Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Oddělení nukleární medicíny

Oddělení nukleární medicíny

Oddělení nukleární medicíny
Nukleární medicína je lékařský obor používající k diagnostice a terapii chorob zavedení radioaktivních látek (radiofarmak) do těla nemocného a následnou detekci jejího rozložení pomocí gamma kamery. Nejčastěji používanými radioizotopy jsou technecium-99, indium-111, jód-123, jód-131 a krypton-81. Nukleární medicína je schopna zobrazit funkci orgánů, metabolismus, buněčnou aktivitu a receptory, avšak zobrazení anatomických detailů je při použití této techniky omezené.Jde tedy o tzv.funkční zobrazovací metodu.
Hlavním zobrazovacím přístrojem je tzv. gamma kamera.  Je schopna zachytit radiaci indikátoru  aplikovaného do žilního systému pacienta a tuto zobrazit ve formě snímku planárního či SPECT (řezy sagitární, koronární a transverzální). Oddělení je referenčním centrem pro diagnostiku Parkinsonovy nemoci.

V rámci Evropské unie zajišťuje také vyšetření MIBG 123-I při srdečním selhání. Má vytvořenou celou řadu klinických programů ke zpracování obrazové informace v kardiologii, neurologii a onkologii.
Oddělení má nezanedbatelné postavení i v telemedicíně, zejména pak ve zpracování obrazové informace. Oddělení je akreditováno a slouží jako výukové. Ve spolupráci s prim. MUDr. Jiřím Gaťkem, PhD., má prvenství ve vyšetření a následné operaci sentinelové uzliny při karcinomu prsu a maligním melanomu. Významná je i přednášková a publikační činnost.

Napište nám své připomínky, náměty, názory. 

S dotazy týkajícími se Vašeho zdraví se obracejte telefonicky přes odkaz Kontakty nebo Ambulance konkrétního oddělení.

   

Pro odeslání dotazu vyplňte prosím následující kód:
Captcha
Položky označené (*) jsou povinné.