Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Oddělení intenzivní péče operačních oborů

Oddělení intenzivní péče operačních oborů

Oddělení intenzivní péče operačních oborů
Oddělení intenzivní péče (OIP) vzniklo v roce 1999 sloučením jednotlivých chirurgických JIP do jedné velké multioborové jednotky intenzivní péče. Dne 27. října 1999 zahájila činnost aseptická JIP s kapacitou 11 lůžek, 1. ledna 2000 se otevřela druhá část OIP – septická JIP s kapacitou 9 lůžek. Naše oddělení má tedy skoro již desetiletou praxi, vzniklo jako druhé pracoviště podobného typu v České republice.
V současné době se OIP věnuje intenzivní péči o dospělé pacienty, kteří vyžadují podporu a stabilizaci orgánových funkcí v souvislosti s operačním výkonem, těžkými úrazy, komplikovanými porody apod. Staráme se tedy o pacienty z chirurgie, traumatologie, urologie, ortopedie, gynekologie a ORL.

Centralizovaná intenzivní péče představuje celosvětový trend, umožňuje 24 hodinovou lékařskou péči o kritické pacienty, kdy vyškolený personál je v neustálém kontaktu s nemocnými.
Počet pacientů ošetřených v našem oddělení v roce 2007 dosáhl 1250, mortalita (úmrtnost) činila 50, což jsou asi čtyři procenta. Průměrná ošetřovací doba jednoho pacienta činí čtyři dny.

OIP získalo 25. února 2008 akreditaci Ministerstva zdravotnictví ČR, čímž se zařadilo na úroveň podobných pracovišť ve fakultních nemocnicích.
OIP má podobu boxového systému, což znamená, že každý pacient je podle své diagnózy umístěn buď do samostatného proskleného boxu nebo do 2-3 lůžkového boxu. Toto rozdělení má velký význam pro soukromí pacientů a hlavně pro minimalizaci rizika přenosu infekce mezi pacienty. Tomu přispívá i systém klimatizace, kdy je vzduch z každého boxu automaticky filtrován a čištěn.

Každé lůžko má svůj moderní monitor, který 24 hodin snímá EKG křivku, tepovou a dechovou frekvenci a v intervalu 5 - 60 minut měří automaticky krevní tlak, resp. při tzv. „invazivní monitoraci" měří tlak nepřetržitě v čase. Lůžka jsou elektricky nastavitelná, což zvyšuje komfort pacientů, jsou vybavena bezpečnostními postranicemi. K dalšímu vybavení patří elektronické pumpy pro přesné dávkování infuzních roztoků a výživy a 2 až 3 dávkovače pro kontinuální podávání nezbytných léků.
K podpoře životních funkcí má naše oddělení k dispozici čtyři přístroje pro umělou plicní ventilaci, jeden defibrilátor, jeden přístroj pro měření funkce srdce, srdečního výdeje (Vigileo), jeden přístroj plně nahrazující funkci ledvin a dále množství pomůcek, např. pro dechovou rehabilitaci, podávání výživy atd.

Tým lékařů
tvoří dva anesteziologové s II. atestací, tři anesteziologové s I. atestací a dva internisté s I. atestací. Všichni lékaři mají funkční licenci pro Nutriční postupy v intenzivní péči a všichni se v současné době připravují na nástavbovou atestaci Intenzivní medicína. Všichni lékaři pracují na OIP na plný úvazek, pravidelně se účastní celorepublikových i zahraničních konferencí v našem oboru.

Sesterský personál tvoří vrchní sestra, dvě staniční sestry. U lůžek pracuje celkem 44 sester, z toho 16 má specializační způsobilost pro obor Anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče a 11 má specializační vzdělání pro intenzivní péči (DiS, Bc.). V oddělení dále pracuje sedm sanitářek.

Pomáháme dospělým pacientům překonat těžké období po úrazu, operaci či porodu. Na 20 lůžkách poskytujeme vyšší intenzivní péči pacientům všech operačních oborů v KNTB, kteří ji potřebují.
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn