Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Akutní interní ambulance se přestěhovala do prostor oddělení urgentního příjmu

8.4.2019

Ode dneška najdou pacienti Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně akutní interní ambulanci v nových prostorách. Z interního pavilonu se totiž přesunula na oddělení urgentního příjmu, jehož součástí je nyní vedle akutní traumatologické a akutní chirurgické ambulance. Nemocnice tak dokončila další etapu koncentrace akutní péče do jednoho místa. V loňském roce už nemocnice do nutných stavebních úprav investovala 7 milionů korun, v letošním roce si dokončení budování komplexního urgentního příjmu vyžádá dalších 6,5 milionu korun. 

„Je to další důležitý krok v organizaci akutní péče pro pacienty nejen ze Zlínska, ale i z celého Zlínského kraje. Naším cílem je transformovat urgentní příjem na pracoviště, které bude plnit stejnou roli, jako urgentní příjmy ve fakultních nemocnicích. Chceme na jednom místě vybudovat komplexní urgentní příjem pro všechny pacienty s akutní změnou zdravotního stavu napříč obory,“ uvedl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.
 
Nízkoprahový akutní příjem interních oborů dosud sídlil ve 25. pavilonu přímo na interním oddělení zlínské nemocnice. Nyní se akutní interní ambulance přesunula do upravených prostor urgentního příjmu v přízemí 23. pavilonu, kde získala i samostatný vstup zvenčí budovy. „Stěhování proběhlo za plného provozu, akutní péči není možné nijak omezit. Jsme rádi, že se nám podařilo úspěšně dokončit druhou etapu koncentrace akutní péče. Naším cílem je, aby pacienti, kteří potřebují akutní a neodkladnou péči, směřovali na jedno místo v nemocnici. Lékaři pak přicházejí za nimi, což je základní princip fungování urgentního příjmu,“ doplnil Michal Pisár, primář Oddělení urgentního příjmu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
 
Součástí urgentního příjmu je nově i 7 expektačních lůžek. „Pacienti, kteří potřebují infuzní léčbu, tak už nemusí na kapačkách sedět nebo ležet na lehátku v čekárně. Tato lůžka slouží k uložení nemocného na pozorování, krátkodobou terapii nebo při čekání na výsledky vyšetření. Během této doby můžeme odpovědně rozhodnout, jestli bude pacient uložen na lůžko oddělení nemocnice nebo bude propuštěn do domácího ošetřování. Akutní ambulantní péče se tak pro pacienty stává ještě bezpečnější," vysvětlil Michal Pisár.
 
V letošním roce ještě nemocnice plánuje oddělit příjem pacientů přivážených zdravotnickou záchrannou službou a těch, kteří přicházejí sami nebo jsou přivážení svými blízkými. Od příštího roku by se také do prostor urgentního příjmu mohla přesunout pohotovost. Lékařská pohotovostní služba (LPS) v současné době zůstává na původním místě ve 21. pavilonu. Urgentním příjem zlínské nemocnice projde denně v průměru okolo 150 až 200 pacientů, přičemž v polovině případů jde o úrazy, druhou polovinu tvoří interní, neurologičtí, chirurgičtí a urologičtí pacienti.

 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn