Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Kritéria způsobilosti dárce krve

Kritéria způsobilosti dárce krve

Způsobilost dárce krve a jejích složek posuzuje lékař při splnění základních předpokladů k dárcovství a to na základě rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce), základního lékařského vyšetření a laboratorního vyšetření.
V případě pochybnosti o způsobilosti dárce se vyšetření rozšíří.
 
Kdo může darovat krev?
  • každý zdravý člověk, který se rozhodne dobrovolně a svobodně
  • věk více jak 18 let a méně než 60 let
Věková ani anamnestická kritéria se nerespektují u dárců vlastní krve – autologní odběr – autotransfuze. Zde je jediným kritériem vlastní schopnost dárce krev si darovat, tj. aby odběr krve dárce - pacient snesl.
  • hmotnost min. 50 kg pro ženy a 60 kg pro muže

Dárce nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt a v každém případě s ním musí být možná dobrá komunikace v češtině.
Darovat krev nemohou osoby, které v minulosti prodělaly infekční žloutenku, zejména typu B (i když dnes je již možné po negativním specielním laboratorním vyšetřením i takového dárce přijmout) nebo C, syfilis, tuberkulózu, břišní tyfus, některé tropické choroby. Po jiných infekčních chorobách jsou z dárcovství vyřazeny pouze dočasně (1 - 2 roky po uzdravení) - např. infekční žloutenky typu A, infekční mononukleóza, brucelóza, borelióza, kapavka apod. Při neinfekčních chorobách různých orgánů (srdce, plíce, trávicí trakt, ledviny, játra apod.) jsou dárci zpravidla vyřazováni dočasně nebo trvale, podle závažnosti onemocnění. V žádném případě nemohou darovat krev osoby s nádorovým postižením. Po chirurgických výkonech, včetně drobných kosmetických jako je odstranění mateřského znaménka, ale i peercing a tetování, je možné darovat krev nejdříve až za šest měsíců. Trvale vyřazení jsou dále lidé s cukrovkou, těžkými formami alergie, lidé trpící epilepsií, hemofilici a osoby, které byly v minulosti léčeny hormony hypofýzy (podvěsku mozkového) - např. růstovým hormonem. Z dárcovství jsou též vyloučeny osoby ze skupin se zvýšeným rizikovým chováním, zejména vzhledem k nákaze HIV, jako jsou osoby provozující prostituci, závislé na drogách a alkoholu.


Co je nutné před odběrem?

Před odběrem krve nebo jejích složek není vhodné 24 hod předem pít ve větším množství alkohol (včetně piva) a jíst tučná jídla (alespoň 14 hod. před odběrem), stejně tak není vhodná ani velká fyzická námaha (sportovní výkon apod.). Na druhou stranu není vhodné se na vlastní odběr dostavit nalačno, např. ráno je dobrá lehká netučná snídaně a zejména dostatek tekutin.

K odběru je nutné s sebou přinést: občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, opakovaní dárci by neměli zapomenout legitimaci dárce krve (zapisují se počty odběrů – viz oceňování dárců). Pokud se k nám chystáte poprvé, je nutné přijít i se zdravotnickou dokumentací, event. výpisem o zdravotním stavu od svého ošetřujícího lékaře.


Kdy k dalšímu odběru?

  • Odběr plné krve
Příliš častými odběry by mohly být vyčerpány zásoby železa potřebného pro tvorbu červených krvinek, proto je povoleno nejvýše pět odběrů u mužů a čtyři odběry u žen ročně.

Doporučujeme:
Muži: nejdříve po třech měsících, tedy 4x do roka
Ženy: nejdříve po čtyřech měsících, tedy 3x do roka

  • Odběr plazmy, plazmaferéza
Plazma se získává zpracováním standardního odběru, z plné krve nebo se odebírá pouze plazma a to pomocí speciálních přístrojů – viz.speciální odběrový postup – plazmaferéza.
Minimální interval mezi odběrem plazmy a následným standardním odběrem plné krve nebo trombocytů je 48 hodin. Minimální interval mezi standardním odběrem plné krve a odběrem plazmy je čtyři týdny. Minimální odběr mezi dvěma přístrojovými odběry plazmy je 14 dní.

Přístrojové odběry trombocytů (trombocytaferéza)

Celkový počet odběrů provedených v průběhu 12 měsíců je 24. Minimální interval mezi dvěma odběry trombocytů nebo mezi odběrem trombocytů a standardním odběrem plné krve nebo odběrem plazmy je 48 hodin. Minimální interval mezi odběrem plné krve a odběrem trombocytů je čtyři týdny.

  • Přístrojové odběry erytrocytů (erytrocytaferéza) – provádíme jen léčebné erytrocytaferézy – viz Speciální odběrové postupy.

Pro jednoduchou erytrocytaferézu platí stejná omezení jako při standardních odběrech plné krve. Při odběru dvou jednotek erytrocytů technikou erytrocytaferézy je minimální odběr mezi dvěma dvojitými erytrocytaferézami nebo dvojitou erytrocytaferézou a následným standardním odběrem plné krve minimálně šest měsíců. Minimální interval mezi standardním odběrem a následnou dvojitou erytrocytaferézou je tři měsíce. Odběr červených krvinek metodou dvojité erytrocytoferézy je limitován vyšší vstupní hodnotou červeného krevního barviva hemoglobinu a hmotností dárce: 70 a více kg.
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn