Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Angiografie, DSA

Angiografie, DSA

Angiografie je kontrastní rentgenologické vyšetření žil a tepen. První rentgenologické znázornění tepen a žil na živém člověku pomocí kontrastní látky bylo provedeno v první polovině 20. století. Možnosti angiografie rozšířil rozvoj katetrizačních technik. Ty umožňují dopravit kontrastní látku přesně do cílové cévy.

Angiografie je vyšetření, které umožňuje lékaři zobrazit Vaše tepny. Tepny jsou cévy, které rozvádějí v těle okysličenou krev. Tepny může postihnout celá řada onemocnění. Vzhledem k tomu, že jsou oku lékaře nepřístupné, hraje angiologické vyšetření v diagnostice a léčbě onemocnění tepen podstatnou roli. Pomocí této metody může lékař prohlédnout Vaše tepny v mozku, končetinách a dalších orgánech a nalézt „neplechu“, která způsobuje Vaše onemocnění.

Kdy se používá

Angiografie se používá, když je potřeba zobrazit velkou cévu, zásobení některého orgánu krví nebo zdroj krvácení.

K čemu bude

Angiografie dokáže zobrazit průsvit Vašich cév a jejich případné zúžení nebo uzávěr. Vysvětlí tím příčinu porušeného průtoku krve. Odhalí poškození cév, vznik výdutí (aneurysmat) a místa vnitřního krvácení. Zobrazení změn v krevním řečišti a obvyklém průběhu cév poukáže na poranění nebo poškození orgánů. V případě nádorů zobrazí angiografie způsob jejich krevního zásobení a umožní naplánování chirurgického výkonu.

Co je potřeba

Pracoviště pro provádění angiografie (angiolinka) je kombinací operačního sálu a rentgenologické vyšetřovny. Její součástí je vyšetřovací stůl a nastavitelný stojan s RTG přístrojem. Po průchodu organismem se záření zachycuje a zobrazuje na monitoru. K zavedení kontrastní látky do Vašich cév slouží katétr. Je to sterilní dlouhá tenká trubička. K vyšetření je třeba sada pro zavedení katétru do cévy. Kontrastní látka se aplikuje přetlakovou stříkačkou.

Jaký je princip

Katétr se obvykle zavádí do těla tříslem. Za kontroly rentgenem se Vaší stehenní tepnou nebo žílou dostává až do požadovaných cév. Po jejich dosažení lékař aplikuje kontrastní látku. Rentgenový snímek vyšetřované oblasti zobrazí průběh a velikost krevního zásobení. Výhodou metody je i možnost současně rozšířit zúženou tepnu a tak zlepšit prokrvení tepny za jejím zúžením. A to při jednom vyšetření!


Jak se připravit

Angiografie patří mezi invazivní zákroky. Zasahuje do Vašeho těla a je spojena s určitými riziky. Proto se provádí za hospitalizace. Před vyšetřením Vám bude odebrána krev na testy srážlivosti. Na vyšetření půjdete nalačno. To znamená, že od půlnoci nesmíte už nic jíst, pít ani kouřit. Ráno Vám bude zavedena žilní linka a aplikována injekce Dithiadenu – působí protialergicky. Katétr se do těla zavádí nejčastěji stehenními cévami (tepnou nebo žílou). Pro jejich lepší přístupnost je důležité, abyste předem měli vyholené tříslo. Vyšetření se provádí pomocí kontrastní látky podávané do Vašeho krevního oběhu. Její podání může v některých případech vyvolat alergickou reakci. Informujte proto, prosím, lékaře, jestli jste podobnou komplikaci už někdy v minulosti zažili. Také Vám před vyšetřením dá lékař, který Vás ústně poučil o tomto vyšetření, podepsat tzv. informovaný souhlas umístěný v dekurzu.

Jak vyšetření probíhá

Lehnete si na vyšetřovací stůl pod pohyblivé rameno rentgenu. Nad sebou uvidíte obrazovku, na které bude lékař sledovat průběh vyšetření. Sestra Vám na hrudník připevní elektrody pro snímání EKG. Na prst dostanete klip sledující nasycení Vaší krve kyslíkem (pulsní oxymetr). Potom může začít vlastní vyšetření. Lékař vydesinfikuje místo vstupu pro katétr (nejčastěji tříslo) a aplikuje do něj malé množství znecitlivující látky. Potom pomocí zvláštní jehly napíchne Vaši cévu (tepnu nebo žílu) a vsune do ní katétr. Krevním řečištěm jej posunuje až k odstupu požadovaných cév a aplikuje kontrastní látku. Aktuální pozici katétru a stav cév kontroluje pomocí rentgenu. Vyšetření není bolestivé. Díky místnímu znecitlivění třísla se nemusíte bát ani bolesti při napichování cévy. Aplikace kontrastní látky může vyvolat pocit tepla. Nelekejte se. Po celou dobu vyšetření budete v kontaktu s lékařem, který Vám vysvětlí, co máte právě dělat. 

 

Co vyšetření ukáže

Normální cévy nejeví známky zúžení. Na snímku se zobrazí jako plné tmavé čáry. U tepen může při pokročilé ateroskleróze dojít k zúžení nebo úplnému uzávěru. Projeví se to ztenčením jejich obrazu nebo úplným přerušením postupu kontrastní látky za uzávěr. Ve stěně tepny se může vytvořit výduť (aneurysma). V tom případě snímek ukáže nadměrné rozšíření. Nahromadění cév v neobvyklém místě může znamenat nádor. Únik kontrastní látky mimo cévní řečiště svědčí o poškození cévní stěny a krvácení.           
Mám se vyšetření obávat

Ne! Přínos vyšetření, které umožňuje moderní léčbu tepenných onemocnění, mnohonásobně převyšuje rizika vyšetření. V ojedinělých případech může dojít k některým komplikacím jako je krvácení do třísla, alergická reakce na kontrastní látku nebo komplikace týkající se přímo vyšetřovaných cév. Ale ty jsou opravdu velmi vzácné.

Co bude po vyšetření

Lékař Vám vytáhne cévku a pečlivě zabandážuje tříslo. Bandáž a vak s pískem musíte mít nejméně 8 hodin, ale z lůžka nesmíte vstát celých 24 hodin. To je důležité. Předejdete tak komplikacím po vpichu do třísla. Jíst, pít můžete. Pokud je vše bez komplikací, můžete vstát druhý den ráno.

Dostupnost vyšetření

Angiografie se provádí na specializovaných cévních odděleních velkých nemocnic.

Souhlas pacienta s vyšetřením                                 
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn