčata. Nejvíc, 273 děti, přivedli na svět v květnu. Nejvíc porodů však měli v lednu, a to 262. Při nich se narodilo 271 dítě.
„Trend narůstajícího počtu porodů a narozených dětí je způsoben nejen tím, že rodí ženy silných ročníků 70. a 80. let minulého století. Naše porodnice má statut perinatologického centra a koncentrují se v něm všechny rizikové porody. Končí zde proto i hodně maminek nejen ze Zlínska, ale také z jiných regionů Zlínského kraje. Za první letošní pololetí u nás rodily 462 maminky z jiných okresů, loni ve stejném období jich bylo 388,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.
Rostoucí počet porodů a narozených dětí často převyšuje počet lůžek oddělení. „Naše běžná kapacita je 85 lůžek včetně gynekologického oddělení, které nám také pomáhá umisťovat rodičky například po operativních porodech. Při vyšším příjmu rodiček musíme do standardních dvoulůžkových pokojů přidávat přistýlky z kapacity lůžek v oddělení jednodenní péče. K tomuto kroku jsme museli přistoupit třeba v pondělí 21. července, kdy se u nás narodil rekordní počet 19 miminek. Z toho byla jedna dvojčata,“ sdělila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Helena Novotná.
I přes velký nápor rodiček zlínská porodnice zatím nezavádí žádný pořadník a těhotné ženy neodmítá. „Pouze je informujeme, že mohou mít snížený komfort při pobytu v porodnici způsobený právě přidáváním přistýlek. Nastávající rodičky tvrdí, že jim to vadit nebude,“ dodala Novotná.


1-6/2005        1-6/2006        1-6/2007        1-6/2008        Rozdíl 2007/2008
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet porodů     1315              1286              1307            1439 + 132
Počet dětí          1362              1335              1359            1487 + 128
Dvojčata           41krát            49krát            50krát          45krát - 5krát
Trojčata             3krát                0                   0               2krát + 2krát
Porody-cizí okres   387               423                388               462 + 74
----------------------------------------------------------------------------------------------------------


23.7.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Pracovníci firmy přijeli odstranit čmáranice, kterými sprejeři poničili plot u nemocnice

Čmáranice, kterými sprejeři poničili originální oplocení v přední části areálu Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), dnes přijeli odstranit pracovníci zlínské firmy LAND Co., která stěnu z průhledných tabulí stavěla. Použili k tomu čistící prostředek, který nepoleptá plexisklo, z něhož jsou tabule vyrobeny.
„Vandalové poškodili 36 metrů dlouhou protihlukovou stěnu na začátku července. Odstranění jejich čmáranic přijde nemocnici zhruba na deset až jedenáct tisíc korun,“ řekl náměstek provozně-obchodního útvaru KNTB Bohumil Janík.
Práce na vyčištění poničených tabulí si vyžádaly asi pět hodin času. Řemeslníci museli na bílý sprej nejdříve nastříkat čisticí prostředek, nechat ho pár minut působit a poté opláchnout čistou vodou. Pak tabule očistili ještě jarem a opět opláchli vodou. „Vyšlo nám počasí, je pod mrakem. Kdyby svítilo slunce, tak bychom plot nemohli čistit, protože přípravek by na plochu přisychal,“ sdělila ředitelka firmy Martina Kulichová.
Netradiční oplocení části areálu nemocnice vzniklo letos v únoru a náklady na něj činily půl milionu korun. Investici hradil Zlínský kraj. Na průhledných tabulích jsou umístěna jména tří osobností, které se zasloužily o vybudování Baťovy nemocnice: Baťa, Albert a Gahura. Tomáš Baťa věnoval v roce 1927 milion korun na její postavení, František Lydia Gahura byl architektem nemocnice a lékař Bohuslav Albert jejím prvním ředitelem.


21.7.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Lineární urychlovač pro onkologické centrum je už v krajské nemocnici

Lineární urychlovač, nejdůležitější přístroj pro nově budované onkologické centrum v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), dopravila dnes brněnská dodavatelská firma Transkontakt-Medical s. r. o. kamionem do areálu nemocnice. Pracovníci firmy urychlovač, který byl po částech uložen v dřevěných bednách, vyložili a přemístili do speciální kobky, v níž bude nainstalován.
„Stavební firma Manag nám dnes jako uživateli předala vybudovanou kobku pro montáž technologie. Odborníci už laserem zaměřili místo a ukotvili podložku pro lineární urychlovač. Ještě dnes v kobce usadí gantry, což je ‚srdce‘ urychlovače,“ informoval ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Dokončení všech prací souvisejících s onkologickým centrem předpokládá na konci letošního září. Investice celkem dosáhnou zhruba 320 milionů korun, jejich součástí je celý soubor technologického vybavení onkologického centra. Kromě lineárního urychlovače zahrnuje CT stimulátor, brachyterapii s rentgenem a C ramenem, plánovací systém a další vybavení. Onkologické centrum financuje Zlínský kraj.


10.7.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


K výzvě zlínského lékaře se připojily desítky lidí a přišly darovat krev

Osmapadesát dárců krve přišlo dnes v době od šesti do devíti hodin ráno k odběrům do transfúzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Z nich 27 darovalo krev poprvé, a to na základě výzvy zlínského lékaře Josefa Deváta „Řídíš auto, daruj krev, i Tobě může chybět“. Inicioval ji na podporu dárcovství krve a v KNTB se letos uskuteční ještě 20. srpna.
„Prvodárců jsme dnes měli skutečně hodně, protože běžně jich přijde kolem tří až šesti denně. Myslím, že akce doktora Deváta získat hlavně mladé dárce a podpořit bezplatné dárcovství byla úspěšná. Nejen prvodárci, ale i většina z ostatních dnešních dárců přišla na základě jeho výzvy. Všem moc děkujeme, v nemocnici potřebujeme krev neustále,“ sdělila primářka transfúzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
„Krve není nikdy dost. Akce trochu souvisí také se skutečností, že se v krajské nemocnici ve Zlíně brzy otevře onkologické centrum. Darování krve je obecně tak prospěšná věc, že proti této akci nemůže nikdo nic mít. Kdyby na základě ní přišel jen jeden nový dárce, tak má smysl. A dnes jich přišly desítky,“ zdůvodnil svoji výzvu Devát.
Poprvé darovat krev přišla Petra Pšenčíková ze Zádveřic u Zlína. „Dozvěděla jsem se o výzvě, chvíli o tom přemýšlela a rozhodla se na ni reagovat. Myslím, že darování krve by mělo být povinností všech, kteří ji darovat mohou. Nikdy nevíte, kdy vy sami nebo vaši příbuzní budou krev potřebovat,“ řekla čtyřiatřicetiletá dárkyně a dodala, že v darování krve bude zřejmě pokračovat dál.
Poprvé dnes daroval krev také sedmadvacetiletý Robin Vyoral z Pašovic na Uherskohradišťku. „Viděl jsem billboard s výzvou doktora Deváta a řekl jsem si, že udělám něco dobrého a svojí krví třeba někomu pomůžu. Myslím, že u dárcovství už zůstanu,“ uvedl mladík.
„Krev jsem daroval jednou před dvaceti lety v Praze. Dnes jsem přišel na základě výzvy. Přiznám se, že mi odběry moc dobře nedělají, ale rozhodl jsem se přijít. Denně jezdím autem, měsíčně ujedu tisíce kilometrů a vidím i nehody na silnicích. Svojí krví snad někomu pomůžu. A nakonec – i já sám nebo moji blízcí se můžeme dostat do situace, kdy krev budeme potřebovat,“ zdůvodnil svoji účast dvaačtyřicetiletý Pavel Venený ze Zlína.
Už padesátý odběr dnes absolvoval Svatobor Strapina z Napajedel. „Poprvé jsem šel k odběru v devatenácti, ještě před vojnou a bylo to tady ve Zlíně. Dárcovství už beru jako samozřejmost,“ prozradil padesátiletý dárce.
Všichni dnešní prvodárci obdrželi od iniciátora výzvy „sedmičku“ a ostatní „čtvrtinku“ červeného vína symbolizujícího barvu krve.


9.7.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Dětští zastupitelé věnovali výtěžek sbírky dětskému oddělení krajské nemocnice

Téměř 19 tisíc korun získalo dětské oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně od dětského zastupitelstva Zlína. Dnes symbolický šek na 18 867,50 korun předali zástupci zlínského magistrátu primáři dětského oddělení KNTB Petru Pešákovi a řediteli nemocnice Zdeňku Mikelovi.
„Dětští zastupitelé uspořádali sbírku mezi dětmi ve školách a její výtěžek se rozhodli věnovat oddělení, kde se léčí nemocné děti,“ řekl při předávání šeku náměstek primátorky Zlína Hynek Steska.
„Primátorce dětského zastupitelstva a všem dětem, které se na sbírce podílely, samozřejmě děkujeme. Peníze uložíme na účet našeho oddělení, z kterého platíme nákup potřebných přístrojů,“ reagoval primář Pešák.


27.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Spojovací krček mezi budovou LDN a porodnicí usnadní převozy pacientů

Před několika dny dokončila stavební firma práce na spojovacím krčku mezi budovou Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) a porodnicí v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Výstavba začala loni v květnu a zkolaudovaná spojovací chodba začne zdravotníkům a pacientům sloužit v červenci.
„Propojení budov usnadní převozy pacientů k operacím. Oddělení ORL (ušní-nosní-krční), které je umístěno v budově LDN, totiž využívá operační sály gynekologicko-porodnického oddělení v objektu porodnice. Díky spojovacímu koridoru odpadnou převozy pacientů sanitami,“ sdělil při dnešním slavnostním otevření koridoru ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
„Investice do spojovacího krčku přišla na zhruba osm milionů korun a hradil ji Zlínský kraj. Asi 50 metrů dlouhá a 3,5 metru široká spojovací chodba je prosvětlená okny a třemi světlíky. V zimním období ji budou vyhřívat radiátory. Zastavěná plocha je 178 m2 a obestavěný prostor 624 m3,“ doplnil Bronislav Fuksa, krajský radní zodpovědný za oblast zdravotnictví.
Chodbu začnou zdravotníci využívat v červenci. „Chceme ještě pořídit speciální převozový vozík, s kterým bude zdravotnický personál ve spojovací chodbě manipulovat snadněji než s klasickým pojízdným lůžkem,“ dodal ředitel.


25.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Práce na onkologickém centru pokračují podle plánu

V Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně pokračují práce na stavbě onkologického centra, které začaly loni v září. Před rekonstruovaným 21. pavilonem začíná stavební firma budovat parkoviště pro 22 aut včetně vjezdní komunikace se vstupní branou do nemocnice z ulice 2. května. Ve stěžejním objektu, přístavbě radioterapeutického oddělení, provádějí řemeslníci dokončující práce.
„V přístavbě je zabudována kobka pro lineární urychlovač. V ní už se podařilo dosáhnout předepsaných parametrů vlhkosti pro montáž urychlovače, která je plánována na polovinu července. K postupu prací na onkologickém centru se pravidelně konají kontrolní dny a harmonogram všech činností všichni dodavatelé dodržují,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
V 21. pavilonu jsou před dokončením topenářské práce, elektro a vodo instalace a nová vzduchotechnika. Dělníci zateplují střechu a pokládají střešní krytinu. Před budovou začínají terénní úpravy.
V přístavbě je v podlahách zabudováno topení a nainstalována základová konstrukce pro uchycení přístrojů. Řemeslníci dokončují obklady v zákrokových sálech, místnostech pro brachyterapii, CT stimulátor a v přístupových chodbách. Finišují práce na venkovní fasádě, která bude obložena zčásti hliníkovými a zčásti cihelnými pásky.
„Na přístavbu navazuje stavba energobloku. V něm už firma dokončuje vnitřní povrchové úpravy, aby byl připraven pro montáž dieselagregátu a trafostanice. Zbývá instalovat přívodní kabely pro vysoké a nízké napětí,“ informovala vedoucí technického úseku KNTB Lidie Hrušková. Doplnila, že náhradní dieselový zdroj zajistí zálohování elektřiny hlavně pro všechny objekty onkologického centra včetně jeho technologií.
„Dokončení všech prací souvisejících s onkologickým centrem předpokládáme na konci letošního září. Investice celkem dosáhnou zhruba 320 milionů korun, jejich součástí je celý soubor technologického vybavení onkologického centra. Kromě lineárního urychlovače zahrnuje CT stimulátor, brachyterapii s rentgenem a C ramenem, plánovací systém a další vybavení. Onkologické centrum financuje Zlínský kraj,“ dodal ředitel Mikel.


19.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ortopedové krajské nemocnice zvýší počet plánovaných operací totálních endoprotéz

Navýšit množství plánovaných operací totálních endoprotéz (TEP) v počtu desítek zákroků chce letos ortopedické oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Zatímco loni zde lékaři odoperovali 210 TEP kyčlí a 126 TEP kolena (údaj za všechny pojištěnce), letos chtějí operovat 245 kyčlí a 145 kolen (údaj pojištěnců VZP). Zvýšení počtu zákroků umožňuje nový způsob úhrady operací Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Podle smlouvy KNTB s VZP tak dojde ke zvýšení počtu TEP kyčlí o 65 procent a kolen o 37 procent a proti roku 2007 vzroste počet operací celkem o 52 procent.
„Do roku 2007 hradila pojišťovna tyto operace v rámci paušálu nemocnice, předtím byla úhrada podle výkonů. Letos přešla VZP po jednáních s ortopedickou společností na tzv. balíčkový systém. To znamená nasmlouvat výkony jen erudovaným pracovištím s přijatelnou cenou implantátů. Ceny se pohybují v desítkách tisíc korun a jsou dány především typem endoprotézy,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
„Procento zvýšení počtu operací modeluje postupné snižování čekacích dob a případně jejich vymizení u kyčlí do roku 2011 a u kolen do roku 2015,“ informoval ředitel územního pracoviště VZP Zlín Tomáš Melichar. Ve skupině kolenních a kyčelních kloubů je průměrný roční nárůst 70 až 100 pacientů. Současné čekací doby v KNTB jsou u kolenních kloubů čtyři až pět let a u kyčelních kloubů tři roky.
Primář ortopedického oddělení KNTB Tomáš Janečka připomněl, že v době tvorby paušálů pro platby pojišťoven se v nemocnici rekonstruovaly operační sály, takže klesl i počet provedených totálních endoprotéz. „Z těchto důvodů jsme měli špatnou výchozí pozici pro paušální platbu, takže vznikly velké regionální rozdíly v počtu operací a v cenách,“ vysvětlil.


Počty provedených TEP v KNTB (pojištěnci VZP)
Rok TEP kyčle TEP kolena
2008 plán 245 (I. pol. 115, II.pol. 130) 145
2007 150 106


Počet čekatelů v KNTB k 29.5.2008
na TEP kyčle: 853
na TEP kolena: 1405


19.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Provoz u nemocnice je klidnější, řidiči si začínají zvykat na nové dopravní značení

Čtyři dny po zavedení jednosměrného provozu v části komunikace na Havlíčkově nábřeží je patrné výrazné zklidnění dopravy podél Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně.
„Řidiči si postupně na změnu zvykají a nové dopravní značení začínají respektovat. Bezpečnost provozu kolem nemocnice se výrazně zlepšila,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Po zjištění situace v prvních dnech po zavedení dopravní změny čeká změnu také časování semaforu na přílucké křižovatce.
„Ve středu jsme upravili signální plány na semaforu tak, abychom zvýšili propustnost z ramene křižovatky od místní části Příluky a z průmyslové zóny. V úterý jsme také doplnili dopravní značení na komunikaci I/49 ve směru od Vizovic, aby byla jasná změna organizace dopravy v prostoru Havlíčkova nábřeží,“ řekl Pavel Dohnal, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství zlínského magistrátu.
„Situaci ve spolupráci s městem a Policií ČR stále sledujeme a postupně ji budeme řešit tak, abychom minimalizovali negativní dopady pro občany Zlína. V žádném případě nechceme, aby kvůli řešení dopravy kolem naší nemocnice byli neutralizováni podnikatelé z průmyslové zóny a občané Příluk,“ dodal ředitel Mikel.


19.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Krajská nemocnice může zdvojnásobit počet vyšetření na magnetické rezonanci

Od letošního května vyšetřují lékaři radiodiagnostického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně pomocí přístroje pro zobrazování magnetickou rezonancí kolem 20 pacientů denně. Ve srovnání s předchozím obdobím je to zhruba dvojnásobný počet.
„Rozšířili jsme provozní dobu a v pracovní dny vyšetřujeme od sedmi hodin ráno do osmi hodin večer. Chceme tak lépe využít moderní diagnostický přístroj, který je v naší nemocnici v provozu od února 2004 a hlavně lépe uspokojit značný zájem o tuto vyšetřovací metodu. Všeobecná zdravotní pojišťovna bude vyšetření hradit u každého pacienta, který má toto vyšetření předepsáno, zvlášť, takže je v našem zájmu, abychom dělali co nejvíc výkonů. I proto uvažujeme o dalším rozšíření provozu magnetické rezonance, a to na dopolední hodiny o víkendech,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Nejvíc vyšetření pomocí magnetické rezonance se týká mozku a páteře, kloubů, břicha, pánve, angiografie oblasti krku a dolních končetin.
„Pro neurochirurgy zajišťujeme funkční vyšetření mozku, které jim ukáže vztah patologického ložiska v mozku a oblasti, která zajišťuje pohyb končetinou. Pomocí vyšetření zjistí, jak tumor vyříznout, aby nebyla ohrožena funkčnost končetiny,“ uvedl příklad využití magnetické rezonance zástupce primáře radiodiagnostického oddělení KNTB Jiří Tesař.
Provoz magnetické rezonance se účastní také grantového projektu. „V projektu jsme zapojeni spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením v čele s primářem Zdeňkem Adamíkem. Týká se rekonstrukčních operací pánevního dna, s kterými gynekologové naší nemocnice začali v roce 2004,“ informoval Tesař.


19.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Spojovací krček a přístavba kožního pavilonu jsou v hrubé stavbě hotovy

Hrubá stavba spojovacího krčku mezi 2. a 3. pavilonem kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně, stejně jako přístavba 2. pavilonu tohoto oddělení, jsou hotovy. Také ostatní práce na rekonstrukci kožního oddělení pokračují podle harmonogramu a jejich dokončení je plánováno na konec letošního září. Investorem stavby za 17 milionů korun je Zlínský kraj.
„Propojovací krček má ocelovou konstrukci a bude celý prosklený. Počítáme v něm s hlavním vstupem do obou kožních pavilonů, a to jak od parkoviště zaměstnanců nemocnice, tak od parku z areálu pro pacienty. Propojení obou budov umožní přechod mezi lůžkovou a ambulantní částí oddělení suchou nohou a zvýší komfort pro naše pacienty i zdravotníky,“ řekl ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Přístavba u pavilonu s kožními ambulancemi má už zabetonovanou stropní konstrukci. Po dokončení vyřeší nedostatečné prostory pro specializované kožní ambulance a vznikne v ní také sociální zázemí pro pacienty a personál.
„Kvůli přístavbě musela stavební firma přeložit tepelný kanál. Tento týden ho zastřeší a zaizolují proti vodě. Pak začnou práce na terénních úpravách,“ informoval ředitel.
Na přepojování všech médií (vodo-topo, elektro silnoproud a slaboproud) pracovali minulý týden řemeslníci vždy v nočních hodinách. „Tím jsme zabránili narušení chodu zdravotnických oddělení, která jsou na tepelný kanál napojena,“ vysvětlil ředitel.
Rekonstrukce 2. pavilonu kožního oddělení pokračují zateplením střechy a položením povlakových krytin.
Loni se rekonstrukce dočkal 3. pavilon kožního oddělení s lůžkovou částí. Úpravy stály 12 milionů korun a hradil je Zlínský kraj.


19.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Anketa ukáže, jak jsou pacienti ve zlínské krajské nemocnici spokojeni

Od 6. června se mohou pacienti hospitalizovaní v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně prostřednictvím dotazníků „Hodnocení kvality poskytované péče“ vyjádřit k dobrým i slabým stránkám tohoto zdravotnického zařízení. Anonymní anketa potrvá do 7. července.
„Cílem je zjistit, jak jsou pacienti spokojeni s přístupem lékařů a zdravotních sester, s poskytovanou zdravotní péčí, se stravou nebo s prostředím, které jim v nemocnici vytváříme. Část otázek je zaměřena i na přijetí a propuštění z nemocnice a na její celkové zhodnocení,“ řekl ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Dotazníky obdrží pacienti ve většině zdravotnických oddělení nemocnice, například v interní klinice, Léčebně dlouhodobě nemocných, dětském, chirurgickém, očním nebo onkologickém oddělení.
„Zdravotní sestra předá pacientovi dotazník s obálkou obvykle jeden den před plánovaným propuštěním.Po vyplnění ho pacient vloží do obálky, zalepí a poštou daného oddělení je dotazník odeslán náměstkyni ošetřovatelské péče KNTB Marii Hejtmánkové,“ vysvětlil ředitel.
Dotazník může za pacienta vyplnit rodinný příslušník nebo jiný pacient. „Asistence zdravotnického personálu je nepřípustná, mohla by totiž ovlivnit odpovědi hospitalizovaného pacienta,“ vysvětlila Hejtmánková, která je autorkou dotazníků. Zdůraznila, že při distribuci, sběru a vyhodnocení ankety je dbáno na ochranu osobních údajů pacienta.
Anketa spokojenosti se v KNTB uskutečnila poprvé v roce 1999 a od té doby dostávají pacienti dotazníky dvakrát do roka.
„Po vyhodnocení hlavně kritické připomínky projednáváme v jednotlivých odděleních s cílem zlepšit kvalitu poskytované péče. Naší snahou je zajistit pacientům co možná největší spokojenost při pobytu v nemocnici,“ uvedla Hejtmánková.
Poslední vyhodnocení ankety v loňském roce podle ní například ukázalo, že pacienti nejsou spokojeni s jednostrannou stravou, chybí jim ovoce a zelenina a teplé večeře. Připomínky měli také ke špatné komunikaci mezi lékaři a pacientem.


19.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Dětské oddělení krajské nemocnice dostalo pět nových infuzních pump

Pět nových infuzních pump za více než 180 tisíc korun obdrželo dětské oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Zakoupilo je občanské sdružení Život dětem, jehož zástupci dnes přístroje v nemocnici předali.
„Infuzní pumpy přesně limitují zásobování infuzními roztoky a slouží hlavně ke stanovení limitů antibiotik u malých pacientů. Pomocí pump také sledujeme množství tekutin dodaných dítěti za 24 hodin. Díky nim nejsou děti vystaveny častým vpichům jehly. Přístroje denně používáme, jsou šetrné pro pacienty a personálu usnadní práci. Za dar občanskému sdružení děkujeme,“ řekla při předávání zástupkyně primáře dětského oddělení Lenka Ťoukálková. Dodala, že v oddělení už používají tři starší infuzní pumpy a mají s nimi dobré zkušenosti.
„Finance na infuzní techniku pro vaši nemocnici jsme získali ze dvou zdrojů. Převážnou část v hodnotě 115.011 korun z výtěžku Srdíčkových dnů a zbytek z projektu Tesco Charita roku 2007,“ sdělila Vlasta Kovářová, vedoucí marketingu sdružení Život dětem. Doplnila, že při výběru peněz při Srdíčkových dnech ve Zlíně občanskému sdružení pomáhají studenti Gymnazia Lesní čtvrt, Gymnazia a jazykové školy Zlín a Střední průmyslové školy Zlín.
Občanské sdružení již v lednu 2005 darovalo dětskému oddělení KNTB polohovací elektrická lůžka v hodnotě 235.585 korun. „Tato lůžka ulehčují hospitalizaci těžce nemocným dětem na jednotce intenzivní péče. Hodně pomáhají také personálu při manipulaci s často bezvládnými pacienty,“ uvedla Ťoukálková.
Občanské sdružení Život dětem vzniklo v únoru 2000 v Praze a každý rok pořádá ve spolupráci se školami v celé republice Srdíčkové dny, kdy žáci prodávají občanům různé produkty.


18.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Část Havlíčkova nábřeží u krajské nemocnice bude jednosměrná

Přes víkend 14. a 15. června 2008 se změní dopravní značení na Havlíčkově nábřeží u Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Silnice od bufetu za hlavní bránou nemocnice až po východní vjezd do jejího areálu za budovanou krajskou záchrannou službou bude ve směru od města na Příluky jednosměrná. Komunikace od mostu před hlavní bránou po bufet zůstává dvousměrná. Tím bude umožněno dosavadní parkování a výjezd z areálu nemocnice v obou směrech. Od zadního vjezdu do nemocnice k hlavní bráně řidiči po nábřeží neprojedou.
„Cílem změny dopravního značení je zklidnit nadměrnou dopravu podél nemocnice, kde podle průzkumu projelo v dopravní špičce jedním směrem až 500 vozů za hodinu. Zároveň se zvýší kapacita parkovacích míst pro pacienty a návštěvníky KNTB. V jednosměrném úseku silnice na Havlíčkově nábřeží vznikne v jednom jízdním pruhu asi 100 podélných parkovacích míst,“ zdůvodnil změnu ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Sanity a vozidla, která mají povolen vjezd do areálu nemocnice, se do ní dostanou oběma branami. V areálu nemocnice budou parkovat pouze řidiči, kteří k tomu mají povolení. Ostatní musejí zaparkovat mimo areál.
„Systém vjezdu do nemocnice nyní neměníme. Nový dopravní režim budeme sledovat a o případných změnách před jejich uplatněním budeme veřejnost i zaměstnance informovat,“ sdělil ředitel.
„Vycházíme také vstříc našim pacientům vyhrazením tří míst pro stání na dobu 10 minut před nemocniční lékárnou, aby si mohli vyzvednout léky. Před hlavní bránou nemocnice vzniknou i šikmá místa pro stání automobilů, z toho dvě pro invalidní řidiče,“ doplnil ředitel.
Upozornil, že novému dopravnímu značení je třeba věnovat pozornost. „O změně komunikace na Havlíčkově nábřeží podél nemocnice budou informovat dopravní značky umístěné jak u mostu ve Zlíně-Přílukách, tak před hlavní bránou KNTB a na dalších místech,“ uvedl.
Příliš frekventovaná silnice na Havlíčkově nábřeží dlouhodobě KNTB zatěžovala. Na přetíženém úseku nábřeží podél nemocnice docházelo k dopravním kolizím, hustota provozu ztěžovala vjezdy a výjezdy sanitních vozů. Vedení nemocnice proto hledalo ve spolupráci se zlínským magistrátem a Policií ČR cesty, jak situaci vyřešit.


12.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Přes 80 dárců dnes přišlo do krajské nemocnice k odběrům krve

K odběrům krve dnes do Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně přišlo 82 lidí. Podpořili tak akci Daruj krev s Českým rozhlasem, která se letos uskutečnila už podruhé a transfúzní oddělení KNTB se k ní připojuje už několik let. Zdravotníci odebrali krev 74 dárcům, ostatní ze zdravotních důvodů krev darovat nemohli. Svůj první odběr absolvovalo osm dárců.
„Dnes přišlo opravdu hodně dárců, i když začíná doba dovolených a navíc se v médiích objevila nesmyslná výzva k tomu, aby lidé krev nedarovali. Jsme velice rádi za tak velkou účast a všem moc děkujeme. Věříme, že nám naši současní dárci zůstanou věrní a připojí se k nim i noví,“ řekla primářka transfúzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
Potvrdila, že v současnosti má krajská nemocnice dostatek krve všech skupin. „Ze zkušenosti víme, že přes prázdniny chodí méně dárců. V případě, že nám zásoby krve docházejí, obvoláváme naše dárce telefonicky nebo si vzájemně vypomáháme s jinými transfúzními stanicemi,“ doplnila.
„Krev daruji posedmé. Mamka ji také darovala a získala Zlatou plaketu Jánského. Když by nikdo k odběrům nechodil, kde by ji lékaři pro pacienty brali?,“ uvedla devětadvacetiletá Kateřina Pišťková z Otrokovic a dodala: „Darovat krev kvůli penězům bych nešla. Dělat něco takového kvůli byznysu, to není dobře. To může zlákat třeba studenty, kteří potřebují peníze. Možná jako studentka bych toho taky využila, ale teď už určitě ne.“
Až ze Střížovic na Kroměřížsku přijel ke svému pátému odběru Petr Šiška. „Ve Zlíně jsem začal krev darovat, protože jsem tady studoval vysokou školu. Přivedla mě k tomu snaha nějak pomoci. Mám lepší pocit, když vím, že pomáhám,“ sdělil čtyřiadvacetiletý dárce.
Michal Verner z Rymic u Holešova dnes daroval krev pošesté. „Řekl jsem si, že nebude špatné tak pomoci těm, kdo krev potřebují. Poprvé to bylo po 11. září, kdy letadla narazila do ‚dvojčat‘ v New Yorku. Tehdy jsem ve zlínském transfúzním oddělení potkal hodně dárců. Ale s útokem na newyorské budovy mé první dárcovství nesouviselo, jen mi to připomíná můj první odběr,“ prozradil pětadvacetiletý novinář.
Akce Daruj krev s Českým rozhlasem se koná čtyřikrát ročně. Další se v transfúzním oddělení KNTB uskuteční 10. září a 10. prosince.


11.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Nemocnice řeší dopravní situaci, denně kolem jejího areálu projedou stovky aut

Krajskou nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně dlouhodobě zatěžuje příliš frekventovaná silnice podél jejího areálu na Havlíčkově nábřeží. Průjezdnost automobilů je neúnosná a na přetíženém úseku nábřeží dochází i k dopravním kolizím. Hustota provozu ztěžuje také vjezdy a výjezdy sanitních vozů zachraňujících často lidské životy.
„Před dvěma měsíci jsme udělali průzkum průjezdnosti automobilů kolem naší nemocnice na Havlíčkové nábřeží. Studenti Obchodní akademie T. Bati od 07:00 do 17:00 hodin zaznamenávali průjezdy aut. Moc nám pomohli. Průzkum se týkal úseku od hlavní brány nemocnice po zadní vjezd do areálu za objektem budované krajské záchranné služby. Výsledek ukázal, že zmíněným úsekem projede ve špičce až 500 automobilů za hodinu v jednom směru. To je příliš vysoké číslo v prostoru, kde by měla být klidová zóna vzhledem k hospitalizovaným pacientům, návštěvníkům i vozidlům záchranné služby,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
„Musíme tento stav změnit. Hledáme s magistrátem i Policií ČR cesty, jak úpravou dopravního značení zklidnit průjezd kolem nemocnice. Paralelně jsou dokončovány práce na Generelu KNTB, který řeší i statickou dopravu, parkování v areálu a kolem nemocnice,“ dodal ředitel.


6.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Vendula Svobodová rozdala nemocným dětem v krajské nemocnici dárky

Spoustu dárků dnes přivezla prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Svobodová nemocným dětem v Krajské nemocnici T. Bati a.s. (KNTB) ve Zlíně. Děti se těšily z plyšových hraček, DVD a radost jim udělala i fotografie dárkyně s jejím podpisem. Dětskému oddělení předala Svobodová ledničku a mikrovlnnou troubu. Navštívila také úsek intedmediární péče novorozeneckého oddělení.
„S Kapkou naděje spolupracujeme od roku 2002 a za tu dobu jsme od ní získali přístroje nebo finanční částky k vybavení dětského a novorozeneckého oddělení za téměř tři miliony korun. Vítáme a děkujeme za každou pomoc, která pomůže zlepšit péči o dětské pacienty,“ řekl ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
„Dnes večer se uskuteční na zlínském Náměstí Míru koncert Kapky naděje a výtěžek věnujeme také dětskému oddělení vaší nemocnice. Předpokládáme, že bychom mohli z koncertu získat až 350.000 korun,“ sdělila Svobodová.
Hospitalizované děti o její návštěvě věděly dopředu a mnohé ji samy obdarovaly. Svobodová si z nemocnice odnášela namalované obrázky se zvířaty, ale také různé skládačky z papíru. „No tohle bych nikdy nevytvořila,“ reagovala překvapená prezidentka na darované papírové panáčky.
„Je dobré, že za námi přišla, znám ji. Dala mi DVD a knížku pohádek,“ prozradil dvanáctiletý Lukáš ze Zlína.
Za dobu spolupráce KNTB s Nadačním fondem Kapka naděje získalo dětské oddělení například digitální ultrazvukový systém, myčky nádobí, mikrovlnné trouby, ledničky a finančně Kapka naděje pomohla při získání pH metru, který vyšetřuje kyselost v jícnu. Novorozenecké oddělení vybavila Kapka naděje fototerapeutickými lampami k léčbě novorozenecké žloutenky, přístroji pro měření intenzity žloutenky novorozence, přístrojem pro podporu dýchání novorozenců a v loňském roce špičkovým monitorem, který sleduje všechny základní životní funkce novorozence.


4.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V květnu uhradili pacienti krajské nemocnice poplatek formou SMS v 600 případech

Šestsetkrát uhradili v květnu pacienti Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně regulační poplatek prostřednictvím zaslání SMS zprávy. Nemocnice tento způsob placení zavedla 1. května, aby lidem úhradu poplatků usnadnila.
„Lidé si na tento moderní a snadný způsob placení zvykají. Množství odeslaných SMS však neznamená, že je odeslalo 600 občanů. V některých případech se mohlo jednat o opakované platby pacientů,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Při kalkulaci na jeden poplatek nejde o nejlevnější službu. „K tíži nemocnice jde zatím až 20 procent z výše poplatku, záleží na cenách jednotlivých mobilních operátorů za SMS. Naším cílem v tomto případě bylo zejména usnadnit placení pacientům,“ doplnil ředitel.
Do května mohli pacienti regulační poplatky uhradit v jedné ze sedmi pokladen rozmístěných v areálu nemocnice nebo složenkou. Při využití placení SMS nemusejí nikam chodit. Stačí napsat SMS zprávu ve tvaru KNTB na číslo 902 11 30 nebo 902 11 90, podle výše poplatku 30, resp. 90 korun. Po odeslání zprávy se do mobilu vrátí osmimístný kód, který pacient nahlásí v ambulanci, do které jde k vyšetření.
Za leden až duben 2008 činily tržby KNTB za regulační poplatky 8,4 milionu korun.


3.6.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


K vyšetření plic přišlo do krajské nemocnice téměř 60 lidí

Funkčnost plic si dnes do Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně přišlo vyšetřit téměř 60 lidí. Využili Dne otevřených dveří, které pořádalo plicní oddělení nemocnice při příležitosti Světového dne bez tabáku. Lékaři v plicních ambulancích zdarma pomocí spirometru u každého pacienta zjišťovali, zda nemá příznaky plicního onemocnění. To se ukázalo u pěti vyšetřených a lékaři je objednali k další konzultaci.
„Těší nás tak velká účast. Dokazuje, že se lidé o své zdraví skutečně starají. Někteří sem přišli s konkrétními problémy – delší dobu je trápí kašel, zadýchávají se, jiní v rámci prevence,“ řekl primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
K vyšetření přišel také čtyřiatřicetiletý Pavel Uher z Otrokovic. „Jsem tu poprvé. Běžně vykouřím do 20 cigaret denně, ale výjimečně i hodně přes 30. Někdy zase i na týden kouření úplně vysadím. Každopádně bych rád věděl, jestli mi kouření neuškodilo,“ sdělil.
Kuřákem sice už 22 let není dvaašedesátiletý Pavel Vosmanský ze Zlína, přesto si dnes plíce nechal vyšetřit. „Za mlada jsem kouřil. Teď si myslím, že mám nějaké problémy, takže bych rád znal názor zdravotníků,“ zdůvodnil svoji návštěvu v plicní ambulanci.
Devatenáctiletá Petra Gajdušková ze Zlína přišla k vyšetření z preventivních důvodů. „Jsem nekuřačka, ale chci vědět, zda mám plíce v pořádku,“ řekla.


30.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Rekonstrukcí získá kožní pavilon moderní ordinace a sociální zázemí pro pacienty

V areálu Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně pokračuje rekonstrukce 2. pavilonu kožního oddělení, která začala v polovině letošního dubna. Spočívá ve stavebních úpravách pavilonu, v postavení přístavby k němu a ve vybudování spojovacího koridoru mezi 2. pavilonem s ambulancemi a 3. pavilonem s lůžkovou částí kožního oddělení. Náklady na rekonstrukci, která má být dokončena letos na konci září, dosáhnou 17 milionů korun a hradí je Zlínský kraj.
„V těchto dnech buduje stavební firma základy pro přístavbu, která vyřeší nedostatečné prostory pro specializované kožní ambulance. Díky přístavbě se také rozšíří dosavadní nevyhovující sociální zázemí pro pacienty a personál. Kvůli přístavbě bylo nutné přeložit tepelný kanál a inženýrské sítě,“ popsala současné dění na stavbě Lidie Hrušková, vedoucí technického úseku KNTB.
Budovu čeká ještě výměna oken, zateplení a venkovní úpravy včetně chodníků a přístupové cesty. Stavební úpravy jsou v souladu s Plánem rozvoje KNTB.
„Rekonstrukce výrazně zlepší prostředí pro pacienty a umožní lepší péči o ně. Do původního pavilonu zatékalo, hůře již fungovalo také vytápění, 70 let stará okna netěsnila a ambulance byly odděleny jen látkovými závěsy. Získáme moderní ordinace a místnosti pro převazy bércových vředů, léčbu lymfatických otoků i samostatnou vyšetřovnu pro infekční kožní choroby. Modernizací získají i pacienti využívající moderní léčbu ve stacionáři, který ve dvousměnném provozu umožní u některých chorob nahradit i léčbu za hospitalizace,“ řekl primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
Už loni byl rekonstruován 3. pavilon kožního oddělení s lůžkovou částí. Vzniklo v něm celkem 21 lůžek ve dvoulůžkových pokojích včetně jednoho pokoje pro izolaci nemocného s infekční kožní chorobou. Všechny pokoje jsou vybaveny sprchou a WC, navíc jsou k dispozici místo jedné společné koupelny pro balneoterapii dvě samostatné, zvlášť pro muže a pro ženy. Úpravy stály 12 milionů korun a hradil je Zlínský kraj.


29.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Lékaři ve zlínské krajské nemocnici vyšetří lidem zdarma plíce

V pátek 30. května pořádá plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně Den otevřených dveří. Lékaři v plicní ambulanci v 11. pavilonu nemocnice zdarma vyšetří lidem funkci jejich plic a pro kuřáky připravili test závislosti na nikotinu. Zájemci mohou k vyšetření přijít v době od 09:00 do 16:00 h. Plicní oddělení akci pořádá v rámci Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května.
„Pomocí spirometru zjistíme základní funkce plic. To znamená jejich objem a úsilí, které pacient potřebuje k vydechnutí vzduchu z plic. Snažíme se zachytit první příznaky chronické obstrukční plicní nemoci, na jejímž vzniku se výrazně podílí kouření. Vyšetření by proto měli absolvovat zejména kuřáci, ale také lidé, kteří mají potíže s dýcháním nebo trpí dušností či kašlem po námaze,“ řekl primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
Kromě spirometrie v indikovaných případech absolvují pacienti také pohovor s lékařem. „Pokud spirometr zjistí nějaký nález na plicích nebo varující příznaky onemocnění, s pacientem vše probereme a pozveme ho ke kompletnímu plicnímu vyšetření,“ doplnil primář.


27.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Alergií u dětí přibývá, krajská nemocnice proto rozšířila provoz dětské alergologie

Dětských alergiků všeobecně přibývá. Každé třetí dítě v České republice trpí nějakou alergií a onemocnění se nevyhýbá ani Zlínsku. Krajská nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně proto rozšířila provoz dětské alergologické ambulance, v níž od ledna na plný úvazek pečuje o pacienty dětská alergoložka Helena Zejdlová.
„Dosavadní fungování dětské alergologie jen na půl úvazku bylo nedostačující. V evidenci máme zatím kolem tisíce alergických dětí od šesti měsíců do 19 let věku, takže v rámci zlepšení péče o ně jsme se rozhodli ordinační dobu rozšířit. Od pondělí do pátku je ambulance v provozu od 7.30 do 15 hodin,“ zdůvodnil primář dětského oddělení KNTB Petr Pešák s tím, že do ordinace je v uvedenou dobu možné objednat pacienty na telefonním čísle 577552846.
Varujícím ukazatelem rozvoje alergických onemocnění je posun do nejnižších věkových skupin. „V naší ambulanci máme zaevidované i děti v kojeneckém věku. Velkou skupinu sledovaných dětí tvoří astmatici, děti s pylovou alergií, alergickou rýmou, potravinovými alergiemi nebo atopickým ekzémem,“ sdělila Zejdlová.
Příčin přibývání alergií je podle ní hned několik. Patří mezi ně zhoršující se životní prostředí, chemizace potravin, kouření v rodinách, nesprávná životospráva, stresující faktory nebo brzký nástup dítěte do kolektivu. V něm se v době, kdy vyzrává imunitní systém, dítě setkává s těžšími či opakovanými infekcemi.
Předejít závažnějším projevům alergických nemocí jako je astma bronchiale lze především včasnou léčbou. „Rodiče by neměli podceňovat varující příznaky. Jsou jimi dráždivý suchý kašel s převahou v nočních hodinách nebo po námaze nebo výdechová dušnost projevující se sípáním. Zvláště jsou-li tyto potíže v kombinaci s atopickým ekzémem, měli by rodiče s dítětem co nejdříve vyhledat lékaře. Rizikovými pro rozvoj astma bronchiale, jsou také pylová a chronická rýma s projevy ucpaného nosu. Tyto děti by proto měly být včas vyšetřeny alergologem. Vhodnou antialergickou léčbou včetně podání vakcíny lze předejít těm nejzávažnějším stupňům alergie,“ upozornila Zejdlová.


26.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ve zlínské krajské nemocnici zjistí zájemcům míru rizika vzniku zubního kazu

Vyšetření ke zjištění míry rizika vzniku zubního kazu nabízí od letošního května těhotným ženám, dětem v jednom roce života, ale i ostatním zájemcům oddělení lékařské mikrobiologie Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně jako jediné ve Zlínském kraji. Test stojí 390 korun.
„Zubní kaz je infekční onemocnění a je způsobeno bakterií Streptococcus mutans, které se dobře daří v zubním plaku. V naší laboratoři pomocí jednoduchého testu zjistíme, v jaké míře se streptokok u konkrétního člověka vyskytuje. Na základě výsledku doporučíme návštěvu stomatologa, který určí další postup k prevenci vzniku zubního kazu,“ řekla primářka oddělení mikrobiologie KNTB Nataša Bartoníková.
Odběr vzorku na vyšetření trvá několik minut. „Klientovi vložíme do úst speciální proužek, kterým pohybuje, abychom na něj nasbírali sliny. Ten poté ponoříme do selektivního media a vložíme na 48 hodin do termostatu. Následně sdělíme vyšetřovanému výsledek testu,“ vysvětlila primářka. Dospělý člověk dostane před vyšetřením žvýkačku k vytvoření slin. Děti mívají v ústech zpravidla slin dostatek.
Zájemce o test musí dodržet určitá pravidla. „Jednu až dvě hodiny před vyšetřením si nesmí čistit zuby, nesmí používat antimikrobiální výplachy dutiny ústní, jíst, kouřit a žvýkat žvýkačku. Nemůžeme vyšetřit ani pacienta, který je v době odběru léčen antibiotiky,“ vyjmenovala primářka.
Upozornila, že bakterie Streptococcus mutans jsou přenášeny prostřednictvím slin z dospělých na dítě již v kojeneckém věku. Například finští stomatologové pohlížejí na rozvoj zubního kazu u batolat před třetím rokem věku jako na výsledek neznalosti a nezájmu rodičů, především matky. „Vyšetření proto doporučujeme hlavně těhotným ženám, aby měly možnost ovlivnit své návyky a zabránit přenosu streptokoka na své dítě,“ sdělila primářka.
„Je dobré udělat stěry v dutině ústní u malých dětí a testy doporučuji také u dospělých se zvýšenou kazivostí zubů,“ reagovala na nově zavedené vyšetření primářka ústní, obličejové a čelistní chirurgie (ÚČOCH) KNTB Katarína Vachalová. Podle ní jsou mezi matkami rozšířené zvyky, které podporují přenos streptokoka na dítě. Patří mezi ně například používání stejné lžičky na ochutnávání stravy a následně ke krmení dítěte, olizování dudlíku a dětských prstů umazaných od jídla, podávání slazeného nápoje dítěti před spaním nebo i v průběhu noci a další.
„Chodí k nám spousta matek s malými dětmi, které mají hodně zkažené zuby. Maminky si nepřipouštějí, že by to zavinily ony špatnou hygienou. Často se u nás ocitají děti s takzvaně medovými zuby poté, co jim maminky dlouhou dobu dávaly do pusy dudlík namočený v medu nebo cukru. Streptokok se přenáší také polibky dospělých na ústa dětí,“ sdělila primářka Vachalová. Zdůraznila, že streptokok se vyskytuje hlavně v rodinách, kde mají rodiče zanedbaný chrup. „Mohou pak stoprocentně počítat s tím, že jejich děti budou mít streptokoka také a budou se jim hodně kazit zuby,“ dodala.
Zubní kaz je nejčastějším chronickým onemocněním dětského věku. Vyskytuje se pětkrát častěji než astma a je sedmkrát častější než senná rýma. „U dospělých může zubní kaz způsobit paradentózu a má dopad i na jiná onemocnění, například nemoci srdce,“ uzavřela primářka Bartoníková.


20.5.2008
Karla Havlíková,
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Dnů otevřených dveří k mozkové mrtvici se v nemocnici zúčastnilo přes 150 lidí

Více než 150 lidí se zúčastnilo Dnů otevřených dveří věnovaných prevenci, příznakům a léčbě cévní mozkové příhody (CMP) neboli mozkové mrtvice, které letos 29. dubna a 15. května uspořádalo neurologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. V dubnu si přednášku neurologů spojenou s videoprojekcí, měřením tlaku a ultrazvukovým vyšetřením tepen vyslechla téměř stovka zájemců, dnes jich bylo přes 60.
„Akce se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Věříme, že informovanost občanů o cévní mozkové příhodě přinese významný posun pokud jde o včasný záchyt tohoto onemocnění a tím i rychlé zajištění potřebné léčby. To je také smysl celé akce. U mozkové mrtvice jde totiž skutečně o čas a čím dříve se pacient dostane do nemocnice, tím má lepší vyhlídky na uzdravení,“ řekla zástupkyně primáře neurologického oddělení KNTB Alena Gaťková.
Některým potencionálně rizikovým pacientům neurologové vyšetřili průchodnost mozkových cév ultrazvukem. „Část jsme jich však museli objednat na další termíny, protože časově zvládnout vyšetření všech zájemců nebylo možné,“ dodala Gaťková.
„O akci jsem se dozvěděla z letáků přímo v nemocnici. Mám vyšší cholesterol, sklerotické změny na sítnici a jsem v částečném invalidním důchodu kvůli nemoci srdce. To je dostatek důvodů, proč jsem přišla. Chci si také nechat zkontrolovat mozkové cévy ultrazvukem, protože žádný lékař mě na toto vyšetření ještě neposlal,“ řekla osmapadesátiletá žena ze Zlína.
Pětaosmdesátiletý Rudolf Gargulák z Želechovic prozradil, že měl před lety mozkovou příhodu. „Chci znát vše o prevenci tohoto onemocnění, abych zabránil jeho opakování,“ sdělil.
Dny otevřených dveří uskutečnilo neurologické oddělení KNTB při příležitosti Světového dne CMP, který připadl na 13. května. V rámci tohoto dne probíhá v ČR od 28. dubna do 26. května celostátní kampaň „30 dnů pro prevenci a léčbu CMP“ a kromě KNTB se jí účastní dalších 22 nemocnic v ČR. Cílem je jednak zvýšit informovanost laické veřejnosti o tomto onemocnění, které stále častěji postihuje osoby v produktivním věku, jednak apelovat na kompetentní orgány k urychlenému systémovému řešení péče o CMP v ČR, které výrazně zaostává za jinými zeměmi Evropské unie.


15.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V krajské nemocnici poradili, jak se starat o nemocného doma

Dvě desítky zájemců se zúčastnily dnešního setkání zdravotníků v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně s těmi, kdo pečují o své nemocné příbuzné v domácím prostředí. Zdravotnický personál nemocnice názorně předvedl, jak ležícího například po mrtvici obrátit v posteli, jak mu nasadit plenu nebo přiložit toaletní mísu, umýt ho apod. Účastníkům setkání zdravotníci odpovídali na jejich dotazy a rozdali jim tištěný materiál se spoustou rad pro péči o nemocného doma.
„Setkání začala v loňském roce a v pravidelných intervalech pokračují. Je o ně zájem, o čemž svědčí stále noví příchozí. Některé však na setkáních vídáme opakovaně. Jako laici se samozřejmě bojí, aby při péči nemocnému neublížili, takže se jim snažíme pomoci orientovat se v činnostech souvisejících s péčí o nemocného člověka,“ řekla vrchní sestra Gerontologického centra KNTB Karla Vrlová.
„Máme maminku po těžké mrtvici a ochrnula na půl těla. Zatím leží v nemocnici, ale nevíme si rady, jak se o ni postarat, až ji pustí domů,“ řekla dvaapadesátiletá žena ze Zlína-Malenovic, která na setkání přišla se svojí mladší sestrou.
„Důležitá je chuť vzít si příbuzného domů a postarat se o něho,“ zdůraznila Vrlová.


14.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Herci Hrušková a Přeučil přijeli až z Prahy, aby přečetli dětem v nemocnici pohádky

Pacienty dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. ve Zlíně (KNTB) čekalo dnes dopoledne překvapení. Až z Prahy za nimi přijeli herci Eva Hrušková a Jan Přeučil, aby jim předčítali z knihy Jiřího Žáčka Pohádky na dobrý večer. Vybrali pro ně O třech kůzlátkách a Jak liška napálila medvídky. Herci naučili nemocné děti také několik říkadel k procvičení správné mluvy a svoje vystoupení uzavřeli autogramiádou. Čtení pohádek se uskutečnilo v rámci projektu Literární květen, který připravili studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
„S pořady pro děti vystupujeme v celé republice. Mockrát jsme byli také v nemocnicích, ale i v ústavech pro postižené děti. U vás jsme poprvé a jsme zvědaví, jak budou děti reagovat,“ řekla Eva Hrušková. „Vystoupení bereme jako součást své profese, ale také jako morální povinnost. Dítě, které leží v nemocnici a těší se domů, potřebuje i obveselení, poučení a zasmání se nejenom přes program v televizi. Přímý kontakt herce a dětí je důležitý pro rozvoj dětské fantazie, pro styk se správnou češtinou i pro uvedení do světa divadla,“ doplnil Jan Přeučil.
Kontakt s nemocnými dětmi, kterých se v jídelně oddělení sešlo kolem dvaceti, oba herci velice rychle navázali. Děti ochotně spolupracovaly. Ještě před čtením pohádek doplňovaly různé slovní hádanky a hříčky. S úsměvem opakovaly různé jazykolamy a říkadla jako třeba „drbu vrbu“ nebo „pinka linka konvalinka“.
„Vždycky se snažíme děti zábavnou formou zasvětit do českého jazyka, aby správně mluvily. Slovo je velice důležité a už jako malí by se měli kluci a holky učit správně česky mluvit a artikulovat. Měli by si uvědomit, že hlavně čeština spolu s angličtinou jsou jazyky, které je budou provázet celý život,“ vysvětlil Přeučil.
Na závěr vystoupení uspořádali herci autogramiádu. Každému dětskému pacientovi věnovali svoji společnou fotografii s podpisem a věnováním.
„Představení pana Přeučila a paní Hruškové se mi strašně moc líbilo. Nejvíc čtené pohádky, hlavně ta o třech kůzlátkách,“ sdělila své pocity z vystoupení devítiletá Lenka Směšná z Kostelce u Zlína. Spokojené byly také Anička Juřenčáková a Zuzanka Juráková, obě ze Zlína. „Moc se nám líbily jazykolamy. A velkou radost jsme měly z autogramiády,“ shodně reagovaly osmileté pacientky.
„Bylo to příjemné rozptýlení pro děti, i když všechny se programu nemohly zúčastnit. Některé jsou po operaci nebo mají teploty a musely zůstat v lůžku, jiné jsou příliš malé. Vážíme si toho, že pražští herci přijeli přes celou republiku až k nám do Zlína,“ zhodnotila dopolední vystoupení vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.


7.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Mateřská znaménka a změny na kůži si v krajské nemocnici nechalo vyšetřit 85 lidí

Pětaosmdesát lidí přišlo dnes do ambulancí kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně, aby si v rámci Evropského dne melanomu nechalo zdarma vyšetřit podezřelé změny na kůži. Lékaři je vyšetřovali dermatoskopem a složitější případy specielním digitálním dermatoskopem. U dvou pacientů zjistili podezření na melanom, který je nejzhoubnějším kožním nádorem.
„Evropský den melanomu se letos konal už osmým rokem. Smyslem je hlavně prevence a včasné zachycení melanomu, který naše veřejnost ještě stále podceňuje. Mezi rizikové patří lidé se světlou pletí, plavovlasí, modroocí a ti, u kterých je výskyt melanomu v rodině. Lidé by si měli dávat především pozor na sluneční spáleniny, které mohou provokovat vznik melanomu i se zpožděním několika let,“ upozornil primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
Melanom vzniká jen ve třetině případů z mateřských znamének, může vzniknout i z nové pihy. „Rok až dva se pak vyvíjí ve zhoubný nádor. Pigmentace roste, tmavne, je nepravidelná. Pokud člověk tyto varovné signály zaregistruje, měl by co nejdříve navštívit kožního lékaře,“ řekl primář.
K vyšetření dnes přišli lidé všech věkových kategorií. „Jedno znaménko se mi moc nelíbí, tak jsem raději přišel. Překvapil mě velký zájem lidí, jsem asi až dvacátý v pořadí,“ řekl devatenáctiletý Lukáš Dorda ze Zlína. Jistotu, zda se některé mateřské znaménko nemůže změnit v nádor, chtěla mít také jednasedmdesátiletá Terezie Obadalová z Otrokovic. „Větší znaménko mám na zádech i na obličeji, tak se jdu poradit,“ sdělila. O deset let starší Miloslav Přikryl ze Zlína už své zkušenosti s kožními problémy má. „Před třemi lety mi lékaři jedno znaménko odstranili, tak dnes se jdu raději preventivně vyšetřit,“ prozradil.
Myšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde také již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Česká republika se zapojila do evropské aktivity v roce 2001 a letos se do akce zapojilo asi 200 pracovišť.


5.5.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V krajské nemocnici vyšetří zájemcům podezřelá mateřská znaménka a změny na kůži

Už sedmým rokem se kožní oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně připojuje k Evropskému dni melanomu (EDM), který letos připadá na pondělí 5. května. Tento den mohou zájemci přijít do ambulancí kožního oddělení v 1. pavilonu, kde jim lékaři v době od 10 do 14 hodin zdarma vyšetří podezřelá mateřská znaménka a pigmentace na kůži, z nichž by se mohl vytvořit melanom, nejzhoubnější nádor kůže.
„Přijít by měli hlavně lidé, kteří si nejsou jisti změnami vzhledu mateřského znaménka. Zvlášť vhodné je nechat si prohlédnout části těla, na něž si člověk sám nevidí, jako třeba záda. Právě tam se nejčastěji zachycují melanomy pozdě. Pacienty vyšetříme klasickým dermatoskopem a v případě podezření změny znaménka v nádor použijeme speciální digitální dermatoskop s počítačovou analýzou obrazu pomocí expertního systému. Včasné zachycení vznikajícího nádoru má velkou šanci na vyléčení,“ řekl primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
Při vyšetření lékaři někdy zjistí i jiný druh zhoubného nádoru kůže a zahájí potřebnou léčbu. V loňském roce si v rámci EDM nechalo v KNTB vyšetřit podezřelé změny na kůži 75 lidí. Lékaři naštěstí u žádného z vyšetřených nezjistili podezření na melanom, ale v jednom případě zjistili jiný zhoubný nádor kůže.
Díky moderním přístrojům a větší osvětě mezi veřejností zjišťují lékaři většinou časné, povrchové nádory. „Ve zlínské krajské nemocnici se jedenkrát týdně scházejí zástupci tří odborností – dermatolog, onkolog a plastický chirurg v onkodermatologické poradně k posuzování optimálního postupu v diagnostice a léčbě kožních nádorů,“ uvedl primář.
Nádorů kůže, včetně melanomů, stále přibývá. „Svůj podíl na tom má neúměrné slunění nebo časté využívání solárií. Nádor typu melanomu může vzniknout i bez existence mateřského znaménka, a to z pigmentace, jež se nově na kůži objeví. Provokujícím faktorem posledních desetiletí je právě nadměrné slunění bez ochrany krémy s UV filtry, kdy vzniká sluneční spálenina,“ varuje primář s tím, že i bez vazby na předchozí existenci mateřského znaménka vznikají až dvě třetiny melanomů.


30.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Téměř sto lidí přišlo do krajské nemocnice, aby se dozvěděli vše o mrtvici

Téměř sto lidí dnes přišlo na Den otevřených dveří věnovaný prevenci, příznakům a léčbě cévní mozkové příhody (CMP), tedy mrtvice, který pořádalo neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Jeho primář Zbyněk Kalita kromě přednášky o CMP doprovázené videoprojekcí odpovídal na otázky přítomných. Ti měli také možnost nechat si změřit krevní tlak a většinou jí využili. Několik účastníků se podrobilo také ultrazvukovému vyšetření tepen.
„Jsem velice příjemně překvapen tak vysokou účastí. Lidé si zřejmě začínají uvědomovat nebezpečí onemocnění CMP. Mnozí přišli, protože mají zdravotní problémy, jiní se s mrtvicí setkali u svých příbuzných, takže chtějí co nejvíc informací,“ řekl Kalita.
„Už dva roky se léčím na vysoký krevní tlak, takže když jsem se z médií dozvěděla o dnešní akci, přišla jsem. Chci vědět, co mi eventuelně hrozí, protože vím , že vysoký krevní tlak je jednou z příčin mrtvice,“ sdělila jednasedmdesátiletá žena ze Zlína-Malenovic.
Až z Luhačovic přijel třiašedesátiletý pracovník ve školství. „Popud k účasti na dnešní akci mi dal zdravotní problém mého o deset let mladšího spolupracovníka. Nedávno ho do krajské nemocnice přivezli se slabší mrtvicí. Nechám si aspoň změřit tlak a poslechnu si, čeho bych se měl vyvarovat, abych mě mrtvice taky nepostihla. A samozřejmě navštívím svého nemocného kolegu,“ svěřil se.
Jaroslav Bednařík ze Zlína přiznal, že má vysoký krevní tlak, což potvrdilo i jeho změření v rámci akce neurologického oddělení. Nakonec absolvoval také ultrazvukové vyšetření tepen. „Vyšetření jednoduchého nálezu včetně vyhodnocení trvá asi 20 minut. Jedná se o zjištění rychlosti průtoku krve od toho můžeme odvodit možnost zúžení tepen. Ultrazvuk zobrazí cévní stěnu,“ informoval neurolog KNTB Ivan Kantorek.
Další Den otevřených dveří pořádá neurologické oddělení 15. května od 15 do 17 hodin opět ve výukovém sále v suterénu budovy Léčebny dlouhodobě nemocných. Připojuje se tak ke Světovému dni CMP, který připadá na 13. května.


29.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Od 1. května mohou pacienti zlínské krajské nemocnice hradit poplatky formou SMS

Pacienti Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně mohou od 1. května 2008 hradit regulační poplatky prostřednictvím zaslání SMS. Text odesílané zprávy je zkratka nemocnice, tedy Kntb. Podle toho, zda bude pacient platit 30 nebo 90 korun, odešle text na číslo 902 11 30 nebo na číslo 902 11 90. Do 30 sekund se mu do mobilu vrátí osmimístný znakový kód, který pak nahlásí v ambulanci, do které jde k vyšetření.
„Chceme našim pacientům úhradu poplatků usnadnit. Nebudou muset chodit platit v hotovosti do některé ze sedmi pokladen v areálu nemocnice. Myslíme si, že zejména zpočátku budou placení formou SMS využívat hlavně mladší lidé, ale časem si na ně může zvyknout více pacientů. Výhodou je, že starším pacientům může prostřednictvím SMS poplatek uhradit jejich příbuzný i ze svého mobilu. Pacient si však musí zapsat osmimístný kód, který pak nahlásí v ambulanci,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Od ledna, kdy regulační poplatky vstoupily v platnost, je mohli pacienti KNTB hradit v hotovosti v pokladnách rozmístěných na sedmi místech v areálu nemocnice nebo složenkou. Za 1. čtvrtletí v KNTB pacienti zaplatili za regulační poplatky 6,162 mil. Kč.
Od května chtěla KNTB umožnit platbu také formou předplatného, ale od ní nakonec ustoupila. „Máme v plánu zavést pro všechny pacienty takzvané medikarty, které umožní i předplatné. O fungování nového způsobu úhrady poplatků a jeho zavedení budeme veřejnost včas informovat,“ prozradil ředitel Mikel.


29.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Děti z dětského domova darovaly dětskému oddělení nemocnice peníze za sběr

Finanční dar 11.520 korun dostalo dnes dětské oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně od zlínského Dětského domova Lazy. Primáři oddělení Petru Pešákovi je předala ředitelka domova Helena Stráská společně s pěti jeho dětskými obyvateli.
„Jedná se o výtěžek ze sběru železného šrotu, který jsme uspořádali v soboru 19. dubna v okolních ulicích dětského domova. Týden předtím naše děti dávaly do poštovních schránek obyvatel letáčky upozorňující na akci. Moc nás překvapil výsledek. Lidé nám nachystali hodně kovového odpadu a do sběrny jsme ho dvěma auty odvezli 2,8 tuny,“ řekla Stráská.
„Všem dětem moc děkujeme, je to pro nás skutečně neobvyklá pomoc. Váš dar přidáme na konto dětského oddělení a pak koupíme zřejmě infuzní pumpu. Ta stojí kolem 50 tisíc korun,“ sdělil primář Pešák.
Dar ocenil také ředitel KNTB Zdeněk Mikel. „Je hezké, že děti obdarovaly děti. Děti dětského domova mě přesvědčily, že umějí pomáhat druhým. Navíc tento dar si samy odpracovaly. Moc jim děkujeme.“
„Pokud se ocitnete v dětském oddělení jako pacienti, můžete mít malou výhodu. Zdejší personál vám věnuje o úsměv víc než ostatním nemocným dětem,“ komentoval s úsměvem primář Pešák.
Dětem při sběru pomáhali dobrovolní hasiči z Jaroslavic, s kterými má dětský domov družbu. „Pět našich dětí je dokonce členy tamního sboru dobrovolných hasičů,“ prozradil vychovatel domova Petr Mrnka, který s nápadem sběru železného šrotu přišel. „Naše děti hodně přijímají pomoc od jiných, ale musejí vědět, že i ony musejí pomáhat druhým,“ zdůvodnil nápad se sběrem, který by chtěl zopakovat i příští rok. „Myslím, že kromě kovového odpadu bychom mohli zorganizovat také sběr papíru,“ doplnil.
V Dětském domově Lazy Zlín žije 16 dětí. Nejmladší má 10 let a nejstarší 19. „Dokud děti neukončí studium, tak u nás mohou zůstat. Pokud by šlo některé studovat vysokou školu, umožní mu stát zůstat v dětském domově až do 26 let,“ vysvětlila Stráská.


28.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ošetření „zraněných“ při cvičení Trauma 2008 zvládli v krajské nemocnici dobře

Cvičení Trauma 2008, které se dnes dopoledne uskutečnilo v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně, prověřilo připravenost krizového štábu a všech složek záchranného integrovaného systému Zlínského kraje a hlavně připravenost krajské nemocnice na hromadný přísun raněných. V rámci cvičení po fiktivním výbuchu v budově ředitelství KNTB zůstalo na místě 25 namaskovaných „zraněných“ osob, které záchranáři dopravili do traumatologického oddělení nemocnice, odkud byli podle druhu poranění přesunuti do dalších zdravotnických oddělení. Celou akci zhodnotil hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš s tím, že s prací lékařů KNTB byl spokojen.
„Cvičení ukázalo, jak jsou sestaveny traumatologické plány, jak rychle umíme dovézt tři desítky pacientů do krajské nemocnice a jak se lékaři dokáží s takovou situací vypořádat za běžného chodu nemocnice. Chci poděkovat všem, kteří se na cvičení podíleli. Byla dobře připravena,“ řekl hejtman. Zároveň se omluvil všem skutečným pacientům za mírné zkomplikování běžného provozu v nemocnici.
Primář traumatologického oddělení KNTB Marcel Guřan zhodnotil akci po medicínské stránce. „Fiktivně zraněno bylo 25 lidí, tři na místě výbuchu zemřeli. Ošetřili jsme osm těžkých poranění, kdy byli pacienti převezeni na ARO a urgentní příjem. Šest pacientů přivezla záchranka s poraněním břicha a z nich dva museli být urgentně operováni. Pět osob mělo otevřené zlomeniny horních nebo dolních končetin a všichni se museli podrobit operaci. Zbývající pacienti měli lehá poranění a ošetřili jsme je ambulantně. Všechny jsme si však nechali ke sledování v chirurgickém bloku minimálně na jeden den,“ popsal Guřan fingovanou situaci.
Příjem všech zraněných byl podle něho plynulý. „Pokud by se skutečně stalo to, co dnes bylo‚ nahrané‘, spektrum poranění bychom zvládli. Máme k dispozici šest operačních sálů a dostatek lékařů,“ zdůraznil Guřan.
„Podobná cvičení považuji za důležitá pro občany i pro nemocnici. Prověřili jsme si připravenost na přijetí a ošetření většího počtu pacientů s různými druhy poranění. Může se stát, že k nám z hromadné havárie nebo jiného neštěstí záchranáři skutečně přivezou desítky zraněných. Přesvědčili jsme se, že naši lékaři a další zdravotnický personál by situaci zvládli,“ komentoval akci ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
I když Trauma 2008 je celkově hodnoceno velmi dobře, hejtman při něm našel dvě problematická místa. Za první označil špatnou dopravní situaci kolem KNTB. „Při cvičení bylo vidět, jak mají vozy problém se na vozovce otočit, není zde dostatek parkovacích ploch. Pro kraj i město Zlín je to jasný signál – stav v dopravě zde co nejdříve zlepšit,“ řekl hejtman.
Druhý nedostatek se týká přímo KNTB. „Je třeba zastřešit prostor před traumatologií. V případě deštivého počasí by při překládání ze sanitek na vozíky a pojízdná lůžka pacienti zmokli. Potíže by nastaly také při jejich evidenci, protože déšť by poničil papírovou dokumentaci, kterou musí mít každý zraněný u sebe,“ vysvětlil hejtman a dodal, že zastřešení příjezdu u budovy traumatologie je otázkou vyřešení centrálního příjmu v KNTB.
Cvičení Trauma 2008 se kromě členů Krizového štábu Zlínského kraje, složek Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje a pracovníků KNTB (zejména traumatologického oddělení) účastnili také zástupci Krajského vojenského velitelství (KVV), Českého červeného kříže, studenti Střední zdravotnické školy a VOŠ zdravotnické Zlín, starostové obcí s rozšířenou působností a další hosté, celkem asi 230 osob. Na částečné regulaci dopravy z důvodu cvičení spolupracovala Policie ČR s Městskou policií Zlín a vojáky z aktivních záloh KVV.


25.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Neurologové krajské nemocnice seznámí s prevencí a léčbou mrtvice

Dny otevřených dveří věnované prevenci, příznakům a léčbě akutní cévní mozkové příhody (CMP neboli iktu), tedy mrtvice, připravuje na úterý 29. dubna a na čtvrtek 15. května 2008 neurologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Akce se uskuteční vždy od 15 do 17 hodin ve výukovém sále v suterénu budovy Léčebny dlouhodobě nemocných KNTB. Neurologické oddělení se tak už potřetí připojuje ke Světovému dni CMP, který připadá na 13. května.
„Cévní mozková příhoda neboli iktus je druhou nejčastější příčinou úmrtí po onemocnění srdce. Chceme upozornit, jak onemocnění předcházet a hlavně apelovat na důležitost včasného přijetí pacienta s příznaky iktu do nemocnice. Postižený ani jeho rodina by je neměli podceňovat a neprodleně by měli volat záchrannou službu. Iktus je totiž akutní stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou péči a je léčitelný, pokud se pacient dostaví včas, “ řekl primář neurologického oddělení KNTB Zbyněk Kalita.
Jednou z nejvýznamnějších příčin iktu je hypertenze, tedy vysoký krevní tlak a ateroskleróza mozkových cév. Na Dnech otevřených dveří proto zdravotníci zájemcům krevní tlak změří, případně vyšetří cévy ultrazvukem a všichni obdrží materiály týkající se CMP.
Ročně skončí v neurologickém oddělení KNTB kolem 700 pacientů s CMP. Jedině okamžitý zásah může zabránit nevratnému poškození mozkové tkáně. „Naše oddělení patří mezi přední pracoviště v České republice, která se léčbou a problematikou CMP zabývají. Je jediným pracovištěm ve Zlínském kraji, které užívá systematicky nejmodernější léčbu ke zprůchodnění uzavřené cévy v mozku, tzv. trombolýzu. Ta je však účinná jen do tří hodin od rozvoje příznaků záchvatu mrtvice,“ upozornil primář. Podle něho však většina pacientů přichází do nemocnice příliš pozdě na to, aby byli vhodnými kandidáty pro uvedenou léčbu.
Úmrtnost na následky iktu je vysoká a v ČR dosahuje téměř 40 procent, zatímco ve vyspělé Evropě je to pod 20 procent. „V KNTB jsme se pod 20 procent dostali, a to díky tomu, že se všichni pacienti dostanou na jednotku intenzivní péče (JIP). Tedy i ti, kteří nejsou vhodní pro trombolýzu. Na JIP mají totiž dvojnásobně větší šanci na lepší zdravotní stav, protože zde podchytíme všechny další možné komplikace a zahájíme včas jejich léčbu,“ zdůraznil primář.
Rizikovými faktory CMP jsou dále kouření, málo pohybu, nadváha, nadměrné pití alkoholu či velký přísun tuku, soli a cukru v jídle. CMP se může dostavit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji postihuje osoby po 65. roce života. „Příznaky přicházejí náhle a nečekaně. Patří mezi ně náhlá ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. Postižený má najednou závrať, ztrátu rovnováhy nebo koordinace. Může se objevit náhlá a neobvyklá porucha zraku v jednom nebo obou očích, potíže s mluvením, potíže porozumět řeči a bez zřejmé příčiny se může dostavit silná bolest hlavy,“ vyjmenoval primář.
V rámci Světového dne CMP probíhá v ČR od 28. dubna do 26. května celostátní kampaň „30 dnů pro prevenci a léčbu CMP“ a kromě KNTB se jí účastní dalších 22 nemocnic v ČR. Cílem je jednak zvýšit informovanost laické veřejnosti o tomto onemocnění, které stále častěji postihuje osoby v produktivním věku, jednak apelovat na kompetentní orgány k urychlenému systémovému řešení péče o CMP v ČR, které výrazně zaostává za jinými zeměmi Evropské unie.


24.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Sestry Sádra a Pestrá přijely pobavit dětské pacienty v krajské nemocnici

Veselé dopoledne dnes zažili pacienti dětského oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Pobavit je totiž přijeli zdravotní klauni, vrchní sestra Sádra a její podřízená sestra Violeta Pestrá. Postupně navštívily všechny pokoje v oddělení a nemocným dětem předvedly ukázky ze svého klaunského umění. Nechyběla hra na violu, kouzla s červenými nosy nebo šátky a bublifukem. Vykouzlily tak úsměv ve tváři i dětem, které měly zrovna nějakou bolístku.
„Zdravotní klauni k nám jezdili dvakrát do roka a pokaždé dětem příjemně zpestří pobyt v nemocnici. Sestra Sádra je u nás už pravidelným hostem. Většinou přijíždí s doktorem Kolíčkem, ale dnes vystupuje s kolegyní Pestrou. Myslím, že i tahle klaunská dvojice se povedla,“ řekla s úsměvem vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová a prozradila, že klauni budou nemocné děti navštěvovat častěji. „Podle posledních informací by to mělo být jednou měsíčně, takže malí pacienti se mají na co těšit,“ dodala.


23.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ve zlínské krajské nemocnici začala akce policistů na podporu dárcovství krve

V transfuzním oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně dnes začala akce „Jdeme dát krev. Policisté a hasiči.“, která má podpořit bezplatné dárcovství krve z řad příslušníků uvedených profesí a potrvá do 22. května 2008. Dnešním prvním dárcem byl třiatřicetiletý Petr Zetek ze zlínské dopravní policie, který krev daroval už třicetkrát.
„Policisté řeší různé nehody a havárie, při kterých zranění ztrácejí hodně krve. I to nás vedlo k rozhodnutí přihlásit se k celostátní akci podporující dobrovolné dárcovství krve. Chceme policisty tímto způsobem také zviditelnit, zlepšit pohled na policii v očích veřejnosti, aby viděla, že pomáháme také jinak,“ řekl Josef Bačkovský, zástupce ředitele PČR Správy Jihomoravského kraje v Brně.
K darování krve však mnohé policisty nepřiměla až nyní vyhlášená akce. „Spousta našich policistů chodí do krajské nemocnice k odběrům pravidelně a jsou mezi nimi i mnohanásobní dárci. Těm dáváme i odměny za získání plakety Jánského,“ doplnil Jaroslav Čožík, ředitel Okresního ředitelství PČR Zlín.
Dárcovství příslušníků Policie ČR ve Zlíně potvrdila primářka transfuzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová. „Jsou skutečně aktivní a chodí k odběrům pravidelně. Jsme samozřejmě rádi i za akci Jdeme dát krev a věříme, že tak získáme nové dárce,“ sdělila. Dodala, že v současnosti má KNTB dostatek všech krevních skupin. „Situace se však může změnit během hodiny. Například nedávno o víkendu přivezli do nemocnice těžce zraněné motorkáře a lékaři při jejich operacích spotřebovali 50 dávek krve. Je proto důležité, aby nejen policisté krev darovat chodili,“ zdůraznila.


23.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Elišku Vsetínskou dnes převezli z krajské nemocnice do kojeneckého ústavu

Eliška Vsetínská, před dvěma týdny ve Vsetíně nalezený asi dvoudenní novorozenec, opustila dnes novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně, kde o ni zdravotníci pečovali od 5. dubna. Při přijetí vážila 3000 gramů a měřila 50 centimetrů. Za 13 dnů pobytu v KNTB přibrala 200 gramů. Ode dneška se budou o Elišku starat v Kojeneckém ústavu ve Valašském Meziříčí.
„Eliška je zdravé a moc hodné miminko. Snad ani neumí plakat. Sama se hlásí, když má hlad a dobře prospívá. Máme z ní radost a doufáme, že se co nejdříve dostane do dobré rodiny,“ řekl primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.
Jedna ze sestřiček dala Elišce keramického slona s nápisem Pro štěstí. „Je to talisman a všichni jí přejeme, aby ji štěstí provázelo celým životem,“ řekla.
Holčičku našla v pátek 4. dubna večer na schodech uvnitř panelového domu ve Vsetíně čtrnáctiletá školačka a v sobotu bylo novorozeně převezeno do KNTB. Jméno Eliška vybrali děvčátku ve zdejším novorozeneckém oddělení a příjmení Vsetínská dostala podle místa, kde ji její matka odložila.


18.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ve zlínské krajské nemocnici začne od víkendu sloužit stomatologická pohotovost

Od soboty 19. dubna 2008 začne v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně sloužit stomatologická lékařská služba první pomoci (LSPP). Lékaři ošetří pacienty v soboty, neděle a svátky od 8 do 13 hodin ve 14. pavilonu nemocnice (za hlavní branou).
„Služby se nám podařilo nasmlouvat díky vstřícnému přístupu předsednictva Oblastní stomatologické komory ve Zlíně. Pacienti ze Zlína a okolí už nebudou muset v akutních případech dojíždět za ošetřením do okolních okresních měst. Jsme rádi, že jsme stomatologickou pohotovost zajistili v době, kdy jsou před námi květnové svátky,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Upozornil, že ve 14. pavilonu bude stomatologická LSPP dočasně. „V říjnu letošního roku ji přestěhujeme do nových rekonstruovaných prostor 21. pavilonu,“ upřesnil.
První službu LSPP bude mít v sobotu 19. dubna zubní lékařka z Vizovic Vladimíra Kubíčková s vrchní sestrou oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie (ÚČOCH) KNTB Marií Malotovou. Ta bude pracovat i následující den se zubním lékařem Milanem Staňkem. Poslední dubnovou sobotu bude pacienty v LSPP ošetřovat předseda zlínské oblastní stomatologické komory Petr Drbal se zdravotní sestrou ÚČOCH Miroslavou Krajčovou.


17.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ve zlínské krajské nemocnici bude omezeno telefonické spojení

Z důvodu rekonstrukce a přístavby onkologického centra bude v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně omezeno ve čtvrtek 24. dubna 2008 telefonické spojení, a to v době od 13 do 19 hodin.
„V době výpadku mohou lidé volat na mobilní číslo 724 438 690 telefonní ústředny nemocnice pro informaci, zda se již dovolají na pevnou linku konkrétního oddělení. Linky budou napojovány postupně. Žádáme občany, aby této možnosti využívali jen v nejnutnějších případech. Děkujeme za pochopení,“ řekla vedoucí provozního úseku KNTB Miroslava Končáková.


17.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Nalezené Elišce Vsetínské se v péči krajské nemocnice daří, přibrala 110 gramů

Veškerou péči má Eliška Vsetínská v novorozeneckém oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně, kam byla v sobotu 5. dubna jako odložené dítě převezena ze Vsetína. Za deset dní strávených v krajské nemocnici holčička přibrala 110 gramů.
„Když k nám Elišku přivezli, vážila 3000 gramů a měřila 50 centimetrů. Nyní je na plné výživě umělým mlékem, o dávky se sama hlásí a začíná prospívat. Dnes váží 3110 gramů,“ řekl primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.
Lékaři v KNTB neměli žádné informace o matce děvčátka, o průběhu těhotenství ani o porodu, proto je museli laboratorně vyšetřit, aby vyloučili některá onemocnění. „Kontrolní krevní testy byly v pořádku,“ sdělil primář.
Holčičku našla v pátek 4. dubna večer na schodech panelového domu ve Vsetíně čtrnáctiletá školačka a v sobotu bylo novorozeně převezeno do KNTB. Po přijetí do zdejšího novorozeneckého oddělení byla Eliška krátce umístěna na jednotce intenzivní péče. Po stabilizaci stavu pak několik dní pobývala v oddělení intedmediární péče. Tam se o ni zdravotníci starali až do pátku 11. dubna, kdy ji přeložili do normálního novorozeneckého pokoje.
Jméno Eliška vybrali holčičce v novorozeneckém oddělení KNTB a příjmení Vsetínská dostala podle místa, kde ji její matka odložila.
O dalším osudu děvčátka bude rozhodovat soud. „Podle sdělení sociální pracovnice musí soud vydat rozhodnutí ve smyslu vystavení předběžného opatření s umístěním do kojeneckého ústavu. Soud musí stanovit také poručníka Elišky,“ vysvětlila zástupkyně primáře novorozeneckého oddělení KNTB Barbara Tesařová.


15.4.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Na prvním očním festivalu ve Zlíně se lékaři seznámili se složitými případy z praxe

První oční festival kazuistik se dnes uskutečnil ve zlínském Academia Centru za účasti téměř dvou stovek odborníků z České a Slovenské republiky. Na programu bylo bezmála 30 přednášek, které upozornily na zajímavé případy z oblasti očního lékařství.
„Dnešní vzdělávací akce pro lékaře a zdravotníky je unikátní v tom, že prezentujeme složité případy očních vad z každodenní praxe. Dokumentujeme je na videích a diapozitivech, takže účastníci festivalu si mohou přinést do svých praxí nové poznatky a ponaučení,“ sdělil pořadatel Pavel Stodůlka, primář očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně.
Upozornil na netradiční zpestření přednášek. „Každý účastník má instalováno hlasovací zařízení. U každého případu jsou předkládány možnosti řešení problému, takže pomocí zařízení může hlasovat pro variantu, kterou považuje za správnou. A hned také uvidí správnou odpověď,“ vysvětlil Stodůlka.
„Jsem přesvědčen, že jde o další akci, která Zlín představí jako jedno z měst, která jsou v očních specializacích mezi nejlepšími v republice. Věřím, že dnešní setkání odborníků potvrdí, že naše město má svoji dobrou oční tradici,“ řekl při zahájení festivalu ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Zajímavou kazuistikou byl případ ženy, která byla 15 let slepá. „Prodělala jedenáct operací, z toho osm neúspěšných transplantací rohovky. Nám se nyní šedesátileté ženě podařilo zrak vrátit pomocí unikátního postupu. Na oko jsme jí transplantovali speciální optiku. Aby ji oko udrželo, použili jsme část zubu pacientky, do něhož jsme optiku zasadili. Dnes čte tato žena bez brýlí,“ popsal Stodůlka.
Netradičně byly prezentovány dva případy. Účastníkům se totiž představili samotní pacienti – operní zpěvák Jaroslav Pavlásek a mladá houslistka Barbora Valečková. „Pavlásek, kterého jsme operovali v KNTB, měl v obou očích komplikované odchlípnutí sítnice, jež si vyžádalo několik operací. Dnes je schopen dál vykonávat svoje povolání. Osmnáctiletá Barborka, žákyně houslového virtuosa Václava Hudečka, trpěla před zákrokem krátkozrakostí asi 10 dioptrií. Dnes hraje a hlavně vidí zcela bez brýlí,“ informoval Stodůlka, který Barboru na konci loňského roku operoval. „Použil jsem tehdy poprvé v České republice nový femtosekundový laser. Je k pacientům mnohem šetrnější, bezpečnější a přesnější,“ doplnil.
První ročník očního festivalu kazuistik měl podle Stodůlky velký ohlas. „Chtěli bychom ho proto pořádat každý rok. Zlín je k tomu příhodné místo. Zdejší oční zařízení mají historicky nadregionální působnost. Asi ve čtyřech pracovištích ve Zlíně uskuteční lékaři ročně zhruba 10 tisíc operací,“ dodal.


28.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Krajská nemocnice dostala jedenáct monitorů ke kontrole dechu novorozenců

Jedenáct monitorů babysense II, které kontrolují dech novorozenců, předali dnes zástupci brněnské Nadace Křižovatka jako sponzorský dar novorozeneckému oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Cena jednoho přístroje je 4.900 korun.
„V současnosti máme přes 40 těchto monitorů, ale jejich životnost už skončila. Jsme proto velmi rádi, že nám Nadace Křižovatka dnes přivezla nové,“ řekl primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.
Monitory jsou podle něho spolehlivé a jejich obsluha je jednoduchá. „Je to vlastně podložka, na které novorozenec leží. Přístroj má svůj význam. Miminka po narození jsou ohrožena syndromem náhlého úmrtí novorozenců a alarm monitoru upozorní, že dítě nedýchá a že se něco děje. U nás jsme se ale s tímto syndromem ještě nesetkali. Novorozenci však mají i jiné dechové potíže způsobené jinými příčinami, takže monitory jsou velmi užitečné, výhodou je, že je můžeme používat i v inkubátorech,“ sdělil primář.
Po poučení může monitor ovládat každá maminka sama. „Podložku si mohou maminky půjčit i na několik dní domů. Mnohé si ji však kupují samy,“ dodal primář.
Nadace Křižovatka, která vznikla v roce 1995, se jako jediná v České republice zaměřila na pomoc dětem ohroženým syndromem náhlého úmrtí novorozenců (SIDS). „Dosud jsme do nemocnic v republice dodali 2.620 monitorů dechu. Z toho jen do KNTB jich bylo i s dnešním darem 59,“ řekl Vlastimil Novotný z nadace.
Dnešní dar sponzorovaly firmy Barum Continental, s. r. o. Otrokovice (4 ks), Teplárna, a.s. Otrokovice a Energetika, a.s. Malenovice (po 1 ks), C WOOD, a. s. Zlín (4ks) a Fatra, a.s. Napajedla (1 ks).


26.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V krajské nemocnici vystavují kresby posluchači Univerzity třetího věku

Dvě desítky kreseb vystavují ode dneška v urologickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně studenti Univerzity třetího věku Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Posluchači výtvarného cyklu ateliérová tvorba pod vedením doktora umění akademického sochaře Bořka Zemana vytvořili většinou portréty, ale kresbou ztvárnili také zvířata, květiny a různé předměty.
„Je neobvyklé v prostorách nemocnice uspořádat vernisáž výstavy. Kromě kvalitně odvedené lékařské péče však chceme prostředí, ve kterém naši pacienti jsou, zpestřit. Myslím, že seniory namalované obrazy budou pro nemocné potěšením pro oko i duši,“ řekl primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.
Myšlenka oživit lůžkovou část urologie vznikla už v loňském roce. „O prázdninách jsme prostory oddělení vymalovali různými barvami a přemýšlela jsem, jak vše dotvořit po stránce estetické. Napadly mě právě výtvarné práce studentů – seniorů, kteří by se tak zviditelnili a nemalovali, jak se říká, jen do šuplíku,“ prozradila iniciátorka nápadu, vrchní sestra urologie KNTB Jindřiška Fabrická.
„Zajímavé práce zde vystavuje generace, která už splnila své poslání a hledá cestu, jak se realizovat a dělat to, co dříve nemohla. Všichni studenti prošli výběrovým systémem. Až na jednu výjimku jsou ženského pohlaví a přistupují k návštěvě ateliérů velice poctivě,“ řekl Bořek Zeman.
Mezi vystavujícími je Zlíňanka Helena Lefanová. „K umění mě to vždycky trochu táhlo. To byl také důvod, proč jsem se na Univerzitu třetího věku přihlásila. Chtěla jsem se přesvědčit, co ve mně je. Beru to jako zábavu,“ řekla autorka kresby znázorňující sedící postavu.
Její kolegyně Růžena Slavíková ze Zlína prozradila, že začala na UTB u studia počítačů. Když zjistila, že má možnost zkusit to i ve výtvarném umění, přihlásila se do ateliérové tvorby. Na výstavě se představila kresbou kytice růží.
„Maluji pořád celý život a teď v důchodu víc. Na UTB jsem začal studovat výtvarné obory, abych o umění věděl víc. V nemocnici mám vystaven portrét své dcery,“ sdělil Evžen Kunc, který je členem občanského sdružení Valašský názor.
Dnes zahájená výstava prací posluchačů Univerzity třetího věku - výtvarného cyklu ateliérové tvorby je už třetí v pořadí. „Prvními absolventy bylo v roce 2006 šestatřicet posluchačů a na závěr dvouletého studia vytvořili mědirytiny, jež vystavovali v budově UTB. Druhou vernisáž připravil pan doktor Bořek Zeman se seniory při příležitosti slavnostního ukončení jejich studia loni opět v prostorách univerzity,“ informovala referentka pro celoživotní vzdělávání UTB Jarmila Hřebíčková.
Podle ní má nynější výstava v KNTB zcela jiný charakter. „Minulé výstavy trvaly zhruba měsíc. V krajské nemocnici se jedná o stálou expozici a díla budou podle předběžné dohody obměňována jednou za tři až šest měsíců. Pro naše posluchače je to úžasná věc, něco hodně důležitého pro každého z nich. A pro UTB jde samozřejmě o nádhernou prezentaci nejatraktivnějšího a nejžádanějšího studijního cyklu U3V,“ doplnila Hřebíčková.


21.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Krajská nemocnice zve na velikonoční výstavu výrobků chráněných dílen ERGO

Dvoudenní velikonoční prodejní výstava výrobků, které zhotovili klienti chráněných dílen ERGO Lazy Zlín, se uskuteční v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Pacienti, zaměstnanci nemocnice, ale také veřejnost si mohou koupit kraslice, keramiku, svíčky, čistá glycerinová mýdla, náhrdelníky, korálkové náramky a další výrobky. Akce se uskuteční 20. a 21. března vždy od 10 do 13 hodin ve výukovém sále v suterénu Léčebny dlouhodobě nemocných. Zázemí pro zorganizování výstavy poskytlo rehabilitační oddělení KNTB, které tímto způsobem podporuje chráněné dílny ERGO už sedmým rokem.
„Je to forma charitativní činnosti a jsme rádi, že můžeme aspoň takto pomoci postiženým spoluobčanům se realizovat. Pokaždé je o jejich výrobky velký zájem. Prodejní výstavy pomáháme organizovat vždy před Velikonocemi a Vánocemi. Vydělané peníze z nich pomohly uhradit klientům ERGO ozdravný pobyt v Řecku,“ sdělila vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení KNTB Marcela Piknová.
„Velikonoce jsou za pár dní, proto naši klienti zhotovili výrobky s jarními motivy. Například některé svíčky jsou ve tvaru vajíček, ozdobené sušenými květinami a keramiku zdobí různé druhy trávy. V prodeji budou točené misky osázené řeřichou nebo trávou, do kterých se vloží vajíčko. V nabídce je také spousta různých hrnků, aromalamp a misek,“ informovala terapeutka ERGO Jana Marková.
Podle ní jsou pro klienty chráněných dílen výstavy velice důležité. „Mají velkou radost z každého prodaného výrobku a to je motivuje k další práci,“ vysvětlila.


19.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice má originální oplocení

Netradiční oplocení části svého areálu zvolila Krajská nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Mezi nemocniční lékárnou a bufetem za hlavním vjezdem do KNTB totiž nedávno vznikla stěna z průhledných tabulí, na níž jsou umístěna jména tří osobností, které výrazně ovlivnily vznik a rozvoj tehdejší Baťovy nemocnice: Baťa, Albert, Gahura. Autorem návrhu je zlínský architekt Ivan Bergmann.
„Oplocení ve formě protihlukové stěny je 36 metrů dlouhé a nahradilo provizorní ohradu z vlnitého plechu. Stojí v místech bývalého vstupního objektu nemocnice a umožní průhledy do jejího areálu. Vhodně tak v daném místě doplňuje nedávno upravené a rozšířené parkovací plochy a vybudovaný objekt baby-boxu,“ řekl předseda představenstva KNTB Zdeněk Mikel.
Výběr tří slov BAŤA ALBERT GAHURA nebyl náhodný. „Jedná se o významné osobnosti, které se zasloužily o vybudování Baťovy nemocnice. Obuvnický podnikatel Tomáš Baťa věnoval v roce 1927 jeden milion korun na její založení, architektem nemocnice byl František Lydia Gahura a prvním ředitelem se stal MUDr. Bohuslav Albert, který Baťovu nemocnici vedl od roku 1927 do roku 1942,“ vysvětlil primář oddělení nukleární medicíny KNTB Jiří Bakala, který se už léta zabývá historií Baťovy nemocnice.
Připomněl, že prof. MUDr. B. Albert byl také celostátním organizátorem zdravotně sociálního systému v tehdejší ČSR. „Zdravotně sociální systém Baťovy nemocnice, která byla soukromou institucí, byl tehdy nejlepší ve střední Evropě právě díky znamenitým organizačním Albertovým schopnostem. Jen pro zajímavost - tento systém se stal základem dnešního systému rakouského pojištění a zdravotní péče,“ doplnil Bakala.
Náklady na vybudování netradičního oplocení činily zhruba 500.000 korun.


12.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(foto: hav)


Tržby krajské nemocnice z regulačních poplatků činily v únoru dva miliony korun

Krajská nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně měla za měsíc únor tržby z regulačních poplatků dva miliony korun, a to od 35 tisíc pacientů. V lednu byly tržby 1,7 milionu korun od 34 tisíc pacientů. Neplatiče nemocnice zatím neeviduje žádné.
„Problémy s výběrem poplatků nejsou, ale přesto od čtvrtku 13. března měníme způsob jejich vybírání tak, aby byl jednodušší pro pacienty. Dosud jsme do jednotlivých výběrových míst směrovali pacienty konkrétních oddělení. Nově budou moci poplatek uhradit v kterémkoliv ze sedmi míst,“ informoval ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Nemocnice chystá další změny ve výběru poplatků. „Od letošního 1. května bude možné zaplatit prostřednictvím SMS a od stejného data zavedeme tzv. předplatné, kdy si lidé budou moci koupit více kuponů k následné úhradě poplatku,“ sdělil Mikel.
Za celý loňský rok ošetřili lékaři v KNTB 439 tisíc pacientů, z toho ambulantně 395 tisíc a hospitalizovaných bylo 44 tisíc pacientů. Předloni bylo ošetřeno 439 tisíc pacientů, z toho ambulantně 395 tisíc a zbývající počet byli pacienti hospitalizovaní.


12.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zlínská krajská nemocnice plánuje letos investice za téměř 300 milionů korun

Letos plánované investice Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně do přístrojového vybavení představují zhruba 290 milionů korun. Z toho největší část, 160 milionů, připadá na vybavení nově budovaného onkologického centra. Druhou nejvyšší položkou je přibližně 60 milionů korun, jež nemocnice vloží do vybudování nového nemocničního informačního systému (NIS).
„Zásadní modernizace informačního systému je rozplánována na pět let. Letos začíná první etapa. Chystáme výběrové řízení, máme připravenu zadávací dokumentace a technickou specifikaci,“ sdělil ředitel KNTB Zdeněk Mikel.
Celkem si nový NIS vyžádá 160 milionů korun. „Nové programy budou sloužit lékařům například pro sledování diagnóz, zdravotnických výkonů, vykazování vůči zdravotním pojišťovnám. NIS zahrne samozřejmě také programy pro sledování ekonomických a dalších ukazatelů,“ vysvětlil Mikel. Součástí NIS budou síťové prvky, počítače, tiskárny a další kancelářské vybavení.
KNTB plánuje další investice například na nákup pojízdného rentgenového přístroje pro radiodiagnostické oddělení za tři miliony korun, na pořízení laparoskopické věže do gynekologicko-porodnického oddělení za 2,5 milionu korun, ultrazvuku pro urologii za stejnou částku nebo na nákup přístroje na liposukci za jeden milion korun pro oddělení plastické chirurgie.


12.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ředitelem zlínské krajské nemocnice je Zdeněk Mikel

Ředitelem Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně se stal Zdeněk Mikel, který je od 10. prosince loňského roku předsedou představenstva tohoto zdravotnického zařízení.
Do funkce ředitele KNTB jmenovalo Mikela představenstvo nemocnice na svém jednání 13. února 2008.


12.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Darovat krev s Českým rozhlasem přišly do krajské nemocnice čtyři desítky lidí

Jednačtyřicet lidí přišlo dnes do transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně darovat krev v rámci akce Daruj krev s Českým rozhlasem. Krev však zdravotníci odebrali jen u 36 z nich, ostatní ji kvůli zdravotnímu stavu darovat nemohli. Dát krev poprvé přišlo dnes 10 lidí.
„Chceme všem poděkovat za to, že chodí k odběrům k nám a podporují bezplatné dárcovství krve,“ řekla primářka transfuzního oddělení KNTB Yvetta Stavařová.
Připomněla, že akce ve spolupráci s Českým rozhlasem se konají čtyřikrát do roka. Další letošní se uskuteční 11. června, 10. září a 10. prosince.


12.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Ortopedické ambulance krajské nemocnice se stěhují do 17. pavilonu

Krajská nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně upozorňuje pacienty a veřejnost, že ambulance ortopedického oddělení budou od pondělí 10. března do čtvrtku 15. května 2008 přestěhovány z 21. pavilonu do 17. pavilonu nemocnice.
Důvodem je rekonstrukce 21. pavilonu v souvislosti s budováním onkologického centra.


7.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


V interní klinice krajské nemocnice jsou ode dneška opět povoleny návštěvy

Na základě jednání s Krajskou hygienickou stanicí a ústavním epidemiologem jsou od dnešního dne, to je pátku 7. března 2008, opět povoleny návštěvy v interní klinice Krajské nemocnice T. Bati a. s. ve Zlíně.
Návštěvy byly zakázány od 22. února z důvodu zvýšeného výskytu virového průjmového onemocnění.


7.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Stavba onkologického centra v krajské nemocnici pokračuje podle harmonogramu

V plném proudu jsou práce na budování onkologického centra v Krajské nemocnici T. Bati a. s.(KNTB) ve Zlíně a pokračují podle harmonogramu. V současné době je například zcela včetně stropu zabetonovaná kobka pro lineární urychlovač. Před jeho instalováním musí beton vyzrát a odejít z něj přebytečná vlhkost. Rychle se také mění vzhled rekonstruovaných vnitřních prostor 21. pavilonu, v němž bude mít zlínská onkologie zázemí.
„Ve východním a západním křídle budovy pracují řemeslníci elektro a vodo instalací. V severním křídle začínají poslední stavební úpravy, kvůli kterým se do příštího týdne přestěhují ortopedické ambulance do 17. pavilonu nemocnice,“ sdělil předseda představenstva KNTB Zdeněk Mikel.
Po topné sezoně, v květnu, začnou práce na nové výměníkové stanici. Na přelomu dubna a května zahájí stavební firma výstavbu nového energobloku. „Jedná se o náhradní dieselový zdroj, který zajistí přívod elektřiny hlavně pro technologii onkologického centra,“ upřesnila vedoucí technického úseku Lidie Hrušková.
Ukončení všech stavebních prací souvisejících s onkologickým centrem předpokládá KNTB letos na konci září. Letošní stavební investice dosáhnou asi 150 milionů korun a dalších téměř 160 milionů korun si vyžádá soubor technologického vybavení onkologického centra. Patří do něj nejen lineární urychlovač, ale také například CT stimulátor, brachyterapie, plánovací systém a další. Loni dosáhly náklady na výstavbu onkologického centra 23 miliony korun.


6.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Zdravotníci v krajské nemocnici poradí, jak pečovat o nemocného doma

Na první jarní setkání zdravotníků s těmi, kdo pečují o své nemocné příbuzné v domácím prostředí, zve Krajská nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Akce se uskuteční ve středu 5. března 2008 v 15 hodin ve výukovém sále Gerontologického centra KNTB.
„Přednášky a praktické ukázky zaměříme na výuku v hygienické péči, na polohování ležících nemocných a nácvik základní rehabilitace. Pokusíme se odpovědět na dotazy těch, kteří o své příbuzné doma pečují. Mnohdy si totiž nevědí rady s některými činnostmi souvisejícími s péčí o nemocného,“ řekla náměstkyně útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.
Pravidelná setkání zdravotníků krajské nemocnice začala loni a podle Hejtmánkové je o ně stále větší zájem. „Mezi účastníky jsou nejen stálí zájemci, ale na každém setkání vidíme hodně nových tváří. To dokazuje, že lidé potřebují a chtějí znát informace, které jim usnadní péči o nemocného doma,“ uvedla náměstkyně.
Každý účastník setkání obdrží také tiskopisy s názornými ukázkami péče o nemocného.


3.3.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Dobře pečovat o pacienta může jen spokojený zdravotník, zaznělo na konferenci

Přes tři stovky všeobecných zdravotních sester, porodních asistentek, nutričních terapeutů, fyzioterapeutů, zdravotních laborantů a pracovníků dalších nelékařských profesí jednalo dnes na konferenci ve Zlíně o faktorech, které ovlivňují jejich spokojenost v zaměstnání. Ta je totiž nutným předpokladem dobré péče o pacienta. Témata více než dvaceti přednášek byla zaměřena například na sestru jako ženu, manželku, matku a profesionála, na spolupráci lékaře a sestry, na problémového pacienta a problémového příbuzného, na sestru očima pacienta, na fyzickou a psychickou zátěž sestry nebo rizika práce záchranářů – stres a limitované možnosti.
„Zdravotníky ovlivňují mnohé situace, které neprospívají jejich pohodě, což se může projevit v péči o pacienta. Právě tomu chceme zamezit, proto jsme se sešli na dnešní konferenci, abychom si navzájem předali určité postřehy a zkušenosti,“ řekla Marie Hejtmánková, náměstkyně útvaru ošetřovatelské péče pořádající Krajské nemocnice T. Bati a. s. ve Zlíně.
Podle ní může zdravotníka psychicky zatížit například manželská krize, špatné mezilidské vztahy na pracovišti, stres, vysoká ošetřovatelská zátěž nebo pomluva. „Negativních faktorů je mnohem víc a je třeba vědět, jak se od nich odpoutat. Proto byla jedna přednáška věnována také metodám relaxace,“ sdělila Hejtmánková.


28.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


V interní klinice zlínské krajské nemocnice je ode dneška zákaz návštěv

Od pátku 22. února 2008 až do odvolání jsou v interní klinice Krajské nemocnice T. Bati a. s. ve Zlíně zakázány návštěvy. Důvodem je zvýšený výskyt virového průjmového onemocnění.


22.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zdravotníci ukázali, jak nemocného postavit nebo ho naučit chodit pomocí chodítka

Názorné ukázky, jak ležícího nemocného posadit a postavit, jak ho naučit chodit o berlích nebo pomocí chodítka byly součástí druhého letošního setkání zdravotníků s těmi, kdo o nemocné příbuzné pečují doma. Uskutečnilo se dnes v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně a jeho účastníci se dozvěděli mnoho dalších užitečných rad například od logopedky, sociální pracovnice a dalších odborníků. Obdrželi rovněž tištěné materiály s radami týkajícími se nejen péče o nemocné příbuzné, ale také regulačních poplatků, příspěvků na péči atd.
„Starám se doma už čtyři roky o ležícího manžela, ale až od vás jsem se dozvěděla, jak ho bezpečně a jednoduše v posteli posadit,“ řekla na adresu zdravotníků starší žena. Jiné účastnici zase odborníci poradili, jak co nejvíce aktivovat příbuzného po amputaci nohy.
„Jsme rádi, že se setkání účastní stále noví zájemci, kterým svými znalostmi můžeme pomoci. Starat se o nemocného, zejména ležícího pacienta, v domácím prostředí je totiž velmi náročné,“ sdělila vrchní sestra Gerontologického centra KNTB Karla Vrlová.
Další setkání zdravotníků se zájemci plánuje nemocnice na březen.


13.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Ve zlínské porodnici bude kvůli malování omezena lůžková kapacita

Nově vymalovat potřebuje porodní sál v gynekologicko-porodnickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati a.s. (KNTB) ve Zlíně. Práce se uskuteční od 15. do 24. února a činnost porodního sálu a Perinatologického centra bude zachována v náhradních prostorách ve třetím patře porodnice. Lůžková kapacita pro rodičky tak bude omezena.
„Omezení lůžek může při současné a očekávané porodnosti snížit komfort nastávajících maminek. V praxi to představuje přidávání třetího lůžka do dvoulůžkového pokoje a možné propouštění rodiček do domácího ošetřování do 72 hodin po porodu. To samozřejmě jen v případě, pokud bude rodička i novorozenec v naprostém pořádku. Prosíme proto ženy, které k nám přijdou rodit, ale i jejich blízké, o pochopení,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.
Letos v lednu přišlo na svět ve zlínské porodnici abnormálně hodně dětí, a to 271 při 262 porodech. Loni ve stejnou dobu se při 210 porodech narodilo 219 miminek. „Zpočátku měsíce rodilo každý den dokonce osm až 13 maminek a přestávala stačit porodní lůžka. V nouzové situaci jsme ukládali rodičky v pokojích po třech, takže měli také menší komfort než obvykle. Několik dní jsme měli naplněna všechna oddělení do posledního místa,“ sdělila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Helena Novotná. Připomněla, že běžná kapacita je 85 lůžek včetně gynekologického oddělení, kam jsou umisťovány rodičky například po operativních porodech.
Vzhledem k tomu, že gynekologické ambulance jsou stále plné těhotných maminek, porodníci nepředpokládají, že by počet porodů v nadcházejících týdnech příliš klesl.


11.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
tel. 577552115, 724665407


Zdravotníci krajské nemocnice poradí, jak pečovat o nemocného doma

Letos již druhé setkání zdravotníků s těmi, kdo pečují o své nemocné příbuzné doma, se uskuteční ve středu 13. února v Gerontologickém centru (LDN) Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Začátek je v 15 hodin ve výukovém sále v suterénu budovy.
„Setkání tentokrát zaměříme na umění doprovázet nemocného v domácí péči, na komunikaci s ním a také na péči o toho, kdo se o nemocného stará. Rádi zodpovíme dotazy. Odborníci zájemcům také poradí, kam se obrátit v případě, že pečující bude potřebovat pomoc. Účastníci setkání obdrží tiskopisy s názornými ukázkami,“ informovala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči KNTB Marie Hejtmánková, která je zároveň autorkou setkání.
Další setkání zdravotníků KNTB s příbuznými, kteří se starají o nemocné v domácím prostředí, je plánováno na březen 2008.


11.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
tel. 577552115, 72466507


Zlínská krajská nemocnice ruší zákaz návštěv

Na základě doporučení hygieniků a snížení výskytu respiračních onemocnění ruší Krajská nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně ode dneška, to je pátku 8. února 2008, zákaz návštěv v nemocnici.
Návštěvy vedení krajské nemocnice zakázalo 29. ledna a důvodem byl vzestup akutních respiračních onemocnění.


8.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


MUDr. Jiří Bakala představil svou novou knihu mapující historii Baťovy nemocnice

Novou knihu, která zachycuje historii Baťovy nemocnice, představil médiím ve středu 6. února MUDr. Jiří Bakala, primář oddělení nukleární medicíny Krajské nemocnice T. Bati a.s. (KNTB) ve Zlíně. Kniha s názvem „80 let Baťovy nemocnice v obrazech, faktech a dokumentech“ mapuje období let 1927 až 2007. Má 187 stran a kromě podrobného textu je doplněna třemi stovkami černobílých i barevných fotografií a grafy. Autor ji napsal k loňskému 80. výročí založení Baťovy nemocnice. Podobnou publikaci vydal v roce 2002 a zachytil v ní historii nemocnice v letech 1927 – 2002.
„Nová kniha je zcela jiná. Od napsání první jsem totiž nashromáždil spoustu dalších dokumentů a fotografií, takže nynější vydání je rozsáhlejší. Poslední událostí, kterou v ní zachycuji, je otevření baby-boxu v naší nemocnici loni v prosinci,“ řekl MUDr. Bakala.
Na setkání autora s novináři nechyběl ani slavnostní křest publikace. Kmotrem knihy se stal prof. MUDr. Jaroslav Rybka, DrSc., vedoucí Diabetologického centra KNTB, kterému při otevírání láhve a polévání knížky šampaňským asistoval ředitel pro zdravotnické obory KNTB MUDr. Miroslav Kunzfeld.
„Když si knihu přečtete, zjistíte, že se v ní hovoří o nadčasovém projektu zdravotnického zařízení vytvořeném v době založení Baťovy nemocnice. Jsou v ní prvky pro dnešní dobu nesmírně aktuální. Baťa věděl, co dělá a založil nemocnici s kvalitními a erudovanými lidmi. Platí i dnes, že zdravotnické přístroje a technologii koupíme, ale k jejich využití potřebujeme mít odborníky. Zvláště, když se naše nemocnice stává krajským zařízením,“ komentoval publikaci MUDr. Kunzfeld.
Profesor MUDr. Rybka, DrSc. poznamenal, že kniha je pozastavením se a zhodnocením Baťovy nemocnice, což je velice užitečné. „Může být další iniciativou a motivací pro naši práci. V čase baťovského zdravotnictví byla zdůrazňována sociální práce, přínos moderních metod a další prvky, které jsou aktuální i dnes, takže jsme vlastně v přítomnosti. Baťa dovedl s primáři a zaměstnanci nemocnice prosadit, že ekonomická soběstačnost nemá být na úkor zdravotní a sociální politiky. A to je velmi důležité,“ dodal a zdůraznil, že knihu napsal člověk od dětství úzce osobně i profesně spjatý s Baťovou nemocnicí. Autorův otec primář MUDr. František Bakala v ní totiž léta pracoval. „Myslím, že toto kvalitně zpracované dílo ocení jak laická, tak odborná veřejnost,“ dodal kmotr knihy, který k ní napsal také úvodní slovo.
Při práci na své knize o Baťově nemocnici vycházel MUDr. Bakala nejen z dokumentů a fotografií, které našel po smrti svého otce. „Manželka prvního ředitele nemocnice Bohuslava Alberta, se kterou jsem se seznámil a roky dopisoval, mi darovala rozsáhlý archiv svého zesnulého manžela. Z něj jsem čerpal už při psaní první knihy k 75. výročí Baťovy nemocnice. Využil jsem také informace Krajského archivu v Klečůvce a zdrojů ze soukromých sbírek občanů Zlína,“ sdělil MUDr. Bakala.
Na otázku, zda uvažuje o sepsání další knihy, s úsměvem odpověděl: „Další publikace vyjde asi ke stému výročí nemocnice. Mám obsáhlý archiv týkající se její historie a doplňuji jej o aktuální informace. Předpokládám, že kmotrem knihy bude opět profesor Rybka. Toto psaní je můj koníček, ale jinak píši hlavně odborné knihy. Teď kapitolu Metody nukleární medicíny a jejich použití v neurologii do knihy Neurologie, kterou připravuje slovenský profesor MUDr. Bartko. Autoři této publikaci budou z předních pracovišť v Evropě.“
Knihu „80 let Baťovy nemocnice v obrazech, faktech a dokumentech“ doplnil aktuálními fotografiemi ze současnosti fotograf Vladimír Šilhan. Při tvorbě rukopisu pomáhaly MUDr. Bakalovi jeho spolupracovnice Blanka Kadlčíková a Milena Krajčová, stylistické úpravy měla na starosti Blanka Zemanová a jazykové korekce jsou dílem Mgr. Zuzany Zemanové. Kniha vyšla nákladem 1000 kusů a zájemci si ji mohou koupit ve zlínském knihkupectví Archa. Cena jednoho výtisku bude asi 220 korun. Sponzory vydání publikace firmy Pozemní stavitelství Zlín a Slovácké strojírny Uherský Brod.


7.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Stavba onkologického centra v krajské nemocnici má být dokončena v září

Dokončení stavebních prací souvisejících s budováním onkologického centra (OC) v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně je plánováno na konec letošního září. Práce začaly v polovině září loňského roku, a to rekonstrukcí 17. pavilonu a demolicí objektů a oplocením prostoru za 21. pavilonem. V listopadu 2007 začala stavební firma budovat spodní část přístavby radioterapeutického oddělení. Loni dosáhly náklady na výstavbu OC 23 miliony korun.
„Od letošního ledna se již pracuje na hrubé stavbě objektu radioterapeutického oddělení – přístavby a na začátku února začne stavební firma betonovat kobku pro lineární urychlovač. Tento stěžejní objekt bude v červnu 2008 připraven pro montáž technologie. Začátkem ledna začaly také práce na rekonstrukci 21. pavilonu, jejíž dokončení předpokládáme na konci letošního září, stejně jako všech stavebních prací souvisejících s onkologickým centrem,“ sdělil ředitel pro ekonomiku a provoz KNTB Ing. Bohumil Janík a dodal, že harmonogram prací je dodržen.
Podle něho dosáhnou letos stavební investice OC asi 150 milionů korun. Dalších téměř 160 milionů korun si vyžádá celý soubor technologického vybavení OC (lineární urychlovač, brachyterapie, CT simulátor, plánovací systém atd.).
Na konci roku 2007 evidovalo onkologické oddělení KNTB téměř 4000 onkologicky nemocných pacientů. V souvislosti se stavbou OC je lékaři ošetřují v provizorních prostorách 10., 12. a 17. pavilonu. Pouze na mammografii budou pacientky odesílány do Nemocnice Atlas, a to na základě dvoustranné smlouvy mezi oběma nemocnicemi. Podle primáře onkologického oddělení KNTB MUDr. Milana Kohoutka je výstavba OC velmi důležitá pro pacienty z celého Zlínského kraje.
„Jedná se v současnosti ve světě o jednu z nejmodernějších technologií pro radioterapii v celé šíři léčby zhoubných nádorů. Budeme mít technologii, pomocí které je možné provádět radioterapii s kontrolou cílového ozařovaného objemu i v pohybu jednotlivých ozařovaných orgánů v čase. Zároveň bude onkologické centrum vybaveno nejmodernější technikou, která umožňuje zobrazení ozařovaného objemu. Budeme mít také moderní přístroj pro brachyterapii s možností zavádět zářiče přímo do ozařované tkáně. Cílem radioterapie je aplikovat dávku záření pouze do oblasti výskytu zhoubného nádoru s maximálním šetřením zdravých tkání,“ informoval primář.
Dodal, že OC je vybavováno potřebnou technologií najednou, takže instalovaný software umožní vzájemnou komunikaci jednotlivých přístrojů.


4.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V lednu přinesly regulační poplatky zlínské krajské nemocnici téměř 1,5 milionu korun

Za první měsíc platnosti placení regulačních poplatků ve zdravotnictví prošlo přes výběrová místa v Krajské nemocnici T. Bati a.s. (KNTB) ve Zlíně 30.770 pacientů, od kterých bylo vybráno 1,458.060 korun. Z celkového počtu pacientů eviduje nemocnice 15 lidí, kteří poplatek nezaplatili.
„Vzali si však u nás složenky, takže je předpoklad, že zaplatí tímto způsobem. Pouze dva lidé poplatek odmítli uhradit. Jedním byl rodič nemocného dítěte a druhým pacient, který odmítl zaplatit na pohotovosti,“ informovala náměstkyně útvaru ošetřovatelské péče KNTB Bc. Marie Hejtmánková.
Podle ní nejsou v KNTB s výběrem poplatků žádné problémy. „Postaráme se také o imobilní pacienty, kterým dělá potíže dostavit se na výběrové místo. V takovém případě zdravotní sestra příslušné ambulance zatelefonuje pracovnici výběrového místa, která přijde platbu vyřídit přímo do ambulance,“ uvedla Bc. Hejtmánková.
K placení poplatků za péči vyčlenila KNTB ve svém areálu sedm míst. Pacienti je najdou v 9. a 14. pavilonu, v budově porodnice, Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), interny a úrazovky a od 1. února také ve 12. pavilonu. Výběrové místo v něm bylo dosud ve výstavbě. „Jeho vybudování je dokončeno. O možnosti platit poplatek také zde budou občané informováni jak na vrátnici vstupní budovy nemocnice, tak na ostatních výběrových místech. Údaj bude doplněn rovněž na informační tabule u hlavního vstupu do nemocnice, u budovy úrazovky a v budově LDN,“ sdělila náměstkyně.


4.2.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Nová gamakamera v krajské nemocnici zlepší diagnostiku závažných onemocnění

Novou SPECT gamakameru FORTE Philips pro oddělení nukleární medicíny pořídila v závěru loňského roku Krajská nemocnice T. Bati a.s. (KNTB) ve Zlíně. Zhruba po měsíčním zkušebním provozu ji od letošního ledna používají lékaři v plném provozu. Nová kamera, kterou nemocnice koupila z vlastních zdrojů za 9,76 milionu korun, zlepší a zpřesní diagnostiku onkologických, neurologických a kardiologických onemocnění. Dnes byl provoz nového přístroje v KNTB slavnostně zahájen za účasti hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše a dalších představitelů kraje, města Zlína a vedení KNTB.
„Rutinně vyšetřujeme pacienty s nádorovými onemocněními. U žen zejména karcinom prsu, u mužů karcinom prostaty. Vyšetření děláme pro celý Zlínský kraj a některá vyšetření, například receptorů nádorových buněk, pro celou Moravu. Úzce spolupracujeme s kardiologickým pracovištěm v Brně. Četné publikace o vyšetření v oblasti kardiologie máme ze sledování pacientů, kteří mají delší dobu diabetes mellitus a nemají známky srdečního onemocnění,“ vyjmenoval primář oddělení nukleární medicíny KNTB Jiří Bakala příklady, kdy lékaři k diagnostice využívají novou gamakameru.
V oddělení nukleární medicíny KNTB je také centrum pro diagnostiku Parkinsonovy nemoci pomocí speciálního preparátu. „Centrálně zpracováváme vyšetření z celé republiky včetně pražských a také z pracovišť na Slovensku. Spolupracujeme rovněž s univerzitou ve Vídni a Grätzu. I zde nyní využíváme novou gamakameru, která nahradila kameru jednohlavou z roku 1993,“ řekl primář a doplnil, že jeho oddělení slouží také jako referenční centrum pro diagnostiku onemocnění srdce (inervace srdce) pro Evropskou unii.
V souvislosti s novým vybavením oddělení nukleární medicíny hejtman uvedl, že kraj počítá s dalším rozvojem KNTB. Patří sem například rekonstrukce pavilonu interní kliniky. „Připravujeme další projekty tak, abychom zvýraznili význam Baťovy nemocnice jako stěžejního zdravotnického zařízení pro Zlínský kraj. Další moderní techniku chceme pořídit pro budované onkologické centrum, aby byla zajištěna kompletní péče o onkologicky nemocné pacienty,“ dodal.
Oddělení nukleární medicíny KNTB začalo s nukleární kardiologií jako jedno z prvních v České republice a primář Bakala obdržel v roce 1983 největší kardiologické vyznamenání – Libenského medaili. Oddělení se prezentuje řadou přednášek na celostátních sjezdech i na mezinárodních kongresech. „V posledních pěti letech je naše pracoviště prakticky na všech evropských a světových kongresech zastoupeno kromě přednášek i posterovým sdělením,“ informoval Bakala.
Vyšetření v nukleární medicíně jsou zaměřena na metabolismus a funkci orgánů a na změny na buněčné úrovni. „Proto se dnes objevuje úplně nový trend vyšetření SPECT/CT a PET/CT. SPECT je emisní tomografie, kterou děláme v našem oddělení a je kombinována s CT, který ukazuje dokonalou informaci anatomickou,“ sdělil primář. Díky zavedení PACS (kompletní digitalizace zobrazovací diagnostiky) v KNTB mohou lékaři porovnávat CT a SPECT off-line u jednotlivých pacientů. „V takovém případě se ve světě mluví o hybridním zobrazování ‚molecular imaging‘ a česky se nazývá také funkční anatomie,“ dodal Bakala, který je členem výboru Společnosti nukleární medicíny JEP a členem Evropské společnosti nukleární medicíny, v jejímž výboru působí jako národní konsultant pro vyšetření nukleární medicíny v neurologii.


31.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Zdravotníci zlínské krajské nemocnice opět radili, jak pečovat doma o nemocného

Letos poprvé se dnes v Krajské nemocnici T. Bati a.s. (KNTB ) ve Zlíně sešli zdravotníci s těmi, kdo doma pečují o své nemocné příbuzné. Zájemců o rady přišlo přes 20 a dozvěděli se například, jak imobilního člověka posadit na lůžku, jak ho zvedat nebo mu podávat jídlo v lůžku a dostali také odpovědi na otázky týkající se nově zavedených regulačních poplatků ve zdravotnictví. Souhrn rad ohledně ošetřování nemocného obdrželi v tištěné podobě a domů si odnesli také materiály k placení poplatků.
„O akci jsem se dozvěděl z novin a jsem tu dnes poprvé. Doma se s bratrem střídám v péči o tatínka, tak jsem se přišel poučit a dozvědět něco nového,“ sdělil Jaroslav Říha ze Zlámance na Uherskohradišťsku. „Na setkání jsem byla loni čtyřikrát a dnes jsem tady znovu. Pomáhám pečovat o pětaosmdesátiletou tchýni a na setkání v Baťově nemocnici jsem vždy získala dobré rady. Třeba ohledně přebalování, umývání a taky už vím, jak nemocnou chytit, abych jí neublížila,“ prozradila žena z Otrokovic.
Setkání zdravotníků začala už loni a mají úspěch. O tom svědčí stálá účast desítek zájemců. „Začali jsme je pořádat právě na žádost těch, kteří se doma o nemocné starají. Chceme jim dát rady nejen k péči o nemocného. Chceme také poradit pečujícím, jak se starat, aby péče pro ně nebyla tak těžká a sami neonemocněli. Pro ně jsou důležitá například relaxační cvičení, aby je ze zvedání nemocného nebolela záda,“ řekla náměstkyně KNTB pro ošetřovatelskou péči Marie Hejtmánková, která je autorkou programu Edukace příbuzných v zajištění péče o pacienta propuštěného z nemocnice do domácího ošetřování.


23.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


V krajské nemocnici dnes poprvé operovali šedý zákal přístrojem nové generace

Lékaři očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati a.s. (KNTB) ve Zlíně dnes poprvé operovali pacienty s šedým zákalem přístrojem Stellaris specielně zkonstruovaného tak, aby bylo možné operaci uskutečnit co nejmenším řezem. Operaci podstoupilo 20 pacientů. KNTB je druhým zdravotnickým zařízením na Moravě, které má tento přístroj nové generace k dispozici.
„Přístroj umožňuje řez menší než dva milimetry. Rána se proto rychleji hojí a výsledná kvalita vidění je po zákroku lepší než na dosud používaných přístrojích. Operaci lze uskutečnit ambulantně nebo při krátké hospitalizaci,“ řekl primář očního oddělení KNTB Pavel Stodůlka, který novým způsobem operoval první dnešní pacientku. Doplnil, že operaci šedého zákalu přístrojem Stellaris bude na konci ledna předvádět na kongresu v Belgii.
Operace šedého zákalu mikrořezem menším než dva milimetry zavedli v České republice právě lékaři KNTB. Ročně se jí ve Zlíně podrobí několik tisíc pacientů, přímo v KNTB je jich asi 1500 za rok. Na tento zákrok přijíždějí do KNTB pacienti z celé republiky a podrobil se jí zde také podnikatel Tomáš Baťa.


15.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Po pádu na kluzkých komunikacích ošetřili lékaři krajské úrazovky dvě desítky lidí

Od dnešního rána do poledních hodin ošetřili lékaři traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně zhruba 20 lidí, kteří si způsobili zranění po pádu na zledovatělých chodnících a komunikacích. Tři z ošetřených zůstali v nemocnici hospitalizováni.
„Tito pacienti utrpěli těžší úrazy. Jeden má těžkou zlomeninu kotníku a připravujeme ho k operaci, osmdesátiletá babička u nás zůstává s těžkou otevřenou zlomeninou předloktí. Třetí pacient utrpěl otřes mozku,“ sdělil lékař traumatologie Stanislav Čambor.
Podle něho lidí s poraněním souvisejícím s náledím dnes ještě přibude. „Máme zkušenosti, že se k nám vydají často až později. Zpočátku totiž bolestem po pádu nevěnují pozornost, ale když problémy neustávají, přijdou do úrazových ambulancí k ošetření,“ vysvětlil.


8.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Prvním letošním občánkem Zlína je Lenka, primátorka města jí přinesla panenku

Prvním letošním občánkem Zlína je Lenka Petrůjová, kterou maminka Lucie přivedla na svět ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati a.s. (KNTB) 1. ledna v 05.54. Malá slečna vážila po porodu 4170 gramů a měřila 54 centimetry. Dnes ji přišla do porodnice přivítat primátorka Zlína Irena Ondrová a přinesla jí panenku a knížku pohádek. Mamince holčičky předala poukázku na 5000 korun a velkou kytici růží. Jako překvapení od primátorky obdržel tatínek Rudolf Petrůj sadu sklenic na víno.
„Přeji vám všem hlavně zdraví, na které si připijte, až budete všichni tři doma,“ řekla primátorka a nad postýlkou s malou Lenkou s úsměvem dodala: „Ta je krásná!“
Lenka je prvním dítětem manželů Petrůjových. „Termín porodu byl 22. prosince, takže jsme počítali, že miminko bude vánočním dárkem. To nevyšlo, ale že budeme mít prvního občánka Zlína v tomto roce, to nás ani nenapadlo,“ sdělila devětadvacetiletá maminka Lucie a doplnila, že jméno pro dceru vybírala ona. „Měli jsme to rozdělené. Manželka chtěla pořád Lenku, tak jsem řekl, že když to bude kluk, vyberu jméno zase já. Byl by to Matyáš, i když jsem uvažoval také o Davidovi,“ prozradil Rudolf Petrůj. Jeho žena dodala, že určitě chtějí ještě další dítě. „Jedináčka rozhodně nechceme, tak třeba to pak bude kluk,“ zasmála se.
Rodit by chtěla zase v KNTB. „Je to tady úžasné. Porodní sál s domácí atmosférou, u porodu skvělý přístup lékařů a sestřiček, byli jsme oba velice mile překvapeni,“ pochvalovala si novopečená maminka.
Primátorka dnes ve zlínské porodnici navštívila také Eriku Adamíkovou z Valašského Meziříčí, která zde porodila dvojčátka Julii a Radka. Její děti byly prvními miminky narozenými letos v KNTB a na svět přišly 1. ledna v 02.16 a v 02.17. Maminka, která má doma ještě pětiletou dceru Lucii, dostala od primátorky kytici růží a pro dvojčátka plyšové hračky a knížku pohádek.
Loni v KNTB přišlo na svět při 2650 porodech 2741 dětí, z toho 1424 chlapců a 1317 děvčátek. Dvojčata se narodila 88krát a trojčata jednou. V roce 2006 při 2595 porodech to bylo 2682 miminek a z nich 1347 chlapců a 1335 holčiček. Dvojčata se narodila 86krát.


3.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Od začátku ledna zaplatilo v KNTB poplatek téměř 700 pacientů

Od 1. ledna, kdy se začaly vybírat poplatky od pacientů, do 14ti hodin následujícího dne je v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně zaplatilo 693 lidí. Z toho 75 jich povinný poplatek uhradilo první lednový den při ošetření na lékařské pohotovosti pro dospělé a pro děti a zbývajících 618 pacientů prošlo výběrovými místy nemocnice 2. ledna od rána do 14 hodin.
„Mezi pacienty nebyl nikdo, kdo by poplatek nezaplatil. Problémy žádné nebyly a potíže, které spočívaly pouze v netrpělivosti pacientů, jsme řešili hned na místě,“ sdělila náměstkyně útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková.
Podle ní byli občané včas informováni o způsobu placení v KNTB prostřednictvím médií a potřebné údaje našli také přímo v nemocnici u hlavního vstupu, v budově úrazovky a v budově LDN.
K placení poplatků za péči vyčlenila KNTB ve svém areálu sedm míst. Pacienti je najdou v 9. a 14. pavilonu, v budově porodnice, Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), interny a úrazovky. Výběrové místo ve 12. pavilonu je zatím ve výstavbě. Ke každému výběrovému místu patří konkrétní ambulance a zdravotnická oddělení.


2.1. 2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Zřejmě dobrý úmysl zablokoval zlínský baby-box

Poslední den loňského roku byl na čas zablokován baby-box umístěný v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Když světelný a signalizační systém vydal signál upozorňující na vložení dítěte do baby-boxu, pracovníci čtyřiadvacetihodinové stálé služby na vrátnici zjistili, že ve schránce pro děti je vložena panenka.
„Kolem druhé hodiny odpoledne ji někdo zřejmě v dobrém úmyslu dal do baby-boxu se vzkazem: Dárek pro první holčičku narozenou v této nemocnici v roce 2008. I když je panenka krásná, dotyčný si asi neuvědomil, že tím může způsobit problémy,“ řekla tisková mluvčí KNTB Karla Havlíková.
„Baby-box šla zdravotní sestra otevřít a hračku vyndat. V té době jsme měli hodně práce na porodních sálech, takže dárce zbytečně odvedl personál od důležitých povinností. Navíc – pokud by některá maminka chtěla v tu dobu do schránky opravdu vložit dítě, kvůli jeho zablokování panenkou by to nešlo,“ doplnila Havlíková.
Panenku zdravotníci porodnice věnovali dvojčátkům Julii a Radkovi Adamíkovým, která se narodila 1. ledna jako první děti roku 2008 v porodnici KNTB.
Baby-box byl ve zlínské krajské nemocnici uveden do provozu jako pátý v České republice loni 6. prosince. Je umístěn zvenčí v přední části areálu nemocnice a jeho pořízení stálo zhruba 350.000 korun.


2.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Dvojčata narozená jako první děti roku 2008 v krajské nemocnici dostala velké plyšáky

Velké plyšové medvědy, jednoho s růžovou a jednoho s modrou šálou, dostala dnes dvojčátka Julie a Radek, která se narodila jako první děti letošního roku v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Spolu s dalšími hračkami a kyticí je od předsedy představenstva KNTB Zdeňka Mikela a náměstkyně útvaru ošetřovatelské péče Marie Hejtmánkové převzala maminka Erika Adamíková, která přijela do Zlína rodit z Valašského Meziříčí. Mikel šťastné mamince předal také poukázku na finanční částku 6000 korun.
„Není to kompenzace rozdílu v porodném, který letos pocítí každá rodička, ale naše pozornost mamince, která u nás přivedla na svět první děti tohoto roku. Přeji vám a miminkům hlavně zdraví a radost,“ řekl Erice Adamíkové Mikel.
Hračky se nejvíc líbily pětileté Lucii, která se na sourozence už moc těšila. Tatínek Radek Adamík prozradil, že zpráva o tom, že budou mít dvojčata, ho dost překvapila. „Já mám bratra – dvojče, takže mě naopak zjištění, že čekám dvojčátka, nepřekvapilo. Chtěli jsme kromě Lucinky další dítě, aby nás bylo víc. Dvojčata nám samozřejmě nevadí,“ sdělila s úsměvem maminka.


2.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Prvními dětmi narozenými v roce 2008 ve zlínské porodnici jsou dvojčata

Dvojčata Julie a Radek jsou prvními miminky, která se v letošním roce narodila v Krajské nemocnici T. Bati a. s. (KNTB) ve Zlíně. Maminka Erika Adamíková z Valašského Meziříčí-Hrachovce holčičku přivedla na svět v 02.16 a chlapečka o minutu později. Julie po porodu vážila 2650 gramů a Radek 2330 gramů. Obě dvojčátka měřila stejně, a to 44 centimetry.
Posledním dítětem roku 2007 narozeným v porodnici KNTB byla Kristýna s porodní váhou 1540 gramů a mírou 41 centimetr. Na svět ji 31. prosince ve 23.29 přivedla maminka Petra Chytková ze Šumperska. Celkem se poslední den loňského roku ve zlínské porodnici narodilo šest dětí.
Podle agentury ČTK se první miminko Zlínského kraje v roce 2008 narodilo v Uherskohradišťské nemocnici pět minut po půlnoci a druhé 29 minut po půlnoci v porodnici ve Vsetíně. V porodnicích ve Valašském Meziříčí a Kroměříži se do dnešní sedmé hodiny ranní zatím žádné dítě nenarodilo.


1.1.2008
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn