Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Neonatologická ambulance

Neonatologická ambulance

Ambulance pro nedonošené děti

Retinopatie nedonošených (zkratka ROP)

Je jizevnaté onemocnění sítnice, se kterým se můžeme setkat u předčasně narozených novorozenců. Vzniká poruchou vývoje sítnicových cév v kombinaci s nedostatečným prokrvením. Pokud není včas diagnostikováno a léčeno, hrozí odchlípení sítnice a ztráta vidění. Retinopathie nedonošených je hlavní příčinou slepoty u dětí, představuje problém nejenom medicínský, ale i etický, sociální.
 
U předčasně narozených dětí hrozí vznik tzv. retinopatie nedonošených dětí = ROP. Jedná se hlavně o děti s porodní hmotností menší než 1500 g, narozené dříve než ve 32. týdnu po početí. Kromě nezralosti dítěte se na vzniku nemoci podílí více dalších faktorů, jako proměnlivá koncentrace kyslíku z inkubátoru, infekce, opakované krevní transfuze. Dochází k jizevnatým změnám sítnice a růstu patologicky změněných cév na sítnici. Sítnice se může postupně odchlípit a způsobit těžkou slabozrakost nebo i slepotu dítěte. Proto se pravidelnými očními kontrolami snažíme nebezpečí včas rozpoznat. K vyšetření je nutno rozšířit zorničky kapkami. O očním nálezu jednotlivých novorozenců pravidelně rodiče informujeme, vysvětlíme jim oční nález, princip ošetření sítnice, limity zákroků, nutné spolupráce neonatologa a oftalmologa. Pravidelnými kontrolami sledujeme nález na sítnici, při dosažení určitého stupně změn ošetřuje postižené části sítnice laserem nebo kryopexí (zmrazením).
 
Laserová operace se provádí na operačním sále, lékaři novorozeneckého oddělení zajišťují přípravu na operaci - analgosedaci - a sledují pomocí monitorů životní funkce při zákroku. Laserem ošetřujeme okrajové oblasti sítnice, které jsou patologicky změněné. Celý výkon trvá v závislosti na stupni poškození asi 60 minut. Pro šetrnost je laserová operace metodou první volby.
 
Operace pomražením – kryopexe se provádí také na operačním sále, příprava je stejná. Zákrok spočívá v přiložení kryosondy na povrch oka nad periferii sítnice. Působením velmi nízké teploty (-70 stupňů) dochází po několika sekundách k promražení nedokrvené periferie sítnice. Stopa je větší, proto je zákrok kratší než laserový. Dochází ale k mírnému ztenčení bělimy v místech mražení způsobujících později často krátkozrakost. Kryopexe v některých případech doplňuje laserovou operaci. K samotné kryopexi přistupujeme, pokud pro zákal rohovky, čočky nebo úzkou zornici nemůžeme provést laserovou operaci.
 
V pooperačním období se aplikují do očí 3-4x denně antibiotické masti s protizánětlivou složkou, frekvence aplikace masti se po několika dnech snižuje. Při následných kontrolách sledujeme, zda již dochází k ústupu jizevnatých změn na sítnici a případně zákrok opakujeme.
Podle nálezu se po výkonu provádí kontrolní vyšetření v mydriase ještě během hospitalizace na novorozeneckém oddělení, po propuštění domů jsou kontroly ambulantí. Četnost kontrol je v závislosti na nálezu, individuálně určena lékařem.
Na našem oddělení má diagnostika i terapie retinopatie nedonošených již dlouholetou tradici, jsme schopni ošetřit postižené části sítnice jako jedno z mála pracovišť i laserovou fotokoagulací, které je pro novorozence šetrnější, avšak náročnější na erudici chirurga.


Vyšetření novorozence pomocí indirektního oftalmoskopu

Ordinační dny

  • kontroly na novorozeneckém oddělení hospitalizovaných novorozenců 2x týdně (pondělí, čtvrtek)
  • ambulantní kontroly v naší ambulanci - čtvrtek dopoledne

MUDr. Nováčková Zdeňka
MUDr. Třeštíková Ivona
MUDr. Přibylová Radka

Objednání na tel.: 577 552 985
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn